Pár poznámek k zajišťovacím příkazům

Vydáno: 68 minut čtení
Pár poznámek k zajišťovacím příkazům
JUDr.
Alena
Kohoutková
Aktuálním problémem se správci daní je podle medií zajišťovací příkaz a jeho uplatňování. K tomuto instrumentu správy daní uvádím pár poznámek, které by mohly přispět k řešení některých otázek objevujících se na stránkách Internetu, jako například „Zajišťovací příkaz: Nástroj efektivního výběru daní, nebo zbraň hromadného ničení?“ a upozornění na k výkladu zákona přispívající názory uvedené v soudních rozhodnutích, kterými jsou občas některé zajišťovací příkazy vraceny k dalšímu řízení správcům daní či akceptovány jako správné.
1 Právní úprava zajišťovacího příkazu
První, co stojí za zmínku
, je ta okolnost, že se nejedná o nový instrument při správě daní, neboť již v zákoně č. 76/1927 Sb., o přímých daních, který byl nejbližší inspirací pro konstrukci zákona upravujícího správu daní v České republice po roce 1989, zejména proto, že citovaný zákon byl přijat v době, kdy vznikaly i dosud platné zákony upravující procesy správy daní v Rakousku a Německu. V tomto zákoně je upraveno zajištění v § 284 a násl., kde se umožňuje vyměřovacímu úřadu v případě ohrožení dosud nepředepsané nebo nesplatné daně uložit poplatníkovi písemným, ihned proveditelným příkazem, aby takovou daň až do jejího zapravení zajistil do částky v příkazu uvedené.
K tomuto ustanovení existuje upřesňující výklad zajišťovacího příkazu obsažený v
Komentáři k zákonu o přímých daních
(F. Brusák a spol., z roku 1937, str. 740), který k jeho použití uvádí:
„K § 284, odst. 1.
(1)
Zajištění nepředepsané nebo předepsané daně (s přirážkami), která dosud není splatná, může býti žádáno a vymáháno jen výjimečně, jeví-li se pozdější vybrání daně (s přirážkami) patrně ohroženým, tj. je-li patrné nebezpečí, že by bez zajištění bylo vybrání (dobytí) daně (s přirážkami) zmařeno nebo značně ztíženo.
(2)
Zdali jsou uvedené podmínky splněny, nutno svědomitě posouditi v každém jednotlivém případě. Za patrně ohrožené sluší pozdější vybrání daně s přirážkami dosud nepředepsané nebo nesplatné považovat zejména:
a)
když poplatník hodlá se vystěhovati do ciziny nebo když často mění bydliště (místo svého zaměstnání),
b)
když poplatník svým jměním nebo svými příjmy nakládá marnotratně nebo je nápadným způsobem rozdává nebo hledí zavléci, nebo když své jmění rozprodává, ať skutečně nebo jen na oko, nebo své nemovité jmění zatěžuje hypothekami nebo jiným způsobem,
c)
když následkem předlužení poplatníka nebo četných exekucí proti němu vedených hrozí, že bude na jeho jmění uvalen konkurs, anebo že zastaví platy,
d)
když možno ze zvláštních okolností souditi, že poplatný podnik svoje jmění rozdělí, odvede cizozemskému mateřskému podniku nebo jinak z dosahu vyměřovacího úřadu odstraní, tak např. když trvání podniku jest podle jeho stanov nebo podle jeho povahy časově omezeno, když jest tu nedostatek věcných zařízení (zejména u obchodní společnosti), když podílníci bydlí v cizině.
(3) Zajištění daní (s přirážkami) jest žádati obzvláště u osob, které se již dříve snažily zmařiti správné vyměření a vymožení daní.
(4)
Zajištění daně (s přirážkami) dosud nepředepsané předpokládá dále ještě, že daňová povinnost (daňový nárok) vznikla (vznikl), tj. že vznikly skutečnosti, které podle zákona daňovou povinnost (daňový nárok) zakládají (§ 259, odst. 1). Naproti tomu netřeba, aby výše daňové povinnosti byla již určitá (§ 259, odst. 3).
(5) Je-li vybrání daně s přirážkami ohroženo jen částečně, uloží a vymůže vyměřovací úřad pouze zajištění částky ohrožené.
(6)
Zajišťovací příkaz musí obsahovati:
1.
jméno, zaměstnání a bydliště poplatníka, jemuž se zajištění daně (s přirážkami) ukládá,
2.
označení daně (s přirážkami), která má býti zajištěna, podle druhu, ročníku a - jde-li o daň již předepsanou výše, jakož i skutečnosti, které daňovou povinnost (daňový dluh) zakládají,
3.
důvody, z nichž vyměřovací úřad pokládá daně (s přirážkami) za ohroženou, jakož i skutkové okolnosti, o něž úřad opírá svůj závěr, že vybrání dotyčné daně by mohlo býti znemožněno nebo aspoň ztíženo,
4.
udání částky, do které má daň (s přirážkami) býti zajištěna,
5.
označení berního úřadu (zúčtovacího oddělení berní správy), u něhož má býti daň (s přirážkami) zajištěna,
6.
výrok, že zajišťovací příkaz jest ihned vykonatelným, a
7.
právní poučení (§ 253, odst. 6).“
Při srovnání se současnou právní úpravou zajišťovacího příkazu v § 167 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád (dále také „“ nebo „daňový řád“), lze konstatovat, že správce daně má vytvořen dostatečný prostor pro správní uvážení, zda k zajištění daně přistoupit či nikoliv. V případech, kdy míra nebezpečí dovoluje určité prodlení, zákon předpokládá prodlevu s úhradou zajišťované částky 3 pracovní dny a dokonce spolupráci daňového subjektu v obdobných případech dosud nestanovené daně při výběru pomůcek, které slouží ke stanovení zajišťované částky. Proti zajišťovacímu příkazu se může daňový subjekt odvolat. Vzhledem k potřebné rychlosti zajišťovacího řízení zákon
ex officio
ruší účinnost zajišťovacího příkazu, pokud o podaném odvolání proti němu není vydáno rozhodnutí do 30 dnů ode dne, kdy bylo podáno, což znamená podle § 101 odst. 2 DŘ, že nastal okamžik, kdy byl učiněn úkon k jeho doručení, nejedná-li se o případ, kdy není nutno takové rozhodnutí doručovat; v tomto případě by bylo rozhodnutí o odvolání vydané okamžikem, kdy bylo podepsáno úřední osobou.
K ochraně práv daňového subjektu, jehož daň je zajišťována, je třeba ještě zmínit, že podle § 168 odst. 2 DŘ se obnova řízení nepřipouští a to ani jako opravný prostředek, ani jako prostředek dozorčího práva.
Ohledně soudní ochrany práv daňového subjektu v této věci se z počátku mělo za to, že se jedná o rozhodnutí předběžné povahy podle § 70 písm. b) zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (dále jen „s. ř. s.“), vyloučené ze soudního přezkumu. Změna nastala ještě za účinnosti předchozí právní úpravy daňového procesu, tj. zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků (dále jen „ZSDP“). Rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu čj. 9 Afs 13/2008-90 ze dne 24.11.2009, ze kterého zásadní právní věta byla publikována ve Sbírce rozhodnutí NSS jako rozhodnutí č. 2001, www.nssoud.cz, takto:
„Řízení před soudem: rozhodnutí předběžné povahy; daňové řízení: zajišťovací příkaz
Zajišťovací příkaz vydaný podle § 71 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, není rozhodnutím předběžné povahy podle § 70 písm. b) s. ř. s. a není vyloučen ze soudního přezkumu.“
K této změně vedl podle odůvodnění citovaného rozhodnutí v souzeném případě
zejména
hrubý nepoměr postavení správce daně, jemuž zákon nestanovuje pevné mantinely pro následný postup po vydání zajišťovacího příkazu, s postavením daňového subjektu, jenž naopak je povinen daň zajistit částkou stanovenou v rozhodnutí správce daně, který ve svém uvážení není nijak limitován. Proti rozhodnutí správce daně je sice přípustné odvolání, avšak bez toho, že by bylo mělo odkladný účinek. Pokud daňový subjekt správcem daně uloženou povinnost ve velmi krátké třídenní lhůtě nesplní, může správce daně splnění povinnosti vymáhat. Za problematickou považoval soud i platnost zajišťovacího příkazu, jíž i zajišťovací příkaz pozbývá buď tím, že správce daně nerozhodne o odvolání v zákonné 30denní lhůtě, nebo splatností daně, či uplynutím lhůty pro stanovení daňové povinnosti podle § 47 ZSDP. Také možnost domáhat se nápravy důsledků způsobených nezákonným zajišťovacím příkazem, kdy například bude jistina stanovena v nepřiměřené výši, v rámci vydání konečného rozhodnutí či v rámci jeho soudního přezkumu, nepředstavuje podle názoru soudu pro daňový subjekt efektivní způsob obrany. Dalším důvodem je obava, že konečné rozhodnutí nemusí být jednak vůbec vydáno, jednak v rámci tohoto rozhodnutí nemusí být vůbec rozhodováno o vztazích upravených zajišťovacím příkazem. Z těchto uvedených důvodů má soud za to, že nelze zajišťovací příkaz vydávaný podle § 71 odst. 1 ZSDP považovat za rozhodnutí předběžné povahy podle § 70 písm. b) s. ř. s. vyloučené ze soudního přezkumu. Závěrem odůvodnění ještě soud poznamenal, že k danému názoru dospěl vědom si opačného závěru Ústavního soudu uvedeného v usnesení ze dne 5.4.2006, sp. zn. I ÚS 374/05, podle kterého Ústavní soud nepovažoval doposud za nutné korigovat dosavadní názor Nejvyššího správního soudu, že zajišťovací příkaz podle § 71 odst. 1 ZSDP je rozhodnutím předběžné povahy vyloučeným ze soudního přezkumu. V uvedeném usnesení totiž Ústavní soud přisvědčil argumentu Nejvyššího správního soudu, že právo na přístup k soudu je zajištěno prostřednictvím případného přezkumu rozhodnutí konečného. Jak je uvedeno, z tohoto pravidla existují výjimky v podobě různých procesních situací, o nichž se ani usnesení Ústavního soudu nezmiňuje, na základě nichž je třeba dovodit, že pro naplnění ochrany práv daňového subjektu ve smyslu čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod je nezbytné umožnit soudní přezkum i přímo zajišťovacího příkazu podle § 71 odst. 1 ZSDP. Soud pouze dodává, že i z hlediska své podoby a obsahu je toto rozhodnutí způsobilé přezkumu, neboť jak vyplývá z § 71 odst. 1 ZSDP, v tomto rozhodnutí je správce daně povinen rozvést důvody vydání zajišťovacího příkazu, tedy proč pokládá vybrání daně za ohrožené.
2 Zajištění
versus
sankce
Další poznámka
by měla směřovat k právní kvalifikaci zajišťovacího příkazu v širších souvislostech. Poměrně často dochází při diskusích na toto téma k záměně sankcí a zajišťovacího příkazu, které je
de facto
předběžným opatřením, chceme-li podobu s civilním právem, či předstižným rozhodnutím1), chceme-li se přiblížit trestnímu právu, v každém případě je podmíněným rozhodnutím s nejasnou délkou účinnosti.
Zajištění je instrument, který umožňuje rychle a pružně řešit takovou situaci, jež by, pokud by nebyla řešena tímto způsobem, zapříčinila posléze jen obtížné naplnění cíle správy daní, v té části, kdy se jedná o zabezpečení úhrady. Nelze však přehlížet, že se jedná jen o dočasné opatření, které nemusí vyznít stejně, jako konečný výsledek daňového řízení. Ohledně výše daně může dojít k zajištění v době, kdy ještě není daň vůbec stanovena platebním výměrem, ale i v době, kdy již je daň stanovena, ale dosud nepravomocně, jakož i v době, kdy z nejrůznějších důvodů probíhá ve věci opravné nebo dozorčí řízení v režii správců daní, či u soudu. Tyto varianty existující při nalézání poslední známé daňové povinnosti mohou mít vliv i na splatnost zajišťované, dosud, nebo jen aktuálně, nesplatné daně a umožnit tak její zajištění.
Pokud se jedná o nesprávně mezi sankce zařazovaný zajišťovací příkaz, tak zjednodušeně lze připomenout, že u sankcí se jedná o zajištění dodržení právní normy ve smyslu závazného pravidla chování
aktivací zákonem předjímaného následku nedodržení
dispozitivní
části normy
, zatímco zajišťovací příkaz se snaží
zajistit uskutečnění vlastního pravidla
, tedy uskutečnění dispozice právní normy. Téma sankcí v souvislosti se správou daní je zcela samostatné, rovněž poměrně problematické téma, které ale není předmětem těchto poznámek.
Je třeba zmínit, že jediné, co mají sankce v oboru správního práva a zajištění společného, je nezbytnost správního uvážení.
U sankcí při správě daní ve většině případů (penále, úroky...) je prostor pro správní uvážení pouze při promíjení takové sankce, pokud je zákonem připuštěna individualizace sankce, popřípadě v některých případech moderace určité sankce. Že problém správního uvážení je zásadní a že je velmi často předmětem judikatury, není nic nového. Zopakujme si pouze, že jednoznačný prostor pro správní uvažování je v podstatě uveden v základních zásadách, které do jisté míry vyjadřují širší právní rámec daný již Ústavou a Listinou základních práv a svobod. Podíváme-li se na výkon správního uvažování jednotlivé úřední osoby, tak je zřejmé, že se řídí zejména zákony, judikaturou, ale i nejrůznějšími metodickými návody, které napomáhají sjednocení správního uvažování mezi jednotlivými správními orgány. Je zcela samostatnou otázkou, zda metodické vedení s cílem dosáhnout jednotné řešení, neznamená podstatné zúžení prostoru vymezeného pro správní uvážení zákonem. Pro přípravu metodiky jistě poslouží i aktuální
judikatura
na téma zajišťovacích příkazů. Uvádím několik, podle mne zásadních, názorů ze tří judikátů, které samy o sobě poslouží sjednocování správního uvažování při zajišťování v rámci správy daní. Není dosud k dispozici ustálená
judikatura
týkající se zhodnocení nezbytnosti využití specifické úpravy omezující, při splnění určitých podmínek, obecná pravidla pro zajišťovací příkaz přijatá v daňovém řádu speciálními ustanoveními § 20b zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, a § 103 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH“).
3 Soudní rozhodnutí o aktuálních problémech se zajišťovacími příkazy
Doložitelné problémy, které vznikají v souvislosti se správou daní, lze nalézt ve veřejně dostupné judikatuře správních soudů na www.nssoud.cz. Jedná se o data, na něž se nevztahuje povinnost mlčenlivosti podle Hlavy IV , která obsahuje úpravu ochrany a poskytování informací. Podle § 52 odst. 3 DŘ se mlčenlivost nevztahuje na informace veřejně známé. Lze se tedy zabývat publikovanými rozsudky soudů, v nichž daňové subjekty uvádějí vše, čím jim podle jejich názoru správce daně ublížil a dopustil se nezákonnosti, a správce daně, naopak ve svém vyjádření k žalobě jistě uvádí vše, co ke své obhajobě uvést může. O zahájení tohoto procesu uvolnění informací o své kause svým podáním návrhu ke správnímu soudu rozhodl daňový subjekt v souladu s druhou větou § 52 odst. 1 DŘ a nelze tedy hovořit o tom, že by jeho právo na ochranu informací o jeho daňové věci bylo porušeno.
A. Správce daně u soudu neuspěl
Jedním z menšiny případů, kdy správce daně prohrál ve věci zajištění je například spor s žalobcem AUTOTRANS PETROL s.r.o., zmíněném i v televizním vysílání, když Nejvyšší správní soud v rozsudku ze dne 23.2.2017, čj. 1 Afs 335/2016-38, rozhodl tak, že v řízení o kasační stížnosti, tedy k podání Odvolacího finančního ředitelství v Brně, proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 26.10.2016. čj. 31 Af 55/2015-333, se kasační stížnost zamítá, podle stránek www.nssoud.cz. Je to jistě pro obě strany velmi nepříznivá situace, ale je třeba z toho zejména na straně správce daně vytěžit to pozitivní, tj. poučení, kde se stala chyba, a napříště se jí vyvarovat, pokud to konkrétní situace dalšího případu umožní. Jisté poučení, či spíš návod, jak bránit svá práva, přináší tento případ z obou soudních řízení i daňovým subjektům.
Podle rozsudku
Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 26.10.2016, čj. 31 Af 55/2015-333,
žalobce namítá, že postup správce daně a žalovaného
představoval porušení základních zásad daňového řízení
, a to zejména zásady zdrženlivosti a přiměřenosti (§ 5 odst. 3 DŘ) a zásady legitimního očekávání (§ 8 odst. 2 DŘ) a zároveň žalovanému vytýká, že v napadeném rozhodnutí nedostatečně vypořádal námitky porušení těchto zásad, které uplatnil v odvoláních proti zajišťovacím příkazům vydaných správcem daně.
Jako svůj názor k této věci krajský soud uvedl, že žalovaný předmětné odvolací námitky nepominul. K námitce
porušení zásady přiměřenosti a vstřícnosti
uvedl v odůvodnění napadeného rozhodnutí, že tuto zásadu je dle žalovaného nutno chápat tak, že správce daně v případě, kdy za určitého skutkového a právního stavu existuje možnost volby prostředků při vyžadování plnění povinností při správě daní, postupuje tak, aby šetřil zájmy daňového subjektu a zároveň ještě dosáhl naplnění cíle správy daní. V případě zajištění úhrady dosud nestanovené daně je však jediným takovým prostředkem zajišťovací příkaz. Po splnění zákonem stanovených podmínek (§ 167 odst. 1 DŘ) a jejich řádném odůvodnění je správce daně povinen využít tohoto prostředku. V takovém postupu nelze shledat porušení § 5 odst. 3 DŘ. V zájmu dosažení základního cíle správy daní pak nutně dochází rozhodovací činností správce daně k zásahům do ekonomické sféry daňových subjektů. Správce daně přitom musí postupovat v souladu se zásadami, na nichž je daňový řád založen, v daném případě však podle názoru krajského soudu z těchto mezí nevybočil. Žalovaný v odůvodnění napadeného rozhodnutí neshledal ani porušení
zásady legitimního očekávání
. Konstatoval, že správce daně při posuzování naplnění zákonných podmínek pro vydání zajišťovacího příkazu vždy vychází z konkrétních poměrů toho kterého daňového subjektu. Shledá-li, že tyto zákonné podmínky byly naplněny, pak je povinen přistoupit k jeho vydání. Nelze se bez dalšího dovolávat stejného postupu při zajištění jako u jiných daňových subjektů. Napadenému rozhodnutí žalovaného tak v tomto bodě jistě nelze podle názoru krajského soudu vytýkat nepřezkoumatelnost, směřovala-li k tomuto závěru předmětná žalobní námitka.
Dále krajský soud konstatoval, že k otázce, zda postupem finančních orgánů došlo k porušení
zásady zdrženlivosti a přiměřenosti
, považuje nejprve za nutné vyjasnit, jaký je vlastně účel této zásady. Žalobce argumentuje, že za nepřiměřený je třeba považovat jakýkoliv zásah orgánu veřejné moci, jenž je v důsledku pro adresáta veřejné správy likvidačním. Odkazuje přitom na nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 3/02 a na usnesení rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu čj. 1 As 9/2008-133. Podle žalobce pak v posuzovaném případě byly vydány zajišťovací příkazy, jejichž souhrnná výše zasahuje do jeho majetkové sféry natolik, že došlo k totálnímu zničení jeho majetkové podstaty. Postup správních orgánů tak byl, s ohledem na citovanou judikaturu, nepřiměřený.
Krajský soud vyhodnotil takový výklad vztahu zásady zdrženlivosti a přiměřenosti a institutu zajišťovacího příkazu jako poněkud zavádějící. Žalobcem uváděným nálezem sp. zn. Pl. ÚS 3/02 totiž Ústavní soud zrušil část ustanovení § 106 odst. 3 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), která stanovila dolní hranici pokuty za jiný správní delikt dle stavebního zákona ve výši 500 000 Kč. Podle Ústavního soudu jsou nepřípustné takové pokuty, jež mají „likvidační charakter“. Řešení zvolené zákonodárcem ve stavebním zákoně pak představovalo nelegitimní zásah do práva vlastnit majetek, neboť příliš omezovalo možnost správního orgánu přihlédnout ke konkrétním okolnostem případu, osobě delikventa a k jeho poměrům. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu v usnesení čj. 1 As 9/2008-133 vyslovil (v návaznosti na zmíněný nález Ústavního soudu), že správní orgán ukládající pokutu za jiný správní delikt je povinen přihlédnout k osobním a majetkovým poměrům pachatele tehdy, pokud je podle osoby pachatele a výše pokuty, kterou lze uložit, zřejmé, že by pokuta mohla mít likvidační charakter, a to i v případech, kdy příslušný zákon osobní a majetkové poměry pachatele v taxativním výčtu hledisek rozhodných pro určení výše pokuty neuvádí.
Obě citovaná rozhodnutí se tak týkala ukládání pokut za správní delikty a jejich závěry nelze bez dalšího přenášet na postupy při stanovení daní a zajištění jejich úhrady.
Navíc Nejvyšší správní soud vztáhl své závěry o nutnosti posuzovat osobní a majetkové poměry delikventa zejména na případy, kdy je pokuta ukládána podnikající fyzické osobě. A i v těchto případech připustil, že pokuta za určitých okolností může být „likvidační“ (viz bod 33. usnesení čj. 1 As 9/2008-133).
Krajský soud dospěl tedy názoru, že nelze směšovat uložení pokuty a vyměření daně nebo její zajištění.
Při stanovení výše pokuty má správní orgán povinnost zohlednit rovněž dopady do majetkové sféry pokutovaného subjektu, zatímco správce daně při vyměřování (doměřování) daně tuto otázku není oprávněn posuzovat.
Ústavní soud sice ve své judikatuře používá ve vztahu k daním a poplatkům rovněž koncept škrtícího (rdousícího) efektu, jde však o koncept užívaný v rámci metodologie vymezující přezkum ústavnosti zákonné úpravy daní a poplatků, tedy při
abstraktní
kontrole ústavnosti norem.
Skutečnost, že správce daně stanoví daň konkrétnímu daňovému subjektu ve výši, která má pro něj likvidační důsledky, sama o sobě neznamená, že daň je stanovena protizákonně či v rozporu s ústavním pořádkem. Totéž pak platí také při posuzování podmínek pro vydání zajišťovacího příkazu; jsou-li v konkrétním případě splněny podmínky stanovené v § 167 odst. 1 DŘ, nemůže jeho vydání zabránit samotná skutečnost, že zajišťovací příkaz bude mít likvidační dopad na daný daňový subjekt
(k tomu viz také rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 20.9.2016, čj. 4 Afs 158/2016-27).
Opačný výklad by podle názoru krajského soudu v podstatě popřel smysl institutu zajišťovacího příkazu.
Podle krajského soudu pro posouzení věci, která je předmětem soudního přezkumu v tomto případě, není podstatné, zda správce daně ihned po vydání předmětných zajišťovacích příkazů přistoupil na jejich základě k daňové exekuci a jaké to mělo dopady pro žalobce.
Podstatné je, zda byly splněny podmínky k jejich vydání stanovené v § 167 odst. 1 DŘ a v § 103 zákona o DPH
. Z tohoto důvodu krajský soud nepovažoval za nutné zabývat se blíže tvrzeními žalobce týkajícími se daňové
exekuce
, která je s ním vedena, ani provádět důkazy prokazující tato tvrzení (žalobce například přiložil k žalobě kopie dražebních vyhlášek ze dne 25.8.2015 na dražbu jeho movitých věcí).
Z toho krajský soud dále dovozuje, že dosud uvedené
„nicméně neznamená, že zásada zdrženlivosti a přiměřenosti je pro posuzovanou věc zcela bez významu. Smyslem uvedené zásady, stejně jako všech ostatních základních zásad správy daní zakotvených v § 5-9 daňového řádu, je přenést základní principy právního státu definované ústavními zákony do konkrétních ustanovení jednoduchého práva tak, aby tyto mohly plnit funkci obecného pravidla, která budou dalšími ustanoveními daňového řádu dále konkretizována a rozváděna. Tato další ustanovení zákona tedy nelze interpretovat bez zohlednění základních zásad, které plní funkci interpretačního vodítka při jejich aplikaci a výkladu (srov. Lichnovský, O., Ondrýsek, R. a kolektiv.: Daňový řád. Komentář. 3. Vydání. Praha: C. H. Beck, 2016, str. 12). V tomto ohledu je významné, že zajišťovací příkaz představuje specifický právní institut, kterým může v některých případech dojít k omezení práv daňového subjektu, aniž by dosud existovalo pravomocné rozhodnutí prokazující skutečnou výši daňové povinnosti. Navíc jde o institut, jehož užití správcem daně může mít na daňový subjekt opravdu devastující dopady, zvláště v případě, kdy správce daně zároveň stanoví, že zajišťovací příkaz je vykonatelný okamžikem jeho vydání. Takový zajišťovací příkaz představuje exekuční titul, na jehož základě může správce daně ihned zahájit daňovou exekuci a v podstatě znemožnit jakoukoliv další podnikatelskou činnost předmětného daňového subjektu.
Z těchto důvodů je nutné postupovat při vydávání zajišťovacího příkazu velmi zdrženlivě a podmínky pro jeho vydání stanovené v § 167 odst. 1 daňového řádu (případně rovněž podmínky stanovené v § 103 zákona o DPH) vykládat značně restriktivně. Zároveň to klade vysoké nároky na odůvodnění postupu správce daně, jak ostatně dovozuje i dosavadní
judikatura
správních soudů.“
K dalšímu žalobcem namítanému porušení zásady, a to zásady
legitimního očekávání, krajský soud uvedl, že splnění podmínek pro vydání zajišťovacích příkazů je třeba posuzovat individuálně, ve vztahu ke konkrétním okolnostem jednotlivých případů.
Postup finančních orgánů v minulosti v jiných srovnatelných věcech a závěry soudů, zda v daných případech jejich postup obstál, či nikoliv, však přece jen představují pro správní orgány jisté výkladové vodítko a měly by formovat jejich správní praxi. Krajský soud konstatoval, že z nich bude také vycházet při posuzování, zda byly splněny podmínky stanovené v § 167 odst. 1 DŘ v předmětné věci.
Krajský soud dále v odůvodnění zmínil další zásadu správy daní, na níž žalobce v žalobě poukázal, a to
zásadu hospodárnosti
podle § 7 odst. 2 DŘ. Nedodržení této zásady dokládá žalobce tím, že správce daně vydal celkem 19 samostatných zajišťovacích příkazů namísto jednoho, čímž chtěl podle žalobce dosáhnout jeho zmatení.
Krajskému soudu nebylo zcela zřejmé, zda se jedná rovněž o žalobní námitku a zda žalobce v uvedeném postupu správce daně spatřuje vadu řízení s vlivem na zákonnost napadeného rozhodnutí. Pro úplnost soud konstatoval, že takový postup byl v nynější věci namístě a nepředstavoval porušení ustanovení o řízení před správním orgánem. Výstižné důvody vysvětlující vydání více samostatných zajišťovacích příkazů namísto jednoho podal žalovaný ve vyjádření k žalobě. Počet rozhodnutí odůvodnil tím, že tato rozhodnutí byla založena na konkrétních zjištěných skutečnostech vztahujících se k daným obdobím a rovněž výpočet jistoty byl za každé zdaňovací období jiný. Kdyby naopak správce daně, který vydal zajišťovací příkazy, přistoupil k vydání jen jednoho rozhodnutí, musel by v rámci odůvodnění zohlednit specifika vztahující se k jednotlivým zdaňovacím obdobím, což by vedlo k jeho obsáhlosti a do jisté míry i nepřehlednosti.
Poté se krajský soud již zabýval námitkami souvisejícími se shora uvedenou zásadou zdrženlivosti a přiměřenosti v posuzované věci, zejména námitkami, podle nichž nebyly v posuzované věci splněny podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů stanovené v § 167 odst. 1 DŘ, resp. zda finanční orgány splnění těchto podmínek nedostatečně odůvodnily.
Žalobce především mimo jiné namítá, že se správce daně před vydáním zajišťovacích příkazů ani hrubým způsobem nezabýval skutečností, zda je daň žalobci doměřena oprávněně. Žalovaný k tomu ve vyjádření k žalobě uvedl, že na základě zajišťovacího příkazu nebyla žalobci stanovena daň, ale byla mu uložena povinnost zajistit v zajišťovacím příkazu stanovenou částku na úhradu budoucí daně. Skutečností, zda je daň žalobci doměřena oprávněně, tak nebylo zapotřebí se zabývat.
Tento názor žalovaného krajský soud hodnotil tak, že závěr žalovaného je třeba částečně korigovat. S odkazem na judikaturu Nejvyššího správního soudu uvádí,
že správce daně je povinen důvody, pro které je budoucí stanovení daně přiměřeně pravděpodobné, přezkoumatelným způsobem uvést v odůvodnění zajišťovacího příkazu. A žalovaný je povinen v odůvodnění rozhodnutí o odvolání řádně vypořádat námitky, kterými daňový subjekt vyvrací tuto dosud nestanovenou daňovou povinnost.
V nynější věci nicméně podle krajského soudu správce daně takové důvody v zajišťovacích příkazech přezkoumatelným způsobem uvedl, neboť:
„Žalobce pak závěry správce daně zpochybnil jak v odvoláních, tak v žalobě toliko obecnými a povšechnými námitkami. Například ve věci Českomoravská olejářská komanditní společnost, v níž šlo rovněž o posouzení otázky, zda daňový subjekt zapojený do tzv. řetězového obchodu pořídil zboží z jiného členského státu EU ve smyslu § 16 odst. 5 písm. a) zákona o DPH, přesvědčil dotčený daňový subjekt Nejvyšší správní soud o tom, že finanční orgány aplikovaly v jeho případě rozsudky Soudního dvora EMAG a Euro Tyre chybně. V dané věci ale daňový subjekt uvedl zcela konkrétní výhrady vůči závěrům finančních orgánů stran budoucího doměření daně. V nyní posuzované věci tomu tak nebylo.
Vzhledem k tomu, že řízení o žalobě proti rozhodnutí správního orgánu je ovládáno dispoziční zásadou, nemohl si krajský soud domýšlet za žalobce, v čem byla úvaha správce daně o této otázce chybná.“
Z uvedeného krajský soud dovodil, že napadené zajišťovací příkazy obstojí, pokud jde o odůvodnění existence skutečností, které zakládají přiměřenou pravděpodobnost, že daň bude žalobci v budoucnu v určité výši stanovena. V čem však neobstojí, je odůvodnění přiměřené pravděpodobnosti, že tato daň bude v době její vymahatelnosti nedobytná nebo bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi. Vycházel přitom z toho, že správce daně pochyboval o dobytnosti (dosud nestanovené) daně ze tří důvodů:
1.
částka, o které předpokládal, že bude žalobci na dani z přidané hodnoty doměřena, převýšila hodnotu majetku žalobce;
2.
takový postup (údajně) vyžadovaly předpisy Evropské unie upravující poskytnutí veřejné podpory;
3.
ekonomická činnost žalobce spočívala v obchodování s pohonnými hmotami, což je „riziková“
komodita
.
K druhému důvodu žalovaný shledal, že odkaz na tento uvedený důvod byl nepřípadný. Zůstaly tak důvody první a třetí, přičemž za dominantní považoval krajský soud zcela jistě první z nich. Otázku rozboru hodnoty majetku žalobce v dalším odůvodnění viděl krajský soud následovně:
[49] Krajský soud považuje takový důvod za nedostatečný pro tak razantní zásah do majetkové sféry daňového subjektu, k němuž v posuzované věci došlo.
Souhlasí přitom s žalobcem, že skutečnost, že jeho předpokládaná daňová povinnost byla vyšší, než jeho čisté jmění, automaticky neznamenala, že by tuto daňovou povinnost nebyl schopen splnit
. Situace, kdy je určitému daňovému subjektu vyměřena daň převyšující jeho aktuální čisté jmění, není až tak neobvyklá. Pokud jde o ekonomicky „zdravý“ subjekt, nemusí pro něj taková situace být fatální. Může si vypomoct úvěrem, požádat o posečkání úhrady daně nebo o rozložení její úhrady na splátky, není ani vyloučeno, že se mu podaří vygenerovat dostatečný zisk k uhrazení daně ve lhůtě její splatnosti. Dovozovat pouze z této skutečnosti, že jeho ekonomická situace je natolik nepříznivá, že je třeba přistoupit k vydání zajišťovacího příkazu, nelze. K uvedené skutečnosti by musely přistoupit další důvody. Jen tak lze dostát výše opakovaně zdůrazňované maximě, podle níž je zajišťovací příkaz nejzazším prostředkem při správě daní a při jeho vydávání je nutné postupovat velmi zdrženlivě.
[50] Nutno dodat, že
z analýz provedených správcem daně nevyplývá, že by žalobce před vydáním posuzovaných zajišťovacích příkazů čelil jakýmkoliv ekonomickým problémům
. Zdrojem těchto problémů se měl stát až (předpokládaný) daňový doměrek. Finanční orgány ve svých rozhodnutích neuvedly ani nic o tom, že by žalobce například měl v minulosti potíže s plněním svých daňových povinností, či že by předmětné transakce byly součástí podvodného řetězce na DPH (pouze obecně uvedly, že pohonné hmoty představují „rizikovou“ komoditu).
Žalobce naopak podle všeho reálně vykonával deklarovanou ekonomickou činnost (dovoz pohonných hmot do tuzemska), a to od roku 2010, kdy mu správce daně uložil záznamní povinnost obchodníka s pohonnými hmotami.
Za tímto účelem vlastnil (v době vydání zajišťovacích příkazů) dvě čerpací stanice, celkem 15 dopravních prostředků, další vozidla užíval na základě leasingových smluv atd. Úvaha správce daně, podle níž hrozí nebezpečí, že žalobce již v době splatnosti daně nebude disponovat majetkem, kterým by správce daně mohl uspokojit daňovou pohledávku vzniklou z titulu doměření předmětné daně, je rovněž ničím nepodložená a čistě hypotetická.
Jedním z účelů správy daní je sice zabezpečení jejich úhrady (§ 1 odst. 2 daňového řádu), při naplňování tohoto účelu je však třeba postupovat tak, aby byla respektována rovněž zásada zdrženlivosti a přiměřenosti
. Takovým postupem dle krajského soudu není vydání zajišťovacích příkazů na zajištění dosud nestanovené daně, spolu se stanovením okamžité vykonatelnosti předmětných zajišťovacích příkazů, které ve svých důsledcích může vést k faktické likvidaci dosud standardně fungující společnosti, to vše jen z toho důvodu, že hodnota předpokládaného daňového doměrku převýšila aktuální hodnotu majetku dané společnosti.
[51] Krajský soud v této souvislosti považoval za vhodné provést srovnání s některými jinými věcmi, v nichž soudy aprobovaly vydání zajišťovacích příkazů, a s důvody, na kterých bylo jejich vydání založeno (byť si je vědom, že každý případ je svým způsobem skutkově unikátní).
[52]
Například ve věci MPM Inves
2)
byly vydány zajišťovací příkazy vůči daňovému subjektu,
u nějž také zjištěný majetek svou hodnotou nepokrýval budoucí DPH.
To však nebyl jediný důvod pro vydání zajišťovacích příkazů, další důvody spočívaly v tom, že předmětem sporu byly dodávky zlatých slitků s ryzostí pod 333/1000 od společnosti AVARRIO, přičemž použitelnost takového nízkoryzostního zlata je velmi omezená, velmi často je užíváno právě k nelegální činnosti a daňovým únikům. Daňový subjekt neměl uzavřenu žádnou písemnou smlouvu se společností AVARRIO, ačkoli se jednalo o dodávky v objemu desítek miliónů korun. Společnost AVARRIO (spolu s dalšími obchodními společnostmi) se navíc prokazatelně podílela na podvodném obchodování se zlatými slitky, jehož účelem bylo vylákání odpočtu DPH. Daňový subjekt tak byl částí podvodného řetězce na DPH (byť tvrdil, že nezaviněně, že předmětné transakce uskutečnil v dobré víře). V neposlední řadě daňový subjekt se správcem daně nespolupracoval a dle zjištění správce daně rentabilita jeho činnosti postupně klesala.
[53]
Ve věci SLOVLIKER
ČR3)
(týkající se daňového subjektu, který byl plátcem spotřební daně z minerálních olejů) Nejvyšší správní soud konstatoval, že „žalobkyně započala s činností oprávněného příjemce dne 30.11.2011 a zpočátku si své zákonné povinnosti v souvislosti se spotřební daní plnila.
Jak ovšem plyne z výzev celního úřadu ze dne 4. 1. a 11.1.2012, žalobkyně dvakrát porušila svoji povinnost doplnit zajištění spotřební daně. Následně pak neuhradila spotřební daň za zdaňovací období březen 2012 ve lhůtě splatnosti (viz výzva celního úřadu ze dne 14.5.2012) a k jejímu zapravení došlo postupně v několika splátkách
. Celní úřad přitom ze smluv uzavřených s nabyvateli minerálních olejů, které jsou rovněž součástí správního spisu, zjistil, že nabyvatelé jsou povinni hradit na účet žalobkyně předem zálohy na spotřební daň. Žalobkyně by tak měla být schopna bez jakýchkoliv problémů uhradit příslušnou spotřební daň najednou ve lhůtě splatnosti
. Ze způsobu úhrady daně za zdaňovací období březen 2012 ovšem bylo možné usuzovat, že žalobkyně nebyla schopna hradit daň najednou, ale postupně - zřejmě tak, jak jí přicházely další zálohové platby od nabyvatelů. Tyto platby už ovšem nutně byly určeny na krytí spotřební daně v dalším zdaňovacím období. Současně celní úřad zjistil, že zůstatky na běžných účtech žalobkyně jsou hluboko pod předpokládanou daňovou povinností a že nemovité věci ve vlastnictví žalobkyně jsou zatíženy zástavními právy
ve prospěch společnosti MIDESTA s. r. o. a ve prospěch Finančního úřadu Brno III (viz výpisy z účtů a výpisy z katastru nemovitostí založené ve správním spise). S přihlédnutím k finanční analýze žalobkyně obsažené ve spisu, jejíž platnost byla stanovena do 30.9.2012 a která žalobkyni hodnotí jako finančně nestabilní, dospěl celní úřad i žalovaný k relevantnímu závěru o rizikovosti žalobkyně. Jelikož se současně zásadně zvyšovala dosud nestanovená spotřební daň, která v měsíci květnu převýšila poskytnuté zajištění o více než 30.000.000 Kč
, dospěly celní orgány s ohledem na předchozí porušování daňových povinností, nízkou likviditu a zatížení nemovitých věcí k akceptovatelnému závěru, že existuje obava, že dosud nestanovená daň bude v době její vymahatelnosti nedobytná nebo že bude v této době vybrání daně spojeno se značnými obtížemi.
“ V dané věci šlo tedy rovněž o kombinaci více důvodů. Jednalo se o daňový subjekt, který již v minulosti porušoval své daňové povinnosti, o jeho nedobré ekonomické situaci pak svědčila celá řada ukazatelů, vedle toho, že zůstatky na jeho běžných účtech byly výrazně pod předpokládanou daňovou povinností, se jednalo například o to, že ačkoliv obchodní partneři daňového subjektu měli povinnost hradit na jeho účet předem zálohy na spotřební daň, daňový subjekt je nebyl schopen hradit ve lhůtě splatnosti.
[54]
Krajský soud v Českých Budějovicích v rozsudku ze dne 20.4.2015, č. j. 10Af 48/2014-27,
posuzoval případ, v němž
správce daně usoudil, že daňový subjekt neoprávněně uplatnil nárok na odpočet daně na základě „fiktivní fakturace“ a neoprávněného umělého navyšování nákladů.
Důvodnost obav správce daně ve smyslu § 167 odst. 1 daňového řádu vycházela ze skutečností, že (1) daňový subjekt neměl statutárního zástupce, jeho jednatel byl odsouzen pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a trestný čin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění; (2) jeho jediným společníkem byla společnost se sídlem v Kyperské republice; (3) na nemovitý majetek používaný k podnikatelské činnosti související s odpadními vodami bylo zřízeno zástavní právo, přičemž jiný majetek použitelný k úhradě daňové povinnosti nebyl správci daně znám; (4) zůstatky na bankovním účtu daňového subjektu nebyly pro úhradu daňové povinnosti dostatečné. Jen na okraj lze dodat, že Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost podanou proti rozsudku krajského soudu rozsudkem ze dne 25.8.2015, č. j. 6 Afs 108/2015-35, kasační námitky však směřovaly spíše k otázce, zda není zajišťována daň, kterou nelze vyměřit.
[55]
Ve všech popisovaných věcech tak bylo odůvodnění přiměřené pravděpodobnosti, že předpokládaná daňová povinnost bude v době její vymahatelnosti nedobytná nebo bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi, založeno na více důvodech než jen na tom, že by předpokládaný daňový doměrek převyšoval majetek daňového subjektu.
[56]
Naopak ve věci, v níž byla skutková situace do jisté míry srovnatelná s nyní posuzovanou věcí, Krajský soud v Ostravě rozsudkem ze dne 13.8.2015, č. j. 22 Af 8/2015-69, zrušil napadené rozhodnutí žalovaného
(o kasační stížnosti podané proti tomuto rozsudku Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl)
4)
. V dané věci správce daně shledal, že je dán důvodný předpoklad, že na základě výsledku daňové kontroly dojde ke stanovení DPH v souhrnné výši 114 051 772 Kč. S ohledem na nestandardní výši dosud nestanovené daně měl správce daně za to, že možnost domoci se uspokojení daňových pohledávek běžnými prostředky bude do budoucna výrazně ztížena či dokonce zcela znemožněna. Jednalo se o to, že ačkoliv obchodní závod daňového subjektu disponoval aktivy ve výši kolem sta milionu korun českých a co do výše základního kapitálu byl poměrně dobře kapitalizován (69 268 000 Kč), správce daně měl za to, že daňový subjekt nebude po stanovení daně schopen dobrovolně plnit svou daňovou povinnost. Konstatoval, že pokud by daňový subjekt měl v rámci účetnictví svého obchodního závodu vyčlenit finanční prostředky ve výši postačující k dobrovolné úhradě dosud nestanovené dané (byť alespoň v částečné výši), bylo by vysoce pravděpodobné, že by to vedlo k ochromení ekonomické činnosti daňového subjektu a k dalšímu snížení schopnosti daňového subjektu hradit své pohledávky. Přestože po formální stránce daňový subjekt až doposud plnil své ostatní daňové povinnosti řádně, nebylo dle správce daně možné vyloučit, že by v mezidobí od oznámení výsledku kontrolních zjištění po stanovení jednotlivých daňových povinností podnikl kroky směřující k vyvedení aktiv svého podnikání, jakož i svého soukromého majetku tak, aby je nebylo možné postihnout daňovou exekucí. Správce dané proto považoval prakticky za vyloučené, aby byl daňový subjekt schopen uhradit vznikající daňovou povinnost dobrovolně. Žalovaný se ztotožnil se správcem daně, konstatoval, že už jen sama výše předpokládané daně vylučuje její dobrovolnou úhradu. Krajský soud v Ostravě však s takovým hodnocením nesouhlasil:
„Především ze srovnání předpokládané výše daně a aktiv žalobce vyplývá, že tyto jsou zhruba ve stejné výši - proto bez budoucího snížení majetku žalobce nelze automaticky dovodit nedobytnost této daně.
Soud dále podotýká, že ustanovení § 167 odst. 1 d. ř. hovoří
o značných obtížích při výběru daně, což jistě neznamená pouhou nemožnost uhradit dobrovolně doměřenou daň najednou, ale je třeba vážit i možnost splátek, posečkání či jiných institutů daňového řízení, které mohou u daňového subjektu s bezvadnou mnohaletou daňovou minulostí přicházet reálně v úvahu
. Pokud se týče možnosti vyvedení aktiv žalobcova podnikání, pak k této možnosti nepředkládá správce daně ani jedinou indicii jakékoli intenzity! Možnost vyvedení aktiv žalobce je tak čistou fabulací bez jakékoliv skutkové opory (...)“.
[57] Krajský soud je tedy názoru, že rovněž dosavadní rozhodovací praxe správních soudů svědčí závěru, že napadené rozhodnutí žalovaného nemůže obstát.
[58] Pouze pro úplnost krajský soud dodává, že z odůvodnění žalovaného je naprosto zřejmé, že výrok o okamžité účinnosti a vykonatelnosti posuzovaných zajišťovacích příkazů se opíral o § 103 zákona o DPH, nikoliv o § 167 odst. 3 daňového řádu. Napadené rozhodnutí žalovaného tak v tomto ohledu není nepřezkoumatelné, jak namítá žalobce.
K potvrzení uvedených závěrů krajského soudu došlo rozsudkem Nejvyššího správního soud již shora citovaným rozsudkem (ze dne 23.2.2017, čj. 1 Afs 335/2016-38) s tímto odůvodněním:
[19] (...) Při přezkumu zákonnosti zajišťovacího příkazu je tedy třeba se zabývat především tím,
zda správní orgány řádně zdůvodnily, z čeho dovozují přiměřenou pravděpodobnost, že (i) daň bude v budoucnu v určité výši stanovena a zároveň že (ii) v době její vymahatelnosti bude tato daň nedobytná nebo bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi.
Tyto skutečnosti musí být uvedeny v odůvodnění rozhodnutí správních orgánů (viz rozsudek NSS ze dne 7.1.2016, čj. 4 Afs 22/2015-104, publ. pod č. 3368/2016 Sb. NSS).
[20] Spornou je v posuzovaném případě otázka, zda finanční orgány dostatečně odůvodnily naplnění druhé z uvedených podmínek pro vydání napadených zajišťovacích příkazů. Stěžovatel argumentuje tím, že správce daně provedl analýzu celkové ekonomické a finanční situace žalobce a hodnotil jednotlivé prostředky pro případnou budoucí úhradu daně. Krajský soud však dle jeho názoru
výsledek této analýzy nesprávně omezil pouze na konstatování, že jediným důvodem pravděpodobnosti budoucí nedobytnosti daně je skutečnost, že předpokládaná daňová povinnost převyšuje majetek žalobce
. Finanční orgány však dospěly k závěru o naplnění druhé podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů na základě hodnocení jak rozsahu majetku žalobce, tak jeho schopnosti tento majetek vlastnit v době vzniku pohledávky na dani.
[21] S uvedeným konstatováním stěžovatele nelze souhlasit, protože krajský soud sice jako hlavní důvod pochyb správce daně o dobytnosti (dosud nestanovené) daně uvedl, že předpokládaná daň převyšuje hodnotu žalobcova majetku, nicméně v rámci posouzení tohoto důvodu
se zabýval i tvrzeným nebezpečím, že žalobce nebude tímto majetkem disponovat v době splatnosti předmětné daně
. Dospěl však k závěru, že správcem daně uvedené důvody neopodstatňovaly vydání zajišťovacích příkazů, resp. naplnění druhé podmínky stanovené v § 167 odst. 1 daňového řádu. S tímto závěrem se Nejvyšší správní soud ztotožňuje, jak rozvádí níže.
[22] Nejvyšší správní soud se již ve své rozhodovací praxi podmínkou odůvodněné obavy o ohroženou dobytnost dosud nestanovené či nesplatné daně několikrát zabýval. V rozsudku ze dne 16.4.2014, čj. 1 As 27/2014-31, publ. pod č. 3049/2014 Sb. NSS, konstatoval, že
„naplnění odůvodněné obavy je třeba zkoumat individuálně ve vztahu ke konkrétním okolnostem případu
. Bylo by velmi obtížné a málo funkční snažit se institut odůvodněné obavy vymezit či zpřesnit stanovením více či méně abstraktních nepřekročitelných mantinelů nebo mnohabodovým testem jeho použitelnosti. V té nejobecnější rovině proto pouze soud konstatuje, že existence odůvodněné obavy
musí být založena na konkrétních poměrech daňového subjektu, které musí být vztaženy k výši dosud nesplatné nebo nestanovené daně
. Vydání zajišťovacího příkazu tak nelze spojovat výhradně se situací, kdy daňovému subjektu hrozí insolvence, kdy se daňový subjekt zbavuje majetku nebo kdy činí účelově kroky, které by podstatně ztížily nebo zmařily budoucí výběr daně. Jak správně konstatoval krajský soud,
zajišťovací příkaz lze vydat i v případech, kdy ucelený a logický okruh indicií nižší intenzity svědčí o nedobré ekonomické situaci daňového subjektu, která ve vztahu k výši dosud nesplatné či nestanovené daně vyvolá obavu o schopnosti daňového subjektu daň v době její vymahatelnosti uhradit
.
Tento okruh indicií a závěry o ekonomické situaci daňového subjektu musí být přesvědčivě popsány v zajišťovacím příkazu
[...].“ V tomto případě opodstatňovaly existenci odůvodněné obavy o ohroženou dobytnost předpokládané daně finanční nestabilita daňového subjektu zjištěná na základě analýzy majetku a předchozí porušování daňových povinností.
[23] V rozsudku ze dne 8.9.2010, čj. 9 Afs 57/2010-139, Nejvyšší správní soud uvedl, že „[d]le názoru [žalovaného správního orgánu] tak bylo nutno u žalobce zajistit prostředky na v budoucnu splatnou či stanovenou daň z toho důvodu, že v současnosti tyto prostředky nemá.
Takové úvahy Nejvyšší správní soud považuje za logicky i právně nepřípustné. V souladu s principy logického usuzování by naopak dle názoru zdejšího soudu byl takový závěr, podle kterého by bylo třeba daň zajistit proto, že žalobce v době vydání rozhodnutí celního úřadu a stěžovatele nezbytnými prostředky (či jejich podstatnou částí) disponoval, avšak v budoucnu je již mít nebude [...].
Právě tyto obavy jsou správní orgány v rozhodnutí o zajištění daně povinny odůvodnit.“ Dále soud v rozsudku poznamenal, že „řádně odůvodněným tvrzením by bylo např. konstatování hrozícího konkursu daňového subjektu či probíhající (příp. s přihlédnutím k hospodářským výsledkům důvodně předpokládaný) prodej majetku daňového subjektu, prováděný za účelem získání aktiv nezbytných pro další podnikatelskou činnost apod.“.
[24]
Z uvedeného je zřejmé, že rozhodující není pouze okamžitý stav prostředků daňového subjektu, ale je třeba posuzovat celkovou ekonomickou situaci a její vývoj, který může ohrozit vybrání v budoucnu stanovené daně, ale může vést naopak i k získání prostředků k úhradě v budoucnu splatné daně.
Ke zhodnocení těchto skutečností je přirozeně nutné zabývat se nejen aktuálním stavem majetku daňového subjektu, ale i ekonomickými vyhlídkami, trendem. To sice v posuzovaném případě správce daně do určité míry učinil, nicméně je třeba souhlasit s krajským soudem, že jeho úvahy jsou spíše hypotetické a ničím nepodložené. Finanční orgány zdůvodnily obavy o budoucí neschopnost žalobce uspokojit předmětnou daňovou pohledávku tím, že vzhledem k výši předpokládané daně, která by byla pro žalobce likvidační, se dá očekávat, že bude činit kroky k utlumení své podnikatelské činnosti a k převedení majetku na jinou osobu. Správcem daně i stěžovatelem zastávaný postoj by nadto ve svém důsledku musel vést k závěru, že daňové subjekty budou nuceny provádět jen takové obchodní transakce, na jejichž daňové pokrytí mají kdykoliv podle uvážení správce daně disponibilní finanční prostředky. Nebudou tak moci využít některé obchodní příležitosti pro rozšíření svého podnikání či uskutečnění určité transakce v takovém objemu, který by ve svém důsledku mohl vést k rozmnožení aktiv dané společnosti
[25] Stěžovatel v kasační stížnosti konkretizoval, že nemovité věci ve vlastnictví žalobce jsou z většiny zatíženy zástavním právem, výnosnost jeho pohledávek je nejistá a nelze počítat ani s hodnotou movitého majetku a peněžních prostředků, které jsou snadno v krátké době zcizitelné.
Tato zcela obecná konstatování však nelze považovat za dostatečná.
Finanční orgány neuvedly nic konkrétního, co by například napovídalo snaze žalobce účelově se zbavovat svého majetku (pouhé konstatování, že se to dá v dané situaci očekávat, neobstojí). Nezmínily ani žádné další
relevantní
důvody, které by nasvědčovaly budoucí nedobytnosti daně, jako např. dřívější neplnění daňových povinností či podezření na zapojení žalobce do podvodného řetězce na DPH. Pouze obecně uvedly, že pohonné hmoty představují rizikovou komoditu, aniž by tento závěr jakkoliv vztáhly k ekonomické činnosti žalobce.
[26] Stěžovateli tak nelze přisvědčit, že by byl v posuzovaném případě dán jasný kumulativní efekt indicií nižší intenzity, jež zakládá odůvodněnou obavu ohledně budoucí vymahatelnosti daně.
V podstatě jedinou
relevantní
indicií totiž byla skutečnost, že hodnota předmětné daně převyšuje hodnotu žalobcova majetku
. Krajský soud však správně a v souladu s výše citovanou judikaturou dovodil, že tato skutečnost není sama o sobě dostatečná k tak citelnému zásahu do majetkové sféry daňového subjektu, jak tomu bylo v případě žalobce. K učinění závěru o odůvodněné obavě by tak musely přistoupit ještě další důvody. Nelze totiž automaticky dovodit, že žalobce nebude potřebnými prostředky disponovat ani v budoucnu - v době vymahatelnosti předpokládané daně. Jak uvedl krajský soud, žalobce si může vypomoci úvěrem, žádostí o posečkání úhrady daně či rozložení její úhrady na splátky, případně může vygenerovat vyšší zisk, který mu umožní daň v době její splatnosti uhradit.
[27] Nejvyšší správní soud tedy uzavírá, že finanční orgány neuvedly dostatek důvodů, ze kterých by bylo možno dovodit přiměřenou pravděpodobnost, že předpokládaná daňová povinnost bude v době její vymahatelnosti nedobytná nebo bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi.
Druhá podmínka pro vydání zajišťovacích příkazů stanovená v § 167 odst. 1 daňového řádu tak v posuzovaném případě nebyla splněna. Soud proto namítanou nezákonnost napadeného rozsudku neshledal.
B. Správce daně u soudu uspěl
Podívejme se také na nějaký případ, kdy byl správce daně naopak úspěšný.
Například Krajský soud v Brně dne 29.11.2016, čj. 29 Af 46/2014-56 rozhodl tak, že žaloba na Odvolací finanční ředitelství ve věci zajišťovacího příkazu se zamítá. Žalobcem v tomto případě byla LAFFERA GROUP s. r. o. Správce daně vydal dva zajišťovací příkazy podle § 167 DŘ, ve spojení s § 103 ZDPH za zdaňovací období červen 2013 ve výši 1 081 304 Kč a říjen 2013 ve výši 5 389 110 Kč. Došlo k tomu na základě vyhledávací činnosti, kdy správce daně zjistil platby na účtech žalobce za prodej ryzích kovů za nákup investičního zlata, na který se vztahuje § 92 odst. 3 ZDPH. S ohledem na okolnosti podnikání žalobce a jeho majetkové poměry správce daně došel ke zjištění, že je tento daňový subjekt s největší pravděpodobností článkem řetězce, jenž je zasažen podvodem na DPH, a pokud by nedošlo k neprodlenému zajištění daně, tato by byla v době její splatnosti nedobytná.
O odvoláních žalobce proti uvedeným zajišťovacím příkazům bylo v obou případech rozhodnuto žalovaným tak, že odvolání se zamítá, neboť byly splněny všechny zákonné podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů.
V žalobě proti rozhodnutím o odvolání proti zajišťovacím příkazům žalobce uplatnil hlavně námitku, že
ani z jednoho rozhodnutí vydaného ve věci nelze dovodit, z čeho správce daně usuzuje na existenci nebezpečí z prodlení a obavu, že daň by byla v budoucnu nedobytná či jen se značnými obtížemi.
Žalobce měl za to,
že došlo ke zneužití institutu zajištění daně, neboť se správce daně pouze rozhodl vybrat DPH „dopředu“
. Dále argumentoval žalobce tím, že
správce daně neměl využít ani ustanovení § 103 ZDPH
, neboť nespecifikoval, v čem lze spatřit nebezpečí z prodlení, které je podmínkou k uplatnění tohoto ustanovení. Uplatnění tohoto ustanovení považoval žalobce za prvek libovůle, jejímž cílem byla jeho likvidace či vyřazení z podnikání.
Žalobce dále považoval za nezákonné, že rozhodnutí jsou
založena na důkazech, jež mu nebyly přístupné
. Žalobci byl zabaven majetek v hodnotě milionů korun, přičemž podle žalobce mu bylo odepřeno právo seznámit se s podklady, z nichž správce daně vycházel. Tvrzení, že se žalobce účastnil daňového podvodu, správce daně učinil na základě informací, které uschoval ve vyhledávací části spisu. Správními orgány podle žalobce navíc ani nebyl konkretizován doklad, z kterého vyplývaly závěry správce daně. Tvrzení o údajném daňovém podvodu je tak nepřezkoumatelné. Ostatně na přímý dotaz při ústním jednání konaném dne 26.2.2014 správce daně, jak uvedl žalobce, nebyl schopen přednést, o jaký konkrétní řetězec se jedná a která daň nebyla zaplacena. Na podporu svých tvrzení ohledně práva účastníka řízení seznámit se s podklady žalobce odkázal na rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 24.8.2010, čj. 5 As 39/2010-76. Toto právo nebylo možné omezit z důvodu, že se jednalo pouze o předběžné opatření. Z výše uvedených důvodů žalobce navrhl, aby soud rozhodnutí žalovaného, jakož i zajišťovací příkazy, zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení.
K tomu se žalovaný vyjádřil v tom smyslu, že již v odůvodnění napadeného rozhodnutí bylo uvedeno, že k
použití postupu dle § 167 DŘ ve spojení s § 103 ZDPH vedlo zjištění, že žalobce mohl být článkem řetězce provádějícího podvody na DPH
, a také skutečnost, že žalobce není vlastníkem žádných nemovitostí či motorových vozidel, ani nebyly nalezeny žádné postižitelné movité věci. Také
s ohledem na transakce na bankovních účtech žalobce, kdy na účtech dlouhodobě nezůstávaly žádné finanční prostředky, správce daně uzavřel, že nedošlo-li by k neprodlenému zajištění nestanovené daně, byla by v době její splatnosti nedobytná.
Zabezpečení úhrady daní přitom dle § 1 odst. 2 DŘ rovněž patří mezi základní cíle správy daní. Ve věci nahlížení do spisu správce daně již dříve uvedl, že umožnil žalobci nahlížet do spisu v souladu s § 66 odst. 1 a 2 DŘ. Žalobci nebylo tedy umožněno nahlížet do podkladů zařazených ve vyhledávací části spisu. Tam byly zařazeny informace sloužící výlučně pro potřeby správce daně, jejichž zpřístupnění v dané fázi důkazního řízení by mohlo zmařit či ohrozit cíl správy daní, účel úkonu či ohrozit objektivnost důkazu.
Žalovaný se s tímto postupem při nahlížení ztotožnil
. Ohledně rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 24.8.2010, čj. 5 As 39/2010-76, na nějž odkazoval žalobce, žalovaný upozornil, že v dané věci nebyl příhodný, protože se týkal problematiky ukládání správních sankcí. Zajišťovací příkaz však není rozhodnutím sankční povahy. Na základě uvedeného žalovaný navrhl, aby soud žalobu zamítl.
Žalobce k vyjádření žalovaného podal ještě repliku, ve které uvedl, že § 103 ZDPH je zneužíván k likvidaci firem. Systém výběru DPH je v celé Evropské unii postaven na zásadě následného výběru daně. Zneužitím § 103 ZDPH se tento systém narušuje. Jde o postup rozporný s evropskou legislativou. Daňovému subjektu je tímto ustanovením navíc stanovena povinnost platit zajištění daně, současně je mu však v jejím splnění zabráněno tím, že je zahájena
exekuce
a blokován bankovní účet. Vše jde v čase tak, že blokace účtu předchází informaci o požadavku platit zajištění daně. Jedná se o likvidační a účelový postup. Následně pak správce daně zahajuje též řízení o nespolehlivém plátci, neboť daňový subjekt nezaplatil zajištění daně.
Žalobce také trval na nařízení jednání
, na něž se on ani jeho zástupce bez omluvy nedoslavili. Žalovaný zde uvedl nad rámec již dříve písemně uplatněných argumentů, že v daňové kontrole byla zjištěna přiměřená pravděpodobnost, že dojde k vyměření daňových povinností.
Soud následně přezkoumal v mezích žalobních bodů napadené rozhodnutí žalovaného, jakož i předcházející rozhodnutí správce daně včetně řízení předcházejících jejich vydání, a shledal, že žaloba není důvodná.
Za předmět sporu v dané věci označil splnění zákonných podmínek při vydávání zajišťovacích příkazů správcem daně a věc posoudil takto:
[19] Dle § 167 odst. 1 daňového řádu může správce daně vydat zajišťovací příkaz, je-li odůvodněná obava, že daň, u které dosud neuplynul den splatnosti, nebo daň, která nebyla dosud stanovena, bude v době její vymahatelnosti nedobytná, nebo že v této době bude vybrání daně spojeno se značnými obtížemi. Dle odstavce 3 téhož ustanovení správce daně uloží daňovému subjektu, aby do 3 pracovních dnů tuto částku daně zajistil ve prospěch správce daně složením jistoty na jeho depozitní účet, není-li nebezpečí z prodlení. Hrozí-li nebezpečí z prodlení, je zajišťovací příkaz vykonatelný okamžikem oznámení daňovému subjektu.
[20]
Dle § 103 zákona o DPH je zajišťovací příkaz účinný a vykonatelný okamžikem jeho vydání, hrozí-li nebezpečí z prodlení. Správce daně současně s vydáním zajišťovacího příkazu učiní pokus vyrozumět vhodným způsobem daňový subjekt o vydání zajišťovacího příkazu a sepíše o tom úřední záznam.
[21] K institutu zajišťovacího příkazu existuje
relevantní
judikatura
Nejvyššího správního soudu (rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jsou dostupná na www.nssoud.cz) - viz zejména rozsudek rozšířeného senátu ze dne 24.11.2009, č. j. 9 Afs 13/2008-90, publ. pod č. 2001/2010 Sb. NSS, rozsudek ze dne 16.4.2014, č. j. 1 As 27/2014-31, publ. pod č. 3049/2014 Sb. NSS, rozsudek ze dne 11.6.2015, č. j. 10 Afs 18/2015-48, rozsudek ze dne 25.8.2015, č. j. 6 Afs 108/2015-35, rozsudek ze dne 7.1.2016, č. j. 4 Afs 22/2015-104, publ. pod č. 3368/2016 Sb. NSS, či rozsudek ze dne 20.9.2016, č. j. 4 Afs 158/2016-27. Pominout nelze např. též rozsudek Krajského soudu v Brně ze dne 17.9.2015, č. j. 62 Af 75/2014-230, publ. pod č. 3335/2016 Sb. NSS.
[22]
Z uvedené judikatury lze zejména dovodit, že skutková podstata umožňující vydání zajišťovacího příkazu není shodná s tou, na jejímž základě lze daň vyměřit či doměřit. Po správci daně tedy nelze požadovat, aby v rámci zajišťovacího příkazu, respektive rozhodnutí o zamítnutí odvolání, postavil najisto a detailně prokazoval veškeré skutečnosti
relevantní
pro stanovení daně, neboť pro takový postup je místo v řízení o stanovení daně.
Z § 167 odst. 1 daňového řádu plyne, že správce daně může vydat zajišťovací příkaz na daň dosud nestanovenou pouze tehdy, existují-li objektivní skutečnosti,
které zakládají odůvodněnou obavu (tj. přiměřenou pravděpodobnost), že (i) daň bude v budoucnu v určité výši stanovena a zároveň že (ii) v době její vymahatelnosti bude tato daň nedobytná nebo bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi. Tyto skutečnosti musí být uvedeny v odůvodnění rozhodnutí správních orgánů.
[23] V nyní projednávané věci odůvodnění rozhodnutí správních orgánů (na něž je nutno nahlížet jako na jeden celek) před citovanými judikaturními závěry obstojí.
Soud tato odůvodnění hodnotí jako podrobná, zabývající se v prvé řadě situací samotného žalobce coby daňového subjektu, posléze důkladným rozborem jeho obchodních transakcí v předmětných zdaňovacích obdobích, ale též ve zdaňovacích obdobích souvisejících, popisem plateb na bankovních účtech, a též zhodnocením těchto transakcí z daňového pohledu.
[24]
Pokud jde o důvody svědčící budoucímu stanovení daně, nutno konstatovat, že správce daně velmi podrobně a tedy dostačujícím a zákonu odpovídajícím způsobem popsal okolnosti, na jejichž základě dospěl k závěru o splnění této podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů.
Žalobce obchodoval s drahými kovy, a to konkrétně se společnostmi A. J. Company & Trade s. r. o., SAFINA, a.s., STEP Finance, a.s., J & T BANKA, a.s. Tyto obchody však měly formu nestandardního obchodního řetězce zasaženého podvodem na DPH. Tuto úvahu správce daně opřel o znalost řetězce transakcí, z nichž společnost A. J. Company & Trade s. r. o., nakupuje drahé kovy. Obchodní společnosti, které této společnosti drahé kovy dodávají, přitom nakládají s finančními prostředky neodpovídajícími jejich majetkovým poměrům. V rámci obchodního řetězce se pak objevují společnosti, které jsou systémově určeny k tomu, aby pořizovaly zboží z jiného členského státu, přičemž vysoká daňová povinnost vzniklá z titulu pořízení zboží není do státního rozpočtu uhrazena. Správce daně dále popsal též skutečnost, že obchodování žalobce se společností A. J. Company & Trade s. r. o., vykazuje v rozsahu poskytnutých plnění neodpovídající obecně očekávané standardy v obchodování s danou komoditou. Poukázal na nelogičnost obchodních transakcí, jejich účelovost tak, aby jimi bylo správci daně znemožněno zajistit DPH exekucí na bankovních účtech. Způsob obchodování odpovídá v podstatě směnnému obchodu. Je natolik abnormální, přičemž role žalobce, coby nedávno vzniklého subjektu (ve vztahu k ostatním „zkušeným“ obchodníkům) je naprosto nelogická a účelová. Transakce žalobce by se ještě daly pochopit, pokud by se jednalo o náhodný, např. spekulativní obchod. Tak tomu však nebylo, neboť souhrn všech transakcí a plateb svědčí o jejich systémovosti. Správce daně uzavřel, že jím zjištěné okolnosti svědčí o tom, že žalobci bude stanovena DPH za předmětná zdaňovací období, a to za přijatá zdanitelná plnění v základní sazbě daně od společnosti A. J. Company & Trade s. r. o., za nákup drahých kovů dle evidence pro daňové účely s uplatněným nárokem na odpočet daně na řádku 40 podaného daňového přiznání.
[25] Co se týče
důvodů svědčících budoucí nedobytnosti daně
, i zde soud považuje odůvodnění rozhodnutí správních orgánů za zcela dostačující.
Správce daně zde vycházel zejména z majetkových poměrů žalobce, ale též ze shora popsaného způsobu jeho obchodování. Bylo zjištěno, že žalobce nemá žádný nemovitý majetek, ani automobily, podle všeho nemá ani žádné zaměstnance. V sídle žalobce bylo provedeno místní šetření, při němž nebyly nalezeny žádné postižitelné movité věci. Podstatné je též to, že na bankovních účtech žalobce nejsou dlouhodobě žádné finanční prostředky. Pokud tam jsou připsány, jsou následně, v podstatě obratem, přeposílány na bankovní účty jiných subjektů.
[26]
Těmito skutečnostmi správní orgány zároveň odůvodnily postup dle § 103 zákona o DPH
(správce daně vždy na straně 7 zajišťovacích příkazů, žalovaný pak na str. 6, 7, 8 napadeného rozhodnutí), na čemž soud nevidí cokoli protizákonného. Na uvedeném ničeho nemění ani žalobcovy pochyby o údajném narušení samotného systému DPH (mimořádné a v podstatě předběžné opatření uplatňované ve výjimečných případech totiž nemůže povahu tohoto systému narušit) či jeho argumentace o uplatnění institutu nespolehlivého plátce (proti případnému rozhodnutí se v tomto ohledu může žalobce bránit samostatnou správní žalobou). I z hlediska odůvodnění aplikace § 103 zákona o DPH tedy rozhodnutí správních orgánů obstojí.
[27] Žalobce dále namítl, že se nemohl seznámit se všemi podklady. V daném případě vskutku nebylo žalobci při nahlížení do spisu dne 26.2.2014 umožněno nahlédnout do vyhledávací části spisu.
Vyvstává tudíž otázka, zda v rámci odůvodnění zajišťovacího příkazu obstojí odkaz na vyhledávací část správního spisu, do jehož obsahu nemůže daňový subjekt v době vydání zajišťovacího příkazu z legitimních důvodů nahlédnout, neboť doposud probíhá nalézací řízení a shromažďování důkazních prostředků pro rozhodnutí o daňové povinnosti daňového subjektu in
merito
.
[28] Podle § 64 odst. 4 písm. d) daňového řádu se spis člení mimo jiné i na část vyhledávací. Písemnosti, které se zakládají do této části spisu, stanoví § 65 odst. 1 daňového řádu; mezi nimi se jedná také o písemnosti, které mohou být uplatněny v řízení jako důkazní prostředek, jestliže by jejich zpřístupnění daňovému subjektu zmařilo nebo ohrozilo cíl správy daní, účel úkonu nebo ohrozilo objektivnost důkazu [písm. a)] a písemnosti, které mohou být použity při stanovení daně jako pomůcky, jejichž zpřístupnění daňovému subjektu by ohrozilo zájem jiného daňového subjektu nebo jiných osob zúčastněných na správě daní [písm. b)].
[29]
Právní úprava obsažená v § 66 a násl. daňového řadu v zásadě vylučuje možnost daňového subjektu nahlížet do této části spisu, a to právě z důvodů, vztaženo na nyní posuzovanou věc, že by mohlo dojít ke zmaření či ohrožení cíle správy daní, neboť správce daně postupně shromažďuje důkazní prostředky týkající se řetězce transakcí s drahými kovy, nasvědčujících možnému podvodu na DPH, a zároveň vyhledávací část obsahuje údaje týkající se jiných daňových subjektů. Z tohoto důvodu je daňovému subjektu zákonem přiznáno právo nahlížet pouze do soupisu písemností vedených ve vyhledávací části spisu, aniž by z nich vyplýval jejich konkrétní obsah (§ 66 odst. 2 daňového řádu).
[30] Pokud tedy vyhledávací činností správce daně získal relevantními poznatky, které nasvědčují tomu, že obchodní transakce žalobce jsou součástí řetězce podvodu na DPH (aniž by soud jakkoliv hodnotil subjektivní stránku jednání žalobce), pak již v této fázi jsou podle zdejšího soudu naplněny zákonné předpoklady pro zajištění daně. Tento závěr odpovídá tomu, že zajišťovací příkaz je v případě šetření řetězce transakcí zatížených možným podvodem prostředkem přiměřeným, sledujícím legitimní cíl.
V této souvislosti je též legitimním požadavkem zajistit, aby některé údaje týkající se probíhajícího šetření řetězce transakcí nebyly žalobci zpřístupněny, jak již bylo výše soudem zdůrazněno.
[31] Aby však soud plně dostál smyslu soudního přezkumu, postupoval tak, že „suploval“ možnou procesní aktivitu žalobce, v níž je z uvedeného důvodu omezen.
Soud se proto seznámil s obsahem vyhledávací části správního spisu, jak byl žalovaným soudu zaslán, a to z hlediska jeho relevance ve vztahu k odůvodnění zajišťovacích příkazů správce daně a rozhodnutí žalovaného. Dospěl přitom k závěru, že obsah vyhledávací části spisu se nikterak nemíjí s odůvodněním zajišťovacích příkazů, podle nichž správce daně vycházel z poznatků ohledně fungování řetězce napojeného na společnost A. J. Company & Trade s. r. o., a ze skutečnosti, že žalobce uskutečňuje obchodní transakce v rámci tohoto řetězce obchodních transakcí.
[32] Na uvedeném ničeho nemění ani závěry uvedené v rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 24.8.2010, č. j. 5 As 39/2010-76 (na který žalobce poukazoval v žalobě), neboť tyto se vztahují ke správnímu trestání a nejsou tudíž v daném případě přiléhavé.
[33] Soud se tedy v dané věci ztotožnil s právním hodnocením podaným v odůvodněních rozhodnutí správních orgánů.
Co z uvedených příkladů vyplývá?
1.
K vydání zajišťovacího příkazu podle § 167 DŘ může dojít tehdy a jen tehdy, pokud je správce daně schopen odůvodnit svoji obavu, že daň, u které dosud neuplynul den splatnosti, nebo daň, která nebyla dosud stanovena, bude v době její vymahatelnosti nedobytná, resp. její vybrání bude spojeno se značnými obtížemi.
2.
Existují však i zajišťovací příkazy, a těch je nyní projednávána v soudních sporech většina, vydané ve spojení s § 103 ZDPH, který lze aplikovat, pokud z nastalé situace vyplývá, že hrozí nebezpečí z prodlení, pak platí, že je zajišťovací příkaz účinný a vykonatelný okamžikem jeho vydání. Správce daně současně s vydáním zajišťovacího příkazu učiní pokus vyrozumět vhodným způsobem daňový subjekt o vydání zajišťovacího příkazu a sepíše o tom úřední záznam.
Tímto ustanovením podle důvodové zprávy se zákonodárce rozhodl posunout okamžik účinnosti a vykonatelnosti určené § 101 odst. 5 a § 103 odst. 2 DŘ s cílem výběru daně zejména v případech, kdy je zřejmé, že se jedná o „nastrčený“ subjekt, který je součástí distribučních řetězců a plní úlohu osoby uskutečňující zdanitelná plnění, z kterých nepřiznává daň (zatímco další subjekt v distribučním řetězci si uplatní nárok na odpočet daně), přičemž tento nastrčený subjekt nekomunikuje s finančními úřady. Fakt, že zajišťovací příkaz bude účinným a vykonatelným již jeho vydáním, by měl finančním úřadům umožnit „zajistit“ finanční prostředky na účtu daného plátce. Asi není sporu o tom, že záměr „zatočit“ s nepoctivými subjekty parazitujícími na DPH, je bohulibý. Praxe s uplatněním tohoto ustanovení se vyvíjí a díky judikatuře se pomalu, při ztrátách na obou stranách, utváří obraz aplikace tohoto ustanovení. Jenom si ještě připomeňme, že v § 101 odst. 2 DŘ je vymezen dost nevhodně vzhledem k potřebám správy daní již samotný výraz „vydání“, a to pro svoji rozdvojenost a nejednoznačnost. Poměrně podrobně jsem tento problém popsala v článku „Co by stálo v daňovém procesu za úpravu?“5)
3.
Kde je podle mého názoru třeba zlepšit zákonnou úpravu, či spíše praxi, je okamžik, kdy má již správce daně v ruce vykonatelný exekuční titul - zajišťovací příkaz a volí další postup. Nemyslím si, že je vždy nezbytné okamžitě zahájit daňovou exekuci a prodat zabavené předměty. Tady bude opět velký problém se správním uvážením pod tlakem obavy správce daně, že pokud se zmýlí, nedojde k naplnění cíle správy daní. Zřejmě bude na místě, aby:
a)
daňový subjekt alespoň v tomto stádiu vývoje situace intenzivně spolupracoval se správcem daně a umožnil správci daně postupovat podle § 168 odst. 6 DŘ, tj. aby co nejdříve jednoznačně deklaroval, že nesplní povinnost uloženou v zajišťovacím příkazu a poukázal na případnou možnost zřízení zástavního práva k zajištění částky jím stanovené. Stejně významné je v tomto ohledu i ustanovení § 173 odst. 2 DŘ, které bylo přijato zákonným opatřením senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů. Tímto ustanovením se rozšířila pravomoc správce daně tak, že může rozhodnout o přijetí finanční záruky k zajištění dosud neuhrazené daně na základě předloženého písemného prohlášení výstavce v záruční listině o tom, že na jeho výzvu uhradí zajištěnou částku. V případě, že se nebude jednat o bankovní záruku, tak musí být taková listina opatřena úředně ověřeným podpisem,
b)
po zjištění možnosti, resp. přijetí zajištění povinnosti stanovené zajišťovacím příkazem, ať již zcela nebo byť jen částečně, přichází na pořad dne § 181 odst. 1 DŘ a jak správce daně, tak i daňový subjekt (oba mají možnost zahájit řízení o odložení či zastavení daňové
exekuce
) by měli zvážit velké výhody, které pro ně nastanou, dojde-li zcela nebo částečně k odložení již zahájené
exekuce
. Jednak nedojde k ohrožení výběru předmětné daně a také následky případného zjištění pochybení v zajišťovacím procesu jsou snáze a laciněji napravitelné,
c)
došlo znovu k posouzení způsobu zahajování daňové
exekuce
ve smyslu prostředků ochrany práv dlužníka. Opět poukazuji v detailech na citovaný článek ad 2.
Závěr
Není asi sporu o tom, že právní úprava zajišťovacího příkazu je dostačující a problémy nastávají zejména v rovině správního uvážení. Samotná skutečnost, že se jedná o dočasné rozhodnutí, které pozbývá posléze účinnosti, navozuje jako zásadní rovněž otázku
rychlosti vyřešení podstaty věci
. Jde o to, aby došlo co nejdříve k naplnění ustanovení § 168 odst. 4 a 5 DŘ a daňová povinnost byla postavena na jisto a placení se vrátilo do standardního procesu výběru daní.
1 Baxa, J.; Dráb, O.; Kaniová, L.; Lavický, P.; Schillerová, A.; Šimek, K.; Žišková, M.
Daňový řád. Komentář. II. díl.
Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s., 2011, s. 1018. „Zajišťovací příkaz je svou povahou tzv. předstižným rozhodnutím založeným na úvaze často hypotetické (‚co by bylo, kdyby‘)“.
2 Rozhodnutí ze dne 11.6.2014, sp. zn. 10 Afs 18/2015.
3 Rozhodnutí ze dne 16.4.2014, sp. zn. 7 Afs 27/2014-31, publikovaná právní věta ve Sbírce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu:
Rozhodnutí č: 3049
Daňové řízení: zajištění daně
I. Naplnění odůvodněné obavy ve smyslu § 167 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu, je třeba zkoumat individuálně ve vztahu ke konkrétním okolnostem případu. Existence odůvodněné obavy musí být založena na konkrétních poměrech daňového subjektu, které musí být vztaženy k výši dosud nesplatné nebo nestanovené daně.
II. Zajišťovací příkaz lze vydat i v případech, kdy ucelený a logický okruh indicií nižší intenzity (než je například hrozba insolvence či účelový odprodej majetku daňovým subjektem) svědčí o nedobré ekonomické situaci daňového subjektu, která ve vztahu k výši dosud nesplatné či nestanovené daně vyvolá odůvodněnou obavu (§ 167 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu) o schopnosti daňového subjektu daň v době její vymahatelnosti uhradit. (Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 16.4.2014, čj. 1 As 27/2014-31.)
4 Poznámka autorky: K zamítnutí kasační stížnosti došlo rozhodnutím dne 31.10.2016, čj. 2 Afs 239/2015-66 s podstatnou právní větou:
Daňové řízení: zajištění daně
I. Je-li s ohledem na okolnosti pravděpodobné, že daňový subjekt splatnou daň uhradí, byť postupně, je třeba zásadně upřednostnit standardní stanovení daně před okamžitým uspokojením budoucí daňové pohledávky exekucí zajišťovacího příkazu (§ 167 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu) na dosud nesplatnou nebo nestanovenou daň, jejímž důsledkem je ekonomická likvidace daňového subjektu.
II. Lhůta pro vyřízení odvolání proti zajišťovacímu příkazu (§ 168 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu) je propadnou procesní lhůtou, která je vydáním odvolacího rozhodnutí zkonzumována a po skončení soudního přezkumu rozhodnutí o zajištění daně již znovu neběží ani nepokračuje. Pokud správní soud shledá, že zákonné podmínky pro vydání zajišťovacího příkazu nebyly dodrženy, zruší kromě napadeného rozhodnutí i rozhodnutí I. stupně (zajišťovací příkaz). (Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 31.10.2016, čj. 2 Afs 239/2015-66.)
5 Bulletin KDP č. 4/2014.