Doručení výzvy související s kontrolním hlášením

Vydáno: 6 minut čtení

Rozhodla jsem se tentokrát věnovat přesně vymezenému úkonu správce daně, a to doručení výzvy související s kontrolním hlášením. Nejdříve jsem vycházela z předpokladu, že § 101g odst. 4 zákona o dani z přidané hodnoty platného od 1.1.2016 (dále jen DPH) je především jednoduchý, jasný a nepotřebuje výklad. V běžné praxi to zatím však na jednoduché ustanovení nevypadá.

Doručení výzvy související s kontrolním hlášením
Ing.
Mária
Mikulecká,
je daňovou poradkyní, DANĚ MIKULECKÁ, s. r. o.
V současné době je veřejně dostupná předběžná informace k vyplnění kontrolního hlášení ze 17.7.2015, kde je na straně 7 uveden názor a doporučený postup Ministerstva financí a také informace s názvem „Kontrolní hlášení - časté omyly“ ze dne 13.11.2015 zveřejněné na www.financnisprava.cz.
Doručení výzvy související s kontrolním hlášením je podle mého názoru důležitou částí procesního postupu správce daně při odstranění pochybnosti. V případě, že plátci DPH nebude prokazatelně doručena výzva, vyvstanou nejasnosti s okamžikem doručení a případným následkem za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením. Dovolím si nejdříve citovat předmětné ustanovení § 101g odst. 4, 5 a 6 zákona o DPH platného k 1.1.2015:
(4) Správce daně doručuje výzvu související s kontrolním hlášením elektronicky; a to prostřednictvím
a)
datové schránky, nebo
b)
veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátcem za tím účelem uvedenou, nemá-li plátce zpřístupněnu datovou schránku.
(5) Výzva, která se doručuje prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu, se považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně.
(6) V případě, že plátce, který nemá zpřístupněnu datovou schránku, správci daně dosud nesdělil elektronickou adresu, odstavec 4 se nepoužije.“
Důležité je, že toto ustanovení řeší nejen způsob doručení, ale také stanovuje pro určitý způsob doručení speciální okamžik doručení předmětné výzvy.
Způsob doručení: Po pozorném přečtení výše uvedeného zákonného ustanovení je zřejmé, že zákonodárce chtěl dát správci daně dvě možnosti doručení výzvy související s kontrolním hlášením (dále jen KH). Prioritně má být využívána elektronická forma doručování, a to do datové schránky nebo na elektronickou adresu plátce, tj. e-mailová adresa, uvedená jenom pro účely KH. V případě, že plátce nemá datovou schránku a správci daně neoznámil svou e-mailovou adresu, tak se předmětná výzva doručuje jiným způsobem, tj. dle § 39 daňového řádu.
Vzhledem k tomu, že zákon o DPH nerozlišuje plátce DPH na fyzické a právnické osoby, může vzniknout domněnka, že plátce DPH má možnost si sám zvolit, kterým způsobem mu správce daně bude doručovat výzvu související s KH. Je vhodné tomuto ustanovení porozumět tak, že všichni plátci mají povinnost uvádět prioritně identifikační číslo (dále jen ID) své datové schránky, když ji mají zpřístupněnou. Jde především o právnické osoby, které mají datovou schránku povinně ze zákona a fyzické osoby, které si zřídily datovou schránku pro účely podnikání. ID čísla těchto datových schránek jsou správci daně přístupné a lehce ověřitelné. Plátce daně - fyzická osoba, která má datovou schránku jenom pro soukromé účely, by měl ID této schránky sdělit správci daně, chce-li aby případné výzvy byly doručované do datové schránky. Doručování do datové schránky má své velké výhody - o tom dále v textu.
V případě, že plátce DPH nemá zpřístupněnou datovou schránku, má povinnost oznámit správci daně svou e-mailovou adresu. Jen připomenu, že tuto povinnost stanovuje § 127 odst. 1 daňového řádu. Je na škodu věci, že zákonodárce nedefinoval, kde má plátce daně tuto e-mailovou adresu uvést. Také Ministerstvo financí ve své předběžné informaci ke kontrolnímu hlášení ze dne 17.7.2015 nepřipomnělo oznamovací povinnost registrovaných daňových subjektů podle § 127 odst. 1 daňového řádu. Z tohoto důvodu vzniká pochybnost, jestli plátce daně má možnost porušit toto ustanovení v daňovém řádu a pro účely kontrolního hlášení uvádět e-mailovou adresu jenom na tiskopise pro kontrolní hlášení. Dovedu si představit výhody takto vykládaného ustanovení, ale také riziko, které souvisí s okamžikem doručení předmětné výzvy.
Zákon předpokládá, že plátce daně tuto povinnost nesplní a pak je zákonem definovaný další způsob doručení této výzvy. Přečteme-li si již zmíněnou předběžnou informaci MF, tak zjistíme, že na tiskopisu bude asi tento údaj povinný. Bez vyplnění tohoto údaje nedojde k podání ve správné struktuře a toto podání nebude vůbec akceptované. Nevýhodou je, že správce daně nemá povinnost informovat, že podané kontrolní hlášení nebylo zpracované a tím ani podané. Důsledek tohoto pochybení jsou již jednoznačné zákonné sankce.
Lhůta pro doručení: Tento termín je pro plátce zásadní, a proto si dovolím malé zopakování. Doručování prostřednictvím datové schránky se řídí § 42 daňového řádu. Toto ustanovení nám říká, že se doručuje elektronicky podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Víme, že k vlastnímu doručení dochází: již okamžikem přihlášení do datové schránky oprávněnou osobou, nebo marným uplynutím 10 dnů - počítáno ode dne, kdy byla datová zpráva do datové schránky dodána. Až po doručení začne plynout pětidenní náhradní lhůta (zákon myslí pětidenní kalendářní lhůtu).
Doručování prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátce se řídí speciálním ustanovením § 101g odst. 5 zákona o DPH. Toto ustanovení je velice krátké a jednoznačné a lhůta doručení je definována jako okamžik odeslání výzvy správcem daně. V této souvislosti je zásadní výklad pojmu „sdělení elektronické adresy“, aby plátce daně věděl, na kterou e-mailovou adresu bude správce daně předmětnou výzvu zasílat.
Závěr: Elektronizaci daňové správy se nevyhneme, ale můžeme nastavit vhodná a správná pravidla pro její funkčnost. Našim klientům - fyzickým osobám doporučuji zřídit si datovou schránku a těm, kteří tento způsob doručovaní nepreferují, doporučuji pečlivě hlídat výklad Ministerstva financí k termínu „oznámení elektronické adresy“. Jenom ministerstvo ví, jak bude programově nastaveno zpracování záhlaví kontrolního hlášení.
Poznámka:
MF vydalo 4.12.2015 „Informace k vyplnění kontrolního hlášení DPH“, ale v doručování výzvy prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátce se nic nezměnilo.