Následky porušení povinností při správě daní a správní delikty, 2. část

Vydáno: 12 minut čtení

V případě pozdní platby daně existují dvě sankce. Jednou z nich je penále s pevnou procentuální výší a druhou představuje úrok z prodlení s časovým průběhem. Úrok z prodlení je povinen uhradit daňový subjekt, který je v prodlení s platbou daně, a to za každý den zpoždění s úhradou. Výše úroku se ročně vypočítá jako repo sazba stanovená Českou národní bankou platná pro první den kalendářního pololetí, zvýšená o 14 procentních bodů. Splatnost daně se odvíjí podle § 135 odst. 3 od posledního dne lhůty pro podání daňového tvrzení. V souvislosti s ustanovením § 166 odst. 1, kde zákonodárce předpokládá jako den platby teprve ten den, kdy byla platba připsána na účet správce daně a nikoliv den, kdy byla platba odeslána plátcem, byla zakotvena tolerance 4 pracovních dnů, po které se úrok nepočítá.

Následky porušení povinností při správě daní a správní delikty (2.)
Mgr.
Lenka
Krištofíková,
MBA,
je daňovou poradkyní
Úrok je splatný dnem, kdy jsou splněny podmínky pro jeho vznik. Účinky vůči daňovému dlužníkovi se však mohou projevit až oznámením správcem daně o výši úroků. Vzhledem k tomu, že i úrok z prodlení, podobně jako pokuta za opožděné tvrzení daně, vzniká přímo ze zákona, správce daně o něm vydá platební výměr, který sám o sobě nezakládá tuto finanční povinnost a má pouze
deklaratorní
charakter. Proti rozhodnutí a platebnímu výměru je možné odvolání, které nemá odkladný účinek (§ 109). V tomto odvolání může však daňový dlužník namítat pouze skutečnost, že daň již uhradil, numerickou chybu při výpočtu penále a odlišný počet dnů prodlení. Pokud dojde k situaci, že daňový subjekt má na osobním daňovém účtu zároveň přeplatek i nedoplatek na jiné či stejné dani, správce daně přeplatek započítá na úhradu nedoplatku. V tom případě se úrok po dobu trvání přeplatku vypočítá z rozdílu mezi tímto přeplatkem a nedoplatkem1).
V praxi představuje problém ustanovení § 109 odst. 6, které stanovuje pouze možnost, nikoliv povinnost vyrozumění daňového subjektu o úrocích platebním výměrem. Často se stává, že daňový subjekt netuší, že je na jeho osobním daňovém účtu evidován nedoplatek daně, který se každým dnem zvyšuje o předepsaný úrok. Bylo by proto vhodné, minimálně z důvodů dodržení principu hospodárnosti a vstřícnosti, stanovit oznamovací povinnost správců daně vůči těm daňovým subjektům, u kterých jsou evidovány nedoplatky na dani a kteří dosud nebyli k úhradě úroků vyzváni. Daňovým subjektům lze doporučit kontrolu svých závazků vůči státu prostřednictvím žádosti o potvrzení o stavu osobního daňového účtu (§ 151).
Daňový subjekt může ze závažných důvodů vyjmenovaných v § 36 požádat správce daně o prodloužení lhůty pro podání daňového tvrzení. Tato lhůta může být správcem daně prodloužena až o tři měsíce. Vzhledem k tomu, že daň je vždy splatná ve lhůtě pro podání tvrzení (§ 135), za období prodloužení lhůty se úrok nepočítá. Úrok nevzniká ani u příslušenství k dani, tj. u pokut, penále a nákladů řízení a u nedoplatků na peněžitém plnění v rámci dělené správy. V případě, kdy na žádost daňového subjektu správce daně povolí posečkání úhrady daně nebo její rozložení na splátky, nevzniká daňovému dlužníku povinnost hradit úrok z prodlení podle § 252, neboť ode dne posečkání se uplatní úrok z posečkané částky ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 7 procentních bodů. Žádost však musí být zdůvodněna vážnými okolnostmi ztěžujícími včasnou úhradu daně (§ 156), může být podmíněna i splněním dalších podmínek ze strany správce daně. Ihned po skončení posečkání vydá správce daně platební výměr o předpisu úroků (§ 157).
Na žádost daňového subjektu může správce daně podle § 259b zcela nebo zčásti úrok z prodlení či úrok z posečkané částky prominout. Důvodem pro vyhovění žádosti jsou skutečnosti, které ospravedlňují pozdní úhradu daně. Co se týká rozsahu prominutí úroků, správce daně je povinen zhodnotit ekonomické a sociální poměry osoby, která takové odstranění tvrdosti zákona žádá. Žádosti může být vyhověno pouze za předpokladu, že daňový dlužník daň, z níž se úroky počítají, uhradil. Proti rozhodnutí o prominutí úroků nelze podat odvolání, je však podle názoru Ústavního soudu přezkoumatelné ve správním soudnictví2). Podání žádosti o prominutí úroků z prodlení je možné ve lhůtě podle § 259 odst. 2, tj. až do uplynutí lhůty pro placení daně. Obecná lhůta pro placení daně činí 6 let (§ 160).
Pro úplnost je třeba dodat, že podle § 259b lze postupovat u úroků z prodlení a úroků z posečkané částky vzniklých do 31. 12. 2014. Úroky z posečkané částky vzniklé před tímto datem je možné podle přechodných ustanovení odpustit i nadále podle zrušeného § 157 odst. 7. Úroky z prodlení, které vznikly před 1. 1. 2015, správce daně zrušit nemůže. Bližší informace k individuálnímu promíjení příslušenství daně podle § 259 až § 259c jsou uvedeny v pokynu GFŘ D-21 ze dne 16. 2. 2015.
Příklad:
Společnost s ručením omezeným podala dodatečné přiznání k dani z příjmů za rok 2015 dne 2. 5. 2016, zároveň toho dne doplatila rozdíl 200 000 Kč proti původní daňové povinnosti. Repo sazba České národní banky (dále jen ČNB) činí 0,05 %. Úrok z prodlení se počítá od 5. pracovního dne, tj. od 7. 4. 2016. Výpočet pokuty je následovný: 200 000 x 14,05 %: 365 x 26 dnů = 2 002 Kč. Pokuta bude stanovena ze zákona bez možnosti zvážení její výše správcem daně. Pokud by společnost vykázala v daňovém přiznání ztrátu, úrok nevzniká. Penále z nedoplatku daně při dodatečném přiznání na vyšší daňovou povinnost podaném daňovým subjektem nepřipadá v úvahu.
Příklad:
Společnost s ručením omezeným podala 25. 10. 2016 přiznání k dani z přidané hodnoty s vyčíslenou daňovou povinností 100 000 Kč. Zároveň stejný den podala žádost o posečkání úhrady daně. Správce daně rozhodl o povolení posečkání do 31. 12. 2016, a to ode dne podání žádosti. Společnost dne 31. 12. 2016 daň uhradila. Výše úroků z posečkané částky bude činit: 7,05 % x x 100 000 Kč: 365 x 67 dnů = 1 294 Kč. Pokud by byla podána žádost až například 10. 11. 2016, počítal by se za období 26. 10. 2016 - 9. 11. 2016 úrok z prodlení ve výši 14,05 %, přičemž první 4 dny by se neúročily, úrok z posečkané částky ve výši 7,05 % by se počítal od 10. 11. 2016.
 
Penále (§ 251)
Kromě úroku za pozdní platbu daně hrozí daňovému subjektu penále z dodatečně vyměřené daně v důsledku daňové kontroly. Výše penále je stanovena procentem z rozdílu poslední známé daně a daně nově doměřené a činí 20 %, je-li daň zvyšována nebo je-li snižován daňový odpočet, a 1 %, jde-li o daňovou ztrátu. Dá se říci, že penále slouží jako sankce za neunesení důkazního břemene, neboť v případě, že daňový subjekt podá sám dodatečné daňové tvrzení, penále nevzniká. Jestliže na základě doměřovacího řízení dojde k situaci, kdy se daňový subjekt z původně tvrzené ztráty dostane do kladného základu daně, bude penále uplatněno jako součet 1 % ze snížené daňové ztráty a 20 % z doměřené daně. V případě, kdy dojde v důsledku kontroly ke snížení daňové ztráty, která byla v původní výši uplatněna v následujících obdobích, správce daně sníží penále vyměřené v důsledku doměrku daně o penále vztahující se k daňové ztrátě předchozího období.
O povinnosti uhradit penále rozhodne správce daně dodatečným platebním výměrem, jehož součástí je i způsob výpočtu. Stanovená výše penále je součástí rozhodnutí o doměření daně, penále je proto splatné současně s takto doměřenou daňovou povinností.
Co se týká této sankce, je jistě vidět evidentní snahu zákonodárce motivovat daňové subjekty k podávání dodatečných tvrzení, pokud následně po podání řádného tvrzení zjistí, že informace v tomto původním přiznání jsou chybné. V případě podání dodatečného tvrzení totiž vzniká pouze povinnost uhradit úrok z prodlení podle § 252, nikoliv penále z doměřené daně. Podání dodatečného daňového přiznání je však vyloučeno, pokud již byla kontrola ze strany správce daně započata, jednalo by se o podání nepřípustné (§ 141 odst. 6). Také penále, podobně jako úrok z prodlení, může být podle § 259a na žádost daňového subjektu sníženo. V obou případech je předpokladem pro vrácení podmínka, že daň, ze které se příslušenství vyměřuje, byla uhrazena. V této souvislosti je třeba respektovat pořadí úhrady daně a s tím související skutečnost, že platba konkrétní daně bude započítána na případné jiné nedoplatky se starším datem splatnosti (§ 152, § 164 odst. 4). Maximálně však je možné prominout 75 % z celkové výše penále, a to pouze za předpokladu dostatečné součinnosti daňového subjektu v rámci postupu vedoucího k doměření daně. Na rozdíl od žádosti o prominutí úroků z prodlení však žádost o prominutí penále musí být podána nejpozději do 3 měsíců ode dne nabytí právní moci dodatečného platebního výměru na penále.
K obecným ustanovením v části páté zákona lze podotknout, že nemožnost prominutí daně a příslušenství k dani byla předmětem kritiky v připomínkovém řízení ze strany nevládních organizací3). Tento nedostatek byl řešen v rámci přechodných ustanovení a dále pak doplněním obecného postupu v § 259 až § 260 týkajícího se prominutí daně a příslušenství k dani, od 1. 1. 2015 byly doplněny § 259a - § 259c upravující konkrétní podmínky prominutí úroků z prodlení a penále.
Příklad:
Správce daně provede u společnosti s ručením omezeným kontrolu daně z příjmů za období 2015. Přiznání bylo podáno 1. 4. 2016 a stejný den byla připsána platba na účet správce daně. Správce daně na základě daňové kontroly doměří společnosti platebním výměrem daň ve výši 200 000 Kč, celý doplatek daně je připsán na účet správce daně 1. 4. 2017. Výši repo sazby předpokládáme beze změny, tj. 0,05 %. Správce daně uloží dvě sankce, úroky z prodlení a penále z doměřené daně. Výpočet úroků z prodlení bude následovný: 200 000 Kč x 14,05 %: 365 x 359 dnů = 27 639 Kč. Penále bude vyměřeno takto: 20 % x 200 000 Kč = 40 000 Kč. Součet obou sankcí činí 67 639 Kč.
Příklad:
Společnost s ručením omezeným podala přiznání k dani z příjmů, ve kterém uvedla ztrátu ve výši 50 000 Kč. Na základě kontroly byl stanoven základ daně ve výši 100 000 Kč. Doměrek daně tedy bude 19 000 Kč. Penále bude vyměřeno takto: 50 000 Kč x 1 % + 19 000 Kč x 20 % = 500 Kč + 3 800 Kč = 4 300 Kč.
Příklad:
Společnost s ručením omezeným podala přiznání k dani z přidané hodnoty, ve kterém uvedla nadměrný odpočet ve výši 50 000 Kč. Na základě kontroly byla stanovena daň ve výši 20 000 Kč. Doměrek bude 70 000 Kč. Penále bude vyměřeno takto: 50 000 Kč x 20 % + 20 000 Kč x 20 % = 10 000 Kč + 4 000 Kč = 14 000 Kč.
Příklad:
Společnost s ručením omezeným podala za rok 2014 přiznání k dani z příjmů, ve kterém uvedla ztrátu 60 000 Kč. V přiznání za rok 2015 si tuto ztrátu uplatnila. V roce 2015 byl v daňovém přiznání vykázán základ daně 160 000 Kč, uplatněna ztráta z 2014 ve výši 60 000 Kč, základ daně po uplatnění ztráty 100 000 Kč, daň 19 000 Kč. V roce 2016 došlo na základě kontroly ke snížení ztráty za rok 2014 jen na 10 000 Kč. Za rok 2015 byl stanoven základ daně správně, došlo však k doměrku daně v důsledku neoprávněně uplatněné ztráty za 2014. Základ daně snížený o uplatněnou ztrátu měl být 150 000 Kč, daň 19 % 28 500 Kč. Doměrek daně bude 28 500 Kč - 19 000 Kč = 9 500 Kč. Penále za rok 2014 bude vypočteno ve výši: 50 000 Kč x 1 % = 500 Kč. Penále za rok 2015 bude doměřeno takto: 9 500 Kč x 20 % = 1 900 Kč - 500 Kč = 1 400 Kč.
Daňový řád však kromě vyjmenovaných sankcí za pochybení daňových subjektů, ve snaze zohlednit práva a zákonné nároky druhé strany, počítá i se sankcemi pro správce daně.
Připravujeme: K rozhodovací činnosti soudů z oblasti insolvenčního práva
V příštím čísle DHK se seznámíme se zajímavými rozhodnutími Nejvyššího soudu z oblasti insolvenčního práva, týkajících se zveřejňování v insolvenčním rejstříku, povinnosti uvést řádně veškerý majetek dlužníka v seznamu majetku a zaměříme se i na otázku postupu správce v případě insolvenčního řízení ve fázi prohlášeného konkursu ve vztahu k možnosti odstoupit od smlouvy o vzájemném plnění. Např.: k náležitostem výzvy k podávání přihlášek věřitele v insolvenčním řízení (usnesení NS ze dne 29. 2. 2016 sp. zn. 29 NSČR 27/2014) - v daném případě insolvenční soud vycházeje z ustanovení § 173 odst. 1 a § 185 zákona č. 182/2006 sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), dospěl k závěru, že věřitel přihlásil pohledávku do insolvenčního řízení podáním předaným k poštovní přepravě po uplynutí přihlašovací lhůty určené rozhodnutím o úpadku. Více v DHK č. 21/2016.
1) Rozsudek NSS ze dne 14. 12. 2009, čj. 5 Afs 72/2009-75.
2) Nález Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 2323/07 ze dne 13. 11. 2007.
3) Přehled zásadních připomínek uplatněných v rámci vnějšího připomínkového řízení k návrhu daňového řádu, k § 248 - § 252.