Ohlašovna a doručování písemností ve zdravotním pojištění

Vydáno: 10 minut čtení
Ohlašovna a doručování písemností ve zdravotním pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
Pokud plátci pojistného řádně neplní požadavky stanovené právní úpravou zdravotního pojištění, pak zdravotní pojišťovny:
-
vyměřují dlužné pojistné,
-
předepisují penále,
-
ukládají pokuty za porušení zákonných povinností.
Současně platí, že dlužné pojistné a penále jsou zdravotní pojišťovny povinny plošně uplatňovat vůči všem plátcům, a to s ohledem na promlčecí dobu, která je ve zdravotním pojištění od 1.12.2011 desetiletá (předtím pětiletá).
Pokutu za porušení povinnosti zdravotní pojišťovna uložit může, ale nemusí, vždy záleží na míře (rozsahu) porušení stanovené povinnosti včetně dopadu takového provinění do systému veřejného zdravotního pojištění. V případě nesplnění oznamovací povinnosti podle § 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, lze pokutu uložit do dvou let ode dne, kdy zdravotní pojišťovna zjistila nesplnění oznamovací povinnosti plátcem pojistného, nejdéle však do pěti let od doby, kdy oznamovací povinnost měla být splněna. Při porušení povinností stanovených v § 22 odst. 3 písm. a) a b), § 24 odst. 2 a 3, § 25 a § 28 větě druhé zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (například nepodání Přehledu zaměstnavatelem či OSVČ nebo porušení povinností v souvislosti s prováděnou kontrolou), lze pokutu uložit do dvou let ode dne, kdy se příslušná zdravotní pojišťovna o nesplnění nebo porušení povinností dozvěděla, nejpozději však do pěti let ode dne, kdy k nesplnění nebo porušení povinnosti došlo.
Rozhodování zdravotních pojišťoven
Eviduje-li zdravotní pojišťovna vůči plátci dlužné pojistné nebo penále, pak zpravidla nejprve informuje dlužníka o výši jeho závazku zasláním vyúčtování, telefonicky, případně i na jeho e-mailovou adresu nebo také prostřednictvím SMS zprávy. Pokud dlužník příslušnou částku dobrovolně neuhradí, přistoupí zdravotní pojišťovna k uplatnění (vyměření) své pohledávky buď:
-
zahájením správního řízení a vystavením platebního výměru nebo
-
vystavením výkazu nedoplatků.
Pokuta je ukládána ve správním řízení s navazujícím vystavením platebního výměru.
Penále se nepředepíše, nepřesáhne-li v úhrnu 100 Kč za kalendářní rok. Zdravotní pojišťovna nepředepíše penále v případě, kdy plátce pojistného prokáže, že provedl platbu na účet příslušné zdravotní pojišťovny, ale pod nesprávným variabilním symbolem. Nevymáhá se dlužné pojistné nepřesahující 50 Kč.
Žádost o prominutí vyměřeného penále
Má-li dlužník v úmyslu požádat o prominutí vyměřeného penále nebo uložené pokuty, případně přirážky k pojistnému, pak musí takové podání učinit:
-
do 15 dnů od doručení platebního výměru,
-
do 8 dnů od doručení výkazu nedoplatků.
Nejsou-li tyto lhůty dodrženy, pak opožděně podané žádosti nemůže být (ani částečně) vyhověno.
Doručování písemností ve zdravotním pojištění
Při doručování písemností ve zdravotním pojištění je důležité, zda je doručováno v rámci správního řízení nebo mimo správní řízení. Je-li doručováno ve správním řízení, pak postupuje zdravotní pojišťovna podle ustanovení zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“). V případě doručování veřejnou vyhláškou pak platí ve zdravotním pojištění speciální právní úprava dle § 53b zákona č. 48/1997 Sb., která má v tomto případě přednost před právní úpravou, obsaženou ve správním řádu.
Doručování na ohlašovnu
Ze zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, mimo jiné vyplývá, že žádný občan České republiky nemůže být bez trvalého pobytu. Pokud je údaj o místě trvalého pobytu zrušen například proto, že byl objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, je místem pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobyt úředně zrušen.
Písemnost lze účastníku řízení buď doručit, nebo ji uložit pro následné vyzvednutí. Z judikatury Nejvyššího správního soudu vyplývají čtyři základní předpoklady pro uložení písemnosti, kterými jsou:
-
známá adresa pro doručování (adresa trvalého pobytu),
-
občan má na této adrese domovní schránku nebo jiné vhodné místo,
-
v této schránce nebo na tomto místě je zanechána výzva k vyzvednutí písemnosti s poučením, kde a kdy si může občan zásilku vyzvednout, včetně poučení o následcích jejího nevyzvednutí,
-
písemnost je doručena u doručujícího orgánu a připravena k vyzvednutí.
Ze zákona také nevyplývá povinnost ohlašoven přebírat a ukládat písemnosti nebo výzvy o jejich uložení, neboť zejména u velkých měst by tato praxe byla spojena s neúměrnou pracností.
Zjišťování místa pobytu
Nicméně, v souvislosti s doručováním je nadále povinností správních orgánů a soudů vyčerpat všechny dostupné možnosti ke zjištění místa pobytu účastníka řízení. Pokud se písemnost od doručovatele vrátí zpět s oznámením, že adresát je „na uvedené adrese neznámý“, nestačí, když se účastníku řízení ustanoví opatrovník pro doručování [§ 32 odst. 2 písm. d) správního řádu], nebo se písemnost doručí veřejnou vyhláškou, bez toho aniž by správní orgán učinil veškeré možné kroky ke zjištění místa pobytu účastníka, například ověřením v informačním systému evidence obyvatel nebo ve vlastních evidencích.
Součinnost účastníka řízení
Ve prospěch doručujícího správního orgánu a k tíži účastníka řízení lze posoudit skutečnost, kdy účastník řízení nesdělí správnímu orgánu adresu pro doručování, přestože musel předpokládat, že proti němu bude vedeno řízení pro porušení stanovené povinnosti. Potížím s doručováním může účastník řízení aktivně předejít například tím způsobem, že si zřídí datovou schránku nebo požádá o zaznamenání adresy pro doručování písemností do informačního systému evidence obyvatel.
Způsoby doručování
Zdravotní pojišťovny doručují písemnosti zpravidla prostřednictvím České pošty na adresu trvalého bydliště nebo sídla účastníka řízení za předpokladu, že účastník řízení písemně nebo ústně do protokolu neuvede jinou adresu pro doručování. Doručovat písemnosti lze:
-
do vlastních rukou (obálky s červeným nebo modrým pruhem),
-
veřejnou vyhláškou,
-
do datové schránky,
-
doporučeně,
-
běžnou zásilkou.
V následujícím textu jsou podrobněji popsány první tři způsoby doručování.
Doručování do vlastních rukou
Do vlastních rukou doručují zdravotní pojišťovny zejména rozhodnutí (usnesení, platební výměry, rozhodnutí). Písemnosti doručované do vlastních rukou, mohou být na základě žádosti adresáta doručeny jiným způsobem (doporučeně, běžnou zásilkou) – v tomto případě platí tzv.
fikce
doručení, což znamená, že písemnost je doručena třetím dnem ode dne, kdy byla odeslána.
Obálku s červeným pruhem vydá Česká pošta pouze adresátovi. Obálka s modrým pruhem se použije při doručování jak adresátovi, tak tomu, koho adresát k přijetí písemnosti písemně zmocnil plnou mocí.
Doručování fyzické, resp. právnické osobě
Fyzické osobě
se písemnost doručuje na adresu pro doručování, kterou plátce sdělil správnímu orgánu pro účely vedení správního řízení. Není-li taková adresa, doručuje se na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel. Pokud ani taková adresa není, doručuje se na adresu trvalého pobytu a ve věcech podnikání pak do místa podnikání.
Právnické osobě
se písemnost doručuje nejprve na adresu pro doručování, kterou plátce sdělil správnímu orgánu pro účely vedení správního řízení a poté na adresu sídla plátce. U zahraniční právnické osoby se doručuje na adresu sídla její organizační složky, zřízené v České republice, týká-li se písemnost činnosti této organizační složky.
Datová schránka
Má-li subjekt (právnická nebo fyzická osoba) zřízenu a zpřístupněnu datovou schránku, doručuje zdravotní pojišťovna primárně do této datové schránky, neboť je to jako orgánu veřejné moci její povinností. Písemnost je adresátovi doručena okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí. Nedojde-li k přihlášení do datové schránky ve lhůtě 10 dnů ode dne dodání datové zprávy do datové schránky, považuje se dokument za fiktivně doručený posledním dnem této lhůty.
Nevyzvednutí písemnosti
Pokud nebyl adresát při doručení písemnosti do vlastních rukou zastižen, uloží se písemnost na dobu 10 dnů na poště. Jestliže si adresát na základě výzvy uloženou písemnost nevyzvedne ve lhůtě 10 dnů ode dne uložení, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty, tzv.
fikce
doručení. Pokud poslední den této lhůty připadne na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den. Jestliže adresát prokáže, že byl v místě doručení dočasně nepřítomen, nebo že převzetí písemnosti bránily jiné vážné důvody, které nemohl ovlivnit, může do 15 dnů ode dne, kdy pominula překážka pro vyzvednutí, požádat o neplatnost doručení.
Odmítnutí převzetí písemnosti
Pokud adresát písemnost odmítne převzít, resp. neposkytne součinnost nezbytnou k jejímu řádnému doručení (přičemž zdravotní pojišťovna současně plátci předá Poučení o právních důsledcích tohoto počínání), považuje se písemnost za fiktivně doručenou dnem, kdy k neúspěšnému pokusu o doručení došlo.
Úřední deska
Zdravotní pojišťovna je povinna zřídit úřední desku, která musí být nepřetržitě přístupná veřejnosti. Úřední deska se nesmí nacházet uvnitř budov či areálů, pokud nejsou celodenně přístupné. Obsah úřední desky se zveřejňuje i způsobem umožňujícím dálkový přístup.