Nehmotný majetek z hlediska daně z příjmů

Vydáno: 25 minut čtení
Nehmotný majetek z hlediska daně z příjmů
Ing.
Eva
Sedláková
Na straně poplatníků s příjmy ze samostatné činnosti lze jako výdaj na dosažení zajištění a udržení příjmů uplatnit mimo jiné i výdaje spojené s pořízením nehmotného majetku. Odpisování nehmotného majetku se několikrát změnilo, ustanovení týkající se nehmotného majetku, tj. § 32a zákona o daních z příjmů, je v zákoně obsaženo od roku 2004 s tím, že se poprvé použilo u nehmotného majetku zaevidovaného do majetku poplatníka ve zdaňovacím období, které započalo v roce 2004.
Do konce roku 2000 zákon o daních z příjmů definoval nehmotný majetek v § 26 odst. 4 s tím, že tento nehmotný majetek se odpisoval podle § 30, 31 nebo § 32 zákona. Počínaje rokem 2001 byla ze zákona o daních z příjmů vypuštěna veškerá ustanovení týkající se nehmotného majetku. Při uplatňování výdajů spojených s pořízením nehmotného majetku se z hlediska daně z příjmů počínaje rokem 2001 postupovalo podle účetních předpisů pro vedení podvojného účetnictví. Na straně poplatníků, kteří
nevedou podvojné účetnictví
, jsou výdaje spojené s pořízením nehmotného majetku, počínaje 1. lednem 2001 až do současné doby, daňovým výdajem v okamžiku jejich zaplacení. Zákon o daních z příjmů v § 24 odst. 2 písm. zn) stanoví, že daňovým výdajem jsou výdaje na pořízení nehmotného majetku nebo jeho technického zhodnocení u poplatníků fyzických osob s příjmy podle § 7 nebo § 9, pokud nevedou účetnictví.
Daňově jsou na straně poplatníků vedoucích podvojné účetnictví v současné době odpisovány:
-
nehmotné výsledky výzkumu a vývoje,
-
software,
-
ocenitelná práva a
-
jiný majetek, který je veden v účetnictví jako nehmotný majetek vymezený účetními předpisy, pokud:
a)
byl:
-
nabyt úplatně, vkladem společníka nebo tichého společníka nebo člena družstva, přeměnou, darováním nebo zděděním, nebo
-
vytvořen vlastní činností za účelem obchodování s ním nebo k jeho opakovanému poskytování, a
b)
vstupní cena je vyšší než 60 000 Kč a
c)
doba použitelnosti je delší než jeden rok.
Dobou použitelnosti se rozumí doba, po kterou je majetek využitelný pro současnou činnost nebo uchovatelný pro další činnost nebo může sloužit jako podklad nebo součást zdokonalovaných nebo jiných postupů a řešení, včetně doby ověřování nehmotných výsledků.
U nehmotného majetku nabytého vkladem nebo přeměnou pokračuje nabyvatel v souladu s § 32a odst. 4 zákona v odpisování započatém původním odpisovatelem za podmínky, že vkladatelem, zanikající nebo rozdělovanou obchodní korporací mohly být odpisy u tohoto nehmotného majetku uplatňovány.
Počínaje rokem 2016 nejsou nehmotným majetkem zřizovací výdaje. Ty nejsou od roku 2016 ani dlouhodobým nehmotným majetkem podle účetních předpisů [novela zákona č. 221/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 221/2015 Sb.“)].
PŘÍKLAD 1
Podnikatel prodal společnosti s ručením omezeným, kde je jediným společníkem, seznam dodavatelů a odběratelů za 70 000 Kč. Otázkou je, zda se na straně společnosti jedná o výdaj na pořízení nehmotného majetku.
Postup
Výdaje spojené s pořízením sítě dodavatelů a odběratelů nelze považovat za nehmotný majetek.
PŘÍKLAD 2
Podnikatel se prezentuje na internetu prostřednictvím svých webových stránek a stránek svých produktů, které si nechal zpracovat na zakázku. Internetové stránky umožňují i on-line objednávku zboží a jsou průběžně doplňovány, aktualizovány a upravovány. Otázkou je, zda jsou výdaje spojené s tvorbou potřebného softwaru vyšší než 60 000 Kč uznatelné jako výdaje provozní nebo zda jde o nehmotný majetek.
Postup
Výdaje spojené s vytvořením webových stránek jsou na straně poplatníka výdaji na pořízení nehmotného majetku. Poplatník, který vede účetnictví, postupuje podle § 32a zákona o daních z příjmů, poplatník, který vede daňovou evidenci, uplatní příslušné výdaje do výdajů daňových při jejich zaplacení.
PŘÍKLAD 3
Podnikatel uhradil výdaje spojené s certifikací ISO ve výši 200 000 Kč. Otázkou je, zda se jedná o výdaje daňové a jak budou tyto výdaje odpisovány.
Postup
Certifikace systému jakosti norem dle ČSN EN ISO 9000 je proces směřující ke zkvalitnění systému řízení jakosti a získání certifikátu, tj. osvědčení, že určitý systém kvality a jakosti odpovídá podmínkám a splňuje kritéria stanovená příslušnou normou ISO. Samotný proces certifikace zahrnuje řadu činností, které je třeba z hlediska daně z příjmů posuzovat podle jejich skutečného obsahu. Je tedy třeba oddělit náklady na dosažení samotné certifi­kace a náklady na pořízení nehmotného (případně hmotného) majetku, potřebného pro její dosažení.
Náklady vynaložené na samotnou certifikaci spočívají ve vlastním popisu obsahu činnosti poplatníka, jehož výsledkem je udělení certifikátu, jsou posuzovány jako běžný provozní výdaj. Daňovým výdajem jsou i výdaje na potřebný audit a na vlastní vydání osvědčení. U poplatníků vedoucích účetnictví je třeba příslušné výdaje časově rozlišit po dobu platnosti vydaného osvědčení.
Výdaje vynaložené na zakoupení výrobně technických postupů technologii, obchodních informací, organizačních postupů atd. budou posuzovány jako výdaje na pořízení nehmotného majetku, a to při splnění podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů.
Obdobně budou posuzovány výdaje vynaložené na pořízení strojního vybavení, popřípadě na další investiční akce vyvolané procesem certifikace. Bude se jednat o hmotný majetek, případně o technické zhodnocení stávajícího majetku, za předpokladu, že budou splněny podmínky § 26 odst. 2, resp. § 33 zákona o daních z příjmů.
Výdaje na následné opakované ověřování, zda poplatník plní podmínky, za kterých mu byl certifikát vydán (audit), jsou provozním výdajem.
PŘÍKLAD 4
Podnikatel vedoucí daňovou evidenci zaplatil 70 000 Kč za software na vedení daňové evidence, mzdové agendy a finanční účtárny. Otázkou je, jak tuto částku uplatnit do výdajů.
Postup
Podle § 24 odst. 2 písm. zn) zákona o daních z příjmů jsou výdaje spojené s pořízením nehmotného majetku na straně poplatníků, kteří nevedou účetnictví výdajem daňovým při zaplacení. Částku 70 000 Kč zaeviduje poplatník v daňové evidenci do výdajů daňových při jejím zaplacení.
Majetek, který se nepovažuje za nehmotný majetek
Goodwill
Zákon v § 32a odst. 2 stanoví, že za nehmotný majetek se nepovažuje kladný nebo záporný rozdíl mezi oceněním obchodního závodu nabytého zejména koupí, vkladem nebo oceněním majetku a dluhů v rámci přeměn obchodních korporací a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté dluhy (
goodwill
).
Goodwill
tedy není nehmotným majetkem podle zákona o daních z příjmů.
Podle § 23 odst. 15 zákona se kladný nebo záporný rozdíl mezi oceněním obchodního závodu
nabytého koupí
a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté dluhy (
goodwill
) zahrnuje do základu daně obdobně jako oceňovací rozdíl při koupi obchodního závodu, tj. rovnoměrně po dobu 180 měsíců.
Dále § 25 odst. 1 písm. zi) zákona stanoví, že daňovým výdajem není kladný rozdíl mezi oceněním obchodního závodu při
nabytí vkladem nebo přeměnou
a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté závazky (
goodwill
), pokud jsou podle účetních předpisů výdajem (nákladem).
Povolenky a preferenční limit
Podle § 32a odst. 2 se za nehmotný majetek pro účely zákona o daních z příjmů nepovažuje povolenka na
emise
skleníkových plynů (zákon č. 695/2004 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na
emise
skleníkových plynů a o změně některých zákonů) nebo preferenční limit, kterým je zejména individuální referenční množství mléka, individuální produkční kvóta a individuální limit prémiových práv podle zvláštního právního předpisu [zákon č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu), ve znění pozdějších předpisů a předpisy jej provádějící].
Způsob účtování o povolenkách a preferenčních limitech, jež jsou prvním nabyvatelům přidělovány bezúplatně, ale se kterými lze obchodovat, upravuje vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví (dále jen „vyhláška č. 500/2002 Sb.“), určená pro podnikatele vedoucí podvojné účetnictví. Z hlediska účetních předpisů se jedná o dlouhodobý nehmotný majetek. Zákon o daních z příjmů akceptuje účetní režim účtování o těchto aktivech jako o dlouhodobém nehmotném majetku včetně uznávání účetních odpisů podle této vyhlášky jako daňových výdajů.
Jedná-li se o individuální referenční množství mléka, používání preferenčních limitů se postupně omezuje s tím, že v roce 2017 bude zrušeno. V § 6 odst. 3 písm. e) vyhlášky č. 500/2002 Sb. byl tento nehmotný majetek k 1. lednu 2016 zrušen.
Majetek, který se nepovažuje za dlouhodobý nehmotný majetek
Vyhláška č. 500/2002 Sb. pro podnikatele vedoucí podvojné účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, v § 6 odst. 9 stanoví, že dlouhodobým nehmotným majetkem
nejsou
zejména:
-
znalecké posudky,
-
průzkumy trhu,
-
plány rozvoje,
-
návrhy propagačních a reklamních akcí,
-
certifikace systému jakosti (například podle zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) a
-
software pro řízení technologií nebo pro zařízení, která bez tohoto softwaru nemohou fungovat.
Dále účetní jednotka
může rozhodnout
, že dlouhodobým nehmotným majetkem nejsou zejména:
-
technické audity (například podle zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony) a
-
energetické audity (například podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů),
-
lesní hospodářské plány (zákon č. 289/1995 Sb., lesní zákon, ve znění pozdějších předpisů) a
-
plány povodí (například podle zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, ve znění pozdějších předpisů).
Nehmotný majetek vytvořený vlastní činností
Zákon v § 32a odst. 1 stanoví mimo jiné, že nehmotným majetkem je majetek vytvořený vlastní činností za účelem obchodování s ním nebo k jeho opakovanému poskytování. Vytvořením jakéhokoliv nehmotného majetku (nejčastěji softwaru) vlastní činností na zakázku nebo za účelem výhradního (jednorázového) poskytnutí není podmínka „obchodování“ nebo „opakovaného poskytování“ poplatníkem, který nehmotný majetek vytváří, splněna. Majetek (například software) vytvořený vlastní činností na základě zadání (zakázky) pro objednatele nebo vytvoření za účelem výhradního převodu práv na šíření a užití majetku na vydavatele (distributora) není pro účely zákona o daních z příjmů považován za nehmotný majetek.
Výdaje spojené s vývojem softwaru vytvářeného vlastní činností vznikající před přijetím určité zakázky (specifického zadání budoucího odběratele), pokud není tento software nehmotným majetkem pro účely zákona o daních z příjmů ani dlouhodobým nehmotným majetkem z pohledu účetních předpisů, se považují za běžné provozní výdaje. Výdaje, které vznikají po tomto okamžiku, a souvisí tedy již s konkrétní zakázkou nebo určitým projektem, pokud není tento software nehmotným majetkem pro účely daně z příjmů, ani dlouhodobým nehmotným majetkem podle účetních předpisů se účtují prostřednictvím rozpracované výroby.
PŘÍKLAD 5
Podnikatel vedoucí účetnictví si ve vlastní režii zhotovil pro ochranu svých výrobků ochrannou známku, kterou si nechal v tuzemsku i zahraničí zaregistrovat. Poplatky za registraci jsou poměrné značné. Otázkou je, jak uplatnit výdaje spojené s tvorbou ochranné známky a s její registrací do daňových výdajů.
Postup
Pokud byla ochranná známka vytvořena podnikatelem ve vlastní režii pro ochranu vlastních výrobků, tedy pro vlastní použití, jsou jak výdaje spojené s vlastní tvorbou ochranné známky, tak i výdaje spojené s její registrací výdajem provozním. V daném případě se nejedná o nehmotný majetek.
Doba a způsob odpisování nehmotného majetku
Nehmotný majetek může v souladu s § 32a odst. 3 zákona kromě vlastníka odpisovat poplatník, který k němu nabyl právo užívání za úplatu.
U nehmotného majetku, ke kterému má poplatník právo užívání na dobu určitou, se v souladu s § 32a odst. 4 zákona stanoví odpis jako podíl vstupní ceny a doby sjednané smlouvou. Pokud je například právo užívání nehmotného majetku ve smlouvě sjednáno na tři a půl roku, odpisuje se po tuto sjednanou dobu.
V ostatních případech se nehmotný majetek odpisuje rovnoměrně bez přerušení, a to:
-
audiovizuální dílo 18 měsíců,
-
software a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje 36 měsíců a
-
ostatní nehmotný majetek 72 měsíců.
Zřizovací výdaje se odpisovaly 60 měsíců. Od roku 2016 již zřizovací výdaje nejsou nehmotným ani dlouhodobým nehmotným majetkem (zákon č. 221/2015 Sb.) s tím, že zbývající část, resp. zůstatková cena, se doodepíše.
Podle § 32a odst. 5 se odpisy nehmotného majetku stanoví s přesností na celé měsíce, počínaje následujícím měsícem po dni, v němž byly splněny podmínky pro odpisování; přitom poplatník, který má právo užívání nehmotného majetku sjednané smlouvou na dobu určitou, má možnost stanovit odpisy s přesností na dny. Při zahájení (ukončení) odpisování v průběhu zdaňovacího období lze uplatnit odpisy pouze ve výši připadající na toto zdaňovací období v závislosti na použitém stanovení přesnosti odpisů. Odpisy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
Není-li v zákoně stanoveno jinak, použijí se pro nehmotný majetek obdobně ustanovení pro hmotný majetek. V tomto případě se využije například ustanovení týkající se vstupní ceny.
U nehmotného majetku, nabytého
vkladem nebo přeměnou
,
pokračuje
v souladu s § 32a odst. 4 zákona nabyvatel v odpisování započatém původním vlastníkem za podmínky, že vkladatelem nebo zanikající obchodní společností nebo družstvem mohly být odpisy u tohoto nehmotného majetku uplatňovány. U nehmotného majetku vloženého poplatníkem uvedeným v § 2 odst. 3 a § 17 odst. 4, tj. daňovým nerezidentem, může nabyvatel uplatnit v úhrnu odpisy jako výdaje (náklady) jen do výše úhrady prokázané vkladatelem.
Jde-li o poplatníka, který získal nehmotný majetek (resp. právo k jeho užívání) vkladem od zahraničního subjektu, odpisuje ho z tzv. přepočtené zahraniční ceny podle § 29 odst. 1 písm. g) zákona, kterou definuje § 23 odst. 17 zákona. Postup odpisování v případě nepeněžitého vkladu hmotného i nehmotného majetku ze zahraničí stanoví § 32c zákona. Nabyvatel pokračuje v odpisování nehmotného majetku ze zahraničí z přepočtené zahraniční ceny, a to zbývající počet měsíců stanovených v § 32a zákona. Odpisy lze uplatnit jen do výše rozdílu mezi vstupní cenou a odpisy nebo odčitatelnými položkami obdobného charakteru uplatněnými vkladatelem v zahraničí. Pokud by byl vložený nehmotný majetek odpisován v zahraničí již po dobu stanovenou v § 32a zákona o daních z příjmů, lze rozdíl mezi vstupní cenou a již uplatněnými odpisy v zahraničí uplatnit jako jednorázový daňový výdaj. Pokud by vkládaný nehmotný majetek nemohl být v zahraničí odpisován, ale podle zákona o daních z příjmů ano, zahájí nabyvatel odpisování z přepočtené zahraniční ceny.
Výše uvedeným způsobem postupuje podle § 32d zákona i stálá provozovna na území České republiky, do níž byl přemístěn hmotný nebo nehmotný majetek.
PŘÍKLAD 6
Podnikatel vedoucí účetnictví má sjednáno právo užívání nehmotného majetku na 55 měsíců. Otázkou je, jak uplatní výdaje spojené s právem užívání do výdajů daňových.
Postup
Pokud má podnikatel sjednáno právo užívání nehmotného majetku ve smlouvě na 55 měsíců, odpisují se příslušné výdaje po tuto sjednanou dobu.
PŘÍKLAD 7
Podnikatel vedoucí účetnictví si v letošním roce koupil 5 licencí na software po 14 000 Kč. Otázkou je, zda musí uvedený nehmotný majetek odpisovat.
Postup
Z hlediska daně z příjmů je rozhodující, zda se jedná o multilicenci, tj. pořízení jednoho softwaru s tím, že bude využíván na pěti počítačích, anebo zda se jedná o pět samostatných softwarů. Bude-li se jednat o multilicenci, je třeba výdaje spojené s jejím pořízením odpisovat podle § 32a zákona (pořizovací cena převýšila zákonný limit 60 000 Kč).
Jedná-li se o 5 samostatných softwarů, lze uplatnit výdaje spojené s jejich pořízením do výdajů daňových přímo, tj. jako výdaje provozní, pokud účetní jednotka nebude o tomto majetku účtovat jako o dlouhodobém nehmotném majetku. V případě, že by účetní jednotka o tomto majetku účtovala jako o dlouhodobém nehmotném majetku, poté by tento dlouhodobý nehmotný majetek účetně odpisovala s tím, že daňovým výdajem by byl účetní odpis v souladu s § 24 odst. 2 písm. v) zákona o daních z příjmů.
PŘÍKLAD 8
Podnikatel vedoucí daňovou evidenci si v únoru letošního roku pořídil za 62 000 Kč software. Otázkou je, jak uplatní pořizovací cenu do daňových výdajů.
Postup
Výdaje spojené s pořízením softwaru ve výši 62 000 Kč uplatní podnikatel vedoucí daňovou evidenci do daňových výdajů při zaplacení.
PŘÍKLAD 9
Dva podnikatelé, fyzické osoby, založili společnost s ručením omezeným. Jeden vložil stroje, které měl v obchodním majetku, druhý nehmotný majetek, kterým jsou jeho dlouholeté obchodní zkušenosti a poznatky, tedy know how. Otázkou je, jak se bude postupovat při vkladu tohoto majetku.
Postup
U toho z poplatníků, který vkládá do společnosti s ručením omezeným stroje z obchodního majetku, se nabývací cena jeho podílu na společnosti s ručením omezeným v souladu s § 24 odst. 7 písm. b) bod 1 zákona o daních z příjmů určí jako hodnota vkladu, kterou se rozumí zůstatková cena strojů stanovená podle § 29 odst. 2 zákona. Společnost s ručením omezeným bude podle § 30 odst. 10 písm. b) zákona pokračovat v odpisování strojů ze vstupní ceny, ze které odpisoval původní vlastník, a to při zachování způsobu odpisování započatém původním vlastníkem.
U druhého z poplatníků je situace složitější. Vkládané obchodní poznatky a zkušenosti byly před vkladem součástí obchodního majetku, jedná se o poznatky a zkušenosti nabyté v souvislosti s podnikáním. Tento nehmotný majetek se ocení vlastními náklady, neboť patrně byl pořízen ve vlastní režii [§ 24 odst. 7 písm. b) bod 1 zákona o daních z příjmů]. Společnost s ručením omezeným by u tohoto nehmotného majetku nabytého vkladem mohla pokračovat v odpisování za podmínky, že vkladatelem mohly být odpisy u tohoto nehmotného majetku uplatňovány (§ 32a odst. 4). Ty by však mohly být uplatňovány jen v případě, kdy by vkladatel byl účetní jednotkou a nehmotný majetek by vytvořil za účelem obchodování s ním nebo k jeho opakovanému poskytování tak, jak je uvedeno v § 32a odst. 1 písm. a) bod 2 zákona. Nebyla-li tato podmínka splněna, nebylo možné odpisy nehmotného majetku uplatnit, a tudíž společnost s ručením omezeným nemůže v odpisech pokračovat. Pokud vkladatel nebyl účetní jednotkou a vedl daňovou evidenci, pak je výsledek stejný, tj. společnost s ručením omezeným nemůže v odpisech pokračovat, protože poplatník s daňovou evidencí nehmotný majetek neodpisuje.
Ustanovení § 17 zákona o obchodních korporacích stanoví, že ocenění nepeněžitého vkladu se uvede ve společenské smlouvě obchodní
korporace
. Nepeněžitým vkladem nesmí být práce nebo služby. Podle § 20 zákona o obchodních korporacích není-li z povahy věci možné faktické předání movité věci, je předána odevzdáním datových nebo jiných nosičů, které zachycují předávanou věc, a dokumentace, která zachycuje povahu, obsah a jiné skutečnosti důležité pro možnost využití nepeněžitého vkladu. Dále § 143 zákona o obchodních korporacích stanoví, že nepeněžitý vklad ocení znalec vybraný ze seznamu znalců vedeného podle jiného právního předpisu. Posudek znalce obsahuje alespoň popis nepeněžitého vkladu, použité metody ocenění nebo metodu ocenění, částku, na kterou se nepeněžitý vklad oceňuje, a odůvodnění, jak znalec k tomu ocenění došel.
Technické zhodnocení nehmotného majetku
Pokud se jedná o technické zhodnocení nehmotného majetku, je nutno postupovat podle toho, kdy byl předmětný nehmotný majetek zaevidován v majetku poplatníka. Jedná-li se o nehmotný majetek zaevidovaný do konce roku 2000, musí ho poplatník až do vyřazení odepisovat podle zákona o daních z příjmů ve znění do konce roku 2000, tedy že hodnota technického zhodnocení má limit 40 000 Kč. Toto technické zhodnocení se sečte se vstupní nebo zůstatkovou cenou a odpisuje sazbou nebo koeficientem pro zvýšenou vstupní nebo zůstatkovou cenu, které zákon stanovil v roce 2000.
Pořídil-li poplatník vedoucí podvojné účetnictví nehmotný majetek v roce 2001 nebo 2002, bylo třeba postupovat podle účetních předpisů, které stanovily limit pro technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku v těchto dvou letech ve výši 60 000 Kč. Počínaje rokem 2003 vyhláška č. 500/2002 Sb. v § 6 stanovila pro technické zhodnocení majetku stejný limit jako zákon o daních z příjmů, tj. částku 40 000 Kč. Obdobný postup, jaký platil pro rok 2003, se uplatnil i v roce 2004 a 2005, a to v souladu s § 33 zákona o daních z příjmů s tím, že poplatník technické zhodnocení odpisoval do konce zbývající doby odpisování nehmotného majetku.
Počínaje rokem 2006 § 32a odst. 6 zákona stanoví, že technické zhodnocení nehmotného majetku zvyšuje vstupní cenu nehmotného majetku; přitom za technické zhodnocení se považují výdaje na ukončené rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti nehmotného majetku anebo zásahy, které mají za následek změnu účelu nehmotného majetku, pokud po ukončení u jednotlivého nehmotného majetku převýší částku 40 000 Kč. Za technické zhodnocení se považují i uvedené výdaje nepřesahující stanovenou částku, pokud je poplatník na základě svého rozhodnutí neuplatní jako výdaj (náklad) podle § 24 zákona.
Poplatník pokračuje v odpisování nehmotného majetku ze zvýšené vstupní ceny, snížené o již uplatněné odpisy od měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo technické zhodnocení ukončeno, a to rovnoměrně bez přerušení po zbývající dobu odpisování nehmotného majetku, nejméně však:
a)
audiovizuální díla po dobu 9 měsíců,
b)
software a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje po dobu 18 měsíců,
c)
nehmotný majetek, je-li právo užívání na dobu určitou, do konce doby sjednané smlouvou,
d)
ostatní nehmotný majetek po dobu 36 měsíců.
Při prodloužení doby užívání práva sjednaného smlouvou na dobu určitou, zvýší poplatník o hodnotu technického zhodnocení vstupní cenu a pokračuje v odpisování nehmotného majetku ze zvýšené vstupní ceny, snížené o již uplatněné odpisy od měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo právo užívání prodlouženo, a to rovnoměrně bez přerušení do konce doby nově sjednaného práva užívání.
Nepřevýší-li limit technického zhodnocení nehmotného majetku částku 40 000 Kč, může ji poplatník uplatnit přímo do daňových výdajů, pokud se nerozhodne i tuto nižší částku odpisovat.
Nejčastěji dochází k rozšíření vybavenosti či použitelnosti (modernizacím) u softwaru (například přikoupením modulů k již používanému softwaru), ale i u jiných nehmotných majetků jako jsou například ochranné známky, autorská práva, a to zejména při rozšíření jejich použitelnosti nebo při dovybavení již hotového audiovizuálního díla skrytými titulky či dabingem.
U nehmotného majetku s právem užívání na dobu určitou se zvýšená vstupní cena odpisuje jen do konce doby sjednaného práva užívaní, popřípadě do konce prodloužené doby práva užívání. U nehmotného majetku s neomezeným právem užívání (§ 32a odst. 4 zákona) může zákon dobu odpisování v důsledku technického zhodnocení prodloužit.
Dále § 32a odst. 6 zákona stanoví, že dojde-li po ukončení technického zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku s pořizovací cenou nižší než 60 000 Kč, jehož účetní odpisy byly uplatňovány jako výdaj (náklad) podle § 24 odst. 2 písm. v) bodu 2 zákona, ke zvýšení pořizovací ceny na částku převyšující 60 000 Kč, odpisuje se tento nehmotný majetek ze vstupní ceny při splnění podmínek uvedených v § 32a odst. 1 zákona jako nově pořízený nehmotný majetek. Přitom odpisy pro účely tohoto zákona lze uplatnit jen do výše vstupní ceny snížené o dosud uplatněné účetní odpisy. Jde o obdobný postup, který pro hmotný majetek stanoví § 29 odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů.
PŘÍKLAD 10
Podnikatel zaplatí ročně více jak 40 000 Kč za aktualizaci programového vybavení (v souladu s novými zákony). Otázkou je, jak tyto výdaje uplatní do daňových výdajů.
Postup
Podnikatel uplatní výdaje spojené s aktualizací programového vybavení jako provozní výdaje, neboť aktualizace programového vybavení provedená z titulu změny zákonů není technické zhodnocení předmětného nehmotného majetku.
PŘÍKLAD 11
Podnikatel vedoucí účetnictví si pořídil v lednu minulého roku software za 40 000 Kč, který zaúčtoval do nákladů, protože dlouhodobý nehmotný majetek tvoří až od limitu 50 000 Kč. V únoru letošního roku dokoupil technické zhodnocení za 92 000 Kč. Otázkou je, jak bude toto technické zhodnocení nehmotného majetku zaúčtované do nákladů odpisovat.
Postup
V daném případě bude technické zhodnocení jiným majetkem ve smyslu § 26 odst. 3 písm. a) zákona v návaznosti na § 32a odst. 7 zákona, který stanoví, že není-li v tomto zákoně stanoveno jinak, použijí se pro nehmotný majetek obdobně ustanovení pro hmotný majetek. Podnikatel zahájí odpisování tohoto jiného majetku od března letošního roku. Daňovým výdajem bude 10/36 z částky 92 000 Kč, tj. po zaokrouhlení měsíční výše odpisu na koruny nahoru, tedy 25 560 Kč. V příštím roce bude daňovým výdajem odpis ve výši 12/36 z částky 92 000 Kč, tj. 30 672 Kč s tím, že v dalších letech se bude postupovat obdobně.
PŘÍKLAD 12
Podnikatel vedoucí účetnictví si pořídil v lednu loňského roku software za 40 000 Kč, který zaúčtoval jako dlouhodobý nehmotný majetek, a do nákladů v loňském roce uplatnil účetní odpis 2 000 Kč. V únoru letošního roku dokoupil technické zhodnocení za 100 000 Kč. Otázkou je, jak bude tento nehmotný majetek odpisovat.
Postup
Podnikatel zahájil účetní odpisování dlouhodobého nehmotného majetku s tím, že daňovým výdajem loňského roku byla částka 2 000 Kč v souladu s § 24 odst. 2 písm. v) zákona o daních z příjmů.
V letošním roce, kdy provedl technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku, bude postupovat podle § 32a odst. 6 zákona. Vstupní cenou bude částka 140 000 Kč (40 000 + 100 000) s tím, že od března letošního roku zahájí daňové odpisování. Daňovým výdajem letošního roku bude 10/36 z částky 140 000 Kč.
Daňovým výdajem následujících 2 let bude vždy 12/36 z částky 140 000 Kč.
Daňovým výdajem posledního roku bude zbývající část. V daném případě je nutno pamatovat, že do daňových výdajů může podnikatel uplatnit daňové odpisy pouze do výše 138 000 Kč, protože částku 2 000 Kč uplatnil již do daňových výdajů jako účetní odpis dlouhodobého nehmotného majetku.