Svěřenský fond - čas na změny

Vydáno: 14 minut čtení

Příspěvek přibližuje základní změny týkající se svěřenských fondů, které byly vneseny zákonem č. 460/2016 Sb. , kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, a další související zákony (dále jen zákon č. 460/2016 Sb. ).

Svěřenský fond - čas na změny
doc. Mgr. Ing.
Karel
Brychta,
Ph.D.,
VUT v Brně, Fakulta podnikatelská, Ústav financí
1. Svěřenský fond v OZ - úvod
Svěřenský fond je upraven v dílu 6 (Správa cizího majetku - § 1400 a násl.) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen OZ). Úprava tohoto institutu je zakotvena v oddílu 4 (Svěřenský fond - § 1448 a násl. OZ) - blíže viz tabulka č. 1.
 I------------------------------------------------------I---------------------I I Upravovaná oblast                                    I    Ustanovení OZ    I I------------------------------------------------------I---------------------I I Pojem svěřenského fondu a jeho vznik                 I   § 1448 - § 1452   I I------------------------------------------------------I---------------------I I Správa svěřenského fondu                             I   § 1453 - § 1456   I I------------------------------------------------------I---------------------I I Obmyšlený                                            I   § 1457 - § 1462   I I------------------------------------------------------I---------------------I I Dohled nad správou svěřenského fondu                 I   § 1463 - § 1467   I I------------------------------------------------------I---------------------I I Změny svěřenského fondu                              I   § 1468 - § 1470   I I------------------------------------------------------I---------------------I I Zánik svěřenského fondu                              I   § 1471 - § 1474   I I------------------------------------------------------I---------------------I  Tabulka č. 1: Úprava svěřenského fondu v OZ.  
Institut svěřenského fondu je z pohledu české úpravy institutem novým. Zákonitě tedy musela dříve či později vzniknout potřeba legislativních změn. Ty byly vyvolány připomínkami Ministerstva financí ČR, Ministerstva vnitra ČR a Vrchního státního zastupitelství v Praze1). Šlo přitom primárně o otázky související s vedením evidence svěřenských fondů. Podle stávající právní úpravy jsou totiž statuty svěřenských fondů evidovány pouze u jednotlivých notářů. To ve svých důsledcích znamená absenci efektivního veřejného dohledu. Kromě toho existující právní úprava představuje problém z hlediska ochrany oprávněných zájmů třetích osob2).
Nápravu v tomto ohledu vnáší právě zákon č. 460/2016 Sb., který zakotvuje mj. registrační povinnost svěřenských fondů. Ta by měla přispět k posílení transparence skutečností zapisovaných v souvislosti se zápisem svěřenského fondu3). V důsledku přijatých legislativních změn by mělo dojít i k posílení pozice věřitele4).
Např. § 1467 OZ by ve vztahu ke svěřenským fondům již neměl být tak bezzubý;5) stejně tak lze předjímat posílení věřitelské ochrany v kontextu aplikace § 589 a násl. OZ (Relativní neúčinnost). Zveřejnění bude nicméně podléhat pouze omezený okruh evidovaných údajů; některé údaje budou zveřejňovány jen na základě projeveného souhlasu. Okruh subjektů s přístupem k veškerým údajům o skutečnostech zapisovaných v souvislosti se zápisem svěřenského fondu do evidence je omezen6) s přihlédnutím k právům dotčených subjektů.
2. Legislativní změny v OZ
Legislativní změny v ustanoveních OZ vnesené zákonem č. 460/2016 Sb. nejsou ve spojení se svěřenskými fondy rozsáhlé. Dotčena jsou ustanovení § 1451, § 1452, § 1457 a § 1474 OZ.
Ustanovení § 1451 odst. 2 OZ bude s účinností od 1. 1. 2018 stanovovat, že: „Svěřenský fond vzniká dnem zápisu do evidence svěřenských fondů.“. Ustanovení § 1451 odst. 3 OZ bude přebírat část textu aktuálního § 1451 OZ. Text nového § 1451 odst. 3 OZ je následující: „Byl-li však svěřenský fond zřízen pořízením pro případ smrti, vznikne smrtí zůstavitele. Do evidence svěřenských fondů se zapíše po svém vzniku.“.
Požadavek na obsah statutu se nově rozšíří o „počet svěřenských správců a způsob jejich jednání.“ - viz § 1452 odst. 2 písm. g) novelizovaného znění OZ. Do § 1457 OZ se nově vkládá nový odstavec 3, který zní: „Jmenování nebo jiné určení obmyšleného svěřenského fondu zřízeného k soukromému účelu je účinné dnem, kdy byl obmyšlený zapsán do evidence svěřenských fondů.“.
Na konci § 1474 OZ se doplňuje věta: „Svěřenský správce podá návrh na výmaz svěřenského fondu z evidence svěřenských fondů do třiceti dnů od zániku svěřenského fondu.“.
Dle čl. X (Účinnost) zákona č. 460/2016 Sb. nabývají shora uvedené změny v OZ účinnosti od 1. 1. 2018.
V čl. II (Přechodná ustanovení) zákona č. 460/2016 Sb. k OZ jsou stanoveny lhůty pro přizpůsobení se požadavkům plynoucím z nové právní úpravy a sankce v případě jejich neplnění (viz tabulka č. 2 dále).
 I-----------------I-------------------------I--------------I-----------------I I      Zákon      I Povinnost               I    Lhůta     I     Sankce      I I č. 460/2016 Sb. I                         I při neplnění I                 I I-----------------I-------------------------I--------------I-----------------I I  Čl. II bod 3.  I Svěřenský fond, který   I   Do šesti   I Nebude-li návrh I I                 I nabytí vznikl přede     I  měsíců ode  I na zápis podán  I I                 I dnem účinnosti zákona   I  dne nabytí  I  v této lhůtě,  I I                 I č. 460/2016 Sb., se     I   účinnosti  I      správa     I I                 I musí zapsat do evidence I předmětného  I   svěřenského   I I                 I svěřenských fondů.      I   zákona.    I fondu zanikne.  I I-----------------I-------------------------I              I-----------------I I  Čl. II bod 4.  I Obmyšlený svěřenského   I              I Nebude-li návrh I I                 I fondu zřízeného k       I              I na zápis podán  I I                 I soukromému účelu, který I              I  v této lhůtě,  I I                 I vznikl před účinností   I              I   účinky jeho   I I                 I zákona č. 460/2016 Sb., I              I jmenování nebo  I I                 I pokud byl jmenován nebo I              I  jiného určení  I I                 I jinak určen přede dnem  I              I    zanikají.    I I                 I nabytí účinnosti zákona I              I                 I I                 I č. 460/2016 Sb., se     I              I                 I I                 I zapíše do evidence      I              I                 I I                 I svěřenských fondů.      I              I                 I I-----------------I-------------------------I--------------I-----------------I  Tabulka č. 2: Lhůty pro přizpůsobení se požadavkům nové právní úpravy.  
Čl. II bodu 5. Přechodných ustanovení zákona č. 460/2016 Sb. stanoví, že: „Zahájí-li se ve lhůtě podle bodu 3 nebo 4 řízení o jmenování svěřenského správce, neskončí tato lhůta dříve než za šest měsíců ode dne, kdy byl svěřenský správce jmenován.“
 
3. Legislativní změny v zákoně o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob
Významných změn v souvislosti s evidencí svěřenských fondů pochopitelně doznává zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZoVR“).
Povinnost uveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup informace o svěřenských fondech zapsaných v České republice dopadá na Ministerstvo financí (viz § 7 odst. 2 ZoVR).
Do ZoVR byla zákonem č. 460/2016 Sb. včleněna relativně rozsáhlá Hlava IV (Evidence svěřenských fondů). Na evidenci svěřenských fondů se ustanovení ZoVR o veřejném rejstříku použijí obdobně (§ 65a odst. 1 ZoVR). ZoVR pamatuje i na existenci svěřenských fondů nebo obdobných zařízení, která se řídí právem jiného státu, působících na území České republiky. Zavádí pro ně legislativní zkratku zahraniční svěřenský fond (viz § 65a ZoVR).
Návrh na zápis zřízeného svěřenského fondu do evidence svěřenských fondů podává svěřenský správce (§ 65b ZoVR), zatímco návrh na změnu nebo výmaz svěřenský správce může podat (§ 65c ZoVR).7)
Ustanovení § 65d ZoVR vymezuje taxativně údaje zapisované do evidence svěřenských fondů. Další skutečnosti zapisované do evidence svěřenských fondů uvádí § 65f ZoVR. V případě tohoto ustanovení jde o určité speciální situace (např. den zrušení nebo zániku správy svěřenského fondu, zahájení insolvenčního řízení). Specifika ve vztahu k zahraničním svěřenským fondům ve vztahu ke skutečnostem zapisovaným do evidence svěřenských fondů jsou obsažena v § 65g ZoVR.
Ustanovení § 65e ZoVR zakotvuje, které údaje se neuvádějí v opisu z evidence svěřenských fondů ani se neuveřejňují, ledaže byl ke zpřístupnění dán souhlas. Jde o legitimní zakotvení ochrany osobních údajů dotčených osob. Náhledem posledně uvedeného kritéria může dojít k vyloučení určitých listin zakládaných do sbírky listin ze zveřejňování.
Další ustanovení § 65d ZoVR pak uvádí situace, za kterých je shora uvedená ochrana prolomena. Jedná se např. o poskytnutí přístupu k příslušným údajům soudům, orgánům činným v trestním řízení, správci daně, poplatku nebo jiného obdobného peněžitého plnění pro účely výkonu jejich správy.
Dosavadní hlava IV se označuje jako hlava V (Sbírka listin). I zde pochopitelně došlo ke změnám. Výčet listin týkajících se svěřenského fondu je uveden v tabulce č. 3 níže.
 I----------------------------------------------------------------I-----------I I                        Listina                                 I § 66 ZoVR I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Statut svěřenského fondu. písm. a) Rozhodnutí o jmenování,     I písm. b)  I I odvolání nebo doklad o jiném ukončení funkce svěřenského       I           I I správce.                                                       I           I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Rozhodnutí o zrušení svěřenského fondu, doklad o jiném důvodu  I písm. d)  I I skončení správy svěřenského fondu, rozhodnutí, že majetek      I           I  I svěřenského fondu bude převeden do jiného svěřenského fondu    I           I I nebo do vlastnictví právnické osoby.                           I           I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Rozhodnutí soudu vydaná podle zákona upravujícího řešení       I písm. k)  I I úpadku, hrozícího úpadku a oddlužení fyzických a právnických   I           I  I osob ve vztahu k zapsané osobě, svěřenskému správci nebo       I           I I majetku ve svěřenském fondu, a to                              I           I I   1. usnesení o zahájení insolvenčního řízení,                 I           I I   2. usnesení o předběžných opatřeních,                        I           I I   3. rozhodnutí o úpadku nebo jiné rozhodnutí o insolvenčním   I           I I      návrhu,                                                   I           I  I   4. usnesení o prohlášení konkursu a o schválení konečné      I           I I      zprávy,                                                   I           I I   5. usnesení o povolení reorganizace a usnesení o schválení   I           I I      reorganizačního plánu a jeho změn a                       I           I  I  6. usnesení, jímž se insolvenční řízení končí.                I           I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Rozhodnutí podle § 66 odst. 1 písm. o) ZoVR 8)  týkající       I písm. p)  I I se výkonu rozhodnutí nebo 
exekuce
postižením prodeje závodu I I I obchodní
korporace
nebo jeho části, rozhodnutí podle I I I § 66 odst. 1 písm. o) ZoVR týkající se výkonu rozhodnutí nebo I I I
exekuce
postižením závodu nebo jeho části ve svěřenském fondu. I I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Rozhodnutí soudu o nahrazení původního účelu veřejně I písm. t) I I prospěšného svěřenského fondu podobným účelem. I I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Smlouvu nebo jiný doklad o zvýšení majetku ve svěřenském fondu I písm. w) I I zřízeném za soukromým účelem, k němuž došlo jinak než z výnosů I I I majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn. I I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Smlouvu nebo jiný doklad o zvýšení majetku ve svěřenském fondu I písm. x) I I zřízeném za soukromým účelem, k němuž došlo jinak než z výnosů I I I majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn. I I I Pozn. autora: Zákonodárce zřejmě opomenul v rámci zákona I I I č. 460/2016 Sb. „odstranit“ toto ustanovení z dikce I I I § 66 písm. x). Došlo k jeho přesunu pod § 66 písm. w). I I I----------------------------------------------------------------I-----------I I Další listiny, o kterých tak stanoví zákon, nebo o jejichž I písm. z) I I uložení požádá zapsaná osoba, má-li na tom právní zájem. I I I----------------------------------------------------------------I-----------I Tabulka 3: Sbírka listin u svěřenského fondu po novele provedené zákonem č. 460/2016 Sb.
Část čtvrtá novelizovaného ZoVR obsahuje pravidla pro řízení ve věcech evidence svěřenských fondů a zápis notářem (viz § 118a ZoVR ve znění zákona č. 460/2016 Sb.). Ustanovení § 118a odst. 2 ZoVR stanovuje, že k řízení o návrhu na zápis je příslušný krajský soud, v jehož obvodu je obecný soud svěřenského správce. K provedení prvního zápisu svěřenského fondu, který byl zřízen pořízením pro případ smrti, a k řízení o návrhu na další zápis týkající se tohoto svěřenského fondu je pak příslušný krajský soud, v jehož obvodu je soud, u něhož je vedeno řízení o pozůstalosti.
Nový § 118a ZoVR ve svém posledním odstavci stanoví, že: „Neplní-li svěřenský správce povinnosti podle § 1049) opakovaně nebo může-li takové neplnění mít závažné důsledky pro třetí osoby a je na tom právní zájem, může soud i bez návrhu zahájit řízení o zrušení svěřenského fondu; soud na tuto skutečnost svěřenského správce upozorní a poskytne mu přiměřenou lhůtu k odstranění nedostatků. Neodstraní-li svěřenský správce nedostatky ani v této lhůtě, vyrozumí soud před zahájením řízení o zrušení svěřenského fondu o této skutečnosti zakladatele, obmyšleného a další osobu oprávněnou k výkonu dohledu nad správou svěřenského fondu a poskytne jim přiměřenou lhůtu k nápravě.“.
Dle novelizovaného § 11 odst. 1 písm. l) a nového písm. o) zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZoSP), bude řízení ve věcech výmazu svěřenského fondu, stejně jako zápis svěřenského fondu do veřejného rejstříku nebo jeho změny, osvobozeno od soudního poplatku.
Zároveň byl zákonem č. 460/2016 s účinností od 1. 1. 2016 vnesen do ZoSP nový § 16a. Ten má následující znění: „Pro účely tohoto zákona se za veřejný rejstřík považuje i evidence svěřenských fondů.“. Tento „záměr“ zákonodárce zřejmě souvisí se zakotvením možnosti přímého notářského zápisu svěřenského fondu do evidence svěřenských fondů. Dle sazebníků poplatků (položka 39) je první zápis osoby do veřejného rejstříku provedený notářem (tedy na základě dikce § 16a ZoSP i do evidence svěřenských fondů) zpoplatněn částkou 2 700 Kč10).
Soudní řízení ve věci zápisu má tedy určitou konkurenční výhodu spočívající v osvobození od soudního poplatku.
1) Důvodová zpráva k zákonu č. 460/2016 Sb., změna občanského zákoníku a souvisejících zákonů. Dostupné z ASPI: LIT216786CZ.
2) Důvodová zpráva k zákonu č. 460/2016 Sb., změna občanského zákoníku a souvisejících zákonů. Bod 7.1.1 (Přiměřenost). Dostupné z ASPI: LIT216786CZ.
3) Důvodová zpráva k zákonu č. 460/2016 Sb., změna občanského zákoníku a souvisejících zákonů. Bod 7.3 (Transparence a otevřená data). Dostupné z ASPI: LIT216786CZ.
4) Důvodová zpráva k zákonu č. 460/2016 Sb., změna občanského zákoníku a souvisejících zákonů. K bodům 8 až 10. Dostupné z ASPI: LIT216786CZ.
5) Ustanovení § 1467 OZ stanoví následující: „Účastní-li se svěřenský správce, zakladatel nebo obmyšlený činů sledujících úmyslné poškození práv zakladatelova věřitele nebo poškození svěřenského fondu, jsou zavázáni společně a nerozdílně.“.
6) Důvodová zpráva k zákonu č. 460/2016 Sb., změna občanského zákoníku a souvisejících zákonů. Bod 7.3 (Transparence a otevřená data). Dostupné z ASPI: LIT216786CZ.
7) V souvislosti s legislativní změnou lze předpokládat změnu (doplnění) v inteligentním formuláři pro podání do veřejného rejstříku (https://or.justice.cz/ias/ui/podani).
8) Text § 66 odst. 1 písm. o) ZoVR je následující: „rozhodnutí soudu o nařízení výkonu rozhodnutí postižením účasti povinného v obchodní korporaci, jakož i rozhodnutí soudu o zastavení výkonu rozhodnutí, vyrozumění o zahájení
exekuce
, exekuční příkaz na postižení podílu některého společníka ve společnosti, jakož i rozhodnutí o zastavení
exekuce
nebo sdělení, že
exekuce
skončila jinak než zastavením, ...“.
9) Ustanovení § 104 (Následky porušení povinnosti předložit listiny) ZoVR ve znění zákona č. 460/2016 Sb. stanoví následující: „Předseda senátu může uložit pořádkovou pokutu zapsané osobě také tehdy, jestliže neuposlechla výzvy rejstříkového soudu, aby mu sdělila skutečnosti nebo předložila listiny potřebné k rozhodnutí v řízení zahájeném bez návrhu nebo aby mu předložila listiny, které podle tohoto nebo jiného zákona mají být založeny do sbírky listin; pořádkovou pokutu lze uložit do výše 100 000 Kč.“.
10) Uvedená částka představuje pouze poplatek za zápis, nikoliv celkové výdaje ve spojitosti s daným notářským úkonem.