Bezúročné zápůjčky zaměstnancům

Vydáno: 6 minut čtení

Zaměstnavatel má možnost poskytnout svým zaměstnancům bezúročné zápůjčky (půjčky). V této souvislosti se zpravidla zaměstnavatel řídil a řídí možnostmi, které poskytuje zákon o daních z příjmů , v platném znění. Tyto možnosti, které umožňují určité daňové zvýhodnění, zaznamenaly v průběhu let několik změn.

Bezúročné zápůjčky zaměstnancům
Ing.
Zdenka
Cardová
je auditorkou
 
Bezúročné a zvýhodněné půjčky do konce roku 2013
Od daně z příjmů ze závislé činnosti bylo osvobozeno peněžní zvýhodnění plynoucí zaměstnancům v souvislosti s poskytováním bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším, než je obvyklá výše úroku, zaměstnavatelem z fondu kulturních a sociálních potřeb podle zvláštního předpisu a u zaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, ze sociálního fondu nebo ze zisku po jeho zdanění, jde-li se o
-
návratné půjčky poskytnuté zaměstnanci na bytové účely do výše 100 000 Kč, nebo
-
k překlenutí tíživé finanční situace do výše 20 000 Kč,
-
u zaměstnance postiženého živelní pohromou do výše 1 000 000 Kč na bytové účely a
-
do výše 200 000 Kč k překlenutí tíživé finanční situace.
Takto bylo vymezeno osvobození v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění platném k 31.12.2013, v § 6 odst. 9 písm. l).
 
Bezúročné a zvýhodněné zápůjčky od 1.1.2014
S účinností od 1.1.2014 nabyl účinnosti zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který pro půjčování (peněz i věci) užívá zcela nové pojmy (oddíl 6 § 2390 až § 2394):
-
půjčka se nově nazývá zápůjčka,
-
osoba, která si půjčuje, není dlužník ale vydlužitel,
-
pro věřitele (poskytovatele) se nově zavádí pojem zapůjčitel.
Podstatné náležitosti smlouvy o bezúročné zápůjčce zůstávají v podstatě stejné, tj. smlouva o zápůjčce by měla obsahovat:
-
účel zápůjčky,
-
výše zápůjčky,
-
výše splátek,
-
případně ručitele,
-
způsob placení zápůjčky při skončení pracovního poměru,
-
dobu splatnosti.
Pokud jde o dobu splatnosti zápůjčky - tak na rozdíl od dosavadní úpravy nový občanský zákoník v § 2393 stanovil, že neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů.
V návaznosti na nový občanský zákoník byly novelizovány i jiné právní předpisy. Zákon o daních z příjmů v ustanovení § 3 odst. 4 písm. j) stanovil:
„Předmětem daně není majetkový prospěch
1.
vydlužitele při bezúročné zápůjčce,
2.
vypůjčitele při výpůjčce,
3.
výprosníka při výprose.“
Zaměstnanci nemůže z titulu přijetí bezúročné půjčky od zaměstnavatele vzniknout počínaje 1.1.2014 žádný zdanitelný příjem ani základ pro odvod povinného zdravotního a sociálního pojištění (limit nebyl nijak omezen, ani nebyly stanoveny podmínky).
Tato úprava platila bez ohledu na to, zda šlo o nově uzavřené smlouvy o zápůjčce, nebo o smlouvy o půjčce uzavřené do konce roku 2013.
Pokud by ale došlo k prominutí splacení zápůjčky nebo její části, jde o peněžitý příjem, který podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti. U pozůstalých se stává součástí dědického vypořádání.
 
Bezúročné a zvýhodněné zápůjčky od roku 2015
S účinností od 1.1.2015 bylo doplněno do § 6 zákona o daních z příjmů do odst. 9 ustanovení písm. v), které stanoví: Od daně z příjmů ze závislé činnosti jsou osvobozeny příjmy od téhož zaměstnavatele plynoucí zaměstnanci v podobě majetkového prospěchu při bezúročné zápůjčce až do úhrnné výše jistin 300 000 Kč z těchto zápůjček.
S účinností od 1.1.2015 bylo dále do § 19b zákona o daních z příjmů doplněno do odst. 1 písm. d), které stanoví:
Od daně z příjmů právnických osob se osvobozuje i bezúplatný příjem v podobě majetkového prospěchu, pokud v úhrnu příjmy z tohoto majetkového prospěchu od téže osoby nepřesáhnou ve zdaňovacím období nebo období, za které se podává daňové přiznání, částku 100 000 Kč u:
1.
vydlužitele při bezúročné zápůjčce,
2.
vypůjčitele při výpůjčce a
3.
výprosníka při výprose,
Toto ustanovení zůstává v platnosti i od 1.1.2016.
 
Vnitřní firemní předpis - Poskytnutí bezúročné zápůjčky zaměstnanci
Pokud poskytuje zaměstnavatel bezúročné zápůjčky zaměstnancům, je vhodné vymezit vnitřním firemním předpisem pravidla, která v případě využití daňového zvýhodnění musí respektovat vymezené možnosti. Jedna z možných variant vnitřního firemního předpisu:
 
Vymezení možnosti poskytnutí bezúročné zápůjčky zaměstnanci
Zaměstnanci mohou získat bezúročnou zápůjčku za těchto podmínek:
-
maximální výše 180 000 Kč,
-
maximální doba splatnosti 36 měsíců,
-
maximální pravidelná měsíční splátka, která bude srážena ze mzdy, 5 000 Kč;
-
předpokladem poskytnutí bezúročné zápůjčky je dostatek peněžních prostředků a dále, že nebude ohrožen tok peněz i po dobu splácení.
Vyšší splátky i nerovnoměrné jsou možné; kratší doba splatnosti je rovněž možná. V případě ukončení pracovního poměru se zaměstnancem je jeho povinností splatit jednorázově nesplacenou část zápůjčky, nejpozději v den odchodu zaměstnance.
V případech hodných zvláštního zřetele je možné poskytnout bezúročnou zápůjčku i vyšší, maximálně však 300 000 Kč.
Bezúročná zápůjčka nebude zaměstnanci poskytována automaticky při předložení žádosti, ale na základě zhodnocení této žádosti zaměstnance a uvedených důvodů komisí ve složení finanční ředitel, vedoucí provozu, přímý nadřízený zaměstnance a vedoucí odboru HR.
Za uzavření smlouvy se zaměstnancem v případě kladného vyřízení žádosti odpovídá finanční ředitel.