Jak vyplnit v roce 2016 přiznání k DPH, 8. část

Vydáno: 10 minut čtení

Osmý díl je věnován plněním vykazovaným na řádcích 30 až 34 daňového přiznání. První část se zabývá zjednodušeným postupem při dodání zboží formou třístranného obchodu v případě, kdy tuzemský plátce je prostřední osobou. Obsahem dalších částí je problematika osvobození od daně při dovozu zboží podle § 71g zákona o DPH a opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení.

Jak vyplnit v roce 2016 přiznání k DPH (8.)
Ing.
Pavel
Matějka
působí na Specializovaném finančním úřadu Praha
 
Zjednodušený postup při dodání zboží formou třístranného obchodu (ř. 30 a ř. 31)
O tzv. třístranném obchodu bylo podrobně pojednáno ve třetím dílu v DHK č. 12/2016. Řádky 30 a 31 v daňovém přiznání vyplňuje tuzemský plátce, který je v třístranném obchodu prostřední osobou. Na řádek 30 tuzemský plátce vykazuje hodnotu pořízeného zboží z jiného členského státu a na řádek 31 hodnotu dodaného zboží do jiného členského státu. Hodnotu plnění z řádku 31 plátce zároveň uvede v souhrnném hlášení s kódem „2“.
Dovoz zboží osvobozený podle § 71g zákona o DPH (ř. 32)
Podle ustanovení § 71g zákona o DPH je od daně osvobozen dovoz zboží, při kterém vzniká povinnost přiznat daň v tuzemsku, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno ze třetí země, a ukončení odeslání nebo přepravy zboží je v jiném členském státě a dodání tohoto zboží do jiného členského státu je osvobozeno od daně podle § 64 zákona o DPH.
Plátce je povinen uvést dovoz zboží osvobozený od daně podle § 71g odst. 1 zákona o DPH do daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém bylo zboží do tohoto režimu propuštěno. Plátce vykáže toto plnění na ř. 32 daňového přiznání. Nesplní-li plátce zákonem stanovené podmínky pro osvobození od daně, vznikne mu povinnost přiznat daň podle ustanovení § 23 zákona o DPH a dovoz zboží je v takovém případě povinen vykázat na ř. 7, příp. ř. 8 daňového přiznání.
 
Oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení (ř. 33 a ř. 34)
Ve smyslu ustanovení § 44 odst. 1 zákona o DPH je plátce, kterému při uskutečnění zdanitelného plnění vůči jinému plátci vznikla povinnost přiznat daň a jehož pohledávka, která vznikla v období končícím 6 měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku z tohoto plnění, doposud nezanikla (dále jen „věřitel“), oprávněn provést opravu výše daně na výstupu z hodnoty zjištěné pohledávky v případě, že:
-
plátce, vůči kterému má věřitel tuto pohledávku (dále jen „dlužník“), se nachází v insolvenčním řízení a insolvenční soud rozhodl o prohlášení konkursu na majetek dlužníka,
-
věřitel přihlásil tuto svoji pohledávku nejpozději ve lhůtě stanovené rozhodnutím soudu o úpadku, tato pohledávka byla zjištěna a v insolvenčním řízení se k ní přihlíží,
-
věřitel a dlužník nejsou a ani v době vzniku pohledávky nebyli osobami, které jsou
1.
kapitálově spojenými osobami podle § 5a odst. 3 zákona o DPH s tím, že výše podílu představuje alespoň 25 % základního kapitálu, nebo 25 % hlasovacích práv těchto osob,
2.
osobami blízkými, nebo
3.
společníky téže společnosti, jsou-li plátci,
-
věřitel doručil dlužníkovi daňový doklad podle § 46 odst. 1 zákona o DPH.
Kapitálově spojenými osobami se ve smyslu ustanovení § 5a odst. 3 zákona o DPH v první řadě rozumí takové osoby, z nichž se jedna osoba podílí přímo nebo nepřímo na kapitálu nebo hlasovacích právech druhé osoby. Dále se kapitálově spojenými osobami rozumí též osoby, z nichž se jedna osoba přímo nebo nepřímo podílí na kapitálu nebo hlasovacích právech více osob, přičemž zmíněný podíl představuje alespoň 40 % základního kapitálu nebo 40 % hlasovacích práv. Při vymezení osob blízkých je nutné vycházet z ustanovení § 22 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), jež stanoví, že osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se ve smyslu uvedeného ustanovení považují za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí. Společnost upravuje § 2716 a násl. občanského zákoníku.
Oprava výše daně podle ustanovení § 44 odst. 1 zákona o DPH je samostatným zdanitelným plněním, které se považuje za uskutečněné nejpozději k poslednímu dni zdaňovacího období, v němž byl daňový doklad vystavený podle § 46 téhož zákona doručen dlužníkovi. U opravy výše daně se uplatní sazba daně platná ke dni uskutečnění původního zdanitelného plnění. Při případném přepočtu cizí měny na českou měnu se postupuje podle § 44 odst. 9 zákona o DPH.
 
Postup u věřitele
Opravu výše daně je věřitel oprávněn provést nejdříve v tom zdaňovacím období, ve kterém byly splněny již zmíněné podmínky vymezené v § 44 odst. 1 zákona o DPH. Lhůta pro provedení opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení činí 3 roky, přičemž běží počínaje koncem zdaňovacího období, v němž se uskutečnilo původní zdanitelné plnění. Zmíněnou opravu ovšem nemůže věřitel provést v případě, kdy dlužník přestal být plátcem. Provede-li věřitel opravu výše daně, potom je povinen podat jako přílohu daňového přiznání za zdaňovací období, v němž byla oprava provedena, kopie všech vystavených daňových dokladů, jichž se předmětná oprava týkala.
 
Postup u dlužníka
Provede-li věřitel opravu výše daně podle § 44 odst. 1 zákona o DPH, je dlužník povinen snížit daň na vstupu u jím přijatého zdanitelného plnění o částku daně opravenou věřitelem, a to v takové výši, v jaké si uplatnil nárok na odpočet daně. Povinnost provést opravu výše daně na vstupu má dlužník v tom zdaňovacím období, ve kterém došlo ke splnění podmínek vymezených v již uvedeném § 44 odst. 1 zákona o DPH.
 
Revize opravy výše daně
Oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení není za zákonem předvídaných situací trvalá. Zákon o DPH totiž vymezuje v ustanoveních § 44 odst. 6, 7 a 8 celkem tři případy, kdy je věřitel povinen „revidovat“ původně provedenou opravu výše daně. Prvním případem je plné či částečné uspokojení pohledávky dlužníkem. Nastane-li tato skutečnost, vzniká věřiteli povinnost přiznat daň z přijaté úplaty, a to ke dni, v němž k plnému nebo částečnému uspokojení pohledávky došlo. V souvislosti s tím je věřitel povinen ve smyslu ustanovení § 46 odst. 2 zákona o DPH do 15 dnů ode dne přijetí úplaty vystavit daňový doklad a tento doručit dlužníkovi. Daň se v případě uspokojení pohledávky (částečného či plného) vypočte podle ustanovení § 37 odst. 2 zákona o DPH. V souvislosti s plnou či částečnou úhradou pohledávky je dlužník oprávněn uplatnit nárok na odpočet daně, a to nejdříve ve zdaňovacím období, ve kterém mu byl doručen daňový doklad, jenž byl věřitelem vystaven podle již zmíněného dle § 46 odst. 2 zákona o DPH.
Druhým případem je postoupení pohledávky věřitelem.
Věřitel je za této situace povinen zvýšit daň na výstupu o částku ve výši provedené opravy, a to k tomu dni, v němž k postoupení pohledávky došlo. Skutečnost, že došlo k postoupení pohledávky, je věřitel dlužníkovi povinen písemně oznámit, přičemž uvedené oznámení musí obsahovat mj. i číslo daňového dokladů, který byl věřitelem podle § 46 odst. 1 zákona o DPH vystaven. Dlužník je v tomto případě oprávněn k uplatnění nároku na odpočet daně, a to v tom zdaňovacím období, v němž obdržel písemné oznámení o postoupení pohledávky.
Třetím případem, který vyžaduje „revizi“ původně věřitelem provedené opravy výše daně, je zrušení registrace věřitele k dani z přidané hodnoty. Věřitel je potom povinen zvýšit daň na výstupu o částku ve výši provedené opravy. Učiní tak v daňovém přiznání za poslední zdaňovací období před zrušením registrace. Písemné oznámení o zrušení registrace k dani z přidané hodnoty je povinen věřitel doručit všem dlužníkům, jimž byl původně doručen daňový doklad vystavený podle § 46 odst. 1 zákona o DPH. Ve zmíněném písemném oznámení je věřitel povinen mj. uvést i číslo daňového dokladu vystaveného podle výše uvedeného § 46 odst. 1 zákona o DPH. Dlužník je k uplatnění nároku na odpočet daně oprávněn nejdříve v tom zdaňovacím období, ve kterém mu bylo doručeno oznámení věřitele o zrušení registrace.
Opravy výše daně podle ustanovení § 44 odst. 1, 6, 7 a 8 zákona o DPH jsou samostatnými zdanitelnými plněními, která se považují za uskutečněná nejpozději k poslednímu dni zdaňovacího období, v němž bylo písemné oznámení doručeno dlužníkovi. U opravy výše daně se i v těchto případech uplatní sazba daně platná ke dni uskutečnění původního zdanitelného plnění.
Upozorňujeme:
Úprava přiznání k DPH a kontrolního hlášení
v souvislosti s novelou zákona o DPH účinnou od 29. 7. 2016
Finanční správa ČR zveřejnila na svých internetových stránkách 16. srpna 2016 upozornění „Úprava přiznání k DPH a kontrolního hlášení v souvislosti s novelou zákona o DPH účinnou od 29. 7. 2016“, v němž se praví: „V důsledku novelizace zákona o DPH provedené zákonem č. 243/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím celního zákona, s účinností od 29. 7. 2016, dochází k nutnosti úprav formulářů daňového přiznání k DPH, pokynů k vyplnění přiznání k DPH a obdobně i pro kontrolní hlášení. Podotýkáme, že předmětné změny souvisí výhradně s novelizací zákona o DPH a nezakládají důvod ke změně specifikace XML struktury příslušných formulářů. Přiznání k DPH: Přiznání k dani z přidané hodnoty (tiskopis 25 5401) -vzor 20. Nový vzor je možné použít i pro zdaňovací období před účinností novely. Změny provedeny na řádcích: ř. 7 + 8 „Dovoz zboží (§ 23)“; ř. 62 „Daň na výstupu (součet 1 až 13 - 61 + daň podle § 108 jinde neuvedená)“.
Pokyny k vyplnění přiznání k DPH (25 5412) - vzor 16. Úpravy na řádcích 7 a 8, 12 a 13, 62 a v části pro neplátce body 3 a 4.
Vzhledem k povinnosti elektronické formy podání zakotvené pro plátce DPH v § 101a zákona o DPH nebudou z tohoto titulu žádné z tiskopisů pro účely DPH vydávány tiskem. K dispozici budou pouze ke stažení v elektronické podobě na webových stránkách Finanční správy.
Kontrolní hlášení: Dochází k úpravě popisu oddílu A.2.: A.2. Přijatá zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň příjemce dle § 108 odst. 1 písm. b), c) a d) (§ 24, § 25) [v případě plnění podle § 108 odst. 1 písm. d) jde o plnění přijatá od 29. 7. 2016].
Více na www.financnisprava.cz