Zákaz kouření na pracovištích a v jiných prostorách

Vydáno: 7 minut čtení

Kouření na pracovišti je časté téma většiny zaměstnanců a zaměstnavatelů. Zaměříme-li se na chápaní pracovněprávních vztahů v širších souvislostech, pak kouření na pracovišti úzce souvisí i s politikou lidských zdrojů. Politika zaměstnavatele v této oblasti již delší dobu nezahrnuje pouze politiku odměňování a různých benefitů, řešení stížností zaměstnanců, povyšování zaměstnanců do vedoucích funkcí apod., ale zaměřuje se kromě jiného stále častěji právě na otázky spojené s kouřením v zaměstnání, posuzování limitů určitého omezování kuřáků ze strany zaměstnavatele, které jimi může být mnohdy vnímáno jako diskriminační, zatímco jinými zaměstnanci nekuřáky mohou být daná opatření naopak vnímána jako nedostatečná či dokonce pozitivně diskriminující kuřáky.

Zákaz kouření na pracovištích a v jiných prostorách
JUDr.
Eva
Benešová,
LL. M.,
advokátka, Nezkusilová - Benešová, advokátní kancelář
Zaměstnancům kuřákům se nejčastěji nelíbí, že místa určená ke kouření se nacházejí příliš daleko, nebo že čas strávený kouřením se jim nezapočítává do pracovní doby. Naopak zaměstnanci nekuřáci protestují proti tomu, aby byla místa ke kouření uvnitř budovy a kuřákům, kteří chodí častěji „na přestávku“, se tato doba neodečítala od pracovní doby, neboť ne v každé firmě platí pravidlo, že čas strávený kouřením je potřeba si nahradit. Aby zaměstnavatel předešel vnitřním sporům mezi zaměstnanci a správně nastavil pravidla mezi jednotlivými zaměstnanci i mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, nebude-li kouření ze strany zaměstnavatele striktně zakázáno, doporučujeme v každé větší firmě tuto situaci upravit vnitřním předpisem. Co vše má takovýto vnitřní předpis splňovat, bude rozebráno v následujícím krátkém příspěvku.
 
Obecně k vnitřnímu předpisu:
Vnitřní předpis je interní jednostranný dokument vydaný zaměstnavatelem, který může stanovit mzdová nebo platová a ostatní práva v pracovněprávních vztazích, z nichž je oprávněn zaměstnanec (§ 305 zákoníku práce). Obsahem vnitřního předpisu tak mohou být práva zaměstnanců stejně jako rozvedení jejich zákonných povinností, nikoli však rozšíření povinností zaměstnance proti zákonné úpravě. Vnitřním předpisem není možné dále snížit nebo omezit jejich zákonem stanovená práva. Takové jednání by bylo v rozporu s ustanovením § 4a zákoníku práce a takovéto ujednání by bylo zdánlivé a nevyvolávalo by žádné právní následky. Vnitřní předpis stejně tak nesmí být v rozporu s právními předpisy ani s kolektivní a individuální smlouvou. Vnitřní předpis může, stejně jako kolektivní smlouva, upravit pouze práva zaměstnanců, a to ve vyšším rozsahu, než je stanoví zákon, nebo upravit práva zaměstnanců, která nejsou zákonem upravená, pokud to zákon nezakazuje.
Zákoník práce nestanoví, jaké náležitosti má vnitřní předpis obsahovat. Z dikce § 305 zákoníku práce lze nicméně dovodit, že vnitřní předpis musí obsahovat označení zaměstnavatele, den, ve kterém byl vnitřní předpis vyhlášen (ten den nabývá účinnosti) a přesné stanovení práv a povinností zaměstnanců vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Zákoník práce ve svém ustanovení § 305 odst. 2 vyžaduje písemnou formu vnitřního předpisu. Vnitřní předpis nesmí být v rozporu s právními předpisy ani být vydán se zpětnou účinností, jinak je zcela nebo v dotčené části neplatný. Vnitřní předpis se vydává na určitou dobu, nejméně však na dobu jednoho roku. Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost seznámit zaměstnance s vnitřním předpisem nejpozději do 15 dnů ode dne jeho vydání (týká se rovněž změn a zrušení vnitřního předpisu). Po celou dobu účinnosti musí být všem zaměstnancům přístupný. Zaměstnavateli lze doporučit jeho vyvěšení v prostorách zaměstnancům přístupným nebo vložení na intranetové stránky. I po uplynutí doby jeho platnosti je zaměstnavatel povinen uchovat jej po dobu 10 let.
 
Zákaz kouření:
Podle § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce nesmějí zaměstnanci kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci. Tento zákaz je stanoven přímo zákoníkem práce, zaměstnavatel jej proto nemusí nijak zvlášť vyhlašovat. Zákonná povinnost zaměstnance dodržovat zákaz kouření navazuje na povinnost zaměstnavatele uloženou mu v ustanovení § 103 odst. 1 písm. l) zákoníku práce, kdy je zaměstnavatel povinen zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích, který je stanoven zvláštními právními předpisy. Mezi ty patří především zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který v § 8 stanoví zákazy kouření při určitých činnostech a v určitých místech.
Kromě zákoníku práce a zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je výslovný zákaz kouření obsažen pro některé další činnosti či prostory s ohledem na ochranu bezpečnosti jejich provozu také v jiných právních předpisech (např. vyhláška Českého báňského úřadu č. 99/1995 Sb., o skladování výbušnin).
Zaměstnavatel může vymezit pracoviště, kde je kouření povoleno, pokud na něm pracují výhradně kuřáci, anebo může zakázat kouření v celém objektu, tj. na všech jeho pracovištích (včetně společných prostor). Zaměstnavateli žádný právní předpis, tedy ani zákoník práce, neukládá povinnost zřizovat pro kuřáky prostory ke kouření ani umožnit či tolerovat zaměstnancům kouření během pracovní doby. Podle § 38 odst. 1 písm. b) zákoníku práce je zaměstnanec od vzniku pracovního poměru povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy v rozvržené týdenní pracovní době a dodržovat povinnosti, které mu vyplývají z pracovního poměru.
Rozhodne-li se tedy zaměstnavatel s ohledem na svou politiku lidských zdrojů kouření na pracovišti za dodržování určitých pravidel tolerovat, vnitřní předpis je institutem zákoníku práce, prostřednictvím něhož dodržování pravidel zaměstnanci docílí, popř. jejich nedodržování může vynutit či sankcionovat.
Níže přiložený vzor tak může být inspirací, jak danou problematiku uchopit. Opět upozorňujeme, že předložený vzor je zjednodušený, a proto nemusí odpovídat řešené situaci.
        Vnitřní předpis zaměstnavatele o zákazu kouření na pracovištích                            a jiných prostorách - vzor    Zaměstnavatel:  ABC servis s. r. o.  se sídlem Šumavská 15, PSČ 339 01 Klatovy  IČ: 458 08 001  zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni, oddíl C, vložka  12290, zastoupen Ing. Pavlem Smutným, jednatelem                   vydává tento vnitřní předpis o zákazu kouření      1. V celém areálu (objektu) zaměstnavatele a na všech jeho pracovištích a       prostorách je zakázáno kouření.    2. Kouření je dovoleno ve vyhrazených a řádně označených kuřáckých zónách,       které jsou umístěny vedle hlavního vchodu do budovy A a B v areálu       zaměstnavatele.    3. Kuřácké zóny jsou označeny „Kuřácká zóna - kouření povoleno”. Označení       zajišťuje viditelná tabulka na vstupních dveřích do kuřácké zóny.    4. Zaměstnanci, kteří se pohybují v kuřáckých zónách, jsou povinni dodržovat       následující pravidla: kouření je povoleno před a po rozvržené pracovní       době a v době stanovené přestávky na jídlo a oddech, udržovat pořádek a       před opuštěním kuřácké zóny zkontrolovat uhašení nedopalků.    5. Porušení zákazu kouření v pracovní době nebo mimo označené kuřácké zóny      je porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k       vykonávané práci a je možné z něj vyvodit důsledky podle zákoníku práce.    6. Vedoucí zaměstnanci jsou povinni dodržování zákazu kouření podřízenými       zaměstnanci kontrolovat a porušení zákazu jsou povinni oznámit       personálnímu oddělení, které podle intenzity porušení povinností rozhodne       o postihu zaměstnance.    7. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a       v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci       vnitřní předpisy.      Tento předpis nabývá účinnosti dnem: 1. 6. 2017                                                           ......................                                                           ABC servis s. r. o.