Připravované změny zdanění příjmů fyzických osob

Vydáno: 24 minut čtení
Připravované změny zdanění příjmů fyzických osob
Ing. Bc.
Marcel
Pitterling
Ph.D.
V průběhu léta téměř pravidelně probíhají intenzivní práce na rozsahem velké novele zákona o daních z příjmů. Letošní rok je v tomto ohledu poněkud výjimečný, protože žádná „velká“ vládní novela zákona o daních z příjmů pro zdaňovací období roku 2016 připravována není. To by mohla být dobrá zpráva pro daňovou veřejnost, protože určitá míra legislativní zdrženlivosti může přispět ke stabilitě systému, a to obzvlášť v případě tak často novelizovaného zákona, jakým je zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“). Absence samostatné novely zákona o daních z příjmů a tím navozená atmosféra legislativní zdrženlivosti v oblasti daní z příjmů je však narušena řadou rozsahem drobných novel, které jsou připojeny v různých návrzích právních předpisů. V období parlamentních prázdnin považuji za vhodné na tyto úpravy zákona o daních z příjmů upozornit a připravit tak čtenáře na „horký“ podzim. Řada novel zákona o daních z příjmů totiž těsně navazuje na velmi diskutovaná opatření, jako např. elektronickou evidenci tržeb nebo odčerpání majetku. Protože legislativní proces řady níže uvedených novel zákona o daních z příjmů doposud není ukončen, bude čtenář upozorněn na stav, v jakém se jednotlivé návrhy nacházejí. Ze stejného důvodu tedy nelze v tuto chvíli předjímat konečnou podobu těchto návrhů a lze předpokládat, že se v rámci diskusí nad texty jednotlivých návrhů objeví i poslanecké pozměňovací návrhy nebo pozměňovací návrhy Senátu Parlamentu ČR.
Vzhledem k závažnosti projednávaných návrhů nelze než doporučit čtenářům tuto problematiku dále sledovat. Pro lepší komfort čtenářů se tentokrát k již schváleným textům novel, resp. k těm z nich, které skutečně schváleny budou, vrátím.
V následujícím přehledu jsou zahrnuty návrhy zákonů, které již byly předloženy Poslanecké sněmovně ČR k projednání. Nejedná se tedy o vyčerpávající výčet novel zákona o daních z příjmů, protože v mezidobí bude vláda projednávat další návrhy zákonů, jejichž součástí bude také novela zákona o daních z příjmů. Návrhy jsou řazeny podle čísel sněmovních, resp. senátních tisků, a to vzestupně. Informace o stavu projednávání jednotlivých návrhů jsou uvedeny podle stavu v době přípravy tohoto textu, tj. konec července 2015.
Sněmovní tisk č. 235
1)
Návrh poslanců Jiřího Dolejše, Miloslavy Vostré, Josefa Vondráška, René Čípa, Vojtěcha Filipa, Pavla Kováčika a Alexandra Černého na vydání zákona o majetkovém přiznání a o změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (zákon o majetkovém přiznání).
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí tohoto poslaneckého návrhu zákona o majetkovém přiznání, je vyústěním povinnosti podávat majetkové přiznání. Navrhuje se v něm pravomoc správci daně vyměřit na základě zákona o přiznání majetku daň z příjmů z neprokázaného majetkového přírůstku u fyzických i právnických osob. Neprokázaný majetkový přírůstek má být zahrnut do samostatného základu daně a podroben zdanění v sazbě daně ve výši 100%.
Navrhovaná účinnost:
1. ledna 2015 (návrh byl poslancům předložen již 18. června 2014 a v případě jeho dalšího projednávání lze tedy očekávat návrh na posun navrhované účinnosti, bude-li projednávání tohoto návrhu dále pokračovat).
Stav projednávání:
Prvé čtení v Poslanecké sněmovně bylo zahájeno dne 11. února 2015. Projednávání však bylo odročeno do doby předložení vládního návrhu zákona, který by se měl věnovat stejnému tématu, tj. přiznání majetku. Vládní návrh zákona byl do Poslanecké sněmovny předložen jako sněmovní tisk č. 504 (viz níže) a byla tedy splněna podmínka pro pokračování projednávání tohoto poslaneckého návrhu zákona.
Sněmovní tisk č. 494
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření.
Tento návrh zákona je doprovodným zákonem k vládnímu návrhu zákona o ukončení důchodového spoření (sněmovní tisk č. 493), kterým má být řešeno ukončení systému důchodového spoření a s tím související povinnosti penzijních společností, depozitáře důchodového fondu, správce pojistného na důchodové spoření a v neposlední řadě také práva a povinnosti účastníka důchodového spoření a výkon dohledu.
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí shora uvedeného vládního návrhu, obsahuje v zásadě tři okruhy úprav. Prvním z nich je vypořádání prostředků účastníků důchodového spoření uložených u fondů důchodového spoření, které lze v zásadě uskutečnit dvojím způsobem, a to převedením naspořených prostředků do produktu tzv. třetího pilíře (doplňkové penzijní spoření) nebo převodem na účastníkem určený bankovní účet. Novelou se zakotvuje osvobození prostředků účastníka důchodového spoření při ukončení důchodového spoření od daně z příjmů fyzických osob.
Vzhledem k tomu, že jednou z možností vypořádání prostředků účastníků je i jejich převod do produktu třetího pilíře důchodového systému, navrhuje se současně i rozšíření daňové podpory dávek z doplňkového penzijního spoření. V dosavadní právní úpravě jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny pouze penze na dobu neurčitou (tj. doživotní penze). Novelou zákona o daních z příjmů se toto osvobození rozšiřuje i na penze z doplňkového penzijního spoření, u nichž doba jejich pobírání činí nejméně 10 let.
Posledním okruhem úprav zákona o daních z příjmů v souvislosti s ukončením důchodového spoření jsou terminologické úpravy, kdy dochází k vypuštění odkazů na důchodové spoření nebo zákon o důchodovém spoření.
Přechodné ustanovení:
Uvedené změny zákona o daních z příjmů jsou doprovázeny přechodnými ustanoveními, která jednak řeší daňové povinnosti za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, kdy se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, a dále také řeší možnou existenci fondu penzijní společnosti podle zákona upravujícího důchodového spoření i po rozhodném datu 1. ledna 2017.
Navrhovaná účinnost:
1. ledna 2016 pro body týkající se daňového režimu vypořádání prostředků účastníků důchodového spoření a rozšíření daňové podpory produktů třetího pilíře důchodového systému. 1. ledna 2017 pro zbývající návrhy úprav zákona o daních z příjmů.
Stav projednávání:
Zákon byl projednán v prvém čtení v Poslanecké sněmovně a byl přikázán k projednání Rozpočtovému výboru Poslanecké sněmovny. Rozpočtový výbor zařadil tento návrh na pořad jednání dne 2. září 2015.
Sněmovní tisk č. 504
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku.
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí uvedeného vládního návrhu, je klíčovou novelou v souvislosti se záměrem vlády zavést opatření k prokazování původu majetku. Níže jsou shrnuty základní parametry navrhované úpravy. Oproti dosavadním snahám zavedení majetkových přiznání tento návrh sleduje jiný cíl, a to efektivněji využít stávající instituty daňového a trestního práva. Zároveň ale přeci jen upravuje také nové instituty k dosažení účelu, tj. efektivního odhalení zatajených nebo nezdaněných příjmů poplatníka a následného zdanění takových příjmů.
Navrhovaná právní úprava se týká všech poplatníků daní z příjmů, tzn. nejen fyzických osob, ale také právnických osob a všech jiných entit, které jsou ve smyslu zákona o daních z příjmů poplatníkem této daně.
Celý mechanismus vychází ze stávající koncepce stanovení daně podle pomůcek, přičemž tento koncept rozšiřuje o některé nové prvky.
Mechanismus prokazování příjmů poplatníka má být zahájen výzvou správce daně k prokázání původu příjmů a dalších skutečností mající vztah k nárůstu jmění, spotřebě nebo jiného vydání poplatníka. Tuto výzvu je správce daně oprávněn použít v případě, kdy má důvodné pochybnosti o tom, zda příjmy poplatníka (oznámené nebo tvrzené správci daně) odpovídají nárůstu jmění, spotřeby nebo jiného vydání a současně pokud po předběžném posouzení dojde k závěru, že rozdíl mezi těmito příjmy a nárůstem jmění, spotřeby nebo jiného vydání poplatníka přesahuje 7 000 000 Kč. Okruh poplatníků, na které dopadne povinnost prokazovat vznik a původ příjmů se tak omezuje na případy, kdy je rozdíl mezi příjmy a nárůstem jmění, spotřeby nebo jiného vydání i pouhým odhadem natolik zřejmý a navíc pokud přesáhne výši 7 000 000 Kč. Jmění je definováno občanským zákoníkem?2) (§ 495) jako souhrn majetku a dluhů. Výzvu k prokázání uvedeného rozdílu správce daně nevydá v případě, kdy je mu známo, že skutečnosti, které by byly požadovány ve výzvě, nastaly v období, u kterého již uplynula lhůta pro stanovení daně. Pokud ale správci daně takové okolnosti známy nejsou, může požadovat i tyto skutečnosti ve výzvě, a to i v situaci, že se v rámci odpovědi na výzvu podaří poplatníkovi prokázat, že se výzvou požadované skutečnosti vztahují k období, u kterého již lhůta pro stanovení daně uplynula.
Pokud poplatník neprokáže skutečnosti požadované ve výzvě k prokázání příjmů, daň nelze stanovit na základě dokazování a správce daně dojde po předběžném posouzení k závěru, že daň stanovená podle pomůcek zvláštním způsobem přesáhne 2 000 000 Kč, může přistoupit ke stanovení daně podle pomůcek zvláštním způsobem. Pokud takto stanovená daň podle předpokladu nepřesáhne 2 000 000 Kč, bude správce daně při stanovení daně postupovat pomocí „standardních“ pomůcek, tj. postupem upraveným daňovým řádem 3. Předpokladem je, že nelze stanovit daň na základě dokazování (tzn., nedošlo k prokázání požadovaných skutečností). Při stanovení daně podle pomůcek zvláštním způsobem pak správce daně bude postupovat tak, že určí základ daně pomocí odhadu výše příjmů, kterých by poplatník musel dosáhnout, aby to odpovídalo nárůstu jeho jmění, spotřebě nebo jinému vydání.
Daň bude vypočtena standardními sazbami daně, tj. v tuto chvíli obecně sazbou 15% pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob a 19% pro poplatníky daně z příjmů právnických osob.
Penále z částky daně stanovené podle pomůcek zvláštním způsobem je stanoveno z doměřené daně na 50% nebo 100%, pokud neposkytnutí součinnosti poplatníka závažně ztížilo nebo bránilo stanovení daně.
V otázce prominutí tohoto penále ve smyslu § 259a daňového řádu3) lze o prominutí uvažovat u penále ve výši 50% z doměřené daně, a to v závislosti na splnění zákonných podmínek. U penále ve výši 100% o prominutí uvažovat nelze, protože základním kritériem pro prominutí penále podle § 259a daňového řádu3 je součinnost poplatníka. Dojde-li k uložení penále ve výši 100%, znamená to, že poplatník závažně ztížil nebo bránil stanovení daně, a to právě neposkytnutím součinnosti.
Pokud nedošlo k prokázání skutečností požadovaných ve výzvě k prokázání příjmů, informace potřebné ke zjištění stavu jmění nelze získat jiným způsobem, nebo je lze získat pouze s nepoměrnými obtížemi a správce daně dojde po předběžném posouzení k závěru, že souhrnná hodnota majetku, který je poplatník v prohlášení o majetku povinen uvést, přesáhne 10 mil. Kč, bude správce daně oprávněn vyzvat poplatníka k podání prohlášení o majetku. Nejedná se tedy o plošnou povinnost podávat prohlášení o majetku, ale o selektivní opatření, ke kterému muže správce daně sáhnout pouze při splnění uvedených zákonem stanovených podmínek.
Přechodné ustanovení:
Za účelem vymezení vztahu mezi dosavadní právní úpravou v oblasti penále a novou právní úpravou podle tohoto návrhu je návrh příslušného paragrafu, který se týká penále, doprovázen přechodným ustanovením, podle kterého se sankce v podobě penále ve výši podle tohoto návrhu uplatní pouze tam, kde ke splnění povinnosti nedojde za účinnosti shora uvedené nové právní úpravy.
Navrhovaná účinnost:
1. ledna 2016.
Stav projednávání:
Projednávání zákona bylo v prvém čtení v Poslanecké sněmovně přerušeno.
Sněmovní tisk č. 514
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb.
Zákon o evidenci tržeb je vedle zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku, dalším klíčovým návrhem vlády v boji proti daňovým únikům. V tomto případě je však novela zákona o daních z příjmů pouze podpůrným nástrojem primárního cíle (tj. evidence tržeb), neboť poskytuje určité výhody poplatníkům, kterým vznikne povinnost evidence tržeb.
Daňová podpora je rozložena do dvou okruhů. Prvním z nich je úprava osvobození cen z účtenkové loterie podle zákona upravujícího evidenci tržeb, a to jak u příjmů fyzických osob, tak i u příjmů právnických osob. Možnost České republiky pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny je zakotvena ve vládním návrhu zákona o evidenci tržeb (sněmovní tisk č. 513). Základním předpokladem účasti v této účtenkové loterii je zaslání účtenky nebo údajů povinně uváděných na účtence.
Druhý nástroj podpory je sleva na dani na evidenci tržeb. Je však třeba upozornit, že tato sleva na dani je určena pouze poplatníkům daně z příjmů fyzických osob. Sleva na dani je koncipována jako pevná částka v maximální výši 5 000 Kč. Tuto slevu na dani bude podle návrhu možné uplatnit jednorázově ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník – fyzická osoba poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.
Navrhovaná účinnost:
První den čtvrtého kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení zákona s výjimkou vybraných bodů novely zákona o dani z přidané hodnoty, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2016 a novely zákona o správních poplatcích, která nabude účinnosti 15. dnem po dni vyhlášení zákona.
Stav projednávání:
Zákon byl projednán v prvém čtení v Poslanecké sněmovně a byl přikázán k projednání Rozpočtovému výboru a Hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny. Rozpočtový výbor zařadil tento návrh na pořad jednání dne 2. září 2015. Rovněž Hospodářský výbor zařadil tento návrh na pořad jednání dne 2. září 2015.
Sněmovní tisk č. 526
Vládní návrh zákona o jednorázovém příspěvku důchodci.
V rámci tohoto návrhu zákona je v § 4 odst. 2 zapracována nepřímá novela zákona o daních z příjmů. Celý návrh pojednává o jednorázovém příspěvku fyzické osobě, která má nárok na výplatu důchodu (části důchodu) z českého důchodového pojištění aspoň po část měsíce prosince 2015, pokud tento důchod byl přiznán ode dne, který spadá do období před rokem 2016. Výše příspěvku má činit 600 Kč. V uvedeném § 4 odst. 2 návrhu je pak výslovně zakotveno, že příspěvek je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob.
Vzhledem k § 4 odst. 1 písm. g) bod 3. zákona o daních z příjmů se zdá být tato úprava v návrhu nadbytečná, protože případně schválený jednorázový příspěvek důchodci by patrně byl osvobozen od daně z příjmů fyzických osob již podle stávajícího znění zákona o daních z příjmů.
Navrhovaná účinnost:
1. října 2015.
Stav projednávání:
Organizační výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR doporučil návrh k projednání. Lze tedy předpokládat, že návrh bude zařazen na prvé čtení na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Současně je navrženo projednání návrhu zákona tak, aby s ním sněmovna mohla vyslovit souhlas již v prvém čtení.
Senátní tisk č. 112
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.
Novela zákona o daních z příjmů, která je součástí uvedeného návrhu, upravuje v zásadě dva okruhy. Prvním z nich je úprava zákona o daních z příjmů související se změnami zákona o účetnictví, konkrétně se jedná o reakci na novou úpravu oceňování u mikro účetních jednotek, které jsou právnickou osobou, na které se již nebude vztahovat oceňování reálnou hodnotou. V této souvislosti se navrhuje u cenných papírů, které budou u ostatních účetních jednotek i nadále oceňovány reálnou hodnotou, daňová uznatelnost nabývací ceny tohoto cenného papíru bez omezení výší příjmu z jeho prodeje. U fyzických osob, které oceňují cenné papíry podle zákona o účetnictví, se bude postupovat podle stávajícího § 24 odst. 2 písm. r) zákona o daních z příjmů (výdajem je hodnota cenného papíru při prodeji zachycená v účetnictví ke dni prodeje). U fyzických osob, které nebudou oceňovat cenné papíry podle zákona o účetnictví, se bude postupovat podle stávajícího § 24 odst. 2 písm. w) zákona o daních z příjmů (nabývací cena akcie jen do výše příjmů z jejího prodeje).
Druhý okruh úprav zákona o daních z příjmů reaguje na účtování dílčích příspěvků na likvidaci, které je provozovatel solární elektrárny povinen platit provozovateli kolektivního systému. Za účelem zajištění postupného daňového uplatnění zaplacených příspěvků je navržena tvorba daňově uznatelné rezervy, která sjednotí rozdílné režimy uplatňování příspěvků v základu daně poplatníků, kteří je platí. S tím souvisí také úprava zákona o rezervách4), ve které se upravují podmínky pro tvorbu rezervy na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do dne 1. ledna 2013.
Přechodné ustanovení:
Navrhované úpravy jsou doprovázeny přechodnými ustanoveními, která se týkají obou zmiňovaných okruhů úprav. K prvnímu okruhu úprav se přechodným ustanovením upravuje, že nově navrhovaný režim nabývací ceny cenného papíru u mikro účetních jednotek bude aplikován na cenné papíry, které byly zařazeny do majetku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Z uvedeného vyplývá, že pokud uvedené účetní jednotky před nabytím účinnosti návrhu zákona oceňovaly cenné papíry reálnou hodnotou, nebudou postupovat u těchto cenných papírů podle nového daňového režimu nabývací ceny cenného papíru, a to až do doby vyřazení těchto cenných papírů.
Další přechodná ustanovení umožňují použití úprav v souvislosti se zavedením rezervy na likvidaci solárních panelů uvedených na trh do 1. ledna 2013 již za zdaňovací období započaté v roce 2015.
Navrhovaná účinnost:
1. ledna 2016.
Stav projednávání:
Schválen Senátem Parlamentu ČR.
Pozn. redakce:
V době uzávěrky časopisu novela u prezidenta ČR k podpisu.
Závěrem si ještě dovolím upozornit na novely zákona o daních z příjmů, které již v letošním roce nabyly účinnosti (řazeno podle data vyhlášení ve Sbírce zákonů). Podrobnější komentář je věnován těm změnám, které se ve větší míře dotýkají daně z příjmů fyzických osob.
Zákon č. 332/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
V rámci tohoto zákona byl drobně novelizován i zákon o daních z příjmů. Novela se týká daňového režimu zvláštního příplatku nebo příplatku za službu v zahraničí poskytovaného podle zvláštních právních předpisů vojákům a příslušníkům bezpečnostních sborů vyslaným v rámci jednotky mnohonárodních sil nebo mezinárodních bezpečnostních sborů mimo území České republiky po dobu působení v zahraničí. Doposud zákon o daních z příjmů upravoval osvobození uvedených příjmů, pokud byly poskytovány v cizí měně. Uvedenou novelou se v návaznosti na změnu v poskytování uvedených příplatků odstranila podmínka jejich poskytnutí v cizí měně. Nadále tedy budou tyto příplatky od daně z příjmů u vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů od daně z příjmů osvobozeny, a to bez ohledu na to, v jaké měně budou uvedené příplatky těmto osobám poskytovány.
Účinnost: 1. července 2015.
Zákon č. 84/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
V rámci úprav zákona o investičních pobídkách je upraven také režim slev na dani, které jsou poskytovány právě v souvislosti s investičními pobídkami.
Účinnost: 1. května 2015
.
Přechodné ustanovení:
Změny zákona o daních z příjmů v uvedené oblasti jsou doprovázeny přechodným ustanovením, podle kterého se pro příslib investiční pobídky poskytnutý v řízení podle zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, zahájeném přede dnem nabytí účinnosti shora uvedeného zákona (tj. před 1. květnem 2015) použijí ustanovení zákona o daních z příjmů účinná přede dnem nabytí účinnosti shora uvedeného zákona (tj. před 1. květnem 2015). Výjimku tvoří zákonem vyjmenovaná ustanovení, pro která se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti shora uvedeného zákona (tj. 1. května 2015).
Zákon č. 127/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
V rámci úprav podmínek poskytování služeb péče o dítě v dětské skupině byly upraveny i podmínky pro poskytování daňové podpory v podobě slevy na dani za umístění dítěte v zákonem vyjmenovaných zařízení. Doposud byl okruh poskytovatelů uvedených služeb vymezen velmi široce jako zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, čímž byl reflektován původní záměr regulace těchto služeb. Se změnami v samotné regulaci péče o dítě v dětské skupině bylo přistoupeno k zúžení okruhu poskytovatelů uvedených služeb pro účely slevy na dani uplatňované na umístěné dítě. Nově bude tedy možné uplatnit slevu na dani za umístění dítěte v následujících zařízeních:
-
mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
-
zařízení služby péče o dítě v dětské skupině (navazuje na podmínky stanovené zákonem č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině),
-
zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou zařízením služby péče o dítě v dětské skupině, nebo mateřskou školou podle školského zákona.
Účinnost: Dnem vyhlášení
(zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů dne
4. června 2015
).
Přechodné ustanovení:
Protože z průběhu projednávání plynul předpoklad, že shora uvedený zákon nabude účinnosti v průběhu roku, což se také stalo, bylo nutné z důvodu spravovatelnosti upravit účinky změny zákona o daních z příjmů. Pro zdaňovací období, která započala do dne předcházejícího dni nabytí účinnosti tohoto zákona (tj. do 3. června 2015) se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti shora uvedeného zákona (tj. před 4. červnem 2015). Vzhledem k tomu, že zdaňovacím obdobím daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok (§ 16b zákona o daních z příjmů), je z přechodného ustanovení zřejmé, že ještě pro zdaňovací období roku 2015 bude sleva poskytována za umístění dítěte v šířeji vymezeném okruhu zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona. Užší vymezení poskytovatelů služeb péče o dítě tedy bude poprvé aplikováno pro zdaňovací období roku 2016.
Závěrem
si dovolím znovu
upozornit na to, že ty z návrhů zákonů, které procházejí projednáním v Parlamentu ČR, mohou na konci tohoto procesu doznat výrazných změn
. Text si kladl za cíl upozornit na témata, která jsou předmětem diskuse, a která mohou být zakotvena v právních předpisech.
Doporučuji tedy čtenářům sledovat vývoj legislativního procesu uvedených návrhů. O konečné podobě schválených návrhů budou čtenáři rovněž informováni.
1 Všechny sněmovní tisky lze vyhledat na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR www.psp.cz.
3 Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.
4 Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.