Vydáno: 26. 2. 2016
Sleva na dítě při paušálu § 7 a skutečných výdajích v § 9 Ing. Irena Fučíková Jsem osoba podnikající, uplatňující výdaje paušálem v § 7, řemeslná živnost 80%. Daňový základ v § 7 je 45 682 Kč. Pronajímám nemovitou věc v § 9, kde neuplatňuji výdaje procentem, lépe řečeno, neuplatňuji výdaje žádné. Daňový základ v § 9 je 108 000 Kč. Můžu v daňovém přiznání uplatnit slevu na dítě? V odpovědi vycházím z toho, že splňujete podmínky uvedené v § 35c zákona o daních z příjmů a že na daňové zvýhodnění (vámi uvedené jako sleva na dítě) máte obecný nárok. Tento nárok je pak limitován u poplatníka, jako jste vy, tedy pokud se jedná o příjmy podle § 7 nebo § 9 a jsou uplatňovány paušální výdaje. V souladu s § 35ca nelze uplatnit daňové zvýhodnění a případnou slevu na dani na manželku, pokud základy daně z příjmů, kde jsou uplatňovány paušální výdaje procentem z příjmů, přesáhnou 50% z celkového základu daně. Ve vašem případě činí základ daně z § 7, kde si uplatňujete paušální výdaje cca 30% vašeho základu daně a základ daně podle § 9, kde si neuplatňujete paušální výdaje, je 70%. Dílčí základ, kde si neuplatňujete paušální výdaje, je tedy vyšší než 50% celkového základu daně, takže si daňové zvýhodnění v přiznání za rok 2015 uplatnit můžete.
Zdroj: Práce a mzda, 3/2016.