Novela zákona o dani silniční

Vydáno: 10 minut čtení
JUDr.
Zdeňka
Tesařová,
LL.M.
Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony. Tento zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů dne 3. 3. 2017 v částce 21 pod číslem 63/2017 Sb. V jeho druhé části je obsažena novela zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční“). Pojďme se společně podívat na změny, které tento zákon v oblasti daně silniční přinesl.
Hned v úvodu je třeba říci, že tato novela zákona o dani silniční je poměrně drobná, neboť zahrnuje pouze šest novelizačních bodů a obsahuje formální, především terminologické úpravy spojené se změnami zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích“), zejména jeho novely – zákon č. 239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 239/2013 Sb.“), které reagují na změny v oblasti:
-
vymezení jednotlivých kategorií a druhů vozidel, či
-
způsobu zápisu některých údajů v technickém průkazu vozidla aj.
Jak důvodová zpráva k tomuto zákonu uvádí, záměrem této novely je sjednocení vybrané terminologie.
První přijatá změna
přináší upřesnění
vymezení předmětu
stanovené v § 2 odst. 3 zákona o dani silniční. Poměrně obecná formulace „vozidla určená výlučně k přepravě nákladů“ se upřesňuje a předmětem daně silniční jsou vždy nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice. Upřesnění reaguje na změny v oblasti vymezení jednotlivých kategorií a druhů vozidel přijaté v souvislosti se zákonem č. 239/2013 Sb., novou vyhláškou č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a novou vyhláškou č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. Jde o legislativně technickou změnu, jejímž cílem je zamezit případným výkladovým nejasnostem a zachovat stávající rozsah zdanění.
Podle § 3 odst. 2 zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích se silniční vozidla rozdělují na tyto
základní druhy:
motocykly, osobní automobily, autobusy, nákladní automobily, vozidla zvláštního určení (nově také doplněno zákonem č. 63/2017 Sb.) a speciální vozidla, přípojná vozidla a ostatní silniční vozidla. Přípojné vozidlo je charakterizováno jako silniční nemotorové vozidlo určené k tažení jiným vozidlem (motorovým), s nímž je spojeno do soupravy (§ 3 odst. 2 zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích).
Další tři změny
zákona o dani silniční se dotýkají § 3 zákona o dani silniční, který upravuje
podmínky pro osvobození vozidel od této daně.
Společné těmto přijatým změnám je, že jde o legislativně technické upřesnění zákonného textu, kterým byla vypuštěna část textu pro její nadbytečnost. Konkrétně byl v § 3 písm. a) zákona o dani silniční vypuštěn text charakterizující kategorii L. Nově je tak jednoznačně vymezeno, že od daně silniční jsou osvobozena vozidla kategorie L a jejich přípojná vozidla. Tato změna souvisí se změnou vymezení kategorie L.
Podle právní úpravy účinné do 31. 12. 2014 byla
vozidla kategorie L
charakterizována jako vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly. Dle právní úpravy účinné od 1. 1. 2015 kategorie L zahrnuje všechna dvoukolová a tříkolová motorová vozidla a čtyřkolky, tj. motorová vozidla se čtyřmi koly, ať se zdvojenými koly, nebo jiná, určená k používání na pozemních komunikacích a na konstrukční části nebo samostatné technické celky takových vozidel.
Další upřesnění se týká § 3 písm. f) zákona o dani silniční, a to konkrétně bodů 3 a 4, v nichž byl pro nadbytečnost vypuštěn text popisující způsob zápisu druhu paliva v technickém průkazu vozidla. Přijatá úprava reaguje na změny týkající se zápisů o palivu zakotvené ve vyhlášce č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně v příloze č. 4 – Číselník paliv. Jde o zápisy uváděné v položce P. 3 technického průkazu vozidla. Důvodem této úpravy byla změna způsobu zápisu údaje o druhu paliva – stlačený zemní plyn, který do dokonce roku 2014 byl v technickém průkazu vozidla zapisován jako CNG, od 1. 1. 2015 je však zapisován jako NG, což vede k tomu, že je možné se setkat s různými způsoby zápisu v technickém průkazu (CNG / NG). S ohledem na to, že způsob zápisu údajů o palivu vozidla v technickém průkazu vozidla není pro účely daně silniční podstatnou skutečností, byla přijata taková úprava, dle které konkrétní způsob zápisu tohoto údaje není pro účely této daně rozhodující. I v případě této změny proto z hlediska věcného k žádné změně nedochází. Jak důvodová zpráva této změně uvádí, jednotlivé možnosti zápisu o druhu paliva v technickém průkazu by měly být pro poplatníky blíže specifikovány v pokynech k daňovému přiznání k dani silniční. Pro účely aplikace osvobození od daně silniční dle § 3 písm. f) bodů 3 a 4 zákona o dani silniční je rozhodující skutečnost, zda vozidlo používá jako palivo zkapalněný ropný plyn, nebo stlačený zemní plyn anebo je vybaveno motorem určeným jeho výrobcem ke spalování automobilového benzínu a ethanolu 85.
Poslední dvě změny se dotýkají ustanovení o
snížení roční sazby daně silniční
, a to § 6 odst. 9 a 10 zákona o dani silniční. Jde opět o legislativně technické změny, reagující na změny přijaté v souvislosti se zákonem č. 239/2013 Sb., vyhláškou č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a vyhláškou č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. I v případě těchto úprav nebyla záměrem věcná změna, ale legislativně technické upřesnění textu zákona. V obou uvedených ustanoveních bylo upřesněno, že příslušné snížení roční sazby daně lze uplatnit u nákladních automobilů a přípojných vozidel a naopak byla vypuštěna slova „včetně tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů“. V této souvislosti je třeba dodat, že všechny zákonné podmínky pro aplikace tohoto snížení zůstaly zachovány beze změny.
Pro úplnost lze dodat, že bez ohledu na datum první registrace se roční sazba daně stanovená v § 6 odst. 2 zákona o dani silniční snižuje o 100 % u nákladních automobilů a přípojných vozidel s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun (nebo o 48 % u nákladních automobilů a přípojných vozidel s největší povolenou hmotností 12 a více tun), pokud:
-
jsou tato vozidla používána veřejně prospěšným poplatníkem daně z příjmů právnických osob pouze k činnosti, z níž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně z příjmů,
-
jsou tato vozidla používána fyzickou osobou pouze k činnosti, ze které nebo v přímé souvislosti se kterou neplynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, nebo
-
se jedná o výcviková vozidla podle právního předpisu upravujícího získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, která nejsou používána k činnosti, z níž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z
příjmů právnických osob
, nebo plynou příjmy ze samostatné činnosti.
Pokud se týče zmíněné novely zákona o dani silniční, je jejím cílem odstranění některých pojmů týkajících se vozidel a sjednocení terminologie tohoto daňového zákona s terminologií právních předpisů platných v oblasti provozování vozidel na pozemních komunikacích. Což se dle mého názoru touto novelou podařilo dosáhnout.
Za povšimnutí však rozhodně stojí také vlastní novela zákona č. 56/2001 Sb., tedy
první část zákona č. 63/2017 Sb.,
která přináší mnohé nového. Záměrem těchto změn [vedle odstranění některých dílčích nedostatků a mezer zákona č. 56/2001 Sb. v návaznosti na jeho novelizaci č. 239/2013 Sb., např. jde o změnu týkající se nové koncepce vyřazování vozidel, změna v § 11 odst. 2 písm. b) nebo v § 80 odst. 4 písm. d) zákona č. 56/2001 Sb., dále doplnění výčtu možných dokladů osvědčujících schválení technické způsobilosti dovezeného vozidla při registraci vozidla, či zmocnění pro stanovení vzorů žádostí o některé úkony spojené s registrací vozidla, tj. např. pro vzor žádosti o zápis zániku silničního vozidla aj.] je snížit administrativní zátěž při provádění zápisu do registru silničních vozidel a jednotlivém schvalování technické způsobilosti silničních vozidel a jejich přestaveb.
Novinkou je také zakotvení možnosti vývozu silničních vozidel nezaregistrovaných v ČR po vlastní ose, a to v reakci na požadavky z praxe. Jde o zcela novou úpravu obsaženou v § 38d zákona č. 56/2001 Sb., která dává možnost vyvést „po vlastní ose“ silniční vozidlo, jehož technická způsobilost sice byla schválena, ale které není zapsáno v registru silničních vozidel. Přijatá novela dílčím způsobem rovněž implementuje některé předpisy práva EU [zejména nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 167/2013 ze dne 5. února 2013 o schvalování zemědělských a lesnických vozidel a dozoru nad trhem s těmito vozidly a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 ze dne 15. ledna 2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly].
Nicméně těžištěm a zcela zásadní novinkou očekávanou zejména ze strany veřejnosti je nepochybně rozvolnění místní příslušnosti v případě provádění zápisů do registru silničních vozidel a u některých řízení týkajících se schvalování technické způsobilosti silničních vozidel. V této souvislosti lze proto upozornit například na nové znění § 5 odst. 2, změny provedené v § 29 odst. 2, § 33a, § 33b odst. 1, § 34 odst. 1, či § 74 zákona č. 56/2001 Sb. a další.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční
168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)
307/1999 Sb., kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů ( zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla )
56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění
239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
63/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Vyhlášky

341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
343/2014 Sb., o registraci vozidel