Účetní a daňové aspekty bezúplatně nabytého DHM a DNM(včetně DHM a DNM pořízeného z dotace nebo účelového daru) v NNO, 3. část

Vydáno: 15 minut čtení
Účetní a daňové aspekty bezúplatně nabytého DHM1) a DNM2) (včetně DHM a DNM pořízeného z dotace nebo účelového daru) v NNO3)
Ing.
Miroslava
Nebuželská,
22HLAV s.r.o.
V předchozích dvou článcích jsme se zabývali pořízením a následně užíváním a odepisováním bezúplatně nabytého majetku, a to jak z účetního, tak z daňového pohledu. Konkrétně jsme se zaměřili na následující způsoby bezúplatného nabytí dlouhodobého majetku:
-
nabytí darem,
-
pořízení z účelového daru,
-
pořízení z
dotace
(z veřejných zdrojů),
-
nabytí z dědictví nebo odkazu,
-
nabytí v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
V tomto článku se blíže podíváme na prodej bezúplatně nabytého majetku, a to s ohledem na postavení organizace i činnost, ke které byl majetek využíván.
Pokud je v článku používán pojem vyhláška, myslí se tím vyhláška č. 504/2002 Sb.4), ve znění k 1. 1. 2016.
1. Užívání bezúplatně nabytého DM5 do konce doby životnosti a jeho následná likvidace či prodej z účetního pohledu
Pokud organizace užívá dlouhodobý majetek až do konce doby životnosti, pak v průběhu odepisování proúčtuje do nákladů celou hodnotu (pořizovací cenu) dlouhodobého majetku. Stejně tak proúčtuje do výnosů částku představující bezúplatné nabytí, tj. buď celou výši v případě nabytí darem, dědictvím, restitucí nebo 100 % dotací či účelovým darem, a nebo částečnou výši odpovídající výši částečné
dotace
či účelového daru.
Na účtech dlouhodobého majetku se tak po skončení doby životnosti budou oprávky rovnat pořizovací ceně a na účtech vlastního jmění nebude žádný zůstatek z titulu nabytí tohoto dlouhodobého majetku.
Při prodeji nebo likvidaci organizace následně provede vyřazení, při kterém se standardním způsobem proúčtují oprávky proti pořizovací ceně dlouhodobého majetku.
V případě prodeje budou navíc zaúčtovány výnosy z prodeje majetku v účtové skupině 65 - Tržby z prodeje majetku.
Zdanění výnosu z prodeje závisí na druhu poplatníka a jeho režimu zdanění, na způsobu pořízení a zdanění při pořízení, na zařazení výnosu do hlavní nebo vedlejší činnosti, viz dále.
2. Prodej popřípadě likvidace bezúplatně nabytého DM v průběhu užívání z účetního pohledu
Při prodeji nebo likvidaci dlouhodobého bezúplatně nabytého majetku v průběhu užívání je třeba standardním způsobem odúčtovat dlouhodobý majetek z aktiv, tedy odúčtovat zůstatkovou cenu dlouhodobého majetku do nákladů (účtová skupina 55 - Odpisy, prodaný majetek, tvorba a použití rezerv a opravných položek).
V případě bezúplatně nabytého majetku je však třeba nezapomenout i na rozpuštění zbylé části vlastního jmění (účtová skupina 90), která se k danému dlouhodobému majetku vztahuje. Stejně jako bylo účtováno v průběhu užívání, tak je nyní proúčtována zbylá částka zápisem MD 90x/D 64x, tedy je účtováno o úbytku vlastního jmění proti navýšení ostatních výnosů.
V případě prodeje budou navíc zaúčtovány výnosy z prodeje majetku v účtové skupině 65 - Tržby z prodeje majetku.
Zdanění výnosu z prodeje závisí na druhu poplatníka a jeho režimu zdanění, na způsobu pořízení a zdanění při pořízení, na zařazení výnosu do hlavní nebo vedlejší činnosti, viz dále.
3. Vykázání výnosu popřípadě nákladu z prodeje DM v hlavní nebo vedlejší činnosti
V praxi organizace i odborníci často řeší, zda má organizace vykázat výnosy popřípadě i náklady z titulu prodeje dlouhodobého majetku v hlavní nebo ve vedlejší činnosti. Prodej majetku totiž není pro neziskovou organizaci vůbec činností, ani hlavní ani vedlejší, souvisí s dlouhodobou péčí o majetek organizace, kterou nelze jednoduše zařadit do hlavní ani vedlejší činnosti. Právní předpisy se k této problematice nevyjadřují. A protože neexistuje žádná třetí možnost - vykázat prodeje majetku v části správa majetku nebo něco podobného - musí se organizace rozhodnout, zda výnos popřípadě náklad z prodeje dlouhodobého majetku vykáže v hlavní či ve vedlejší činnosti. Většinou se snaží opřít o skutečnost, v jaké činnosti byl majetek v průběhu doby užívání nejvíce využíván.
4. Prodej bezúplatně nabytého DM v průběhu užívání z daňového pohledu
Pro posouzení postupu při zdanění výnosu z prodeje bezúplatně nabytého dlouhodobého majetku je kromě způsobu nabytí a užívání třeba znát typ poplatníka, tedy zda jde o veřejně prospěšného poplatníka, či nikoliv, a zda používá úzký základ daně nebo široký základ daně.
1. DM nabytý darem
1. Bezúplatně nabytý DM nebyl při přijetí osvobozen od daně z příjmů
Pokud by organizace při nabytí dlouhodobého majetku darem tento příjem neosvobodila a následně by uplatňovala daňově uznatelné odpisy, pak by i zůstatková cena dlouhodobého majetku byla daňově uznatelným nákladem, který by organizace v plné výši postavila proti příjmům z prodeje dlouhodobého majetku. Prodej bezúplatně nabytého majetku se pak z daňového pohledu chová stejně jako prodej jiného dlouhodobého majetku.
Jediným rozdílem je vyloučení výnosu z titulu rozpuštění odpovídající části vlastního jmění v účtové skupině 90 - Vlastní jmění do ostatních výnosů v účtové skupině 64 - Ostatní výnosy. Vyloučení těchto výnosů ze základu daně lze provést nejlépe na základě ustanovení § 23 odst. 4 d) ZDP.
(4)
Do základu daně podle odstavce 1 se
nezahrnují
d)
částky, které již byly zdaněny
podle tohoto zákona u téhož poplatníka nebo u poplatníka zaniklého bez provedení likvidace v případě, kdy jsou příjmem u jeho právního nástupce.
Přijatý dar byl v roce příjmu zdaněn (a nebyl zahrnut ve výnosech), proto je nyní ze základu daně vyloučen.
2. Bezúplatně nabytý DM byl při přijetí osvobozen od daně z příjmů
Pokud však organizace bezúplatně nabytý majetek přijatý darem osvobodila, což je v praxi nejčastější případ, náklad, tedy zůstatková cena majetku, je při prodeji daňově neuznatelný.
V případě neodpisovaného majetku
, tedy zejména pozemků, popřípadě uměleckých děl, je náklad z titulu zůstatkové ceny daňově neuznatelným nákladem podle § 25 odst. 1 písm. zq) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“).
(1)
Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména
zq)
hodnotu majetku, který se neodpisuje podle tohoto zákona ani podle právních předpisů upravujících účetnictví, nabytého darováním
nebo hodnotu bezúplatně přijatých služeb,
pokud tento bezúplatný příjem byl od daně osvobozen
nebo nebyl zahrnut do jejího předmětu.
V případě odpisovaného majetku
je náklad z titulu zůstatkové ceny daňově neuznatelným nákladem podle § 25 odst. zp) ZDP.
(1)
Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména
zp)
účetní odpisy hmotného a nehmotného majetku odpisovaného pouze podle právních předpisů upravujících účetnictví, který byl nabyt darováním, a tento bezúplatný příjem byl od daně z příjmů osvobozen nebo nebyl zahrnut do jejího předmětu;
obdobně to platí pro zůstatkovou cenu v případě prodeje nebo likvidace tohoto majetku.
Výnosy
z titulu rozpuštění odpovídající částky z účtové skupiny 90 - Vlastní jmění je pak možné vyloučit do výše nákladu podle § 23 odst. 4 e) ZDP.
(4)
Do základu daně podle odstavce 1 se nezahrnují
e)
částky zaúčtované do příjmů (výnosů), pokud přímo souvisejí s výdaji (náklady) neuznanými jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to maximálně do výše těchto neuznaných výdajů (nákladů). Obdobně postupují poplatníci uvedení v § 2, kteří nevedou účetnictví.
Příjem z prodeje toho majetku
je zdanitelným výnosem, který je součástí základu daně.
2. DM pořízený z účelového daru
Příjem z prodeje je opět zdanitelným výnosem, který je součástí základu daně z příjmů. Součástí základu daně z příjmů bude i daňový náklad odpovídající daňové zůstatkové ceně dlouhodobého majetku v případě částečného účelového daru. Jak bylo probráno v předchozím článku, daňová vstupní cena odpovídá části pořizovací ceny majetku hrazené z vlastních zdrojů, z té může následně organizace uplatňovat daňově uznatelné odpisy (pokud má
relevantní
zdanitelné příjmy) a daňovou zůstatkovou cenu použije proti příjmům z prodeje majetku.
Zbytek zůstatkové ceny je daňově neuznatelný. Výnosy z titulu rozpuštění odpovídající částky z účtové skupiny 90 - Vlastní jmění je pak opět možné vyloučit do výše nákladu podle § 23 odst. 4 e) ZDP.
(4)
Do základu daně podle odstavce 1 se nezahrnují
e)
částky zaúčtované do příjmů (výnosů), pokud přímo souvisejí s výdaji (náklady) neuznanými jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to maximálně do výše těchto neuznaných výdajů (nákladů). Obdobně postupují poplatníci uvedení v § 2, kteří nevedou účetnictví,
resp. v souladu s § 23 odst. 4 d) ZDP.
(4)
nezahrnují
d)
částky, které již byly zdaněny
podle tohoto zákona u téhož poplatníka nebo u poplatníka zaniklého bez provedení likvidace v případě, kdy jsou příjmem u jeho právního nástupce.
Součástí základu daně tedy bude výnos z prodeje majetku a náklad odpovídající daňové zůstatkové ceně majetku.
3. DM pořízený z
dotace
(z veřejných zdrojů)
V případě dlouhodobého majetku pořízeného z
dotace
, tedy z prostředků veřejných rozpočtů, platí obdobně jako u nabytí darem, že náklad (zůstatková cena dlouhodobého majetku) není daňově uznatelným nákladem v souladu s § 25 odst. 1 zq) u neodpisovaného majetku a § 25 odst. 1 zp) u odpisovaného majetku.
(1)
Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména
zp)
účetní odpisy hmotného a nehmotného majetku odpisovaného pouze podle právních předpisů upravujících účetnictví, který byl nabyt darováním, a tento bezúplatný příjem byl od daně z příjmů osvobozen nebo
nebyl zahrnut do jejího předmětu; obdobně to platí pro zůstatkovou cenu v případě prodeje nebo likvidace tohoto majetku
,
zq)
hodnotu majetku, který se neodpisuje podle tohoto zákona ani podle právních předpisů upravujících účetnictví, nabytého darováním nebo hodnotu bezúplatně přijatých služeb,
pokud tento bezúplatný příjem
byl od daně osvobozen nebo
nebyl zahrnut do jejího předmětu
.
Zůstatkovou cenu dlouhodobého majetku nabytého z
dotace
(veřejných zdrojů) tedy nelze uznat jako daňový náklad.
Výnosy z titulu rozpuštění odpovídající částky z účtové skupiny 90 - Vlastní jmění je pak opět možné vyloučit do výše nákladu podle § 23 odst. 4 e) ZDP.
(4)
Do základu daně podle odstavce 1 se nezahrnují
e)
částky zaúčtované do příjmů (výnosů), pokud přímo souvisejí s výdaji (náklady) neuznanými jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to maximálně do výše těchto neuznaných výdajů (nákladů). Obdobně postupují poplatníci uvedení v § 2, kteří nevedou účetnictví.
4. DM nabytý z dědictví nebo odkazu
V případě dlouhodobého majetku nabytého z dědictví nebo odkazu závisí zdanění na způsobu použití majetku (k jaké činnosti) a na režimu zdanění poplatníka.
Příjmy z prodeje majetku
jsou zdanitelným příjmem a jsou součástí základu daně.
V případě, že jde o
veřejně prospěšného poplatníka se širokým základem daně
, tedy obecně prospěšnou společnost, ústav, veřejnou vysokou školu, veřejnou výzkumnou instituci nebo poskytovatele zdravotních služeb, je výnos z prodeje majetku zdaněn a proti němu organizace uplatní daňovou zůstatkovou cenu dlouhodobého majetku bez omezení.
V případě, že jde o
veřejně prospěšného poplatníka s úzkým základem daně
, pak zdanění závisí na tom, jak byl dlouhodobý majetek v průběhu životnosti používán. V případě, že byl dlouhodobý majetek
užíván výhradně k podnikatelské vedlejší činnosti nebo jiné ziskové činnosti
, je výnos zdaněn a daňová zůstatková cena dlouhodobého majetku je daňově uznatelná bez omezení.
V případě, že byl majetek
užíván pouze k nepodnikatelské činnosti, ve které výdaje převyšovaly příjmy, tedy šlo o ztrátovou nepodnikatelskou činnost
, z níž příjmy nejsou předmětem daně, pak je vstupní cena dlouhodobého majetku daňově uznatelným nákladem do výše příjmu podle § 24 odst. 2 t) bodu 2.
(2)
Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také
t)
do výše příjmů z prodeje jednotlivého majetku 2. vstupní cena hmotného majetku evidovaného u veřejně prospěšného poplatníka, pokud tento hmotný majetek byl využíván k činnostem, z nichž dosahované příjmy nejsou předmětem daně z příjmů.
V případě kombinovaného využití
, tedy jak pro vedlejší podnikatelskou činnost, jinou ziskovou činnost, tak i pro nepodnikatelskou ztrátovou činnost, lze v souladu se ZDP taktéž aplikovat výše uvedený § 25 odst. 2 t) bodu 2 a uplatnit daňově vstupní cenu do výše příjmů.
Výnosy
z titulu rozpuštění odpovídající částky z účtové skupiny 90 - Vlastní jmění je pak možné vyloučit podle § 23 odst. 4 e) ZDP, a to za předpokladu, že příjem z dědictví, který byl v roce přijetí od daně z příjmů osvobozen, považujeme za zdaněný. K pojmu „zdaněn“ jsou různé výklady, proto v tomto případě nejde o „neprůstřelnou“ aplikaci zákona, nicméně jiný vhodný nástroj dnes v ZDP pro tyto účely není.
(4)
Do základu daně podle odstavce 1 se
nezahrnují
d)
částky, které již byly zdaněny
podle tohoto zákona u téhož poplatníka nebo u poplatníka zaniklého bez provedení likvidace v případě, kdy jsou příjmem u jeho právního nástupce.
5. Nabytí v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi
V případě nabytí dlouhodobého majetku v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi se prodej dlouhodobého majetku chová obdobně jako při nabytí z dědictví či odkazu, viz výše. I v tomto případě lze tedy říci, že v případě veřejně prospěšného poplatníka se širokým základem daně, což by v tomto případě mohl být pouze poskytovatel zdravotních služeb, a v případě využívání majetku výhradně pro zdaňované činnosti, tedy pro podnikatelskou vedlejší činnost nebo jinou ziskovou činnost, je daňově uznatelným nákladem daňová zůstatková cena bez omezení.
V případě ostatních veřejně prospěšných poplatníků je daňově uznatelným nákladem náklad do výše příjmů, a to jak při výhradním, tak při kombinovaném využití pro činnosti, z nichž příjmy nejsou předmětem daně, tedy pro ztrátové nepodnikatelské činnosti.
6. Závěr
Účtování a zdanění bezúplatně nabytého majetku není jednoduchou záležitostí a závisí na mnoha faktorech. Účetní a daňové posouzení se odvíjí primárně od způsobu nabytí dlouhodobého majetku (darem, z účelového daru, z
dotace
, z dědictví či odkazu, v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi či jinak), ale i od způsobu užívání majetku (podnikatelská či jiná vedlejší činnost, ztrátová nebo zisková hlavní činnost). Zdanění závisí i na druhu poplatníka, tedy zda jde o veřejně prospěšného poplatníka a zda tento poplatník zdaňuje v režimu úzkého nebo širokého základu daně.
Při aplikaci účetních i daňových postupů proto doporučujeme vždy pečlivě posoudit každý případ a uvážit jednotlivé aspekty pořízení a užívání bezúplatně nabytého dlouhodobého majetku. Doporučujeme také sledovat možné legislativní změny v této oblasti. Lze očekávat, že do budoucna se bude jak v účetních, tak v daňových právních předpisech úprava bezúplatně nabytého dlouhodobého majetku vyvíjet.
1 Dlouhodobý hmotný majetek.
2 Dlouhodobý nehmotný majetek.
3 Nestátní nezisková organizace.
4 Vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.