Sociální a zdravotní pojištění - příjmy nezahrnované do vyměřovacího základu zaměstnance

Vydáno: 9 minut čtení
Sociální a zdravotní pojištění - příjmy nezahrnované do vyměřovacího základu zaměstnance
Ing.
Antonín
Daněk
Stanovení vyměřovacího základu zaměstnance pro placení pojistného u obou typů pojištění je zakotveno v:
-
§ 5 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 592/1992 Sb.“)
Pro stanovení vyměřovacího základu zaměstnance je u obou pojištění základní právní normou zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Placení pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance na sociální i zdravotní pojištění je založeno na principu, že co se zdaňuje podle § 6 ZDP (popřípadě by se zdaňovalo, pokud by podléhalo zdanění v České republice), to podléhá odvodu pojistného na příslušné pojištění - a naopak.
K tomu, aby konkrétní plnění zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci bylo započitatelné do vyměřovacího základu pro placení pojistného, musí být splněny tyto dvě podmínky:
-
Musí se jednat o zdanitelný příjem, to znamená, že podléhá dani z příjmů fyzických osob podle § 6 ZDP jako příjem ze závislé činnosti a není od této daně osvobozen. V souvislosti s rekodifikací soukromého práva došlo s účinností od 1. 1. 2014 k podřazení funkčních požitků režimu příjmů ze závislé činnosti. To znamená, že příjmem ze závislé činnosti se rozumějí i plnění poskytovaná v souvislosti s výkonem funkce, resp. funkční požitky. Na režim funkčních požitků se tak použijí veškerá ustanovení o příjmech ze závislé činnosti, pokud ZDP nestanoví jinak.
-
Musí se jednat o příjem zúčtovaný, tj. příjem, který zaměstnavatel zaměstnanci nějakou formou poskytl, resp. zúčtoval v jeho prospěch.
Náhrady výdajů - opětovné sjednocení od 1. 9. 2015
S účinností od 1. 1. 2013 bylo zákonem č. 11/2013 Sb. doplněno, že v duchu ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb. se do úhrnu příjmů ze závislé činnosti nezahrnují náhrady výdajů poskytovaných procentem z platové základny představitelům státní moci a některých státních orgánů a soudcům podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů. S účinností od 1. 1. 2015 však byly tyto náhrady (jako osvobozené) z citovaného textu § 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb. vypuštěny, což znamená, že pojistné na zdravotní pojištění z nich od tohoto data bylo odvedeno, avšak pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti se z těchto náhrad nadále neplatily.
Novelou zákonů č. 200/2015 Sb. se od září 2015 tyto náhrady jako výjimka opětovně nezahrnují do vyměřovacího základu zaměstnance pro placení pojistného na zdravotní pojištění, a vztahuje se tak na ně stejný režim jako při stanovení vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění.
U obou typů pojištění
Z hlediska posouzení odměny vyplácené podle zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích, ve znění pozdějších předpisů, se postupovalo do konce roku 2014 tím způsobem, že pokud vytvoření a uplatnění vynálezu (zlepšovacího návrhu) mělo souvislost s výkonem zaměstnání, tedy pokud odpovídalo druhu práce, který měl zaměstnanec uveden v pracovní smlouvě, podléhala tato odměna odvodu pojistného na obě pojištění.
Od 1. 1. 2015 se pojistné z odměn u vynálezů a zlepšovacích návrhů odvádí v podstatě bez ohledu na to, zda vytvoření a uplatnění vynálezu, resp. zlepšovacího návrhu, mělo či nemělo souvislost s výkonem zaměstnání.
Příklad:
Zaměstnanec podal zaměstnavateli dva zlepšovací návrhy, které byly přijaty a odměněny. Nejprve navrhl úpravu technologického řešení výrobní linky, na které pracoval (což souviselo s výkonem zaměstnání), s odměnou 10 000 Kč. Návazně předložil návrh na optimalizaci uskladnění náhradních dílů v autodílně (tedy bez souvislosti s výkonem zaměstnání), za což obdržel odměnu 5 000 Kč.
Pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění platí:
1)
v roce 2014
Do vyměřovacího základu zaměstnance se zahrne pouze částka 10 000 Kč;
2)
od 1. 1. 2015
Pojistné je odváděno z obou vyplacených odměn, tedy z 15 000 Kč.
Plnění nezahrnovaná do vyměřovacího základu zaměstnance jako výjimky
V § 5 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb. a v § 3 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb. jsou však již dlouhodobě vyjmenovány výjimky neboli plnění, která se do vyměřovacího základu zaměstnance nezahrnují, třebaže jsou zdaňována podle § 6 ZDP. Začlenění mezi zákonné výjimky je v tomto případě nadřazeno zdaňování jednotlivých plnění.
V uplynulých letech jsme ve výčtu těchto výjimek registrovali určité, byť nepříliš významné odlišnosti. Zřejmou snahou zákonodárce však bylo postupně tyto výjimky sjednotit neboli dosáhnout stavu, kdy se do vyměřovacího základu zaměstnance nebudou u obou pojištění zahrnovat stejná plnění.
K faktické realizaci tohoto záměru došlo přijetím zákona č. 267/2014 Sb., účinného od 1. 1. 2015. Tento zákon novelizoval v části sedmé zákon č. 589/1992 Sb. (§ 5 odst. 2) a v části jedenácté zákon č. 592/1992 Sb. (§ 3 odst. 2). Třebaže v úvodní větě každého z těchto odstavců je drobná terminologická odlišnost, platí, že s účinností od 1. 1. 2015 povinnosti placení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a ani placení pojistného na veřejné zdravotní pojištění nepodléhají tato plnění:
a)
náhrada škody podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), a právních předpisů upravujících služební poměry,
b)
odstupné a další odstupné, odchodné a odbytné, na která vznikl nárok podle zvláštních právních předpisů, a odměna při skončení funkčního období, na kterou vznikl nárok podle zvláštních právních předpisů,
c)
věrnostní přídavek horníků (zákon č. 62/1983 Sb., o věrnostním přídavku horníků, ve znění zákona č. 189/2006 Sb.),
d)
plnění, které bylo poskytnuto poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně po uplynutí jednoho roku ode dne skončení zaměstnání,
e)
jednorázová sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci k překlenutí jeho mimořádně obtížných poměrů vzniklých v důsledku živelní pohromy, požáru, ekologické nebo průmyslové havárie nebo jiné mimořádně závažné události.
Pro nezahrnutí plnění uvedeného pod písmenem e) do vyměřovacího základu zaměstnance musí být současně splněny dvě podmínky:
1)
musí se jednat o plnění jednorázové a
2)
mimořádně obtížné poměry zaměstnance vznikly jako bezprostřední následek některé z uvedených událostí.
Kdyby však bylo takové plnění poskytnuto opakovaně, nebo pokud by byla z důvodu jedné sociální události postupně poskytnuta dvě různá plnění, nesplňovalo by druhé plnění podmínku jednorázovosti, a podléhalo by povinnosti odvodu pojistného.
Odstupné
Upravený text písmene b) je v obou právních normách reakcí na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z března 2014 ve věci odstupného poskytnutého na základě kolektivní smlouvy. Jde o případ, kdy zaměstnavatel - v konečné fázi správně - neodvedl pojistné na sociální pojištění z odstupného poskytnutého na základě kolektivní smlouvy zaměstnanci, kterému dal výpověď podle § 52 písm. e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), (zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k vykonávané práci). Nejvyšší správní soud rozhodl, že pojistné na sociální pojištění se z takto vyplaceného odstupného neplatí, neboť takové plnění naplňuje znaky právního pojmu „odstupné“, tj. určité formy odškodnění zaměstnance za ztrátu zaměstnání bez jeho zavinění. Stejný postup se uplatní i při odvodu pojistného na zdravotní pojištění.
Od 1. ledna 2015 je tak stanoveno, že od placení pojistného na obě pojištění jsou osvobozena jen plnění poskytovaná z důvodu skončení zaměstnání, na která je nárok podle zvláštních právních předpisů. Tímto zvláštním předpisem je v případě odstupného zákoník práce. Jinými slovy, jakýkoli násobek průměrného výdělku jako odstupné vyplacené z důvodů uvedených v § 52 písm. a)-d) zákoníku práce odvodu pojistného nepodléhá, z plnění zúčtovaného podle § 52 písm. e) zákoníku práce se naopak pojistné na obě pojištění odvede.
Řešení pojistného vztahu ve zdravotním pojištění
Pokud pojištěnec:
-
nemá v příslušném kalendářním měsíci zaměstnání s příjmy ze závislé činnosti, zdaňované podle § 6 ZDP, nebo například u příjmů u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr není dosaženo potřebné částky příjmu (není z pohledu zdravotního pojištění zaměstnancem), nebo
-
není osobou samostatně výdělečně činnou nebo
-
není u zdravotní pojišťovny registrován v kategorii osob, za které platí pojistné stát, anebo
-
není vyňat z českého systému veřejného zdravotního pojištění (například z důvodu výkonu výdělečné činnosti v jiném státě podle koordinačních nařízení Evropské unie č. 883/2004 a 987/2009),
-
musí se sám přihlásit k placení pojistného jako osoba bez zdanitelných příjmů a měsíčně platit (od ledna 2016) pojistné v částce 1 337 Kč.

Související dokumenty

Zákony

62/1983 Sb., o věrnostním přídavku horníků
527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu
189/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
11/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
267/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
200/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů