Zaměstnanci a daňové přiznání za rok 2016

Vydáno: 8 minut čtení

Připomeňme si na úvod nejdříve situace, kdy zaměstnanci musí podat daňové přiznání a dále pak postup platný pro rok 2016. Podle § 38g odst. 2 ZDP platí, že daňové přiznání nemusí podat poplatník, který má příjmy ze zaměstnání pouze od jednoho nebo postupně od více zaměstnavatelů. Podmínkou je, že poplatník (zaměstnanec) podepsal u všech těchto zaměstnavatelů na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani a kromě příjmů osvobozených od daně anebo příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou, nemá jiné příjmy podle § 7 až § 10 ZDP vyšší než 6 000 Kč.

Zaměstnanci a daňové přiznání za rok 2016
Ing.
Helena
Machová
je daňovou poradkyní
Příklady:
1.
Zaměstnanec pracoval po celý rok 2016 pouze u jednoho zaměstnavatele, u kterého podepsal prohlášení. Jiné příjmy neměl.
Daňové přiznání podat nemusí.
2.
Zaměstnanec pracoval v roce 2016 postupně u pěti zaměstnavatelů, přičemž u všech podepsal prohlášení. Jiné příjmy neměl.
Daňové přiznání podat nemusí.
3.
Zaměstnanec, který pobírá starobní důchod, pracoval v roce 2016 u jednoho zaměstnavatele, u kterého podepsal prohlášení. Kromě příjmů ze zaměstnání měl starobní důchod, jehož roční výše činila 98 000 Kč.
Daňové přiznání podat nemusí, starobní důchod ve výši 98 000 Kč je příjmem osvobozeným od daně.
4.
Zaměstnanec pracoval v roce 2016 pouze u jednoho zaměstnavatele, u kterého podepsal prohlášení. Po celý rok pronajímal dvě garáže, přičemž příjmy z pronájmu činily 120 000 Kč.
Daňové přiznání podat musí.
5.
Zaměstnanec měl v roce 2016 dva zaměstnavatele souběžně. U jednoho z nich podepsal prohlášení.
Daňové přiznání musí podat.
Daňové přiznání musí podat též fyzická osoba - nerezident, která hodlá uplatnit slevu na dani z titulu manželky (manžela), jejíž (jehož) příjmy nepřevýší zákonem stanovený limit, částečné nebo plné invalidity či vlastnictví průkazu ZTP/P. K těmto slevám zaměstnavatel v případě zaměstnanců - nerezidentů nemůže přihlédnout ani při měsíčním stanovení záloh na daň a ani v rámci ročního zúčtování.
Daňové přiznání musí podat též zaměstnanec, který zohledňuje dar poskytnutý do zahraničí.
Od zdaňovacího období 2013 musí podat daňové přiznání též zaměstnanec, u něhož se zvýší daň o solidární zvýšení daně. Daňové přiznání ale zaměstnanec nemusí podat tehdy, pokud mu byla sražena solidární daň pouze v některém měsíci, přičemž za celý rok rozhodného příjmu pro solidární daň nedosáhl.
 
Daňové přiznání za rok 2016
Poprvé za zdaňovací období 2016 mohou zaměstnanci podat daňové přiznání na formuláři, který má dvě strany (jeden list). Jde o tiskopis 25 5405/D MFin 5405/D - vzor č. 1 Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky).
Tiskopis přiznání je doplněn pokyny pro jeho vyplnění, tiskopis 25 5405/D/1 MFin/D/1 - vzor č. 1.
Pozn.:
Pamětníkům speciální „zjednodušený“ typ přiznání možná připomíná pár zdaňovacích období (v poměrně dávné minulosti, avšak již za existence stávajícího daňového systému), kdy poplatníci - fyzické osoby - podávali daňové přiznání typu A, nebo B, anebo C. A právě formulář typ A byl určen poplatníkům, kteří měli výhradně příjmy ze závislé činnosti.
Podle tiskové zprávy finanční správy doposud zhruba 900 000 poplatníků (s příjmy ze závislé činnosti) bylo nuceno podávat daňové přiznání na čtyřstránkovém tiskopise. Zjednodušený a přehledný tiskopis by měl zajistit poplatníkům rychlejší a snadnější vyplnění. Tato novinka („zjednodušený“ tiskopis) se týká poplatníků s příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), kteří tvoří téměř polovinu z celkového počtu z více než dvou milionů podávaných daňových přiznání za rok 2015.
Do daňového přiznání se uvádějí pouze příjmy ze zaměstnání mající zdroj na území České republiky. Tiskopis je určen jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty. Není tedy rozhodující, zda poplatník je rezidentem či nerezidentem České republiky, ale to, zda má či nemá příjmy výhradně ze zdrojů na území České republiky. Pro poplatníky je dvoustránkový (zjednodušený) tiskopis možností, ne však povinností, proto si poplatníci mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis (pro zdaňovací období 2016 jde o tiskopis 25 5405 MFin 5405 vzor č. 23), na který jsou zvyklí, nebo nový zjednodušený dvoustránkový.
Nový tiskopis není určen pro:
a)
poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, kapitálovými příjmy nebo s ostatními příjmy,
b)
poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí,
c)
poplatníky podávající dodatečné přiznání.
Příklady:
1.
Poplatník měl v průběhu roku 2016 pouze příjmy od jednoho zaměstnavatele (ČR), u kterého podepsal prohlášení k dani. Tento poplatník chce zohlednit hodnotu poskytnutého bezúplatného plnění (daru) ve svém daňovém přiznání.
Poplatník může podat přiznání na zjednodušeném formuláři.
2.
Poplatník měl v průběhu roku 2016 příjmy od čtyř zaměstnavatelů (ČR) postupně i současně. U dvou zaměstnavatelů podepsal prohlášení, u dvou ne. Poplatníkovi vznikla povinnost podat daňové přiznání.
Poplatník může podat přiznání na zjednodušeném formuláři.
3.
Poplatník měl v průběhu roku 2016 současně příjmy od dvou zaměstnavatelů (ČR a Německo). Poplatníkovi vznikla povinnost podat daňové přiznání.
Poplatník přiznání na zjednodušeném formuláři podat nemůže.
4.
Poplatník měl v průběhu roku 2016 příjmy ze závislé činnosti od jednoho zaměstnavatele (ČR), u kterého podepsal prohlášení k dani. Kromě toho měl příjem ve výši 1 000 000 Kč z prodeje nemovitosti, přičemž tento příjem nebylo možné osvobodit od daně. Poplatníkovi vznikla povinnost podat daňové přiznání.
Poplatník přiznání na zjednodušeném formuláři podat nemůže.
5.
Poplatník měl v průběhu roku 2016 příjmy ze závislé činnosti od jednoho zaměstnavatele (ČR), u kterého podepsal prohlášení k dani. Roční příjem dosáhl částky 1 800 000 Kč a podléhá tedy solidárnímu zvýšení daně. Poplatníkovi vznikla povinnost podat daňové přiznání.
Poplatník může podat přiznání na zjednodušeném formuláři.
 
Popis přiznání
Jak jsem již uvedla, jde o tiskopis, který má dvě stránky (jeden list).
Na první straně jsou uvedeny údaje, které jsou na „standardním“ tiskopisu na první a poslední straně. Je zde označen finanční úřad, kterému bude přiznání podáno, identifikační údaje poplatníka (rodné číslo, jméno, příjmení, adresa) a dále podpis poplatníka (ev. údaje o podepisující osobě) a žádost o vrácení přeplatku na dani. Na rozdíl od standardního přiznání se zde (logicky) neuvádí DIČ poplatníka a co se týká druhu přiznání, tak jsou pouze dvě možnosti - řádné nebo opravné přiznání (jak bylo uvedeno, v případě dodatečného přiznání tento tiskopis nelze použít).
Na druhé straně pak jsou veškeré údaje potřebné ke stanovení daňové povinnosti.
Především se zde uvádí úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů (tyto se zjistí a též doloží Potvrzením od všech zaměstnavatelů). Dále se uvede úhrn pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnanci srazil zaměstnavatel z jeho mzdy. Součet těchto dvou údajů je základem daně.
Základ daně lze následně snížit o nezdanitelné části základu daně (§ 15 ZDP) - např. hodnota bezúplatného plnění, penzijní připojištění, hypoteční úroky, soukromé životní pojištění atd. Rozdíl mezi základem daně a součtem položek snižujících základ daně (zaokrouhlený na celá sta Kč dolů) je základem daně. Následně se stanoví daň (15 % základu daně), ev. solidárně zvýšená daň.
V další části formuláře se vypočtená daň sníží o slevy na dani (sleva na poplatníka, sleva na manželku/manžela, sleva pro poplatníka se zdravotním postižením, sleva na studenta, sleva za umístění dítěte, sleva - ev. daňový
bonus
na vyživované dítě).
Od takto zjištěné daně se odečte úhrn sražených záloh na daň ze závislé činnosti a stanoví se tak nedoplatek (na řádku 55 se uvádí se znaménkem +), nebo přeplatek (na řádku 55 se uvádí se znaménkem -) na dani. Připomínám, že v případě přeplatku na dani je nutné na první straně dole vyplnit žádost o jeho vrácení.
V závěru (druhá strana dole) uvede poplatník do tabulky počty jednotlivých druhů příloh (potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od zaměstnavatele, potvrzení o poskytnutém bezúplatném plnění, potvrzení předškolního zařízení o výši výdajů vynaložených za umístění vyživovaného dítěte atd.).

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů