Jak postupovat po ukončení daňové kontroly

Vydáno: 6 minut čtení

Podpisem zprávy o daňové kontrole je kontrola ukončena. Další postup je závislý na skutečnosti, zda bude daňovému subjektu doměřena daň. Na základě výsledku daňové kontroly totiž může dojít k doměření daně z moci úřední podle § 143 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “). V souvislosti s tím vznikají dvě základní otázky: kdy doměřenou daň zaplatit a zda se odvolat.

Jak postupovat po ukončení daňové kontroly
Ing.
Karel
Raiser,
daňový poradce
 
Kdy doměřenou daň zaplatit
Podle § 143 odst. 5 daňového řádu platí, že daň doměřená z moci úřední je splatná v náhradní lhůtě do 15 dnů ode dne právní moci dodatečného platebního výměru. Právní mocí se rozumí vlastnost jakéhokoliv rozhodnutí učinit jej závazné a nezměnitelné. Nezměnitelnost rozhodnutí znamená, že o věci, ve které bylo rozhodnutí vydáno, nelze již nadále jednat, tedy že ve věci nelze podat řádný opravný prostředek. Závaznost znamená, že rozhodnutí je schopno reálně působit a subjekty jsou povinny se jím řídit. Obsah těchto pojmů objasníme na následujícím ilustrativním příkladu.
Příklad 1
Finanční úřad v P. vydal dne 5. 1. 2018 platební výměr, kterým byla daňovému subjektu AB na základě daňové kontroly doměřena daň ve výši 100 000 Kč. Daňovému subjektu byl tento platební výměr doručen 11. 1. 2018. Do jakého termínu musí daňový subjekt daň zaplatit?
1) Varianta 1 – daňový subjekt se vzdal svého práva na odvolání
Příjemce rozhodnutí se může podle § 111 odst. 1 daňového řádu vzdát svého práva na odvolání až do uplynutí odvolací lhůty, v našem případě tak učinil 30. 1. 2018. Vzdáním se práva na odvolání nabyl platební výměr právní moci.
Podle § 33 odst. 2 daňového řádu počíná lhůta stanovená podle dní běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty (což je v daném případě vzdání se práva na odvolání).
Lhůta tedy počíná běžet 31. 1. 2018 a daňový subjekt musí zaplatit doměřenou daň nejpozději do 14. 2. 2018.
2) Varianta 2 – daňový subjekt se nevzdal práva na odvolání, ale v zákonné lhůtě se neodvolal
V tomto případě počíná lhůta pro podání odvolání běžet dnem následujícím po dni doručení platebního výměru, tj. 12. 1. 2018.
Podle § 109 odst. 4 daňového řádu platí, že odvolání lze podat do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí, proti němuž odvolání směřuje, a to i před doručením tohoto rozhodnutí. Platební výměr tedy nabyl právní moci 12. 2. 2018. Podle § 33 odst. 4 daňového řádu totiž platí, že připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.
V daném případě je daňový subjekt povinen zaplatit daň nejpozději do 27. 2. 2018.
3) Varianta 3 – daňový subjekt se odvolal v zákonné lhůtě
V tomto případě nabývá platební výměr právní moci až vydáním rozhodnutí o zamítnutí odvolání a doměřená daň je splatná do 15 dnů ode dne doručení tohoto rozhodnutí.
V praxi však bude nutno řešit otázku, zda doměřenou daň nezaplatit již dříve. Daňovému subjektu totiž vznikne i povinnost uhradit kromě doměřené daně a penále i úrok z prodlení podle § 252 odst. 2 daňového řádu. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Mnohdy se může jednat o značnou částku, a proto lze jedině doporučit uhradit doměřenou daň co možná nejdříve.
 
Odvolat se?
Ještě složitější se může jevit odpověď na druhou v úvodu položenou otázku, a sice zda se odvolat proti dodatečnému platebnímu výměru. Přitom mohou nastat v podstatě tři základní situace.
1) Daň byla doměřena zcela oprávněně a daňový subjekt má dostatek prostředků k její úhradě
V prvním případě lze doporučit urychlené zaplacení daňového doměrku a současné podání žádosti o prominutí příslušenství daně podle pokynu Generálního finančního ředitelství č. D-21 k promíjení příslušenství daně.
2) Daň byla doměřena oprávněně a daňový subjekt nemá dostatek prostředků k její úhradě
V druhém případě lze doporučit podání žádosti o povolení posečkání úhrady daně, popřípadě rozložení její úhrady na splátky podle § 156 daňového řádu. Je však nutno si uvědomit, že tento postup lze uplatnit pouze v těchto případech:
pokud by neprodlená úhrada znamenala pro daňový subjekt vážnou újmu,
pokud by byla ohrožena výživa daňového subjektu nebo osob na jeho výživu odkázaných,
pokud by neprodlená úhrada vedla k zániku podnikání daňového subjektu, přičemž výnos z ukončení podnikání by byl pravděpodobně nižší než jím vytvořená daň v příštím zdaňovacím období,
není-li možné vybrat daň od daňového subjektu najednou,
při důvodném očekávání částečného nebo úplného zániku povinnosti uhradit daň.
3) Daň byla doměřena dle názoru daňového subjektu neoprávněně
Ve třetím případě je samozřejmě možné se odvolat. Je však třeba uvážit, zda byla daň skutečně doměřena nezákonně, a shromáždit o této skutečnosti dostatečný důkazní materiál. Problém může nastat v případě, kdy nemáme náš názor podložen dostatečnými právními argumenty, anebo v případě, kdy se ocitneme v důkazní nouzi. Je třeba si totiž uvědomit i příslušná rizika. Podle § 115 odst. 1 daňového řádu může totiž odvolací orgán provádět dokazování k doplnění podkladů pro rozhodnutí nebo k odstranění vad řízení. Dospěje-li pak k odlišnému právnímu názoru než správce daně prvního stupně, napadené rozhodnutí může změnit,
a to i v neprospěch odvolatele,
což se také stalo v následujícím případě.
Příklad 2
Soukromý zemědělec, pan Š., používal automobil výhradně pro podnikání. Vedl řádně evidenci v knize jízd, avšak správci daně vznikly pochybnosti ohledně účelu určitých cest, neboť pohonné hmoty byly čerpány mimo uvedené trasy. Bylo tomu tak z důvodu nižší ceny pohonných hmot, což správce daně neuznal jako dostatečný důkaz a doměřil panu Š. daň, odpovídající zpochybňovaným jízdám. Pan Š. se proti tomu odvolal, avšak odvolací orgán
změnil rozhodnutí v neprospěch odvolatele tak, že doměřil daň z veškerých jízd pana Š.
Pan Š. následně raději ukončil spor tak, že doměřenou daň zaplatil. Jiným řešením by bylo podání žaloby ve správním soudnictví.
 
Závěr
Závěrem lze tedy konstatovat, že rozhodnutí o okamžiku doplacení doměřené daně a rozhodnutí o uplatnění řádného opravného prostředku doporučuji učinit po bedlivém uvážení při dodržení výše uvedených zásad.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád