Příjmy fyzických osob osvobozené od daně

Vydáno: 11 minut čtení

V následujícím textu se budu zabývat problematikou příjmů fyzických osob, které jsou osvobozeny od daně z příjmů. Obecně připadá v úvahu osvobození příjmů podle § 4 ZDP (jedná se o ustanovení obecné vztahující se na veškeré příjmy). U zaměstnanců se ještě setkáváme s příjmy od daně osvobozenými podle § 6 odst. 9 ZDP a v rámci kategorie ostatních příjmů o osvobození podle § 10 odst. 3 ZDP , ty ale předmětem tohoto článku nebudou. Vzhledem k tomu, že osvobozených příjmů je celá škála, nelze zde všechny uvést. Zmíním tedy ty, se kterými se v praxi setkáváme nejčastěji.

Příjmy fyzických osob osvobozené od daně
Ing.
Helena
Machová
daňová poradkyně
 
Příjmy z prodeje nemovitých věcí
 
Rodinné domy a byty
Prodává-li fyzická osoba rodinný dům nebo byt (a to včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu a včetně souvisejícího pozemku), je příjem z prodeje osvobozen od daně za předpokladu, že zde měl prodávající bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem.
Příklad 1
Fyzická osoba bydlela od roku 1995 v družstevním bytě. Tento byt odkoupila do osobního vlastnictví v lednu 2018. V srpnu 2018 byt prodá.
Příjem je od daně osvobozen.
Příklad 2
Fyzická osoba vlastnila byt od roku 2010. V letech 2010 až 2015 v bytě bydlela a v dalších letech jej pronajímala a bydlela spolu se svou manželkou v rodinném domě. V roce 2018 byt prodá.
Příjem není od daně osvobozen.
Obdobně se postupuje také u příjmu z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.
Příklad 3
Fyzická osoba zakoupila v prosinci 2016 byt, ve kterém bude bydlet do května 2018. Pak byt prodá a získané prostředky použije na nákup rodinného domku.
Příjem je od daně osvobozen.
Pro osvobození příjmů plynoucích manželům z jejich společného jmění postačí, aby podmínku pro osvobození splnil jen jeden z manželů. Osvobození se nevztahuje na situace, kdy prodávaný rodinný dům nebo byt byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, a to do dvou let od jeho vyřazení z obchodního majetku.
Příklad 4
Fyzická osoba vlastní od roku 2008 rodinný dům, v jehož přízemí provozuje podnikatelskou činnost a v patře s rodinou bydlí. Rodinný dům má zahrnutý v obchodním majetku. V roce 2018 dům prodá, aniž ukončí podnikatelskou činnost a dům vyřadí z obchodního majetku.
Příjem není od daně osvobozen.
 
Ostatní nemovité věci
Příjmy z prodeje ostatních nemovitých věcí jsou od daně osvobozeny tehdy, když doba mezi nabytím a prodejem přesáhne pět let. Obdobným způsobem se posoudí i byty a rodinné domy, není-li splněna podmínka dvouletého časového testu bydlení (viz výše).
Příklad 5
Fyzická osoba zakoupila v roce 2006 pozemek, ten v roce 2018 prodá.
Příjem je od daně osvobozen.
Příklad 6
Fyzická osoba v roce 2009 koupila do osobního vlastnictví byt, ve kterém nikdy nebydlela a pronajímala jej. Byt v roce 2018 prodá.
Příjem je od daně osvobozen.
V případě, kdy jde o prodej nemovitostí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou nemovitost byla prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele.
Příklad 7
Otec pořídil rekreační chatu v roce 1997. V roce 2018 zemřel a chatu zdědila dcera. Ta chatu ve stejném roce prodala.
Příjem je od daně osvobozen.
Stejně jako v případě rodinných domů a bytů se osvobození příjmů z prodeje nemovitostí neuplatní tehdy, kdy nemovitost byla zařazena do obchodního majetku, a to do pěti (nikoliv dvou) let od vyřazení z tohoto majetku.
Příklad 8
Podnikatel zakoupil v roce 2000 hotel, který provozoval. V roce 2018 podnikání ukončil a hotel prodal.
Příjem není od daně osvobozen.
Příklad 9
Podnikatel pořídil v roce 2006 dílnu, ve které opravoval motorová vozidla. Ze zdravotních důvodů musel tuto činnost v roce 2010 ukončit, dílnu z obchodního majetku vyřadil a dále ji pronajímal. V roce 2018 dílnu prodal.
Příjem je od daně osvobozen.
Osvobození se nevztahuje na příjmy, které plynou poplatníkovi z budoucího prodeje nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, uskutečněného v době do pěti let nabytí, a z budoucího prodeje nemovitostí, bytů nebo nebytového prostoru, uskutečněného v době do pěti let od jejich vyřazení z obchodního majetku, i když kupní smlouva bude uzavřena až po pěti letech od nabytí nebo vyřazení z obchodního majetku. Obdobně to platí i v případě výše uvedených bytů a rodinných domů, kde je nutno splnit nikoliv pětiletý, ale dvouletý časový test. V těchto případech není podstatné, kdy dojde k přijetí finančních prostředků, ale to, v jaké lhůtě je uzavřena smlouva.
Příklad 10
Fyzická osoba koupila v roce 2016 byt, ve kterém bydlí. V roce 2018 uzavřela smlouvu o budoucím prodeji tohoto bytu, na základě které bude byt prodán na konci roku 2019. První část platby obdržela prodávající při podpisu smlouvy o budoucím prodeji, druhou obdrží až na konci roku 2019.
Příjem (obě jeho části) je nutno zdanit, protože smlouva o budoucím prodeji byla uzavřena do dvou let od nabytí bytu. Osvobození není možno uplatnit.
 
Příjmy z prodeje hmotných movitých věcí
V zásadě platí, že prodej movitých věcí je od daně osvobozen. Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. Tou první jsou motorová vozidla, letadla a lodě. V případě jejich prodeje je třeba – pro osvobození příjmů z prodeje od daně – splnit jednoletý časový test vlastnictví. Jinými slovy: aby byly příjmy z prodeje motorových vozidel, letadel a lodí osvobozeny od daně, musí je prodávající – fyzická osoba – vlastnit déle než jeden rok.
Příklad 11
Fyzická osoba zakoupila v červnu 2017 osobní automobil. Automobil v červenci 2018 prodá.
Příjem je od daně osvobozen.
Příklad 12
Fyzická osoba zakoupila osobní automobil v lednu 2017. Automobil prodá v srpnu 2018.
Příjem není od daně osvobozen.
Druhou výjimkou pak je (obdobně jako je tomu u nemovitostí) situace, kdy věci jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do pěti let od jejich vyřazení.
Příklad 13
Podnikatel zakoupil v roce 2010 nákladní automobil, který zahrnul do obchodního majetku. V roce 2018 jej prodal, aniž by jej z obchodního majetku vyřadil.
Příjem je nutno zdanit.
 
Příjmy z přijaté náhrady škody
Od daně jsou dále osvobozeny přijaté náhrady škody včetně úmrtného a příspěvku na pohřeb podle zvláštních právních předpisů (zákon o vojácích z povolání, nebo zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů), náhrada nemajetkové újmy (např. pomluva), plnění z pojištění majetku a z pojištění odpovědnosti za škody kromě plateb přijatých náhradou za ztrátu příjmu a plateb přijatých jako náhrada za škody způsobené na majetku, který byl zahrnut v době vzniku škody do majetku obchodního nebo sloužil k pronájmu. Osvobozené dále není plnění z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s podnikatelskou činností anebo pronájmem.
Příklad 14
Fyzické osobě byl zcizen osobní automobil, který nebyl zahrnutý v majetku obchodním. Automobil byl pro případ zcizení pojištěn.
Plnění od pojišťovny je od daně osvobozeno.
Příklad 15
Fyzická osoba má v obchodním majetku zahrnutou výrobní halu, která částečně vyhořela. Pro případ této škody je nemovitost pojištěna.
Plnění od pojišťovny je zdanitelným příjmem.
 
Příjmy plnění z pojištění osob
Plnění z pojištění osob je v zásadě od daně osvobozeno. Výjimkou je ale jednorázové plnění, odkupné nebo odbytné a penze z penzijního pojištění a z pojištění pro případ dožití, a to z pojištění pro případ dožití, pro případ smrti nebo dožití, z důchodového pojištění a z doplňkového penzijního spoření, u kterých je vymezeno období jejich pobírání, a s výjimkou jiného příjmu z pojištění osob, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy.
Příklad 16
Fyzická osoba má uzavřeno úrazové pojištění. Při zimním lyžařském zájezdu si zlomila nohu.
Pojistné plnění je od daně osvobozeno.
Příklad 17
Fyzická osoba má uzavřeno pojištění pro případ dožití (důchodové pojištění). V 60 letech je vyplaceno pojistné.
Přijaté pojistné (snížené a zaplacené pojistné) je zdanitelným příjmem podle § 8 ZDP (příjem z kapitálového majetku).
 
Příjmy z prodeje cenných papírů
Od daně z příjmů fyzických osob je osvobozen příjem z úplatného převodu cenných papírů, pokud jejich úhrn u poplatníka ve zdaňovacím období nepřesáhne částku 100 000 Kč. Osvobození se nevztahuje na prodej cenných papírů, které byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do 3 let od ukončení činnosti (nikoliv od vyřazení z obchodního majetku), ze které plyne příjem ze samostatné činnosti.
Dále pak platí že (nepřipadá-li v úvahu osvobození z titulu příjmu do výše 100 000 Kč), je od daně osvobozen příjem z prodeje cenných papírů, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhla 3 roky.
Příklad 18
Poplatník nakoupil v lednu 2015 akcie za 1 000 000 Kč. Tyto akcie prodá za 1 200 000 Kč:
a) v březnu 2017 příjem je nutno zdanit, osvobození nepřipadá v úvahu,
b) v březnu 2018 příjem je od daně osvobozen.
Příklad 19
Podnikatel nakoupil v dubnu 2014 akcie, které zahrnul do svého obchodního majetku. Podnikání ukončí k 31. 12. 2018.
Příjem z prodeje akcií bude osvobozen od daně až tehdy, pokud bude realizován v roce 2022.
Příklad 20
Poplatník zakoupil na začátku roku 2018 akcie za 250 000 Kč. Část těchto akcií prodá ještě v roce 2018 za 95 000 Kč.
Vzhledem k tomu, že částka nepřesáhla 100 000 Kč, příjem bude od daně osvobozen, i když doba mezi nabytím a prodejem akcií nepřesáhla 3 roky.
 
Příjmy z převodu obchodních podílů
Příjmy z úplatného převodu podílu v obchodní korporaci jsou osvobozeny od daně tehdy, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem dobu pěti let.
Příklad 21
Fyzická osoba se stala v roce 2012 společníkem s. r. o. (vklad činil 200 000 Kč). V roce 2018 svůj podíl prodá za 1 mil. Kč.
Příjem je od daně osvobozen.
Osvobození se ale nevztahuje na příjmy z převodu účastí, které byly pořízeny z obchodního majetku poplatníka, a to do pěti let od ukončení podnikatelské činnosti. Časový test počíná běžet – obdobně jako je tomu u cenných papírů – dnem ukončení podnikatelské činnosti.
 
Příjem jako náhrada (odstupné) za uvolnění bytu
Od daně je osvobozen příjem získaný formou nabytí vlastnictví k bytu jako náhrady za uvolnění bytu a náhrada (odstupné) vyplacená uživateli bytu za podmínky, že poplatník náhradu (odstupné) použil nebo použije na uspokojení vlastní bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž náhradu přijal. Příjem je od daně osvobozen i tehdy, když byl vynaložen na obstarání bytové potřeby v době jednoho roku před obdržením.
Bytovými potřebami se pro tento účel rozumí bytové potřeby definované v § 15 odst 3 ZDP.
Přijetí náhrady je v tomto případě třeba oznámit správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k příjmu došlo. Nutno ale uvést, že případné opomenutí této oznamovací povinnosti nemá na osvobození příjmu vliv.
Obdobně se postupuje i u příjmů z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a pokud poplatník použije získané prostředky na uspokojení bytové potřeby (nepřipadá-li v úvahu osvobození od daně z titulu pětiletého držení podílu).
 
Příjmy ze sociálních dávek a důchodů
Od daně je osvobozen příjem získaný ve formě dávek a služeb z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, státní sociální podpory, peněžní pomoci obětem trestné činnosti, sociálního zabezpečení, plnění z nástrojů státní politiky zaměstnanosti a všeobecného zdravotního pojištění, plnění z pojistné smlouvy o pojištění důchodu podle zákona upravujícího důchodové spoření a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.
Jde-li však o příjmy pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů pouze částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku. Vzhledem k tomu, že minimální mzda pro rok 2018 je stanovena ve výši 12 200 Kč, je od daně osvobozen roční důchod ve výši 439 200 Kč. Částku, která jej převyšuje, je nutno zdanit.
Příklad 22
Celkem vyplacený starobní důchod za rok 2018 činí 220 000 Kč.
Celý důchod je od daně osvobozen.
Příklad 23
Celkem vyplacený starobní důchod za rok 2018 činí 500 000 Kč.
Částku 60 800 Kč je nutno zdanit.