Sleva na dani za umístění dítěte v roce 2016

Vydáno: 21 minut čtení

Uplatnění slevy na dani za umístění dítěte vyplývá z § 35ba odst. 1 písm. g) zákona o daních z příjmů . Podmínky pro uplatnění této slevy jsou stanoveny v § 35bb a rozumí se tím sleva na dani související s umístěním vyživovaného dítěte v předškolním zařízení. Poprvé bylo možné uplatnit tuto slevu za zdaňovací období roku 2014 na základě zákona č. 247/2014 Sb. , o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Tento zákon byl novelizován zákonem č. 127/2015 Sb. s účinností dnem jeho vyhlášení (4.6.2015), přičemž novela obsahuje i změnu ustanovení § 35bb a souvisejících ustanovení zákona o daních z příjmů , zabývajících se poskytnutím slevy na dani za umístění dítěte.

Sleva na dani za umístění dítěte v roce 2016
Ing.
Ivan
Macháček
je daňovým poradcem
V článku III - přechodné ustanovení zákona č. 127/2015 Sb. se uvádí, že pro zdaňovací období započaté do dne předcházejícího dni nabytí účinnosti tohoto zákona se použije zákon č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Změny v zákonu o daních z příjmů, vyplývající ze zákona č. 127/2015 Sb., se tedy použijí s účinností od 1.1.2016.
Základní principy poskytování služby péče o dítě v dětské skupině podle zákona č. 247/2014 Sb., v aktuálním znění
-
Službou péče o dítě v dětské skupině se podle znění § 2 zákona č. 247/2014 Sb. ve znění zákona č. 127/2015 Sb. rozumí činnost provozovaná poskytovatelem služby péče o dítě v dětské skupině zapsaným do evidence poskytovatelů ve smyslu § 4 zákona, spočívající v pravidelné péči o dítě od jednoho roku věku do zahájení povinné školní docházky a umožňující docházku v rozsahu nejméně 6 hodin denně, která je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.
-
Poskytovatelem je fyzická nebo právnická osoba, která za podmínek stanovených tímto zákonem poskytuje službu péče o dítě v dětské skupině rodiči nebo jiné osobě, které bylo rozhodnutím příslušného orgánu svěřeno dítě do péče nahrazující péči rodičů, je-li zaměstnavatelem rodiče.
-
Poskytovatel nemusí být zaměstnavatelem rodiče, pokud je:
a)
ústavem, jestliže poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je v souladu s jeho zakládací listinou,
b)
právnickou osobou registrovanou nebo evidovanou podle zákona o církvích a náboženských společnostech, pokud poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je v souladu s jejím předmětem činnosti,
c)
územním samosprávným celkem nebo jím založenou právnickou osobou,
d)
obecně prospěšnou společností, jestliže poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je v souladu s její zakládací listinou nebo smlouvou, e) nadací nebo nadačním fondem,
f)
vysokou školou, nebo
g)
spolkem, jestliže poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je v souladu s jeho stanovami.
-
Poskytovatel může poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině rodiči též na základě dohody se zaměstnavatelem tohoto rodiče a za podmínek, za kterých poskytuje službu péče o dítě v dětské skupině jinému rodiči.
-
Poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině lze jen na základě příslušného oprávnění k poskytování této služby. Oprávnění vzniká dnem zápisu fyzické nebo právnické osoby do evidence poskytovatelů. Zápis do evidence poskytovatelů provádí na žádost fyzické nebo právnické osoby Ministerstvo práce a sociálních věcí.
-
Služba péče o dítě v dětské skupině je poskytována bez úhrady nákladů nebo s částečnou nebo plnou úhradou nákladů. Poskytovatel je povinen stanovit kritéria, na základě kterých je v konkrétním případě určena výše úhrady nákladů.
Základní principy poskytnutí slevy na dani za umístění dítěte dle § 35bb ZDP v aktuálním znění
-
Výše slevy za umístění dítěte se stanoví dle § 35bb odst. 1 ZDP a odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v daném zdaňovacím období v předškolním zařízení, pokud jím nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 ZDP. Těmito výdaji je v mateřské škole tzv. školkové, nikoliv však výdaje na dopravu dítěte či výdaje vynaložené rodičem na stravování dítěte v tomto zařízení.
-
Za každé vyživované dítě lze uplatnit slevu maximálně do výše minimální mzdy. Minimální mzda je pro účely daně z příjmů definována v § 21g ZDP jako měsíční sazba minimální mzdy podle právních předpisů upravujících výši minimální mzdy, účinná k prvnímu dni příslušného zdaňovacího období a neupravená s ohledem na odpracovanou dobu a další okolnosti. Zatímco ve zdaňovacím období roku 2015 šlo o maximální výši slevy na dani za každé vyživované dítě 9 200 Kč, ve zdaňovacím období roku 2016 jde o maximální výši slevy na dani 9 900 Kč (zvýšení minimální mzdy s účinností od 1.1.2016 ve smyslu nařízení vlády č. 233/2015 Sb. z částky 9 200 Kč na 9 900 Kč). Sleva na dani se uplatní jen do výše výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení. Pokud budou tyto výdaje za zdaňovací období vyšší, než je minimální mzda, sleva na dani bude poskytnuta ve výši minimální mzdy. Pokud jsou tyto výdaje nižší, než je minimální mzda, uplatní se sleva za umístění dítěte ve výši prokazatelně vynaložených výdajů poplatníkem za umístění dítěte v předškolním zařízení.
-
Slevu za umístění dítěte lze uplatnit buď v daňovém přiznání, které podává poplatník daně z příjmů fyzických osob dle § 38g ZDP anebo v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období, které provádí zaměstnavatel dle § 38ch ZDP. Slevu na dani za umístění dítěte nelze uplatnit v průběhu kalendářního roku. Jde o roční slevu a tato sleva se odečítá z vypočtené roční daně poplatníka.
-
Vymezení předškolního zařízení pro účely uplatnění slevy na dani za umístění dítěte v tomto předškolním zařízení nalezneme v novém ustanovení § 35bb odst. 6 ZDP, který byl do tohoto ustanovení doplněn zákonem č. 127/2015 Sb.
Předškolním zařízením se rozumí:
a)
mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
b)
zařízení služby péče o dítě v dětské skupině a
c)
zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou zařízením služby péče o dítě v dětské skupině, nebo mateřskou školou podle školského zákona.
-
Slevu na dani za umístění dítěte lze uplatnit pouze v případě, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Slevu lze uplatnit za vyživované dítě poplatníka, pokud nejde o vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů. Za vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů lze slevu uplatnit pouze tehdy, pokud jsou v péči, která nahrazuje péči rodičů.
-
Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může slevu za umístění dítěte uplatnit ve zdaňovacím období jen jeden z nich. Pokud však vyživují rodiče ve společně hospodařící domácnosti například dvě děti, které navštěvují předškolní zařízení, bude záležet na dohodě rodičů, kdo si uplatní slevu na dítě, zda matka nebo otec za obě děti, anebo matka a otec každý za jedno dítě.
-
Pro uplatnění této slevy není podstatné, zda dítě navštěvuje předškolní zařízení po celý kalendářní rok nebo jen po určitou část roku. Rozhodující je výše nákladů na umístění dítěte v předškolním zařízení. Sleva za umístění dítěte se uplatní jen do výše daňové povinnosti poplatníka. Pokud daňová povinnost poplatníka bude nulová, nelze uplatnit tuto slevu za umístění dítěte - u této slevy neexistuje tzv. daňový
bonus
, jako tomu je u daňového zvýhodnění na vyživované dítě.
Poznámka:
Zákonem č. 247/2014 Sb. (resp. zákonem č. 127/2015 Sb.) nedošlo v zákonu o daních z příjmů v souvislosti se zavedením slevy na dani za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení ke změně ustanovení § 35ca ZDP, které uvádí omezení uplatnění slevy na dani na manželku a daňového zvýhodnění na vyživované dítě při uplatnění paušálních výdajů poplatníkem. Z toho důvodu může slevu na dani za umístění dítěte v předškolním zařízení uplatnit i poplatník, který ke svým příjmům ze samostatné činnosti nebo k příjmům z nájmu uplatňuje paušální výdaje.
 
Prokázání výše uplatněné slevy za umístění dítěte
Podle znění § 38k odst. 5 písm. j) ZDP je obsahem písemného prohlášení poplatníka pro účely provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění údaj o tom, jakou částku vynaložil poplatník za umístění dítěte v předškolním zařízení.
Podle znění § 38l odst. 2 písm. f) ZDP prokáže poplatník nárok na poskytnutí této slevy na dani potvrzením předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v těchto zařízeních. Potvrzení musí obsahovat jméno vyživovaného dítěte poplatníka a celkovou částku výdajů, kterou za něj v příslušném zdaňovacím období poplatník uhradil.
V případě, že poplatník daně z příjmů fyzických osob podává daňové přiznání, výše uvedené potvrzení předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte v tomto zařízení doloží poplatník jako přílohu k daňovému přiznání.
 
Uplatnění slevy na dani za umístění dítěte u daňového nerezidenta
Daňový nerezident ČR, který hodlá uplatnit slevu na dani za umístění dítěte, je podle ustanovení § 38g odst. 2 ZDP povinen tuto slevu na dani uplatnit pouze v daňovém přiznání (nemůže ji uplatnit v rámci ročního zúčtování daně u zaměstnavatele). Daňový nerezident ČR může slevu na dani za umístění dítěte podle znění § 35ba odst. 2 ZDP uplatnit, pouze pokud se jedná o poplatníka, který je daňovým rezidentem členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, pokud úhrn jeho příjmů ze zdrojů na území ČR podle § 22 ZDP činí nejméně 90% všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny nebo je z nich vybírána daň srážkou podle zvláštní sazby daně. Výši příjmů ze zdrojů v zahraničí prokazuje poplatník potvrzením zahraničního správce daně.
 
Daňové uplatnění výdajů na provoz vlastního předškolního zařízení (firemní školka)
V ustanovení § 24 odst. 2 písm. zw) ZDP se uvádí, že za výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů jsou považovány také výdaje (náklady) v podobě
1.
výdajů zaměstnavatele na provoz vlastního předškolního zařízení, nebo
2.
příspěvku na provoz předškolního zařízení, který je zajišťován jinými subjekty pro děti vlastních zaměstnanců.
Pokud půjde o vlastní předškolní zařízení, může zaměstnavatel do svých daňových výdajů (nákladů) uplatnit veškeré provozní výdaje související s provozováním tohoto předškolního zařízení, jako např. výdaje na elektřinu, vodu, teplo, plyn, vybavení provozu, mzdy, opravy, rovněž tak odpisy objektu a odpisy provedeného technického zhodnocení.
Daňovým výdajem zaměstnavatele je i příspěvek na provoz předškolního zařízení jiného subjektu pečujícího o děti předškolního věku jeho zaměstnanců.
V obou výše uvedených případech je u zaměstnance nutno postupovat podle znění § 6 odst. 9 písm. d) bod 2 ZDP. Z tohoto ustanovení vyplývá, že od daně z příjmů fyzických osob je osvobozeno nepeněžní plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníku ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, pokud je toto plnění poskytováno zaměstnavatelem z FKSP, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
Pokud však bude zaměstnavatel postupovat podle § 24 odst. 2 písm. zw) ZDP a uplatní výdaje na provoz vlastního předškolního zařízení nebo příspěvek na provoz zařízení zajišťovaného jinými subjekty jako své daňové výdaje a zaměstnanec za péči o dítě v takovém zařízení, bude hradit zvýhodněnou cenu anebo tato služba bude zaměstnanci poskytnuta bezúplatně, pak se na zaměstnance nebude vztahovat osvobození od daně dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP.
Nepeněžní (a rovněž i peněžní) příjem zaměstnance bude podléhat zdanění a rovněž se bude zahrnovat do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného na zdravotní a sociální pojištění. Nepeněžní příjem je nutno ocenit cenou obvyklou ve smyslu znění § 6 odst. 3 ZDP.
 
Příklady uplatnění slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení v roce 2016
Příklad č. 1:
Ve společně hospodařící domácnosti žijí dvě nezletilé děti ve věku čtyři a pět let. Obě děti navštěvují mateřskou školu. Rodiče jsou zaměstnáni a u svých zaměstnavatelů podepsali prohlášení k dani. Oba rodiče žijí spolu bez uzavření manželství.
Postup:
Uplatnění slevy za umístění dítěte se neváže na povinnost uzavření manželství. Na základě dohody obou rodičů může slevu na dani za umístění jednoho dítěte v předškolním zařízení uplatnit matka a u druhého dítěte jeho otec anebo na obě děti pouze jeden z nich. Příslušný rodič prokáže nárok na poskytnutí této slevy na dani potvrzením mateřské školy o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v tomto předškolním zařízení, a to v rámci ročního zúčtování daně zaměstnavatelem. Maximálně lze v roce 2016 uplatnit slevu za umístění každého dítěte v mateřské škole ve výši 9 900 Kč.
Příklad č. 2:
Podnikatel uplatňuje k příjmům zdaňovaným podle § 7 ZDP paušální výdaje. Ve společně hospodařící domácnosti s ním žije manželka a nezletilé dítě. Manželka nemá vlastní příjmy. Dítě navštěvuje mateřskou školu.
Postup:
Poplatník si z důvodu uplatnění paušálních výdajů nemůže uplatnit ani slevu na dani na manželku, ani daňové zvýhodnění na dítě. Může si uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016 slevu na dani za umístění dítěte v mateřské škole, a to v maximální výši 9 900 Kč, na základě potvrzení mateřské školy o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v předškolním zařízení.
Příklad č. 3:
Dítě navštěvuje celoročně mateřskou školu, přičemž měsíční úplata za předškolní vzdělávání činí 450 Kč a stravné 650 Kč na měsíc. Celkem platí rodič částku za pobyt dítěte, které s ním žije ve společně hospodařící domácnosti, 1 100 Kč za měsíc.
Postup:
Výše slevy za umístění dítěte odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v daném zdaňovacím období v předškolním zařízení. Těmito výdaji však nejsou výdaje vynaložené rodičem na stravování dítěte v tomto zařízení. V daném případě si může poplatník uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 450 Kč x 12 měsíců Z 5 400 Kč, a to na základě potvrzení předškolního zařízení.
Příklad č. 4:
Dítě, žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, začalo navštěvovat soukromou mateřskou školu od začátku března 2016. Měsíčně poplatník hradí poplatek za umístění dítěte v mateřské škole ve výši 900 Kč. Poplatník má pouze příjmy zdaňované podle § 7 ZDP.
Postup:
Za rok 2016 vynaloží poplatník výdaje za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 900 Kč x 10 měsíců Z 9 000 Kč. V daňovém přiznání za rok 2016 si může uplatnit poplatník slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 9 000 Kč, přičemž doloží k daňovému přiznání potvrzení předškolního zařízení (mateřské školy) o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v mateřské škole. Pokud by dítě navštěvovalo mateřskou školu již od ledna, nemohl by si poplatník uplatnit plnou částku školného, ale mohl by si uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení jen ve výši 9 900 Kč.
Příklad č. 5:
Dítě, žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, navštěvuje po celý rok 2016 soukromou mateřskou školu. Měsíční úplata za předškolní vzdělávání je stanovena ve výši 1 000 Kč. Poplatník má příjmy ze závislé činnosti a na rok 2016 podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani.
Postup:
Za rok 2016 vynaloží poplatník výdaje za umístění dítěte v předškolním zařízení ve výši 12 000 Kč. Proto mu může být zaměstnavatelem v rámci ročního zúčtování záloh na daň zohledněna sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení pouze ve výši 9 900 Kč. Poplatník musí předložit k prokázání nároku na poskytnutí této slevy na dani potvrzení předškolního zařízení (mateřské školy) o výši vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v mateřské škole.
Příklad č. 6:
Ve společně hospodařící domácnosti žijí dvě nezletilé děti, přičemž obě navštěvují mateřskou školu. Otec podniká, matka je zaměstnána a podepsala prohlášení k dani u svého zaměstnavatele. Jedno dítě je v roce 2016 dlouhodobě nemocné a navštěvuje mateřskou školu do května 2016 a pak následně od září 2016. Druhé dítě navštěvuje mateřskou školu po celý rok 2016.
Postup:
Uplatnění slevy za umístění dítěte lze uplatnit i v případě, když dítě z důvodu nemoci nemůže docházet do mateřské školy. Důležitá je skutečnost prokázání výše vynaložených výdajů za umístění dítěte v předškolním zařízení na základě potvrzení tohoto zařízení. V daném případě může na základě dohody obou rodičů uplatnit například slevu za umístění obou dětí v mateřské škole otec -podnikatel. V tomto případě doloží ke svému daňovému přiznání za rok 2016 doklad mateřské školy o výši výdajů za umístění obou dětí v předškolním zařízení. Maximální částka slevy na každé dítě činí 9 900 Kč.
Příklad č. 7:
Podnikatel, který provozuje řemeslnou živnost a uplatňuje skutečné výdaje, má v roce 2016 potíže se zajištěním zakázek a dosáhne základu daně ze samostatné činnosti pouze ve výši 185 000 Kč. Ovdověl a ve společně hospodařící domácnosti s ním žije dítě ve věku pěti let. Dítě navštěvuje mateřskou školu, přičemž podle potvrzení mateřské školy úplata za předškolní vzdělávání za rok 2016 činí 5 040 Kč.
Postup:
V daňovém přiznání za rok 2016 vypočte poplatník ze základu daně 185 000 Kč daň ve výši 27 750 Kč. Po uplatnění základní slevy na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč si může uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení pouze do výše nulové daňové povinnosti, tedy částku 2 910 Kč. Poplatník může v daňovém přiznání nárokovat daňový
bonus
v rámci daňového zvýhodnění na dítě dle § 35c ZDP ve výši 13 404 Kč.
Příklad č. 8:
Dítě bylo svěřeno po rozvodu manželů matce a žije s ní ve společně hospodařící domácnosti. Pravidelně 2x týdně se stará o dítě jeho otec a po tyto dny vodí dítě do mateřské školy.
Postup:
V daném případě žije vyživované dítě ve společně hospodařící domácnosti s matkou, proto pouze matka si může uplatnit buď v rámci ročního zúčtování záloh na daň u svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení podle § 35bb ZDP.
Příklad č. 9:
Dítě žije v roce 2016 podle dohody obou manželů u svých prarodičů, kteří nezletilé dítě vodí do mateřské školy a starají se o ně. Nejde však o svěření vnuka prarodiči soudem do péče nahrazující péči rodičů. Jeden prarodič podniká jako zemědělský podnikatel.
Postup:
Vyživovaným dítětem poplatníka rozumíme podle § 35c odst. 6 ZDP rovněž dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Prarodič může uplatnit slevu na dani za umístění dítěte v předškolním zařízení pouze tehdy, pokud je vnuk prarodiči svěřen soudem do péče nahrazující péči rodičů. To se v našem případě nestalo, a proto prarodič nemůže v daňovém přiznání za rok 2016 tuto slevu za umístění dítěte uplatnit.
Příklad č. 10:
Ve společně hospodařící domácnosti obou manželů žije nezletilé dítě ve věku pěti let. Dítě navštěvuje firemní mateřskou školu, kterou provozuje zaměstnavatel, u kterého je otec dítěte zaměstnán. Zaměstnanec za pobyt dítěte ve firemní mateřské škole platí sníženou měsíční úplatu ve výši 100 Kč, zatímco pro ostatní děti nezaměstnanců umístěných v této mateřské škole činí měsíční úplata 600 Kč.
Postup:
Pokud zaměstnavatel využije ustanovení § 24 odst. 2 písm. zw) ZDP a výdaje na provoz vlastního předškolního zařízení uplatní jako výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, pak je nutno postupovat u zaměstnance podle znění § 6 odst. 9 písm. d) bod 2 ZDP. Z tohoto ustanovení vyplývá, že pokud zaměstnanec za péči o dítě ve firemní mateřské škole hradí zvýhodněnou cenu, a zaměstnavatel postupuje podle § 24 odst. 2 písm. zw) ZDP a uplatní výdaje na provoz vlastního předškolního zařízení jako své daňové výdaje, pak se na zaměstnance nebude vztahovat osvobození od daně dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. Nepeněžní příjem zaměstnance ve výši rozdílu mezi úplatou za pobyt dítěte v mateřské škole pro nezaměstnance a zaměstnance (v našem případě 500 Kč měsíčně) bude podléhat u zaměstnance zdanění a rovněž se bude zahrnovat do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného na zdravotní a sociální pojištění.