Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2015

Vydáno: 10 minut čtení

Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2015 je nutné až na výjimky podat nejpozději v pátek 1. dubna 2016. Ke stejnému datu je třeba daň zaplatit. Přiznání se podává na tiskopise MFin 5404 - vzor č. 26 (pokyny k vyplnění tohoto přiznání - rovněž vzor č. 26). Nový tiskopis ve srovnání s tím předchozím nepřináší zásadní změny. Pouze v záhlaví tiskopisu se nově uvádí, zda právnická osoba je nebo není základním investičním fondem podle § 17b ZDP . Principy a postupy jejich vyplnění a zjištění daňové povinnosti se nemění. Nemění se ani sazba daně, která činí 19% (u základního investičního fondu 5% a u penzijní společnosti nově 0%).

Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2015
Ing.
Helena
Machová
je daňovou poradkyní
 
Poplatníci daně z příjmů právnických osob
Poplatníky daně z příjmů právnických osob jsou právnické osoby, organizační složky státu, fondy penzijních společností, podílové fondy a podfondy akciové společnosti s proměnným základním kapitálem podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy, svěřenské fondy podle občanského zákoníku a jednotky, které jsou podle právního řádu státu, podle kterého jsou založeny nebo zřízeny poplatníkem. Tito poplatníci tedy podávají přiznání k dani z příjmů právnických osob.
Tuto povinnost nemají veřejně prospěšní poplatníci, pokud nemají příjmy, které jsou předmětem daně, nebo mají pouze příjmy od daně osvobozené a příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Povinnost podat daňové přiznání nemá též zanikající nebo rozdělovaná obchodní
korporace
za období od rozhodného dne přeměny do dne zápisu přeměny do obchodního rejstříku.
Do třetice se povinnost podat daňové přiznání nevztahuje na společenství vlastníku jednotek, pokud má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy od daně osvobozené nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Daňové přiznání nepodává ani veřejná obchodní společnost (zde je daňová povinnost přenesena na jednotlivé společníky).
 
Lhůta pro podání přiznání a zaplacení daně
Daňové přiznání je nutno podat nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Jde-li o poplatníka, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem nebo jehož daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, podává se přiznání nejpozději do šesti měsíců po uplynutí zdaňovacího období. To platí jen tehdy, je-li příslušná moc uplatněna u správce daně před uplynutím tříměsíční lhůty.
Jinými slovy, právnické osoby, jejichž zdaňovacím obdobím je kalendářní rok, musí podat přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období 2015 do pátku 1. dubna 2016, resp. do pátku 1. července 2016. Ve stejný den je daň i splatná. Pro úplnost připomínám, že zdaňovacím obdobím právnických osob je:
a)
kalendářní rok,
b)
hospodářský rok,
c)
období od rozhodného dne fúze nebo rozdělení obchodní
korporace
nebo převodu jmění na společníka do konce kalendářního roku nebo hospodářského roku, ve kterém se přeměna nebo převod jmění staly účinnými,
d)
účetní období, pokud je toto účetní období delší než nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců.
Lhůta pro podání přiznání a zaplacení daně v případech uvedených pod písm. b) až d) se stanovuje podle výše uvedeného obecného pravidla.
Poplatník uvádí informaci o svém zdaňovacím období též na první straně v záhlaví tiskopisu daňového přiznání.
Podá-li poplatník daňové přiznání později (přičemž toto zpoždění je delší něž 5 pracovních dnů), vzniká mu povinnost uhradit pokutu, a to ve výši 0,05% stanovené daně za každý nesledující den prodlení, nejvýše však 5% stanovené daně. V případě daňové ztráty pokuta činí 0,01% stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5% stanovené daňové ztráty.
Když poplatník neuhradí daň v den její splatnosti (tedy ve lhůtě stanovené pro podání daňového přiznání), vzniká mu (a to počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně) povinnost uhradit úrok z prodlení. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Úrok z prodlení se uplatní nejdéle za 5 let prodlení. Úrok z prodlení se nepředepíše a poplatníkovi nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu za jedno zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání, částku 200 Kč.
Pozn.:
repo sazba ČNB od od 2.11.2012 činí 0,05%.
 
Opravy případných chyb
Když poplatník zjistí, že jeho daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy to zjistil, dodatečné daňové přiznání, a ve stejné lhůtě rozdílnou částku zaplatit. V dodatečném daňovém přiznání poplatník uvede rozdíl oproti poslední známé dani a den jeho zjištění. Poplatník je povinen podat toto přiznání, i když zjistí, že daňová ztráta má být nižší než poslední známá daňová ztráta.
Příklad:
Poplatník podá přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2015 v pondělí 27. března 2016. V dubnu 2016 zjistí, že při stanovení daňové povinnosti nesprávně uplatnil daňové odpisy, a to ve dvojnásobné výši (základ daně i daňová povinnost tak byly nižší). Do konce května 2016 musí podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém vyčíslí rozdíl (doplatek) a dlužnou částku zaplatí.
Správce daně mu následně vyčíslí a předepíše úrok z prodlení.
Poplatník je oprávněn podat dodatečné daňové přiznání, když zjistí, že jeho daň má být nižší než poslední známá daň, a to do konce měsíce následujícího po měsíci tohoto zjištění. Za stejných podmínek je poplatník oprávněn podat dodatečné daňové přiznání též při zjištění, že jeho daňová ztráta má být vyšší než poslední známá.
Zjistí-li poplatník jakýkoliv omyl (bez ohledu na to, zda vedl ke snížení nebo ke zvýšení daňové povinnosti) sice po podání přiznání, avšak ještě před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání, může nahradit již podané přiznání opravným daňovým přiznáním. V řízení se dále k předchozímu daňovému přiznání nepřihlíží a poplatník nebude vystaven žádné sankci.
Pokud poplatník zjistí omyl ještě před uplynutím lhůty k podání daňového přiznání, může již podané přiznání nahradit opravným daňovým přiznáním. V řízení se dále postupuje podle opravného daňového přiznání a k předchozímu daňovému přiznání se nepřihlíží. Takto lze nahradit i dodatečná daňová přiznání nebo již podaná opravná daňová přiznání.
Příklad:
Poplatník podá přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2015 v úterý 9. února 2016. V březnu 2016 zjistí chybu. Do 1. dubna 2016 může podat opravné daňové přiznání se správnými údaji, přičemž správce daně přihlédne pouze k tomuto opravnému přiznání a nikoliv k řádnému přiznání podanému v únoru.
Skutečnost, zda poplatník podává řádné, dodatečné nebo opravné daňové přiznání, uvede na první straně tiskopisu na řádku 03, kde přeškrtne nehodící se. V případě dodatečného daňového přiznání je zde nutno uvést též den, kdy byly zjištěny důvody k jeho podání.
Příklad pro stanovení daňové povinnosti a vyplnění daňového přiznání za rok 2015
1.
Společnost s r. o. vykázala k 31.12.2015 výsledek hospodaření 10 350 000 Kč (řádek 10 daňového přiznání).
Pozn.: Na tomto řádku uvádějí poplatníci výsledek hospodaření (zisk nebo ztrátu) vždy bez vlivu Mezinárodních účetních standardů. Veřejná obchodní společnost a komanditní společnost uvádí na tomto řádku výsledek hospodaření před úpravou o převod podílů na výsledku hospodaření společníkům nebo komplementářům komanditní společnosti (tato úprava se provede dále na řádku 201).
2.
Na účtech účtové třídy 5 evidovala tyto nedaňové náklady (Kč):
 I---------I--------------------------------------------------------I---------I I 513     I reprezentace                                           I  50 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I I 543     I dar (místní střední škole na nákup počítačů)           I  25 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I I 545     I ostatní sankce                                         I   5 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I I 559     I tvorba opravných položek                               I  18 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I I 582     I škody převyšující náhrady                              I  29 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I I celkem  I                                                        I 127 000 I I---------I--------------------------------------------------------I---------I 
(tabulka A přílohy č. 1 a řádek 40 daňového přiznání)
3.
Daňové odpisy činí celkem 1 200 000 Kč, z toho:
 I---------------------I---------I I 1. odpisová skupina I 400 000 I I---------------------I---------I I 2. odpisová skupina I 300 000 I I---------------------I---------I I 3. odpisová skupina I 200 000 I I---------------------I---------I I 4. odpisová skupina I 100 000 I I---------------------I---------I I 5. odpisová skupina I 200 000 I I---------------------I---------I 
(tabulka B přílohy č. 1)
Účetní odpisy (zůstatek účtu 551) činí 1 000 000 Kč, rozdíl 200 000 Kč bude uveden na řádku 150 daňového přiznání.
4.
V roce 2015 bylo zaplaceno dlužné sociální a zdravotní pojištění za rok 2014 ve výši 50 000 Kč, které společnost srazila v roce 2014 svým zaměstnancům, avšak do konce ledna 2015 jej neodvedla a zvýšila tedy o předmětnou částku základ daně za rok 2014 (řádek 111 daňového přiznání).
5.
Společnost vykázala v roce 2013 daňovou ztrátu ve výši 450 000 Kč, přičemž 200 000 Kč uplatnila jako odčitatelnou položku v roce 2014, zbytek (250 000 Kč) uplatní v roce 2015 (tabulka E přílohy č. 1 a řádek 230 daňového přiznání).
6.
Společnost dále uplatní jako odčitatelnou položku hodnotu bezúplatného plnění - daru (viz výše - účet 543) v částce 25 000 Kč (tabulka G přílohy č. 1 a řádek 260 daňového přiznání).
7.
Základ daně po provedení výše uvedených korekcí činí 9 952 000 (řádek 270 daňového přiznání).
8.
Sazba daně pro rok 2015 je 19% (řádek 280 daňového přiznání) a daňová povinnost je 1 890 880 (řádek 290 daňového přiznání).
9.
Společnost zaplatila v průběhu roku 2015 zálohy na daň ve výši 500 000 Kč (oddíl V., řádek 1 daňového přiznání), nedoplatek činí 1 390 880 Kč (oddíl V., řádek 4 daňového přiznání).
Závěrem připomínám k vyplnění též údajů do tabulky K na poslední straně přílohy č. 1, které povinně vyplňují prakticky všichni poplatníci. Na řádku č. 1 je to roční úhrn čistého obratu (za zdaňovací období nebo za období, za které se podává daňové přiznání), přičemž veřejně prospěšní poplatníci zde uvádí roční úhrn čistého obratu z celkové činnosti, tj. z hlavní i hospodářské činnosti. Na řádku č. 2 se uvádí celkový průměrný přepočtený počet zaměstnanců. Tento údaj není povinný pro poplatníky, kteří po 1. lednu 2015 účtovali v soustavě jednoduchého účetnictví (např. občanská sdružení, církve a náboženské společnosti, jejichž příjmy za poslední uzavřené období nepřesáhly 3 000 000 Kč).