259/18.03.09 - Uplatňování daně z přidané hodnoty při vymezení zón, ve kterých lze stát s motorovým vozidlem pouze za úplatu (placené státní)

Koordinační výbor / KV GFŘ; Komora daňových poradců (KDP); Beran, Pavel; Nekovář, Jiří Vydáno:
259/18.03.09 Uplatňování daně z přidané hodnoty při vymezení zón, ve kterých lze stát s motorovým vozidlem pouze za úplatu (placené státní)
Ing.
Pavel
Beran
daňový poradce, č. osvědčení 2855
Ing.
Jiří
Nekovář
daňový poradce, č. osvědčení 0002
Příspěvek 259/18.03.09 - MF předkládá stanovisko - PŘÍSPĚVEK UZAVŘEN
1. Úvod
Ministerstvo financí zveřejnilo na svých internetových stránkách postupně tři stanoviska, která mají určitý vliv na výklad aplikace daně z přidané hodnoty ve vztahu k příjmům z výkonu veřejnoprávních činností.
I. Informace o uplatňování DPH u neziskových subjektů ze dne 28. ledna 2005
1. Veřejnoprávní subjekt,
který je definován v § 4 odst. 1 písm. y) ZDPH (obec, kraj, organizační složka státu a jiné právnické osoby založené nebo zřízené zvláštním právním předpisem nebo na základě zvláštního právního předpisu) se nepovažuje za osobu povinnou k dani, pokud vykonává působnost v oblasti veřejné správy, a to i v případě, kdy za tento výkon přijímá úhradu. Úhradou za výkon veřejné správy se rozumí zejména správní nebo místní poplatky nebo poplatky, které veřejnoprávní subjekt vybírá podle zvláštního právního předpisu, např. zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.
Mezi výkony veřejné správy patří rovněž:
a)
nakládání obce s odpady, tj. organizování shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu, kdy za tuto činnost obec vybírá poplatek od občanů a organizování zpětného odběru a recyklace odpadů z obalů, za který dostává úhradu od autorizované společnosti EKO-KOM, a.s.,
b)
organizování dopravy, kdy nařízením obce jsou vymezeny místní komunikace nebo jejich určené úseky pro stání silničních motorových vozidel na časově omezenou dobu (zákon č. 13/1997 Sb., o provozu na pozemních komunikacích), za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy,
c)