Zamezení dvojímu zdanění s Lichtenštejnskem

Vydáno: 5 minut čtení

Nová smlouva s Lichtenštejnskem č. 8/2016 Sb. m. s. doplnila dosud uzavřené smlouvy o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu. Jde sice o malý evropský stát, nicméně z hlediska fiskálního o to více významný. Zároveň je tento stát součástí tzv. Evropského hospodářského prostoru. Sjednáním uvedené dvoustranné mezinárodní dohody se tak zároveň snížil počet států světa, se kterými v rámci daňových vztahů v uvedeném oboru má Česká republika tzv. bezesmluvní vztah.

Zamezení dvojímu zdanění s Lichtenštejnskem
Ing.
Pavel
Kyselák
je odborníkem na mezinárodní zdanění
Smlouva mezi Českou republikou a Lichtenštejnským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku a Protokolu k ní (dále jen „smlouva s Lichtenštejnskem“) byla publikována ve Sbírce předpisů ČR - Mezinárodní smlouvy v částce č. 2/2016 dne 19. ledna 2016 pod č. 8/2016 Sb. m. s. a vstoupila v platnost dne 22. prosince 2015. Protokol podepsaný spolu se Smlouvou je její nedílnou součástí. Smlouva se začala v ČR podle článku 30 - Vstup v platnost prakticky provádět následovně:
a)
pokud jde o daně vybírané srážkou u zdroje, na příjmy vyplácené nebo připisované k 1. lednu 2016 nebo později;
b)
pokud jde o ostatní daně z příjmů a daně z majetku, nevybírané srážkou u zdroje, na příjmy za každý daňový rok začínající 1. ledna 2016 nebo později.
Do konce roku 2015 platil tedy mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem z hlediska zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu tzv. bezesmluvní vztah.
Přechodné ustanovení
Novela zákona o daních z příjmů č. 267/2014 Sb. v části první v článku II „Přechodná ustanovení“ uvedla v pátém bodě následující přechodné ustanovení: 5. Ustanovení § 4a, 6, 15, 17b, 19, 19b, 20, 22, 24, 35ba a § 35c zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, v části týkající se stejného daňového zacházení ve vztahu k Lichtenštejnsku jako k ostatním státům tvořícím Evropský hospodářský prostor se použijí ode dne, kterým se začne provádět smlouva s Lichtenštejnským knížectvím o zamezení dvojímu zdanění.
Vůči Lichtenštejnsku se tedy citovaná ustanovení zákona o daních z příjmů uplatňují od 1. ledna 2016. Nové znění citovaných ustanovení je proto upraveno tak, aby byly pro Lichtenštejnsko zavedeny stejné podmínky, které se týkají ostatních států tvořících Evropský hospodářský prostor (Norsko a Island).
Tabulka obsahuje podle této nové smlouvy časové testy u vybraných typů stálých provozoven a dále aktuální maximální sazby daně ve státě zdroje u příjmů, kde se event. daň vybírá srážkou:
 I------------------------------I------------------I--------------------------I I                              I Nad počet měsíců I Maximální sazba ve státě I I                              I                  I          zdroje          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I Vznik stálé provozovny       I                  I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I - u stavebních a montážních  I        12        I                          I I   projektů,                  I                  I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I - u ostatních služeb         I       6 x)       I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I                              I                  I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I Dividendy                    I                  I       0% xx), 15%        I I------------------------------I------------------I--------------------------I I                              I                  I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I Úroky                        I                  I            0%            I I------------------------------I------------------I--------------------------I I Licenční poplatky            I                  I                          I I------------------------------I------------------I--------------------------I I - kulturní                   I                  I            0%            I I------------------------------I------------------I--------------------------I I - průmyslové                 I                  I           10%            I I------------------------------I------------------I--------------------------I I - nájmy                      I                  I           10%            I I------------------------------I------------------I--------------------------I   x)  V jakémkoliv dvanáctiměsíčním období.    xx) Při vlastnictví alespoň 10%  kapitálu společnosti, která dividendy     vyplácí, po období alespoň jednoho roku. Dále viz Protokol v bodě 2.  
Metody vyloučení dvojího zdanění z hlediska daňových rezidentů ČR vůči příjmům ze zdrojů v Lichtenštejnsku:
-
zejména metoda zápočtu prostého,
-
metoda vynětí s výhradou progrese [u osvobozených příjmů v ČR dle smlouvy, např. příjmy dle článku 18 - Veřejné funkce odst. 1 písmeno a) smlouvy s Lichtenštejnskem].
Uvozující část druhého odstavce článku 22 - Vyloučení dvojího zdanění uvádí: „S výhradou ustanovení právních předpisů České republiky týkajících se vyloučení dvojího zdanění, bude v případě rezidenta ČR dvojí zdanění vyloučeno následovně...“
Tato formulace je uvedena pro právní jistotu poplatníků, a to zejména v návaznosti na ustanovení čtvrtého odstavce § 38f tuzemského zákona o daních z příjmů, který bez ohledu na příslušnou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění umožňuje poplatníkům u příjmů ze závislé činnosti ze zdrojů v zahraničí uplatnit metodu vynětí. Pro aplikaci tohoto ustanovení je dostačující, že předmětný příjem prošel systémem zdanění ve státě zdroje, a to i přes skutečnost, že výsledná daň může být nulová.
Citované ustanovení se také vztahuje i na daňové rezidenty ČR, kteří zaměstnání vykonávají v rámci stálé provozovny umístěné ve smluvním státě a zaměstnavatelem je poplatník uvedený v § 2 nebo v § 17 zákona o daních z příjmů. Vzhledem k tomu, že Česká republika nyní u fyzických osob uplatňuje tzv. lineární sazbu daně, v uvedeném ustanovení metoda vynětí s výhradou progrese ztrácí svůj význam a ve svém konečném důsledku jde vlastně o metodu úplného vynětí. Toto ustanovení poplatníkovi navíc přináší i možnost použití metody vyloučení dvojího zdanění v ČR dle smlouvy s příslušným smluvním státem, pokud je to pro něho v daném případě výhodnější (v případě smlouvy s Lichtenštejnskem jde o metodu prostého zápočtu).