Použití průměrných cen PHM při použití soukromého vozidla k pracovní cestě je stále výhodné

Vydáno: 13 minut čtení

V příspěvku si ukážeme výhodnost uplatnění průměrných cen pohonných hmot stanovených ve vyhlášce MPSV č. 385/2015 Sb. pro kalendářní rok 2016 v případech použití silničního motorového vozidla k pracovní cestě, ve kterých poplatník daně z příjmů fyzických osob (podnikatel, zaměstnanec) může uplatnit náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty.

Použití průměrných cen PHM při použití soukromého vozidla k pracovní cestě je stále výhodné
Ing.
Ivan
Macháček
je daňovým poradcem
Řešení u poplatníka s příjmy podle § 7 (§ 9 ZDP)
Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který použije silniční motorové vozidlo k pracovní cestě v souvislosti s příjmy zdaňovanými podle § 7, resp. § 9 ZDP, může uplatnit náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty v těchto situacích ve smyslu znění § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP:
-
k pracovní cestě je použito vlastní silniční motorové vozidlo, které není zahrnuto v obchodním majetku poplatníka (v tomto případě může poplatník uplatnit rovněž výši sazby základní náhrady),
-
k pracovní cestě je použito vlastní silniční motorové vozidlo, které není zahrnuto do obchodního majetku poplatníka, ale v obchodním majetku poplatníka zahrnuto bylo,
-
k pracovní cestě je použito vlastní silniční motorové vozidlo, které není zahrnuto v obchodním majetku poplatníka, ale bylo u poplatníka předmětem finančního leasingu a úplatu u finančního leasingu uplatnil poplatník jako daňový výdaj,
-
k pracovní cestě je použito vlastní silniční motorové vozidlo, které není zahrnuto v obchodním majetku poplatníka, ale bylo u poplatníka předmětem finančního leasingu a úplatu u finančního leasingu poplatník neuplatnil do daňových výdajů (v tomto případě může poplatník uplatnit rovněž výši sazby základní náhrady),
-
k pracovní cestě je použito silniční motorové vozidlo užívané na základě smlouvy o výpůjčce nebo smlouvy o výprose.
Sazba základní náhrady představuje náhradu za amortizaci vlastního vozidla, za provádění jeho oprav a údržby a činí v roce 2016:
-
u osobních silničních motorových vozidel 3,80 Kč/km,
-
u nákladních automobilů a autobusů ve výši sazby pro osobní automobily.
Náhradou výdajů za spotřebované pohonné hmoty se rozumí podle pokynu GFŘ D-22 bod 24 k § 24 odst. 2 ZDP částka stanovená v závislosti na počtu ujetých kilometrů, nákupní ceně pohonných hmot a na údaji o spotřebě pohonných hmot pro kombinovaný provoz uvedeném výrobcem nebo dovozcem v technickém průkazu motorového vozidla. Není-li tento údaj v technickém průkazu motorového vozidla uveden, vypočítá se údaj o spotřebě pohonných hmot jako aritmetický průměr z údajů uvedených v technickém průkazu motorového vozidla. Pokud nejsou v technickém průkazu motorového vozidla uvedeny žádné údaje nebo je uveden pouze údaj o spotřebě pohonných hmot podle české státní normy, stanoví se údaj o spotřebě pohonných hmot podle údaje o provozní spotřebě pohonných hmot doplněného do technického průkazu motorového vozidla oprávněným orgánem s odkazem na údaj stanovený autorizovanou zkušebnou.
Podle znění § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP lze pro stanovení výdajů za spotřebované pohonné hmoty použít ceny stanovené zvláštním právním předpisem vydaným pro účely poskytování cestovních náhrad zaměstnancům v pracovním poměru, který je účinný v době konání cesty. V průběhu roku 2016 může poplatník při vykonání pracovní cesty použít ceny pohonných hmot stanovené ve vyhlášce MPSV č. 385/2015 Sb. vydané pro účely poskytování cestovních náhrad zaměstnancům v pracovním poměru. Poplatník při tomto způsobu ocenění spotřebovaných pohonných hmot při pracovní cestě nemusí prokazovat nákup pohonných hmot a ani cenu, kterou za ně zaplatil.
   Přehled průměrných cen PHM v Kč/litr v období 2014 – 2016  (na základě vyhlášek MPSV) I-------------------------------------I------------I------------I------------I I Druh pohonných hmot                 I    2014    I    2015    I    2016    I I-------------------------------------I------------I------------I------------I I Benzin automobilový 95 oktanů       I   35,70    I   35,90    I   29,70    I I-------------------------------------I------------I------------I------------I I Benzin automobilový 98 oktanů       I   37,90    I   38,30    I   33,00    I I-------------------------------------I------------I------------I------------I I Motorová nafta                      I   36,00    I   36,10    I   29,50    I I-------------------------------------I------------I------------I------------I 
I když pro rok 2016 došlo vyhláškou č. 385/2015 Sb. k výraznému snížení průměrné ceny PHM proti údajům pro rok 2015 stanovených ve vyhlášce MPSV č. 328/2014 Sb., stále je výhodné ve výše uvedených situacích použití silničního motorového vozidla uplatnit pro stanovení náhrady za spotřebované pohonné hmoty údaje z této vyhlášky, protože současná cena pohonných hmot je stále nižší, než jsou výše uvedené průměrné ceny. Například když poplatník zakoupí benzin BA 95 u čerpací stanice za 26,10 Kč/litr, může si uplatnit pro výpočet náhrady za spotřebované pohonné hmoty částku 29,70 Kč/litr, tedy o 3,60 Kč/litr více, než zaplatil za benzin u čerpací stanice.
Obecně platí, že v případě, že poplatník chce uplatnit ceny vyšší (nakupuje za ceny vyšší, než jsou vyhlášené průměrné ceny pohonných hmot), je povinen doložit cenu doklady o jejich nákupu (nedokládá však vlastní spotřebu pohonných hmot).
Příklad č. 1:
Podnikatel používá pro tuzemské pracovní cesty soukromé vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku Opel Astru Sports Tourer se spotřebou motorové nafty podle technického průkazu 4,6/3,6/3,9 na 100 km. V průběhu března 2016 najel pro účely podnikání tímto vozidlem celkem 2 180 km, přičemž tankuje podle dokladu z čerpací stanice naftu za částku 25,20 Kč/l. Podnikatel se rozhodl na počátku zdaňovacího období roku 2016 s ohledem na předpokládanou značnou četnost pracovních cest, že pro něho nebude výhodné uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu, ale bude výdaje na dopravu motorovým vozidlem uplatňovat dle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP.
Postup:
Pro podnikatele je jednoznačně výhodné použití ceny PHM podle vyhlášky MPSV č. 385/2015 Sb., tedy cenu motorové nafty ve výši 29,50 Kč/litr. Spotřeba pro kombinovaný provoz činí 3,9 l/100 km.
Výpočet základní náhrady: 3,80 Kč/km x 2 180 km = 8 284 Kč.
Výpočet náhrady za spotřebované PHM:
3,9: 100 x 2 180 km x 29,50 Kč/l = 2 508,09 Kč.
Celková náhrada za použití osobního automobilu: 8 284 Kč + 2 508,09 Kč = 10 792,09 Kč, po zaokrouhlení 10 793 Kč.
Pokud by podnikatel uplatnil výpočet náhrady za spotřebované PHM podle skutečné ceny při tankování ve výši 25,20 Kč, byla by náhrada za spotřebované PHM nižší o 366 Kč než při uplatnění cen podle vyhlášky č. 385/2015 Sb.
Příklad č. 2:
Poplatník s příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP při pracovní cestě havaroval v březnu 2016 se svým automobilem a autoservis mu poskytl po dobu opravy bezplatně náhradní vozidlo se spotřebou PHM uvedenou v technickém průkazu pro kombinovaný provoz 5,9 l na 100 km. Po dobu výpůjčky do ukončení opravy jeho vozidla najel podnikatel s náhradním vozidlem pro účely podnikání dle vedené evidence jízd celkem 980 km, přičemž benzin 95 nakoupil za cenu 26,50 Kč/l. Podnikatel vede daňovou evidenci.
Postup:
Protože podnikatel nakoupil benzin za cenu nižší, než je uvedeno ve vyhlášce MPSV č. 385/2015 Sb., je pro něho výhodnější použít pro výpočet náhrady za spotřebované PHM ceny uvedené v této vyhlášce.
Spotřeba pro kombinovaný provoz činí 5,9 l/100 km.
Výpočet náhrady za spotřebované PHM:
5,9: 100 x 980 km x 29,70 Kč/l = 1 717,25 Kč, po zaokrouhlení 1 718 Kč.
 
Řešení u zaměstnance
Zákoník práce rozeznává v ustanovení § 157 dvě možnosti použití silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, k pracovní cestě zaměstnance.
První možnost vyplývá ze znění § 157 odst. 2 ZP: pokud zaměstnanec použije se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek včetně silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, pak zaměstnanci přísluší náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek.
Druhá možnost vyplývá ze znění § 157 odst. 3 ZP: pokud zaměstnanec použije na žádost zaměstnavatele silniční motorové vozidlo, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, pak zaměstnanci přísluší za každý 1 km jízdy základní náhrada a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty.
V obou případech se jedná o jakékoliv silniční motorové vozidlo s výjimkou vozidla zaměstnavatele, tedy např. může jít o vlastní vozidlo zaměstnance, nebo o vozidlo, které si zaměstnanec vypůjčil od známých, příbuzných či z půjčovny, ale může jít i o vozidlo zaměstnance, který je současně podnikatelem a vozidlo využívá pro podnikatelské účely, ale nemá je vložené do obchodního majetku, popř. půjde o vozidlo pořízené na finanční leasing.
Základní podmínkou pro poskytnutí základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty tedy je, že zaměstnanec použije soukromé silniční motorové vozidlo k výkonu pracovní cesty (tuzemské či zahraniční) na výslovnou žádost zaměstnavatele. Podle § 153 zákoníku práce určuje zaměstnavatel vysílající zaměstnance na pracovní cestu rovněž způsob dopravy. Pokud by zaměstnavatel například určil jako způsob dopravy autobus nebo vlak a zaměstnanec by se souhlasem zaměstnavatele použil na pracovní cestu svůj soukromý osobní automobil, nebude mít zaměstnanec nárok na proplacení cestovních náhrad za použití osobního automobilu.
V případě, že zaměstnanec použije při pracovní cestě na žádost zaměstnavatele své soukromé silniční motorové vozidlo a současně s ním cestují společně i další zaměstnanci, nepřísluší spolucestujícím náhrada jízdních výdajů ve výši základní náhrady a náhrada za spotřebované pohonné hmoty za každý 1 km jízdy, ani náhrada ve výši odpovídající ceně jízdenky hromadného dopravního prostředku dálkové dopravy. Náhrady jízdních výdajů ve výši základní náhrady a náhrada za spotřebované pohonné hmoty za ujeté kilometry jízdy přísluší pouze zaměstnanci, který své vozidlo používá k pracovní cestě. Spolucestujícím žádné jízdní výdaje nevznikají, proto nemohou požadovat žádné náhrady.
Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí v roce 2016 podle vyhlášky MPSV č. 385/2015 Sb. a v návaznosti na § 157 odst. 4 a 5 zákoníku práce u silničních motorových vozidel:
-
u zaměstnavatelů podnikatelské sféry u osobních silničních motorových vozidel nejméně 3,80 Kč/km, při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15%. V případě, že zaměstnanec na základě žádosti zaměstnavatele použije na pracovní cestu soukromý nákladní automobil nebo autobus, popřípadě traktor, přísluší zaměstnanci základní náhrada nejméně ve výši dvojnásobku sazby stanovené pro osobní automobil. Nebyla-li výše sazby základní náhrady sjednána (v kolektivní smlouvě) nebo určena zaměstnavatelem (například vnitřním předpisem) před vysláním zaměstnance na pracovní cestu, přísluší zaměstnanci podle § 158 odst. 1 zákoníku práce sazba základní náhrady v minimální výši, jak bylo uvedeno (3,80 Kč/km u osobních silničních motorových vozidel):
-
u zaměstnavatelů nepodnikatelské sféry sazbu základní náhrady nelze sjednat nebo před pracovní cestou určit ve vyšší částce (pro osobní silniční motorové vozidlo platí 3,80 Kč/km).
Náhradu za spotřebované pohonné hmoty určí zaměstnavatel ve výši násobku ceny pohonné hmoty a množství spotřebované pohonné hmoty vozidlem. Při výpočtu výše náhrady za spotřebované pohonné hmoty se podle § 158 odst. 3 zákoníku práce vychází z ceny pohonné hmoty, kterou prokazuje zaměstnanec dokladem o nákupu, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Prokazuje-li zaměstnanec cenu pohonné hmoty více doklady o jejím nákupu, ze kterých je patrná souvislost s pracovní cestou, vypočítá se cena pohonné hmoty pro určení výše náhrady aritmetickým průměrem zaměstnancem prokázaných cen.
Jestliže zaměstnanec hodnověrným způsobem neprokáže cenu pohonné hmoty, použije zaměstnavatel pro určení výše náhrady průměrnou cenu pohonné hmoty stanovenou vyhláškou MPSV ČR. Pro rok 2016 jde tedy o vyhlášku č. 385/2015 Sb.
V dané situaci nízkých cen pohonných hmot u čerpacích stanic v důsledku stále levné ropy je pro zaměstnance, kteří použijí své soukromé vozidlo k pracovní cestě pro svého zaměstnavatele, výhodné využití průměrných cen stanovených pro rok 2016 ve výše uvedené vyhlášce. Například když poplatník zakoupí motorovou naftu za 23,50 Kč/litr a nepředloží doklad o nákupu, použije zaměstnavatel pro určení náhrady průměrnou cenu PHM dle vyhlášky, tj. 29,50 Kč/litr, tedy o 6 Kč/litr více, než zaplatí zaměstnanec za motorovou naftu u čerpací stanice.
Spotřebu pohonné hmoty silničního motorového vozidla vypočítá zaměstnavatel z údajů o spotřebě uvedených v technickém průkazu použitého vozidla, které je zaměstnanec povinen zaměstnavateli předložit. Jestliže technický průkaz vozidla tyto údaje neobsahuje, přísluší zaměstnanci náhrada výdajů za pohonné hmoty, jen pokud spotřebu pohonné hmoty prokáže technickým průkazem vozidla shodného typu se shodným objemem válců.
Při určení spotřeby pohonné hmoty použije zaměstnavatel údaj o spotřebě pro kombinovaný provoz podle norem Evropských společenství uvedený v technickém průkazu použitého vozidla (v tomto případě se nepočítá spotřeba pohonných hmot aritmetickým průměrem údajů z technického průkazu). Není-li údaj o spotřebě pro kombinovaný provoz podle norem ES v technickém průkazu uveden, vypočte zaměstnavatel spotřebu pohonné hmoty vozidla aritmetickým průměrem z údajů uvedených v technickém průkazu.
Příklad č. 3:
Zaměstnanec na žádost zaměstnavatele použije v březnu 2016 vlastní soukromé vozidlo na tuzemskou pracovní cestu. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva 8,6/5,2/6,9. Zaměstnanec na tuzemské pracovní cestě najede 550 km. Zaměstnavatel nestanovil zvýšenou sazbu základní náhrady.
Postup:
 
Varianta A
Zaměstnanec předloží doklad o nákupu 40 litrů benzinu BA-95 v ceně 25,50 Kč/l, přičemž se datum dokladu o tankování benzinu shoduje s datem konání pracovní cesty.
Průměrná spotřeba pohonné hmoty činí 6,9 l/100 km.
Výpočet základní náhrady: 3,80 Kč/km x 550 km Z 2 090 Kč.
Výpočet náhrady za spotřebované PHM:
6,9: 100 x 550 km x 25,50 Kč/l Z 967,72 Kč.
Celková náhrada za použití osobního automobilu:
2 090 Kč + 967,72 Kč Z 3 057,72 Kč, po zaokrouhlení 3 058 Kč.
 
Varianta B
Zaměstnanec nepředložil zaměstnavateli doklad o nákupu benzinu.
Výpočet základní náhrady: 3,80 Kč/km x 550 km Z 2 090 Kč.
Cena benzinu podle vyhlášky č. 385/2015 Sb. ve výši 29,70 Kč/l.
Výpočet náhrady za spotřebované PHM:
6,9: 100 x 550 km x 29,70 Kč/l Z 1 127,12 Kč.
Celková náhrada za použití osobního automobilu:
2 090 Kč + 1 127,12 Kč Z 3 217,12 Kč, po zaokrouhlení 3 218 Kč, tedy o 160 Kč více než ve variantě A.
V dané situaci je pro zaměstnance výhodnější nepředložit doklad o nákupu benzinu, protože nakupoval benzin za nižší cenu, než je průměrná cena uvedená pro rok 2016 ve vyhlášce MPSV. Pokud by došlo k navýšení prodejních cen PHM a zaměstnanec by nakupoval pohonné hmoty za vyšší cenu, než je uvedeno ve vyhlášce, bylo by pro něho výhodnější předložit svému zaměstnavateli v rámci vyúčtování pracovní cesty doklad o nákupu pohonných hmot.