Zákon o daních z příjmů v podmínkách roku 2016 - přehled novel

Vydáno: 10 minut čtení

Rok 2016 je jedním z mála, kdy nebyla přijata „velká“ novela zákona o daních z příjmů . Změny v tomto zákonu k 1.1.2016 však nastaly, byť nejsou nijak zásadní. Jde o několik změn jiných předpisů, které se zákonem o daních z příjmů souvisí a také ho v některých bodech mění. Přehled těchto změn uvádíme dále. Závěrem připojujeme dva návrhy zákonů, které jsou v současné době projednávány v Poslanecké sněmovně. Pokud dojdou na konec legislativního procesu, zákon o daních z příjmů změní. Jejich případné vydání je třeba sledovat ve Sbírce zákonů, legislativní proces pak na www.psp.cz.

Zákon o daních z příjmů v podmínkách roku 2016 - přehled novel
Ing.
Ivana
Pilařová
je daňovou poradkyní
1. Nařízení vlády č. 233/2015 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě
Účinnost: 1.1.2016
Novelizace Nařízení vlády č. 567/2006 Sb. stanoví minimální mzdu s účinností od 1.1.2016 na hodnotu 9 900 Kč. Pro účely případného skutečného odměňování pak slouží minimální výše zaručené mzdy, která se stanoví následovně podle jednotlivých skupin prací:
 I----------------I-----------------------------------------------------------I I Skupina prací  I            Nejnižší úroveň zaručené mzdy v Kč             I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I                I       za hodinu v Kč        I        za měsíc v Kč        I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       1.       I            58,70            I            9 900            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       2.       I            64,80            I           10 900            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       3.       I            71,60            I           12 100            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       4.       I            79,00            I           13 300            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       5.       I            87,20            I           14 700            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       6.       I            96,30            I           16 200            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       7.       I           106,30            I           17 900            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I I       8.       I           117,40            I           19 800            I I----------------I-----------------------------I-----------------------------I 
Tato změna se promítne také v:
-
určení limitu pro osvobození pravidelně vyplácených důchodů (od 1.1.2016 platí limit 356 400 Kč),
-
určení maximální výše slevy za umístění dítěte (od roku 2016 platí limit 9 900 Kč),
-
určení limitu pro nárok na výplatu daňového bonusu (od roku 2016 platí roční limit 59 400 Kč a měsíční limit 4 950 Kč).
Účinnost: 1.1.2016
2.1 Část zákona o rezervách - tvorba nové zákonné rezervy
V novém § 11a až § 11c ZoR je fakultativně řešena tvorba zákonné rezervy na likvidaci elektroodpadu ze solárních panelů, kterou může vytvářet provozovatel solární elektrárny, který je povinen zajistit financování, zpracování, využití a odstranění elektroodpadu ze solárních panelů.
Rezerva se bude jako daňově účinná tvořit za těchto podmínek:
-
tvoří se nezávisle na účelově shodné rezervě vytvářené podle účetních předpisů (tj. tvorba není podmíněna zaúčtováním),
-
poplatník je povinen vést evidenci o tvorbě a čerpání rezervy,
-
tvoří se od prvního měsíce toho zdaňovacího období (nebo období, za které se podává daňové přiznání), ve kterém vznikla povinnost hradit příspěvek na zajištění likvidace zařízení do okamžiku, kdy bylo ukončeno odpisování zařízení, jehož je solární panel součástí, a to tak, jak by toto zařízení odpisoval první vlastník podle § 30b ZDP (240 měsíců). Při technickém zhodnocení se období tvorby rezervy neprodlužuje.
Z důvodu vstupu do likvidace či konkursu či z důvodu pachtu se rezerva neruší a v její tvorbě se pokračuje.
Tvorbu rezerv může použít také poplatník vedoucí jednoduché účetnictví, pokud vede prokazatelnou evidenci rezerv.
Speciální postup pro nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do 1.1.2013:
-
celkovou částkou výše rezervy je úhrnná částka financování, kterou je provozovatel povinen zaplatit, do níž se nezahrnují částky, které již snížily základ daně z příjmů,
-
měsíční tvorba je rovna podílu celkové výše rezervy a počtu měsíců, které uplynou do prvního dne zdaňovacího období, ve kterém vznikla povinnost úhrady první platby do ukončení doby odpisování zařízení,
-
roční tvorba je součinem částky měsíční tvorba a počtu měsíců ve zdaňovacím období.
Při zjištění skutečnosti ovlivňující změnu výše rezervy bude provedena úprava její výše počínaje zdaňovacím období, ve kterém se tato skutečnost zjistila. Rezerva se ruší při likvidaci solárního panelu, kdy provozovatel systému likvidace předloží vypořádání provozovateli solární elektrárny.
Přechodná ustanovení
a)
Změny je možné použít již pro zdaňovací období započaté v roce 2015.
b)
Do tvorby rezervy za zdaňovací období započaté v roce 2015 nebo 2016 je možné zahrnout i částku rezervy připadající na měsíce zdaňovacího období započatého v roce 2014, ve kterých jsou splněny podmínky pro tvorbu rezervy.
V § 23 ZDP bude mimoúčetními úpravami základu daně docházet:
-
ke snížení základu daně v souvislosti s tvorbou zákonné nezaúčtované rezervy na likvidaci solárních zařízení [§ 23 odst. 3 písm. c) bod 10 ZDP],
-
zvýšení základu daně v souvislosti se zrušením rezervy na likvidaci solárních zařízení [§ 23 odst. 3 písm. a) bod 20 ZDP].
Pokud bude o rezervě na likvidaci solárních zařízení účtováno, a to ve shodné výši jak vyplývá ze ZoR, jde o daňově účinný náklad [§ 24 odst. 2 písm. i) ZDP]). V § 25 odst. 1 písm. zr) ZDP je uvedeno, že se daňově neuznávají příspěvky placené do systému likvidace solárních panelů. Tato úprava platí bez ohledu na skutečnost, zda poplatník tvoří či netvoří zákonnou rezervu na likvidaci solárního odpadu.
Daňově účinným nákladem bude nově také nabývací hodnota cenného papíru při jeho prodeji (a to bez omezení výší příjmů) u právnických osob, které jsou mikro účetními jednotkami [§ 24 odst. 2 písm. r) ZDP]. Vyloučení přeceňování cenných papírů na základě přechodného ustanovení zákona o účetnictví neplatí pro cenné papíry oceňované reálnou hodnotou před nabytím účinnosti zákona - tj. do konce roku 2015. V takových případech bude přeceňování reálnou hodnotou pokračovat do doby, než budou tyto cenné papíry prodány. V daňově účinných nákladech roku 2016 tak bude bez omezení výše příjmů uznána přeceněná hodnota (u cenného papíru nabytého do konce roku 2015), nebo nabývací cena cenného papíru (nabytého počínaje rokem 2016).
V návaznosti na zrušení zřizovacích výdajů se v ustanovení § 32a ZDP ruší zřizovací výdaje včetně doby jejich odpisování. Pokud však došlo ke vzniku zřizovacích výdajů před nabytím účinnosti zákona, bude se ohledně jejich odpisování postupovat podle zákona platného do konce roku 2015.
Tvorbu zákonných rezerv je možné využít i v jednoduchém účetnictví (právnickými osobami), pokud současně u poplatníka existuje prokazatelná evidence těchto rezerv.
3. Zákon č. 377/2015 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření
Účinnost: 1.1.2016
V souvislosti se zrušením II. penzijního pilíře, který skončí s rokem 2015, se novelizuje také zákon o daních z příjmů. Zpětné vyplacení prostředků účastníka důchodového spoření při jeho ukončení se bude posuzovat jako příjem od daně osvobozený [§ 4 odst. 1 písm. l) bod 3 ZDP]. Další změny mají odloženou účinnost na počátek roku 2017.
Účinnost: 1.1.2017
O rok později se pak zvýší limit pro osvobození příspěvků zaměstnavatele na penzijní produkty zaměstnance ze stávajících 30 000 Kč na 50 000 Kč ročně. Souběžně dojde k navýšení limitu nezdanitelné částky snižující základ daně poplatníka za jeho vlastní příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření z 12 000 Kč na 24 000 Kč. Tato částka bude snížena o 12 000 Kč, na kterou je poskytován státní příspěvek. Stejné navýšení se týká rovněž příspěvků na soukromé životní pojištění.
 
4. Další související změny
4.1 Vyhláška č. 309/2015 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2016
Tradiční novelizace stanoví sazby zahraničního stravného do zemí celého světa.
4.2 Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu
Nařízení vlády vymezuje pojmy běžná údržba bytu (§ 2) a drobné opravy související s užíváním bytu pro účely nájmů podle zákona č. 89/2012 Sb. Pojem drobné opravy je zde vymezen jak po věcné stránce (§ 4), tak i podle výše nákladů na jednu opravu ve výši 1 000 Kč (§ 5). Roční limit těchto drobných oprav je pak stanoven jako součet drobných oprav v kalendářním roce rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu. Další opravy v daném kalendářním roce se nepovažují za drobné opravy.
 
5. Dosud neschválené návrhy zákonů
 
5.1 Sněmovní tisk č. 514 - zákony související s přijetím zákona o elektronické evidenci tržeb
Aktuální stav projednávání: čeká na 3. čtení v Poslanecké sněmovně.
Pokud bude tento ostře sledovaný zákon schválen, přenese dvě změny:
-
výhry v nově zavedené „účtenkové loterii“ budou od daně z příjmů osvobozeny, a to jak u fyzické, tak i u právnické osoby,
-
pro OSVČ bude zavedena nová sleva na dani ve výši 5 000 Kč, a to v roce, kdy se na dotyčnou fyzickou osobu začne povinnost elektronické evidence tržeb vztahovat. Sleva nebude nabývat záporných hodnot, bude tedy třeba vykázat daňovou povinnost nejméně ve výši 5 000 Kč. Sleva není převoditelná do dalších zdaňovacích období.
5.2 Sněmovní tisk č. 612 - zákon o změně zákona o daních z příjmů
Aktuální stav projednávání: čeká na 2. čtení v Poslanecké sněmovně.
Návrh přináší tyto možné změny:
-
zvýšení daňového zvýhodnění na druhé vyživované dítě ročně z 15 804 Kč na 17 004 Kč, na třetí a další dítě z 17 004 Kč na 20 604 Kč;
-
příjmy fyzických osob z provozu výroby elektřiny, k nimž není třeba licence Energetického regulačního úřadu, budou spadat mezi ostatní příjmy podle § 10 ZDP; v praxi půjde o velmi malé elektrárny s výkonem do 10 kW. Změny neumožní uplatnění paušálních výdajů, na druhé straně však příjmy nebudou podléhat povinnému sociálnímu a zdravotnímu pojistnému a dále budou do limitu 30 000 Kč za rok osvobozeny od daně;
-
poslední věcnou změnou je sjednocení režimu zdaňování podílů na zisku osobám, které nejsou členy obchodní
korporace
, u daně z příjmů fyzických i právnických osob.
Osud těchto změn je nutné sledovat, neboť návrhy se mohou měnit, případně mohou být zamítnuty.
Připravujeme: Jak postupovat u příjmů ze zahraničí
Daňoví rezidenti České republiky mají daňovou povinnost z celosvětových příjmů (tzv. neomezená daňová povinnost). Na druhé straně však z příjmů, které dosahují ze zdrojů v zahraničí, mohou být podle tamní legislativy zdaněni také. V praxi tak dochází ke zdanění jednoho příjmu dvakrát. Tuto kolizi mezi domácí a zahraniční legislativou řeší smlouvy o zamezení dvojímu zdanění, jimiž je Česká republika vázána. Vyloučení dvojího zdanění probíhá prostřednictvím příslušných metod - správnými postupy při řešení této problematiky se budeme zabývat v DHK č. 3/2016.