Legislativní novinky k 4. 12. 2017

Vydáno: 7 minut čtení

Předkládaný příspěvek si klade za cíl obeznámit čtenáře s aktualitami, především z oblasti daňové, o kterých informovala Finanční správa na svých webových stránkách. Exkurz do dílčích daňových problematik je doplněn krátkou zmínkou o uzavřených příspěvcích projednávaných v rámci Koordinačního výboru, které jistě přinesou jasnější výklad a budou užitečným vodítkem pro poradce, kteří se ve své praxi s projednávanými oblastmi setkávají.

Legislativní novinky k 4. 12. 2017
Ing.
Lenka
Froschová,
Tax Consultant, Brantl & Partners, s.r.o.
 
Povinné položky kontrolního hlášení
S účinností od 1. 1. 2018 platí novelizované ustanovení § 101d odst. 1 zákona o DPH (zákon č. 235/2004 Sb.), které podrobněji uvádí okruhy povinných položek formuláře kontrolního hlášení. Tato novela nepřináší změnu samotného obsahu, struktury ani požadovaných dat formuláře, ale pouze konkretizaci povinných náležitostí kontrolního hlášení. Kromě obecných náležitostí je plátce DPH povinen ve formuláři uvést:
identifikaci a kontaktní údaje plátce,
údaje o plnění a úplatách,
údaje o uplatněném nároku na odpočet,
identifikační údaje odběratele nebo dodavatele.
Doplnění ustanovení je reakcí na nález Ústavního soudu č. 40/2017 Sb. ze dne 6. 12. 2016, sp. zn. Pl. ÚS 32/15, ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, který k 31. 12. 2017 zrušil obecnou úpravu obsahu kontrolního hlášení v zákoně o DPH.
 
Vyloučení některých tržeb z EET
Dne 14. 11. 2017 vyšlo ve Sbírce zákonů nařízení vlády č. 376/2017 Sb., o vyloučení některých tržeb z evidence tržeb. Toto nařízení ze dne 6. 11. 2017 stanoví, které tržby nejsou evidovanou tržbou z důvodu rizika ztížení plynulého a hospodárného výkonu činnosti poplatníka, a dále tržby, které nejsou evidovanými pouze dočasně.
Z evidence jsou vyloučeny tržby u těžce zrakově postiženého poplatníka daně z příjmů fyzických osob, který:
vlastní průkaz ZTP/P z důvodu nevidomosti nebo těžké hluchoslepoty,
podniká bez zaměstnanců nebo spolupracujících osob, ledaže tyto osoby splňují bod předcházející,
není společníkem společnosti, z jejíž činnosti tržba plyne, ledaže všichni společníci splňují bod první, a
tuto tržbu přijímá sám, nebo prostřednictvím zaměstnance, spolupracující osoby nebo společníka společnosti, kteří vlastní průkaz ZTP/P z důvodu uvedeného v bodě prvním.
Dočasně evidovanou tržbou není tržba z prodeje sladkovodních ryb a souvisejících služeb spotřebiteli, které se uskuteční od 14. do 24. 12. v provozovně poskytující pouze tyto tržby. Výjimka se dle nařízení vztahuje na předmětné tržby uskutečněné do 31. 12. 2019.
Nařízení je účinné ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů.
 
Daň z nabytí nemovitých věcí u poplatníka nabyvatele
Finanční správa vydala dne 24. 11. 2017 na svých webových stránkách tiskovou zprávu GFŘ, ve které informuje veřejnost ve věci nezahrnutí DPH do základu daně z nabytí nemovitých věcí. Nově bude toto pravidlo akceptováno Finanční správou také v případě, kdy je poplatníkem daně z nabytí nabyvatel.
V nedávné době došla Finanční správa na základě rozsudků Nejvyššího správního soudu (rozhodnutí NSS ze dne 28. 6. 2017, čj. 4 Afs 88/2017-35, rozhodnutí NSS ze dne 22. 8. 2017, čj. 7 Afs 301/2016-70) k závěru, že v případě poplatníka – převodce nemovité věci nelze do základu daně zahrnout DPH jako součást ceny sjednané. Vyvstala tak otázka, jak je to v případě poplatníka – nabyvatele. Jak vyplývá z tiskové zprávy, po důkladné analýze se Finanční správa rozhodla aplikovat přístup NSS také na případy, kdy je poplatníkem nabyvatel. Závěr ke změně své metodiky a správní praxe podepřela také mimo jiné právní větou zveřejněnou k prvnímu výše zmiňovanému rozsudku: „
Součástí základu daně z nabytí nemovitých věcí podle § 11 odst. 1 písm. a) zákonného opatření, ve znění účinném do 31. 10. 2016 nebyla daň z přidané hodnoty, která byla uhrazena převodci, který byl plátcem daně z přidané hodnoty
“, v níž není výslovné ujednání, že se tvrzení vztahuje pouze k poplatníkovi – převodci.
Nový přístup bude aplikován na řízení dosud neukončená (daň dosud nebyla správcem daně vyměřena, příp. probíhá odvolací řízení). Pokud bylo řízení již ukončeno, mohou poplatníci – nabyvatelé uplatnit své právo podáním dodatečného daňového přiznání.
Je nutné však upozornit, že výše uvedený přístup se vztahuje na situace, kdy je nabývací hodnotou cena sjednaná a převodce nemovité věci je plátcem DPH.
 
Základní sazby zahraničního stravného
Dne 30. 11. 2017 vyšla ve Sbírce zákonů Vyhláška č. 401/2017 Sb., ze dne 23. 11. 2017, o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2018, kterou vyhlašuje Ministerstvo financí. Od 1. 1. 2018 tak platí v případě některých států nové sazby stravného, které dle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) přísluší zaměstnanci při zahraniční pracovní cestě. Z evropských zemí dochází ke zvýšení sazeb u Belgie (ze 45 EUR na 50 EUR) a Velké Británie (ze 40 GDP na 45 GDP), z ostatních států mimoevropských dochází ke zvýšení například u Austrálie a Oceánie (z 50 USD na 55 USD) a Nového Zélandu (z 50 USD na 55 USD).
 
Daň z příjmů fyzických osob – tiskopisy
Poplatníci daně z příjmů fyzických osob, včetně daňových nerezidentů, kteří mají pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky, budou moci činit podání svého daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob prostřednictvím nového tiskopisu Ministerstva financí, a to s označením č. 25 5405/D MFin 5405/D – vzor č. 2. Pro přiznání zahrnující také příjmy ze zahraničí je určen tiskopis č. 25 5405 MFin 5405 – vzor č. 24. Finanční správa informuje, že zmiňované tiskopisy budou dostupné na jejích webových stránkách v sekci Databáze aktuálních daňových tiskopisů od poloviny prosince 2017 a od ledna 2017 budou dostupné v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO). V tiskopisech je reagováno na změnu legislativy, která zavádí například změnu odpočtu na penzijní připojištění, resp. doplňkové penzijní spoření, a soukromé životní pojištění, a to až do výše 24 000 Kč za zdaňovací období, zvyšuje se sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení na 11 000 Kč a také výše daňového zvýhodnění na děti.
 
Krátce ke Koordinačnímu výboru
Na jednání Generálního finančního ředitelství s Komorou daňových poradců byly dne 15. 11. 2017 uzavřeny bez rozporu příspěvky:
505/28.06.17 Vrácení daně v tuzemsku osobám registrovaným k dani v jiném členském státě
Příspěvek si kladl za cíl objasnit pravidla pro osoby registrované v jiném členském státě, které podávají žádost o vracení daně v tuzemsku, a to v případě, že má tato osoba provozovnu v dalším členském státě, nebo ve třetí zemi a tuzemská plnění jsou přijata touto stálou provozovnou.
509/15.11.17 DPH režim u školení určených pro omezený okruh účastníků
V rámci příspěvku bylo poukázáno na případy, kdy není jednoznačné, zda se pro určení místa plnění u školení jedná o zajištění vzdělávací služby ve smyslu § 10b zákona o DPH, nebo o službu podléhající základnímu pravidlu dle § 9 odst. 1 zákona o DPH.
513/15.11.17 Prodej přes internetový obchod hrazený prostřednictvím platební brány – okamžik vzniku příjmu pro obchodníka s daňovou evidencí
Cílem příspěvku bylo určit okamžik vzniku příjmu z prodeje zboží či služby, a to u poplatníka – fyzické osoby, která vede daňovou evidenci, a úhrada za zboží či službu probíhá prostřednictvím platební brány instituce elektronických peněz.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2017.