Přemístění obchodního majetku mezi členskými státy Evropské unie z pohledu DPH

Vydáno: 18 minut čtení

Český plátce daně z přidané hodnoty (DPH) může mít kromě české registrace k DPH v rámci Evropské unie (EU) dalších 27 registrací pro účely DPH v jiných členských státech EU. Podle podmínek EU totiž není vždy nezbytné si v jiném členském státě EU zakládat pro výkon podnikání samostatnou entitu, ale lze podnikat v jiném členském státě EU jakožto zahraniční společnost. Analogicky tedy na území České republiky (ČR) mohou působit společnosti založené v jiném členském státě EU. Registrace k DPH však může daňovému subjektu vzniknout z různých důvodů (nejen kvůli založení společnosti v daném státě) a v takovém případě je tento daňový subjekt povinen dodržovat pravidla legislativy daného členského státu EU. V případě, že je jeden daňový subjekt registrován k DPH (nebo mu povinnost registrace k DPH právě vzniká) ve více členských státech EU a přemisťuje svůj obchodní majetek mezi určitými členskými státy EU, tak z hlediska DPH provádí přemístění vlastního majetku, což je za splnění zákonných podmínek plnění osvobozené od DPH s nárokem na odpočet DPH a v dané zemi určení se obvykle samovyměřuje DPH a případně uplatňuje nárok na odpočet DPH. Přemístění vlastního majetku se tedy vykazuje v příslušných přiznáních DPH. Tento článek se zabývá vybranými pravidly pro přemístění vlastního majetku v rámci EU a obsahuje také praktické příklady.

Přemístění obchodního majetku mezi členskými státy Evropské unie z pohledu DPH
Mgr. Ing.
Alena
Dugová
 
Zákonná úprava přemístění z pohledu DPH
Podle § 13 odst. 6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), se za dodání zboží do jiného členského státu EU považuje také přemístění vlastního obchodního majetku. Podle § 4 odst. 4 písm. c) ZDPH se přitom obchodním majetkem rozumí majetkové hodnoty, které slouží osobě povinné k dani a jsou touto osobou určeny k uskutečňování ekonomických činností.
Plátce DPH tedy vlastní obchodní majetek fakticky přesune z ČR do jiného členského státu EU za účelem uskutečňování ekonomických činností v daném jiném členském státě EU. Přemístění obchodního majetku zahrnuje jak odeslání, tak přepravu majetku plátcem DPH nebo jím zmocněnou třetí osobou. Přemístění zboží z ČR do jiného členského státu EU pro účely jeho podnikání je pak podle § 64 odst. 4 ZDPH osvobozeno od DPH s nárokem na odpočet DPH, pokud plátce splní několik podmínek, a to že:
k přemístění dochází v rámci podnikání,
plátce DPH prokáže faktické přemístění zboží do jiného členského státu EU,
dané zboží je předmětem daně při pořízení zboží v tomto jiném členském státě EU.
Pokud plátce DPH není v dané zemi EU, kam zboží přemisťuje, registrován k DPH, tak by si měl ověřit, zda mu povinnost registrace pro účely DPH nevzniká právě z titulu přemístění zboží. Může se však stát, že v dané zemi existuje určité zjednodušení a povinnost registrace k DPH nemusí vzniknout (např. zvláštní režim pro speciální sklady, systém reverse charge pro neusazené osoby při dodání zboží plátci DPH).
Za přemístění obchodního majetku z tuzemska do jiného členského státu EU se však nepovažuje odeslání nebo přeprava zboží pro účely:
dodání zboží s instalací nebo montáží,
zasílání zboží,
dodání zboží plátcem na palubě lodí, letadel nebo vlaků během přepravy osob,
dodání zboží plátcem v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží, pokud je dodání zboží v tomto členském státě osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně,
vývozu zboží plátcem, pokud je zboží propuštěno do celního režimu vývozu,
poskytnutí služby pro plátce, zahrnující práce na zboží fyzicky uskutečněné v členském státě, ve kterém je ukončení odeslání nebo přepravy zboží za podmínky, že zboží po provedení prací je vráceno zpět plátci do tuzemska, ze kterého bylo původně odesláno nebo přepraveno,
přechodného užití zboží v členském státě EU, ve kterém je ukončení odeslání nebo přepravy zboží, pro účely poskytnutí služby plátcem DPH,
přechodného užití zboží na dobu nepřekračující 24 měsíců na území jiného členského státu EU, ve kterém by se na dovoz stejného zboží ze třetí země pro přechodné užití vztahoval celní režim dočasného použití s plným osvobozením od cla, nebo
dodání zboží soustavami nebo sítěmi.
Zrcadlově je pak při opačném pohybu zboží (tedy při přemístění obchodního majetku z jiného členského státu EU do ČR) transakce považována za pořízení zboží z jiného členského státu EU českým plátcem DPH. Konkrétně pak ZDPH stanoví v § 16 odst. 5, že za pořízení zboží z jiného členského státu EU pro účely ZDPH se považuje:
přemístění zboží plátcem DPH pro účely uskutečňování ekonomických činností v tuzemsku, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno z jiného členského státu EU do ČR a toto zboží bylo plátcem DPH v rámci uskutečňování ekonomických činností v tomto jiném členském státě EU vyrobeno, nakoupeno, pořízeno z dalšího členského státu EU nebo dovezeno z třetí země,
přemístění zboží plátcem z jiného členského státu EU do ČR, které bylo odesláno nebo přepraveno ze třetí země a dovoz zboží je uskutečněn plátcem v tomto jiném členském státě EU, a odeslání nebo přeprava zboží je ukončena v tuzemsku,
přemístění zboží osobou registrovanou k dani v jiném členském státě EU, která není osvobozenou osobou a která nemá sídlo v ČR, nebo zahraniční osobou povinnou k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, pro účely uskutečňování ekonomických činností v tuzemsku, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno z jiného členského státu EU do ČR.
 
Vykazování přemístění v DPH výkazech
Transakci přemístění obchodního majetku v rámci EU je povinen plátce DPH vykázat v příslušných DPH výkazech, a to v obou zúčastněných státech EU (v jiném členském státě EU je však vhodné vykazování ověřit, protože mohou existovat určitá specifika). K přemístění vlastního obchodního majetku je pak vhodné pro snazší vykazování vystavit určitý doklad obdobný daňového dokladu s příslušnými náležitostmi.
 
Přemístění z ČR do EU – dodání zboží do jiného členského státu EU
Přemístění zboží z ČR do jiného členského státu EU se tedy považuje za osvobozené dodání zboží do jiného členského státu EU, které se vykazuje
na řádku 20 přiznání k DPH, dále v souhrnném hlášení v kumulaci za příslušné daňové identifikační číslo s kódem „1“ pro přemístění zboží. Do kontrolního hlášení se přemístění zboží do jiného členského státu EU neuvádí. Přemístění do jiného členského státu EU se také vykazuje ve výkazu Intrastat (za předpokladu, že plátce DPH je zpravodajskou jednotkou, tedy pokud překročí práh 8 mil. Kč za kalendářní rok).
 
Přemístění z EU do ČR – pořízení zboží z jiného členského státu EU
Přemístění zboží z jiného členského státu EU do ČR představuje pořízení zboží z jiného členského státu EU, u kterého je pořizovatel povinen DPH přiznat („samovyměřit“), a to na řádku 3 nebo 4 přiznání k DPH, a dále je pořizovatel oprávněn si uplatnit ve stejném zdaňovacím období nárok na odpočet DPH, a to na řádku 43 nebo 44 přiznání k DPH. V souhrnném hlášení se tento směr nevykazuje, ale v kontrolním hlášení se přemístění z jiného členského státu EU do ČR uvádí v sekci A.2. Přemístění z jiného členského státu EU do ČR se také vykazuje ve výkazu Intrastat (za předpokladu, že plátce DPH je zpravodajskou jednotkou, tedy pokud překročí práh 8 mil. Kč za kalendářní rok).
 
Praktické případy související s přemístěním zboží
Níže uvedené praktické situace vysvětlují vybrané otázky pro přemístění zboží.
Příklad 1
Přemístění vlastního zboží na Slovensko
Česká společnost (měsíční plátce DPH) provozuje v ČR kamenné obchody s papírnictvím. Dále zboží dodává podnikatelským subjektům v ČR a zboží dodává také do různých členských států EU. Toto zboží společnost nakupuje v ČR od různých dodavatelů a skladové prostory jsou umístěny v Praze a Brně. Plátce DPH se rozhodl, že otevře obchod a sklad také na Slovensku. Česká společnost nezaložila na Slovensku společnost, ale podniká na Slovensku jako odštěpný závod české společnosti. Česká společnost zaregistrovala podle slovenských zákonů odštěpný závod jako slovenského plátce DPH. Dne 5. 4. 2018 společnost přemístila ze skladu z ČR do skladu na Slovensku zboží v celkové hodnotě 1 mil. Kč. Toto zboží bude odebíráno ze skladu na Slovensku průběžně za účelem zásobení kamenné prodejny na Slovensku a také k dodávkám zboží do Maďarska osobám registrovaným k dani. Jak bude tato transakce vykázána v ČR?
Z hlediska ZDPH je tato transakce přemístěním zboží v rámci jednoho subjektu z ČR do jiného členského státu EU, tedy při splnění daných podmínek ZDPH jde o osvobozené dodání zboží do EU. V českém přiznání k DPH se přemístění vykáže na řádku 20 přiznání k DPH, a to k 5. 4. 2018. Přemístění bude vykázáno také v českém souhrnném hlášení, a to s uvedením slovenského daňového identifikačního čísla společnosti pod kódem „1“. Ve slovenském přiznání k DPH bude vykazováno dle slovenských pravidel. Případně se také vykáže plnění v Intrastatu.
Příklad 2
Přemístění vlastního zboží z Německa
Německá společnost ABCD GmbH (osoba registrovaná k dani v Německu) se zabývá nákupem a prodejem kancelářských potřeb. Německá společnost provozuje sklad ve Frankfurt nad Mohanem a centrální sklad pro střední a východní Evropu v Plzni. Německá společnost nezaložila novou českou společnost, ale zaregistrovala se v České republice k DPH, protože kromě dodání zboží osobám registrovaným k dani v jiných členských státech EU bude také zboží dodávat v tuzemsku a dále zasílat fyzickým osobám v režimu zasílání zboží. Dne 4. 4. 2018 německá společnost přemístila do skladu v Plzni zboží v celkové hodnotě 2 mil. EUR. Jak bude tato transakce vykázána v ČR?
Přemístění zboží z Německa do ČR se vykazuje jako pořízení zboží, a tedy přiznaná DPH bude uvedena na řádku 3 přiznání k DPH a nárok na odpočet DPH se uplatní na řádku 43 přiznání k DPH. V souhrnném hlášení se tento směr nevykazuje, ale v kontrolním hlášení se přemístění uvádí v sekci A.2. Případně se také vykáže plnění v Intrastatu. K přepočtu se použije kurs České národní banky či Evropské centrální banky platný ke dni, kdy má plátce DPH povinnost přiznat daň (tj. ke dni přemístění). Pevný účetní kurs totiž používá pouze česká účetní jednotka.
Příklad 3
Prodej zboží do Litvy
Česká společnost je měsíčním plátcem DPH a zabývá se výrobou hraček. Zboží v hodnotě 10 000 EUR bude dodáno litevské společnosti, která je registrována k DPH v Litvě. Litevská společnost poskytne české společnosti svoje litevské daňové identifikační číslo, které je podle databáze VIES platné. Česká společnost přemístila 5. 5. 2018 zboží z ČR do Litvy vlastní dodávkou, přičemž je schopna přepravu prokázat. Jedná se o přemístění zboží z pohledu ZDPH?
Tato transakce nepředstavuje přemístění zboží ve smyslu ZDPH. Jde o standardní dodání zboží do jiného členského státu EU, a jelikož jsou splněny podmínky pro aplikaci osvobození od DPH, tak bude český plátce DPH fakturovat bez DPH a dodání zboží vykáže na řádku 20 přiznání k DPH a v souhrnném hlášení pod kódem „0“.
Příklad 4
Poskytnutí služby odštěpnému závodu
Česká společnost (měsíční plátce DPH) provozuje kamenné obchody s dětským zbožím v ČR. Plátce DPH se rozhodl, že otevře obchod také na Slovensku. Česká společnost nezaložila na Slovensku společnost, ale podniká na Slovensku jako odštěpný závod české společnosti. Odštěpný závod má 15 zaměstnanců (z toho 1 slovenskou účetní, která vede za slovenskou část účetnictví podle slovenských pravidel). Česká společnost zaregistrovala podle slovenských zákonů odštěpný závod jako slovenského plátce DPH. Společnost účtuje v účetním programu, který má jak českou, tak slovenskou verzi. Dne 10. 4. 2018 byl doručen daňový doklad od českého plátce DPH za 4 licence k účetnímu programu (celkem 10 000 Kč a 2 100 Kč DPH). Společnost přeúčtuje odštěpnému závodu jednu licenci využívanou slovenskou účetní. Jak bude tato transakce vykázána z pohledu DPH?
Protože služby poskytované v rámci jednoho právního subjektu se nepovažují za zdanitelné plnění, tak nebude přeúčtování od zřizovatele na odštěpný závod vykázáno z pohledu DPH vůbec. Zřizovatel a odštěpný závod (dříve organizační složka) je totiž jeden právní subjekt a daný odštěpný závod lze chápat jako součást svého zřizovatele. Služby se tedy na rozdíl od přemístění zboží v DPH výkazech neuvádějí.
Příklad 5
Oprava při přemístění zboží z jiného členského státu EU
Společnost je měsíčním plátcem DPH a podniká v oblasti nákupu a prodeje zboží podléhající základní sazbě DPH. Společnost má odštěpný závod v Německu, kde vlastní centrální sklad. Odštěpný závod je registrován k DPH v Německu. Společnost dne 10. 1. 2018 přemístila do ČR zboží v hodnotě 10 000 EUR. Účetní společnosti však neobdržela k transakci žádný doklad ani informaci o přemístění zboží. Tato transakce tak nebyla v ČR vykázána v přiznání k DPH za příslušné zdaňovací období. Dne 28. 3. 2018 při interní revizi DPH bylo zjištěno, že toto přemístění nebylo vykázáno. Jak tuto situaci řešit?
Podle § 25 odst. 2 ZDPH vzniká plátci DPH při přemístění zboží povinnost přiznat daň dnem přemístění zboží do ČR. V tomto případě měla být transakce vykázána za zdaňovací období leden 2018. Opravu vykazování lze vyřešit formou podání dodatečného přiznání k DPH a následného kontrolního hlášení za leden 2018, kdy vznikla povinnost přiznat DPH, ale vznikl také nárok na odpočet DPH. Plátce DPH tedy vykáže hodnotu plnění na řádku 3 (pořízení zboží z jiného členského státu EU) s tím, že aplikuje ke konverzi EUR směnný kurs platný ke dni povinnosti přiznat DPH (kurs účetní, kurs České národní banky nebo Evropské centrální banky). Ve stejném zdaňovacím období vzniká plátci DPH rovněž nárok na odpočet DPH, a proto se vykáže stejná hodnota na řádku 43 (nárok na odpočet DPH ze zdanitelných plnění vykázaných na řádcích 3 až 13). V dodatečném přiznání k DPH se přitom vyplní pouze tyto dva řádky, nikoliv celé přiznání s původními daty. Následné kontrolní hlášení se naopak podává včetně původních dat s promítnutím opravy v sekci A.2. Jelikož je výsledkem dodatečného přiznání k DPH nezměněná daňová povinnost, tak je plátce DPH povinen uvést i důvody pro podání dodatečného přiznání. Protože je výsledná daňová povinnost nulová, tak by neměly být uplatněny úroky z prodlení (stanovení však nelze vyloučit). V praxi by však mohlo být řešením vykázání transakce v řádném přiznání k DPH a v kontrolním hlášení za aktuální zdaňovací období [s aplikací zásady hospodárnosti (§ 104 ZDPH) a z důvodu, že celková daňová povinnost je nulová].
Příklad 6
Oprava nesprávně vykázaného přemístění zboží
Společnost je měsíčním plátcem DPH a podniká v oblasti nákupu a prodeje zboží podléhající základní sazbě DPH. Společnost má odštěpný závod v Německu a sesterskou společnost ve Švýcarsku, kde vlastní sklady. Společnost dne 10. 1. 2018 přemístila do ČR zboží v hodnotě 10 000 USD, které nakoupila od švýcarské sesterské společnosti (tento den bylo propuštěno zboží do volného oběhu). Účetní společnosti vykázala nedopatřením plnění ve zdaňovacím období leden 2018 jako přemístění zboží na řádcích 3 a 43 přiznání k DPH a v kontrolním hlášení v sekci A.2., protože se domnívala, že se jedná o přemístění zboží ze skladu z Německa, a neuvědomila si, že jde o dovoz zboží ze Švýcarska. Jak tuto situaci řešit?
Oprava vykazování se provede formou podání dodatečného přiznání k DPH a následného kontrolního hlášení za leden 2018, protože jde o nesprávné vykázání plnění. Oprava se provede za zdaňovací období, kdy bylo nesprávně vykázáno, a dále, kdy vznikla povinnost přiznat DPH z titulu dovozu, ale vznikl také nárok na odpočet DPH. Plátce DPH tedy vykáže hodnotu plnění s minusem na řádku 3 (pořízení zboží z jiného členského státu EU) a v kladné hodnotě na řádku 7 (dovoz zboží). Ve stejném zdaňovacím období vzniká plátci DPH rovněž nárok na odpočet DPH, který se jak u pořízení zboží z EU, tak u dovozů uvádí na řádku 43 přiznání k DPH, a proto se řádek 43 v tomto případě neopravuje. V dodatečném přiznání k DPH se přitom vyplní pouze tyto dva řádky (řádky 3 a 7, kde se vlastně přehodí transakce na správný řádek), nikoliv celé přiznání s původními daty. Následné kontrolní hlášení se naopak podává včetně původních dat s promítnutím opravy, kde se prakticky odstraní ze sekce A.2. přemístění zboží z EU (dovozy se do kontrolního hlášení neuvádějí). Jelikož je výsledkem dodatečného přiznání k DPH nezměněná daňová povinnost, tak je plátce DPH povinen uvést i důvody pro podání dodatečného přiznání.
Příklad 7
Zásilka na Slovensko
Česká společnost, měsíční plátce DPH, provozuje e-shop s prodejem hraček v ČR i na Slovensku. Hračky nakupují osoby nepovinné k dani pro svou soukromou potřebu. Pokud nakupují podnikatelské osoby, tak nelze objednat zboží z e-shopu, ale dojednávají se speciální podmínky napřímo. Společnost podniká jako česká společnost s ručením omezeným a na Slovensko zboží zasílá prostřednictvím České pošty. Na Slovensku je česká společnost registrována k DPH jako slovenský plátce DPH, protože překročila obrat pro zasílání zboží. Je takový přesun zboží přemístěním vlastního obchodního majetku z pohledu DPH?
Česká společnost neuskutečňuje přemístění vlastního obchodního majetku na Slovensko, protože tato transakce představuje zasílání zboží, a to přesto, že na Slovensku má společnost slovenské daňové identifikační číslo pro účely DPH. Protože příjemci nejsou osoby registrované k dani, tak se nemůže jednat o dodání zboží do jiného členského státu EU osvobozené od DPH. Česká společnost tak musí aplikovat na dodání zboží na území ČR českou DPH a dodání zboží bude vykázáno na řádku 1 nebo 2 přiznání k DPH a v sekci A.5. kontrolního hlášení. Protože česká společnost překročila práh pro zasílání zboží do jiného členského státu EU (který je v každé zemi rozdílný), tak se česká společnost musela registrovat k DPH na Slovensku a ze zásilek na Slovensko musí odvádět slovenskou DPH. Zásilky na Slovensko bude česká společnost vykazovat v českém přiznání k DPH na řádku 24 přiznání k DPH [zasílání zboží do jiného členského státu EU – podle pokynů k přiznání k DPH platí, že v případě zasílání zboží podle § 8 ZDPH se do tohoto řádku uvádí hodnota zaslaného zboží z tuzemska do jiného členského státu EU s místem plnění v jiném členském státě EU, pokud hodnota zasílaného zboží přesáhne registrační limit uvedené země (hodnoty registračního limitu pro jednotlivé členské státy EU jsou uvedeny orientačně v přehledu na konci pokynů – pro Slovensko cca 35 000 EUR), nebo je považován za místo plnění při zasílání zboží jiný členský stát EU] a dále ve slovenském přiznání k DPH.
 
Závěr
Přemístění obchodního majetku mezi různými členskými státy EU představuje pro plátce DPH jednu z mezinárodních transakcí, která je po splnění vymezených podmínek z pohledu ZDPH považována jako osvobozené dodání zboží do jiného členského státu EU či zrcadlově jako pořízení zboží z jiného členského státu EU. Přemístění zboží je nezbytné správně vykázat v obou zúčastněných státech EU. Pokud český plátce přemisťuje zboží do jiného členského státu EU, tak by si měl ověřit, zda mu v této zemi nevzniká povinnost registrace k DPH.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty