V následujícím příspěvku Vám přinášíme dokončení článku o problémech při poskytování náhrad cestovních výdajů. V minulé části (Účetnictví v praxi č. 5/2015, str. 27) jsme se zaměřili na nejasnosti spojené s určováním místa výkonu práce a pravidelného pracoviště do pracovních smluv zaměstnanců a na komplikace při určování výše tuzemského stravného. V dnešní části se budeme zabývat chybami spojenými s poskytováním zahraničního stravného a kapesného. Celý výklad je doplněn názornými příklady.
Nejčastější chyby při poskytování náhrad cestovních výdajů při pracovních cestách zaměstnanců
JUDr.
Marie
Salačová
Zahraniční stravné
Mnohem výraznější změny doznala od 1.1.2012 právní úprava zahraničního stravného.
Pro zaměstnavatele v podnikatelské sféře zůstává i do budoucna v § 170 odst. 2 věty první zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“), možnost sjednat nebo určit před vysláním jejich zaměstnance(ů) na zahraniční pracovní cestu snížit mu (jim) zahraniční stravné obecně až o 25% (ze základní sazby) a u členů posádek vnitrozemské plavby až o 50%. Pokud k tomuto postupu zaměstnavatel přistoupí, stane se předmětná snížená sazba u tohoto zaměstnavatele základní sazbou zahraničního stravného (ze které se všechno počítá). Tento postup však nikdy nemůže i nadále uplatnit zaměstnavatel v rozpočtové sféře.
Zcela nově jsou v § 170 odst. 3 ZP stanovena pro zahraniční pracovní cesty jednotlivá časová pásma s příslušnou výší zahraničního stravného, a toto ustanovení je společné jak pro podnikatelskou, tak rozpočtovou sféru.
Nově je stanoveno, že zaměstnanci přísluší zahraniční stravné ve výši základní sazby, jestliže doba strávená mimo území České republiky (tedy fakticky pobytu v zahraničí) trvá v kalendářním dni déle než 18 hodin,
trvá-li tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin,
přísluší zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného, a ve výši jedné třetiny této sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území ČR 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území ČR právo na tuzemské stravné, tj. podle § 163 nebo 176.
Trvá-li doba strávená mimo území ČR méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje a tyto minuty
(od 1 do 59 minut) se i nadále podle § 170 odst. 4 věty druhé ZP započítávají do doby rozhodné pro poskytování tuzemského stravného a podobně nově i hodiny pobytu v zahraničí od 1 do 5 hodin v případě, kdy zaměstnanci vzniká právo na tuzemské stravné. V tomto ustanovení je totiž jasně stanoveno, že doby, za které nevznikne zaměstnanci právo na zahraniční stravné, se připočítávají k době rozhodné pro poskytnutí stravného podle § 163. Praktické případy však již prokázaly, že aplikace § 170 odst. 4 druhé věty, vzhledem k obecné formulaci, bude třeba uplatnit i pro situace, jak je již shora naznačeno, kdy při zahraniční pracovní cestě nevznikne zaměstnanci nárok na zahraniční stravné při delším pobytu v zahraničí, protože mu vznikne nárok na tuzemské stravné, tj. při druhé variantě pro poskytování zahraničního stravného ve výši jedné třetiny základní sazby zahraničního stravného.Stručněji formulováno jsou nová časová pásma pro zahraniční pracovní cesty podle doby pobytu v zahraničí v kalendářním dni pro určení výše zahraničního stravného následující:
I--------------------------------------I-------------------------------------I IČasové pásmoIVýše zahraničního stravnéhoI I--------------------------------------I-------------------------------------I I Déle než 18 hodin I Základní sazba I I--------------------------------------I-------------------------------------I I Déle než 12 hodin a nejvýše 18 hodin I 2/3 základní sazby I I--------------------------------------I-------------------------------------I I Alespoň 1 hodina a nejvýše 12 hodin I 1/3 základní sazby I I nebo déle než 5 hodin, pokud vznikne I I I zaměstnanci za cestu po ČR právo na I I I tuzemské stravné I I I--------------------------------------I-------------------------------------I I Méně než 1 hodina I Zahraniční stravné se neposkytuje I I--------------------------------------I-------------------------------------I
Na rozdíl od podnikatelské sféry, rozpočtová sféra, tj. její zaměstnavatelé, musí vždy poskytnout svým zaměstnancům zahraniční stravné s respektováním základní sazby zahraničního stravného, protože v § 179 odst. 1 ZP je jednoznačně stanoveno, že při poskytování zahraničního stravného se § 170 odst. 2 věty první nepoužije a zaměstnanci přísluší za každý kalendářní den zahraniční pracovní cesty zahraniční stravné ve výši základní sazby zahraničního stravného stanoveného prováděcím právním předpisem, tj. příslušnou vyhláškou Ministerstva financí. Zaměstnavatelům v rozpočtové sféře zůstala i nadále podle § 179 odst. 2 ZP možnost limitovaného zvýšení zahraničního stravného, a to do výše nepřesahující 15% (tedy maximálně o 15%) základní sazby zahraničního stravného vymezeným zaměstnancům, kterými jsou pouze vedoucí organizačních složek státu a jejich zástupci a statutární orgány a jejich zástupci.
Také pro zahraniční pracovní cesty, obdobně jako pro tuzemské pracovní cesty, je upraveno snížení (krácení) tohoto stravného z důvodu poskytnutí bezplatného jídla během zahraniční pracovní cesty zaměstnancům. Nová úprava je plně adekvátní nové úpravě pro tuzemské stravné - pro podnikatelskou sféru je také ponecháno stanovené rozpětí v procentech pro snižování a pro rozpočtovou sféru pevná procenta.
I pro zahraniční pracovní cesty platí, že bylo-li zaměstnanci během zahraniční pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné:
-
v podnikatelské sféře ve výši základní sazby snížené za každé bezplatné jídlo až
o hodnotu:
-
v rozpočtové sféře snížené za každé bezplatné jídlo
o hodnotu:
a)
70% zahraničního stravného, jde-li o zahraniční stravné v třetinové výši základní sazby,
b)
35% zahraničního stravného, jde-li o zahraniční stravné ve dvoutřetinové výši základní sazby,
c)
25% zahraničního stravného, jde-li o zahraniční stravné ve výši základní sazby.
K tomu je ještě pro rozpočtovou sféru výslovně stanoveno v novém odstavci 4, že zahraniční stravné zaměstnanci nepřísluší, pokud mu během zahraniční pracovní cesty, která trvá 5 až 12 hodin, byla poskytnuta 2 bezplatná jídla a během zahraniční pracovní cesty, která trvá 12 až 18 hodin, byla poskytnuta 3 bezplatná jídla.
Pro podnikatelskou sféru je pak v § 170 odst. 5 ZP ještě přesně stanoveno, že nesjedná-li zaměstnavatel nižší hodnotu snížení zahraničního stravného, nebo ji neurčí před vysláním zaměstnance na zahraniční pracovní cestu, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné snížené o nejvyšší hodnotu stanovenou ve větě první, a tím se rozumí podle MPSV nejvyšší procentuální hodnoty stanovené pro jednotlivá časová pásma. I toto znamená pro zaměstnance nepochybně nepříjemné zpřísnění. Výsledek bude pro zaměstnance shodný bez ohledu na to, jestli zaměstnavatel bude podle formulace jednat záměrně nebo také třeba z nedbalosti.
V poslední době se stále častěji ukazuje, že i odpovědní pracovníci bojují se zákonným textem ZP, upravujícím poskytování zahraničního stravného podle jeho § 170 odst. 3. Toto ustanovení působí velmi vážné nejasnosti a komplikace. Tuto situaci prohloubila ještě řada nesprávných výkladů, které je nutné vyvrátit.
Ve zmíněném odstavci 3 je stanoveno, že
„zaměstnanci přísluší zahraniční stravné ve výši základní sazby podle odstavce 2, jestliže doba strávená mimo území ČR trvá v kalendářním dni déle než 18 hodin. Trvá-li tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného, a ve výši jedné třetiny této sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území ČR 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu po území ČR právo na stravné podle § 163 nebo 176. Trvá-li doba strávená mimo území ČR méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje“.
Existují 2 různé výklady tohoto ustanovení:
1)
V případě, kdy vznikne nárok na tuzemské stravné, náleží zahraniční stravné ve výši už jen jedné třetiny dle:
2)
V případě, kdy vznikne nárok na tuzemské stravné, tak se postupuje podle první a začátku druhé věty a nárok zahraničního stravného má zaměstnanec podle doby, kterou stráví v zahraničí, podle:
„zaměstnanci přísluší zahraniční stravné ve výši základní sazby podle odstavce 2, jestliže doba strávená mimo území ČR trvá v kalendářním dni déle než 18 hodin. Trvá-li tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného“.
Správná aplikace předmětného ustanovení
Podstata řešení spočívá ve správné aplikaci § 170 odst. 3 ZP. Konkrétně se jedná o správné určení výše zahraničního stravného podle doby trvání zahraniční pracovní cesty, tj. fakticky pobytu v zahraničí, v jednotlivých časových kategoriích stanovených v uvedeném ustanovení. Ze samotného znění zmíněného ustanovení vyplývají 4 skupiny zahraničních cest takto:
1)
Zahraniční pracovní cesty v trvání déle než 18 hodin v kalendářním dni a v tomto případě přísluší zaměstnanci zahraniční stravné v plné výši základní sazby zahraničního stravného.
2)
Zahraniční pracovní cesty v trvání déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin v kalendářním dni a v tomto případě přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin základní sazby zahraničního stravného.
3)
Zahraniční pracovní cesty v trvání 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území ČR právo na tuzemské stravné v kalendářním dni a v tomto případě přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši jedné třetiny základní sazby zahraničního stravného.
4)
Zahraniční pracovní cesty v trvání méně než 1 hodinu v kalendářním dni a v tomto případě zahraniční stravné zaměstnanci nepřísluší.
V této souvislosti však nelze ještě opomenout § 170 odst. 4 druhou větu ZP, kde je k tomu stanoveno, že doby, za které nevznikne zaměstnanci právo na zahraniční stravné, se připočítávají k době rozhodné pro poskytnutí tuzemského stravného. Současně je nutno respektovat, že každé uvedené časové pásmo pro jednotlivé skupiny zahraničních pracovních cest
je samostatné a nelze je kombinovat.
Tři způsoby řešení
Největší nejasnosti v praxi způsobuje třetí skupina, tj. určení konkrétní výše zahraničního stravného v situaci, kdy zahraniční pracovní cesta trvá (je pobyt v zahraničí) 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu po území ČR právo na stravné podle § 163 nebo 176 (tj. tuzemské stravné) -
jedná se o jedno samostatné časové vymezení a prakticky to znamená, že uvedená doba „déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu po území ČR právo na tuzemské stravné“ je spojena pouze s dobou stanoveného časového rozpětí „12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu“
- pro správnou aplikaci to znamená, že z této skupiny zahraničních pracovních cest mohou vyplynout tři varianty:a)
Jestliže bude zaměstnanec vyslán na zahraniční pracovní cestu za podmínky, že za cestu po území ČR při této zahraniční pracovní cestě mu nevznikne právo na tuzemské stravné, počítá se doba trvání zahraniční pracovní cesty (tj. pobytu v zahraničí) hned od překročení české státní hranice a podle této doby se přizná zahraniční stravné, jak je stanoveno v jednotlivých shora uvedených skupinách.
b)
Jestliže ale bude zaměstnanec vyslán na zahraniční pracovní cestu za podmínky, že mu za cestu po území ČR při této zahraniční pracovní cestě vznikne právo na tuzemské stravné (tj. podle § 163 nebo 176) a zaměstnanec bude v zahraničí déle než 5 hodin, přísluší mu zahraniční stravné podle doby trvání zahraniční pracovní cesty (tj. faktického pobytu v zahraničí) - to ale znamená, že bude-li pobyt v zahraničí v délce 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši jedné třetiny základní sazby zahraničního stravného, a pokud bude pobyt v zahraničí déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, pak ve výši dvou třetin základní sazby zahraničního stravného (objevuje se chybný výklad, že přísluší zaměstnanci pouze vždy jedna třetina základní sazby zahraničního stravného, jestliže mu vznikne právo na tuzemské stravné, což je nesprávné, protože by se anulovala výše zahraničního stravného z druhé skupiny zahraničních pracovních cest, což není možné - jak bylo již shora zdůrazněno, každá sazba je samostatná).
c)
Jestliže bude zaměstnanec vyslán na zahraniční pracovní cestu za podmínky, že za cestu po území ČR při této zahraniční pracovní cestě mu vznikne právo na tuzemské stravné a zaměstnanec bude v zahraničí méně než 5 hodin, pak mu nepřísluší zahraniční stravné a doba pobytu v zahraničí se přičte podle § 170 odst. 4 druhá věta ZP k době rozhodné pro poskytnutí tuzemského stravného.
Pro snadnější pochopení praktické příklady:
PŘÍKLAD
Zaměstnanec je vyslán na třídenní zahraniční pracovní cestu do Rakouska do Vídně, a to:
varianta 1
- z BrnaOdjezd z Brna v 10.00 hodin a překročení česko-rakouských hranic v 11.30 hodin, návrat třetí den a překročení rakousko-české hranice v 16.00 hodin; příjezd do Brna v 17.30 hodin. Jaký je nárok na stravné?
Řešení:
Zaměstnanci přísluší stravné v následující výši:1. den - tuzemské stravné nepřísluší, protože cesta na hraniční přechod trvala pouze 1 a 1/2 hodiny, přísluší zahraniční stravné za dobu trvání zahraniční pracovní cesty (fakticky pobytu v zahraničí) 12 a 1/2 hodiny, tj. v pásmu déle než 12 hodin a nejvýše 18 hodin, tedy ve výši 2/3 základní sazby stanovené pro Rakousko, tj. v roce 2015 v částce 45 EUR, tedy ve výši 30 EUR;
2. den - pobyt v Rakousku - stravné 45 EUR;
3. den - opět zahraniční stravné ve shodném časovém pásmu jako první den, tj. ve výši 30 EUR.
varianta 2
- z ChebuOdjezd z Chebu v 11.30 hodin a překročení česko-rakouských hranic v 17.15 hodin, návrat třetí den a překročení rakousko-českých hranic ve 12.30 hodin; příjezd do Chebu v 18.45 hodin.
Řešení:
Zaměstnanci přísluší stravné v následující výši:1. den - přísluší tuzemské stravné podle § 163 odst. 1 písm. a) nebo § 176 odst. 1 písm. a) a zahraniční stravné v časovém pásmu alespoň 1 hodina a nejvýše 12 hodin pobytu v zahraničí, tj. ve výši 1/3 základní sazby, tedy v částce 15 EUR, protože pobyt v zahraničí při nároku na tuzemské stravné byl delší než 5 hodin (§ 170 odst. 3 ZP);
2. den - pobyt v Rakousku - stravné 45 EUR;
3. den - zahraniční stravné v časovém pásmu déle než 12 a nejvýše 18 hodin, tj. ve výši 2/3 základní sazby, tedy 30 EUR, a opět tuzemské stravné jako první den.
PŘÍKLAD
Zaměstnanec je vyslán na jednodenní zahraniční pracovní cestu do Německa k předání určitého materiálu a to tak, že z místa východiska pracovní cesty pojede na česko-německou hranici 3 hodiny, z hranic do místa přechodného pracoviště mu bude cesta trvat 2 hodiny a taktéž zpět na německo-českou státní hranici a do místa ukončení této pracovní cesty dojede po 3 a 1/2 hodinách.
Řešení:
Zaměstnanci přísluší pouze tuzemské stravné, protože při této zahraniční pracovní cestě vzniká zaměstnanci nárok (právo) na tuzemské stravné za dobu překonávání vzdáleností po území České republiky - za dobu 3 a 3 a 1/2 hodiny, tedy za 6 a 1/2 hodiny. Nelze mu přiznat zahraniční stravné, protože jeho doba strávená mimo území České republiky netrvala déle než 5 hodin, podle § 170 odst. 3; ke zmíněným 6 a 1/2 hodinám je však třeba přičíst podle § 170 odst. 4 druhé věty ještě uvedené 4 hodiny pobytu v zahraničí, za které nepřísluší zaměstnanci zahraniční stravné - k tomu dochází proto, že text § 170 odst. 4 druhé věty ZP je skutečně obecně formulován a nelze ho tedy přehlížet i při kombinaci s § 170 odst. 3 v úplném rozsahu (přesněji řečeno u všech zahraničních pracovních cest, při kterých se zahraniční stravné neposkytuje).V daném případě bude tedy zaměstnanci příslušet stravné podle § 163 odst. 1 nebo § 176 odst. 1 za celou dobu trvání zahraniční pracovní cesty, tj.
za dobu 10 a 1/2 hodiny.
Další významná změna se týká aplikace § 163 odst. 4 ZP. Jedná se konkrétně o to, že pro výhodnější počítání stravného při pracovních cestách, které spadají do dvou kalendářních dnů (tj. do doby od 0.00 hodin jednoho kalendářního dne do 24.00 hodin druhého kalendářního dne), nelze již od 1.1.2012 do předmětné doby (tedy zmíněných dvou kalendářních dnů) zahrnovat případný pobyt v zahraničí (jak to připouštělo od 1.1.2007 MPSV). Tato změna vyplývá z novelizovaného znění § 166 odst. 1 ZP (úprava cestovních náhrad při zahraniční pracovní cestě), kde je nově stanoveno, že zaměstnavatel je povinen za podmínek dále stanovených poskytnout zaměstnanci stravné ve výši a za podmínek stanovených v § 163 s výjimkou odstavce 4.
Tato formulační změna tedy prakticky znamená, že § 163 odst. 4 ZP platí od 1.1.2012 pouze a výhradně pro dvoudenní tuzemské pracovní cesty.
KAPESNÉ
Další významná nejasnost se projevila při poskytování zahraničního stravného a souběžně kapesného. S poskytováním zahraničního stravného při zahraničních pracovních cestách totiž úzce souvisí
poskytování kapesného,
neboť kapesné se počítá právě z poskytovaného zahraničního stravného, a to podle § 180 ZP. S ohledem na skutečnost, že zmíněné ustanovení § 180 nedoznalo žádné formulační změny, bude postup výpočtu kapesného po 1.1.2012 shodný jako před tímto datem. Prakticky to znamená, že kapesné se bude i nadále počítat ze skutečně vzniklého nároku na zahraniční stravné, tj. z výše zahraničního stravného přiznávaného podle § 170 odst. 3 a § 179 - to současně znamená, že se bude počítat ze zahraničního stravného před případným snižováním (krácením) z důvodu poskytnutí bezplatného jídla (stravné se snižuje z důvodu bezplatného jídla, protože zaměstnanec obdrží právě jídlo „in natura“ a kdyby se stravné nekrátilo, dostal by zaměstnanec bezplatně jídlo a pak by na toto jídlo obdržel ještě finanční částku ve stravném). V této souvislosti je třeba také zdůraznit, že časová pásma stanovená v § 170 odst. 3 ZP jsou platná jak pro podnikatelskou sféru, tak sféru rozpočtovou. Na věci nemění nic ani skutečnost, že zaměstnanec z důvodu bezplatně poskytnutých jídel v průběhu pracovní cesty neobdrží žádné stravné - kapesné se za takové situace bude počítat z té výše zahraničního stravného, která by byla zaměstnanci poskytnuta, kdyby mu nebyla poskytována bezplatná jídla. Kapesné nelze nikdy krátit, k tomu neexistuje žádné zákonné ustanovení, a kdyby se mělo kapesné počítat ze sníženého (kráceného) stravného, snižovalo by se automaticky i kapesné. Výklady tohoto směru jsou nepřípustné. Mimoto zákony se nemají vykládat, nýbrž číst a aplikovat.PŘÍKLAD
Zaměstnanec firmy je vyslán na dvoudenní zahraniční pracovní cestu do Německa. První den trvala zahraniční pracovní cesta (pobyt v zahraničí) 14 hodin a v tento den byl zaměstnanci poskytnut bezplatně oběd a večeře a druhý den trvala zahraniční pracovní cesta (pobyt v zahraničí) 10 hodin a zaměstnanci byla poskytnuta bezplatně snídaně. Kapesné bylo zaměstnanci přiznáno ve výši 30% a současně mu bylo oznámeno před pracovní cestou snížení (krácení) stravného z důvodu bezplatného stravování tak, že za každé bezplatné jídlo bude zahraniční stravné kráceno o nejvyšší stanovená procenta v jednotlivých časových pásmech, jak je stanoveno v § 170 odst. 5 ZP.
Řešení a výpočet:
1. den - pracovní cesta trvala 14 hodin, tj. II. časové pásmo - pobyt v zahraničí trval v časovém rozpětí déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin; zahraniční stravné náleží ve výši 2/3 základní sazby zahraničního stravného stanoveného příslušnou vyhláškou pro Německo, tedy z 45 EUR. Zaměstnanci však byla poskytnuta 2 bezplatná jídla (oběd a večeře), a proto mu bude stravné sníženo (kráceno) o 70% (2 x 35%) podle § 170 odst. 5 písm. b) ZP, tj. 2/3 ze 45 EUR - 70% = 30 - 70% = 30 - 21 = 9 EUR. Zaměstnanci přísluší za tento den zahraniční pracovní cesty zahraniční stravné ve výši 9 EUR. K tomu je přiznáno kapesné ve výši 30% podle § 180 ZP, a to je nutno počítat ze zahraničního stravného před snížením (krácením), tedy ze zahraničního stravného 30 EUR, na které by zaměstnanci vznikl nárok, kdyby mu nebylo toto stravné sníženo z důvodu poskytnutí bezplatných jídel. Kapesné ve výši 30% tedy činí v tomto případě za tento den zahraniční pracovní cesty 9 EUR (30% z 30 EUR = 9 EUR).
Za tento 1. den zahraniční pracovní cesty přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši 9 EUR a kapesné též ve výši 9 EUR - celkem 18 EUR.
2. den - pracovní cesta trvala 10 hodin, tj. I. časové pásmo - pobyt v zahraničí trval v časovém rozpětí 12 hodin a méně, avšak alespoň jednu hodinu; zahraniční stravné náleží ve výši 1/3 základní sazby zahraničního stravného, tedy ze 45 EUR. Zaměstnanci však bylo poskytnuto 1 bezplatné jídlo (snídaně), a proto mu bude stravné sníženo (kráceno) o 70% podle § 170 odst. 5 písm. a) ZP, tj. 1/3 ze 45 EUR - 70% = 15 - 70% = 15 - 10,5 = 4,5 EUR.
K tomu je přiznáno kapesné ve výši 30% podle § 180 ZP, a to je nutno počítat ze zahraničního stravného před krácením, tedy ze zahraničního stravného 15 EUR, na které by zaměstnanci vznikl nárok, kdyby mu nebylo toto stravné sníženo z důvodu poskytnutí bezplatného jídla (snídaně). Kapesné ve výši 30% tedy činí v tomto případě za tento den zahraniční pracovní cesty 5 EUR (30% z 15 EUR = 5 EUR). Za tento 2. den zahraniční pracovní cesty přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši 4,5 EUR a kapesné ve výši 5 EUR - celkem 9,5 EUR.
Za tuto zahraniční pracovní cestu přísluší zaměstnanci celkem stravné v částce 13,5 EUR (9 + 4,5) a kapesné 14 EUR (9 + 5) - dohromady 27,5 EUR.