Daň silniční a vazba na daň z příjmů

Vydáno: 9 minut čtení

Daň silniční se platí při splnění zákonem daných podmínek ze silničních motorových vozidel a jejich přípojných vozidel (dále vozidla). Tato daň patří mezi daně majetkové, ale má však v některých aspektech poměrně úzkou vazbu na zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů. V tomto článku se budu proto věnovat návaznosti zákona č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, na zákon o daních z příjmů .

Daň silniční a vazba na daň z příjmů
Mgr.
Václav
Pikal
je odborníkem na daň silniční
Zákon o daních z příjmů nemá přímou vazbu na daň silniční
Předmět daně je vymezen v § 2 zákona o dani silniční. Předmětem daně silniční jsou vozidla:
a)
registrovaná v České republice,
b)
provozovaná v České republice a
c)
používaná
-
poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
-
poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů (§ 7).
Předmětem daně silniční však jsou vždy vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice (těmito vozidly se však v článku nebudu zabývat).
Předmětem daně silniční jsou tedy vozidla, která splní výše uvedené podmínky. Zákon o daních z příjmů obecně poskytuje řadu možností, jakým způsobem k vozidlům daňově přistupovat. Poplatníci mohou například využít možnosti paušálního výdaje na dopravu za podmínek uvedených v § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů. Širší možnosti mají podnikatelé - fyzické osoby. Tyto osoby mohou (anebo nemusí) zahrnout vozidlo do obchodního majetku.
Obchodním majetkem poplatníka daně z příjmů fyzických osob se pro účely daně z příjmů rozumí část majetku poplatníka, o které bylo nebo je účtováno, anebo je nebo byla vedena v daňové evidenci. V závislosti na tom, zda vozidlo tento poplatník vložil do obchodního majetku či nikoliv, uplatňuje výdaje na pohonné hmoty (včetně možnosti uplatnit paušální výdaj na dopravu) a případné další výdaje (např. výdaje na opravy, odpisy u vozidel vložených do obchodního majetku). Bližší možnosti uplatnění výdajů za používání vozidla jsou uvedeny v ustanovení § 24 odst. 2 písm. k), případně v § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP.
Z hlediska určení, zda vozidlo bude předmětem daně silniční, není rozhodující postup u daně z příjmů, ale rozhodující jsou pouze ustanovení vymezená zákonem o dani silniční. Není ani rozhodující, zda byla u provozovatele vozidla daň z příjmů stanovena paušální částkou podle § 7a zákona o daních z příjmů.
Příklad:
Podnikatel - fyzická osoba vlastní tři osobní automobily, které používá k podnikatelské činnosti. První vozidlo nemá vloženo do obchodního majetku. U tohoto vozidla uplatňuje v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona o daních z příjmů výdaje ve výši sazby základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Druhé vozidlo má vloženo do obchodního majetku a uplatňuje u něho výdaje za spotřebované pohonné hmoty ve skutečné výši. Třetí vozidlo má zahrnuto v obchodním majetku a uplatňuje u něho paušální výdaj na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt). Všechna vozidla byla využívána k podnikatelské činnosti poplatníka od ledna do 15. listopadu, poté byla do konce roku garážována. Všechna vozidla jsou předmětem daně silniční v měsících leden až listopad.
Zákon o daních z příjmů má přímou vazbu na daň silniční
a) Fyzické osoby
U poplatníka - fyzické osoby je jednou z podmínek zahrnutí vozidla do předmětu daně silniční skutečnost, že je používáno k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.
Tyto příjmy jsou vymezené v § 7 zákona o daních z příjmů následovně:
(1) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6 zákona o daních z příjmů, je
a)
příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
b)
příjem ze živnostenského podnikání,
c)
příjem z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění,
d)
podíl společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku.
(2) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6 cit. zákona, je dále
a)
příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
b)
příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
c)
příjem z výkonu nezávislého povolání.
Není podstatné, zda poplatník uplatňuje skutečně vynaložené výdaje či výdaje paušální.
Skutečnost, zda poplatník používá vozidla v souvislosti s dosahováním příjmů podle § 6 (Příjmy ze závislé činnosti), § 8 (Příjmy z kapitálového majetku), § 9 (Příjmy z nájmu) či z § 10 (Ostatní příjmy), nemá pro účely daně silniční žádný význam, resp. vozidlo se z těchto důvodů nestane předmětem daně silniční.
Příklad:
Pan X je podnikatel - fyzická osoba s příjmy ze samostatné činnosti. Ke svému podnikání používá osobní automobil po celý rok 2016. Pan Y je zaměstnancem u společnosti ALFA, s. r. o., a v létě o dovolené se pro zlepšení svého rodinného rozpočtu příležitostně věnuje sběru a prodeji hub. K této činnosti používá osobní automobil, který jinak používá pouze k soukromým účelům. Tyto své příjmy zahrnuje do § 10 zákona o daních z příjmů (ostatní příjmy). Vozidlo, které používá pan X, bude předmětem daně silniční celý rok 2016. Vozidlo, které používá pan Y, předmětem daně v roce 2016 nebude.
b) Právnické osoby
U poplatníka - právnické osoby je jednou z podmínek zahrnutí vozidla do předmětu daně skutečnost, že je používané poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů.
Veřejně prospěšným poplatník podle § 17a zákona o daních z příjmů je poplatník, který v souladu se svým zakladatelským právním jednáním, statutem, stanovami, zákonem nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci jako svou hlavní činnost vykonává činnost, která není podnikáním. Zákon o daních z příjmů dále v § 17 odst. 2 vymezuje výjimku, tj. poplatníky, které nepovažuje za veřejně prospěšné poplatníky (například obchodní
korporace
).
Důležité je také určit, které příjmy jsou předmětem daně z příjmů u veřejně prospěšných poplatníků. Zde je potřeba rozdělit veřejně prospěšné poplatníky na dvě skupiny. V prvé skupině jsou poplatníci vymezení v § 18a odst. 5 zákona o daních z příjmů s tzv. širokým základem daně (např. obecně prospěšná společnost). U těchto subjektů jsou s výjimkou příjmů z investičních dotací předmětem daně všechny příjmy.
U druhé, podstatně větší skupiny subjektů - veřejně prospěšných poplatníků nejsou předmětem daně např. příjmy z nepodnikatelské činnosti za podmínky, že výdaje (náklady) vynaložené podle zákona o daních z příjmů v souvislosti s prováděním této činnosti jsou vyšší. U veřejně prospěšného poplatníka se splnění této podmínky posuzuje za celé zdaňovací období podle jednotlivých druhů činností. Pokud jednotlivá činnost v rámci téhož druhu činnosti je prováděna jak za ceny, kdy dosažené příjmy jsou nižší nebo rovny než související výdaje (náklady) vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, tak za ceny, kdy dosažené příjmy jsou vyšší než související výdaje (náklady) vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, jsou předmětem daně příjmy z těch jednotlivých činností, které jsou vykonávány za ceny, kdy příjmy převyšují související výdaje.
Předmětem daně u veřejně prospěšného poplatníka je vždy příjem: z reklamy, z členského příspěvku, v podobě úroku, z nájemného s výjimkou nájmu státního majetku.
Příklad:
Veřejně prospěšný poplatník daně z příjmů právnických osob (spolek) nemá žádné příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů. Ke své činnosti používá celý rok 2016 osobní automobil. Vozidlo nebude v roce 2016 předmětem daně silniční.
 
Daň silniční jako daňový výdaj
Daň silniční je daňovým výdajem podle § 24 zákona o daních z příjmů. Daňovým výdajem je silniční daň, i pokud je zaplacená jedním z manželů, který je zapsán jako držitel (provozovatel) motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro činnost, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není. A dále silniční daň zaplacená veřejnou obchodní společností za společníky veřejné obchodní společnosti nebo komanditní společností za komplementáře, kteří pro pracovní cesty používají vlastní vozidlo.