Přestavba silničního vozidla a daň silniční

Vydáno: 7 minut čtení

Přestavba vozidel je v praxi poměrně častá, proto se budeme věnovat jejímu právnímu vymezení a dopadům na daň silniční. Základními právními předpisy, které vymezují podmínky pro přestavbu, jsou zákon č. 56/2001 Sb. , o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a vyhláška č. 341/2014 Sb. , o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Přestavba silničního vozidla a daň silniční
Mgr.
Václav
Pikal
je odborníkem na silniční daň
 
K přestavbě vozidla obecně
Co se rozumí přestavbou silničního vozidla:
Přestavbou silničního vozidla je změna nebo úprava podstatných částí mechanismu nebo konstrukce provozovaného silničního vozidla. Za změnu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla se považují:
a)
změna druhu pohonu, vestavění jiného typu motoru,
b)
změna karoserie, pérování vozidla a kol způsobující změnu povoleného zatížení,
c)
změna druhu karoserie nebo nástavby, pro které se mění účel a způsob použití silničního vozidla,
d)
změna kategorie vozidla.
Důležitou podmínkou je, že největší povolenou hmotnost silničního vozidla lze snížit jen v případě přestavby vozidla na speciální vozidlo jednoúčelového využití. Přestavbou vozidla nesmí být změněna kategorie vozidla, jestliže se na nově vzniklou kategorii vztahují přísnější technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem pro brzdy vozidla, vnější hluk vozidla,
emise
škodlivin ve výfukových plynech vozidla nebo prvky aktivní a pasivní bezpečnosti.
Přestavbu vozidla výměnou karoserie lze povolit jen v rámci jedné typové řady vozidla.
Nahrazuje-li se nebo doplňuje-li se vozidlo novou nebo jinou součástí nebo výbavou, musí tato součást nebo výbava splňovat podmínky stanovené zákonem č. 56/2001 Sb.
O přestavbu silničního vozidla však nejde, jestliže výrobce vozidla prohlásí podstatnou část mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla za náhradní díl k tomuto vozidlu.
Technické požadavky přestavby:
Přestavěné vozidlo musí po přestavbě splňovat technické požadavky, které byly platné v době jeho výroby, nebo technické požadavky pozdějších předpisů uvedených v přílohách č. 3 až 6 vyhlášky č. 341/2014 Sb. pro typ vozidla příslušného druhu a karoserie. Podrobnější informace jsou uvedeny zejména v ustanovení § 28 a násl. vyhlášky č. 341/2014 Sb.
Kdo povoluje přestavbu silničního vozidla:
Přestavbu silničního vozidla, které je registrováno v registru silničních vozidel, povoluje příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě písemné žádosti, pokud jsou splněny podmínky pro přestavbu stanovené prováděcím právním předpisem. Hromadnou přestavbu typu silničního vozidla povoluje ministerstvo na základě písemné žádosti, pokud jsou splněny podmínky pro hromadnou přestavbu stanovené prováděcím právním předpisem (§ 30 vyhlášky č. 341/2014 Sb.).
Co musí obsahovat žádost o povolení přestavby vozidla a jakými doklady musí být doložena:
Žádost o povolení přestavby silničního vozidla nebo hromadné přestavby typu silničního vozidla musí obsahovat:
a)
obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby a její identifikační číslo, pokud bylo přiděleno, je-li žadatelem právnická osoba, nebo jméno a příjmení, pobyt, obchodní jméno, rodné číslo a identifikační číslo fyzické osoby, pokud bylo přiděleno, je-li žadatelem fyzická osoba,
b)
druh a kategorii silničního vozidla,
c)
účel, pro který má být silniční vozidlo používáno.
Žádost musí být doložena těmito doklady:
a)
podrobným popisem přestavby silničního vozidla,
b)
návrhem na změnu údajů zapisovaných v technickém průkazu silničního vozidla,
c)
technickým popisem a výkresovou dokumentací systému vozidla, konstrukční části vozidla nebo samostatného technického celku vozidla, pokud nebyla schválena jejich technická způsobilost typu,
d)
technickým protokolem vydaným zkušební stanicí a u hromadné přestavby vozidla pověřenou zkušebnou.
Údaj zapsaný v registru vozidel a v technickém průkazu vozidla:
V registru silničních vozidel se u silničního vozidla uvádí kromě jiného údaje o povolení přestavby silničního vozidla a hromadné přestavby typu silničního vozidla. Údaje o provedené přestavbě se zapisují do technického průkazu vozidla.
Časté důvody přestavby:
Změna pohonu vozidla na LPG, případně CNG, resp. NG: Podmínky pro přestavbu vozidel poháněných zkapalněným ropným plynem nebo stlačeným nebo zkapalněným zemním plynem jsou vymezeny v příloze 11 vyhlášky č. 341/2014 Sb.
Pozn.:
Dalším důvodem přestavby bývá například změna kategorie vozidla N1 na M1.
Poplatky za přestavbu:
Výše správních poplatků je upravena zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění p. p. (položka 27).
 
Přestavba a daň silniční
Problematika přestavby je v zákoně o dani silniční řešena poměrně střídmě. V zákoně o dani silniční je problematika přestavby primárně řešena v ustanovení § 14. Podle tohoto ustanovení provedená přestavba vozidla, která má za následek změnu základu daně a roční sazby daně, nemění daňovou povinnost v průběhu zdaňovacího období. V praxi však může nastat několik variant, které je nutno z hlediska daně silniční řešit.
a)
Provedená přestavba nemá za následek změnu základu daně a sazby daně:
V tomto případě se sazba daně nemění a provedená přestavba nemá na výši daně silniční žádný vliv.
Příklad:
Dne 15. 6. 2016 byla provedena přestavba osobního automobilu. Byl vestavěn jiný typ motoru. Obsah motoru se zvýšil z 1 550 cm3 na 1 850 cm3. V tomto případě roční sazba daně v roce 2016 činí 3 000 Kč. Provedená přestavba nemá na výši daně silniční žádný vliv.
b)
Provedená přestavba má za následek změnu základu daně a sazby daně:
V tomto případě se základ daně a daň stanoví z údajů, které jsou platné k 1. 1. daného roku.
Příklad:
Dne 15. 6. 2016 byla provedena přestavba osobního automobilu. Byl vestavěn jiný typ motoru. Obsah motoru se zvýšil z 1550 cm3 na 2500 cm3. Tato přestavba má vliv na změnu základu daně a sazby daně. V případě motoru o obsahu 1550 cm3 činí roční sazba daně 3 000 Kč. V případě motoru o obsahu 2500 cm3 činí roční sazba daně 3 600 Kč. Provedená přestavba, která má za následek změnu základu daně a roční sazby daně, nemění daňovou povinnost v průběhu zdaňovacího období. V roce 2016 bude tudíž roční sazba daně činit 3 000 Kč a v roce 2017 bude roční sazba daně činit 3 600 Kč.
c)
Provedená přestavba má za následek vznik osvobození vozidla od daně silniční:
V tomto případě vzniká nárok na osvobození od měsíce, ve kterém je provedena přestavba vozidla, resp. od data vyznačeného v technickém průkazu vozidla. Tento postup je v souladu s ustanovením § 8 odst. 2 zákona o dani silniční.
Příklad:
Dne 15. 6. 2016 byla provedena přestavba osobního automobilu. Tato skutečnost byla zapsána v souladu s právními předpisy do technického průkazu. Byla provedena změna druhu pohonu. Vozidlo po přestavbě jako palivo používá stlačený zemní plyn (NG). Daň se tedy bude platit do května 2016 včetně. Od června 2016 je vozidlo od daně silniční osvobozeno.
d)
Provedená přestavba má za následek vynětí z předmětu daně silniční:
V tomto případě přestane být vozidlo předmětem daně od měsíce, který následuje po provedené přestavbě.
Příklad:
Dne 15. 6. 2016 byla provedena přestavba automobilu, která měla za následek, že vozidlo přestalo být předmětem daně silniční. Speciální automobil byl přestavěn na speciální automobil pásový. V tomto případě bylo vozidlo předmětem daně do června 2016 a přestalo být předmětem daně od července 2016. Od tohoto měsíce se tudíž nebude daň platit.
Pozn.:
U výše uvedených příkladů a) až d) předpokládám, že vozidla byla používána celý rok 2016 k podnikatelské činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů.