Srážky z mezd a příjmů u zaměstnanců a OSVČ - důchodové pojištění, 3. část

Vydáno: 30 minut čtení

V tomto článku dokončujeme téma povinných srážek ze mzdy a odvodů zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných (dále jen „OSVČ“). V minulých dílech (Daně a právo v praxi č. 7-8/2017, s. 23 , a č. 5/2018, s. 28 ) jsme se zabývali srážkami zdravotního pojištění a obecně pak sociálního zabezpečení, s podrobnějším rozpisem na jednotlivé složky. Zvláštní pozornost jsme věnovali nemocenskému pojištění. V následujícím příspěvku analyzujeme tu část sociálního pojištění zaměstnanců a OSVČ, která slouží k jejich důchodovému zabezpečení.

Srážky z mezd a příjmů u zaměstnanců a OSVČ – důchodové pojištění – 3. část
Ing.
Jana
Bellová,
Ph.D.,
Mgr.
Eva
Bohanesová,
Ph.D.,
Ing.
Jaroslav
Zlámal,
Ph.D.
Důchodové pojištění
pro případ stáří, invalidity a úmrtí živitele upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění osmi desítek dalších navazujících zákonů (včetně jednoho nálezu ÚS) – dále jen „zákon č. 155/1995 Sb.“), patří tedy mezi jeden z nejčastěji aktualizovaných zákonů v České republice (ČR). V průměru tak připadají téměř čtyři aktualizace tohoto zákona během jednoho roku, v loňském roce těchto aktualizací bylo dokonce sedm.
Důchodové pojištění zabezpečuje osoby v případě dlouhodobé nebo trvalé neschopnosti pracovat, řeší tedy starobní důchody, invalidní důchody, pozůstalostní důchody – vdovské a vdovecké a důchody sirotčí.
 
Kdo je poplatníkem důchodového pojistného
Účastníky tohoto pojištění jsou
fyzické osoby
taxativně vyjmenované přímo v zákoně. Účast na tomto pojištění je pro ně
povinná
.
Ze souboru těchto osob jmenujeme zejména:
1.
Zaměstnavatele
– čili právnické nebo fyzické osoby, zaměstnávající alespoň jednoho zaměstnance, dále organizační složky státu, jejichž zaměstnanci jsou k nim buď v pracovním poměru, nebo vykonávají práci či služby na základě dohody, a rovněž tak služební úřady, v nichž jsou státní zaměstnanci zařazeni k výkonu státní služby.
Připomínáme, že zaměstnavatelé jsou poplatníky pojistného rovněž na nemocenské pojištění, pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, o nichž jsme se rozepisovali v předcházejících příspěvcích.
2.
Zaměstnance
– kteří jsou poplatníky důchodového pojištění, pokud jsou účastni nemocenského pojištění.
3.
OSVČ
– které jsou povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. (Připomínáme, že nejsou povinny platit pojistné na nemocenské pojištění. Jsou však povinny platit i toto pojištění, v případě, že se k němu dobrovolně přihlásí. Rovněž tuto problematiku jsme podrobně rozepisovali v předcházejících příspěvcích).
Příklad 1
Novelizacemi se postupně rozšiřuje okruh taxativně jmenovaných účastníků důchodového pojištění. Již jen jako ukázku, příklad z tohoto poměrně rozsáhlého souboru povinných osob tohoto pojištění, který v současné době zahrnuje už osoby uvedené v § 5 odst. 1 písm. a) až t) zákona č. 155/1995 Sb. jmenujeme například další osoby:
uvedené pod písm. i), kde v předchozí verzi byl vyjmenován jako povinná osoba „
předseda
Energetického regulačního úřadu“, je nyní nově pod písm. i) uvedeno „
členové
Rady Energetického regulačního úřadu“, to tedy rozšiřuje počet povinných pojištěnců, stejně jako například další skupiny lidí uvedených pod
písm. l) jako „osoby ve výkonu trestu odnětí svobody zařazené do práce“ (což mj. znamená, že osoby nezařazené ve výkonu trestu do práce pak povinnými pojištěnci tohoto pojištění nejsou a doba pobytu ve vězení se jim pak nezapočítává do důchodového pojištění), nebo
pod písm. m) „pracovníci v pracovním vztahu uzavřeném podle cizích právních předpisů“, či
zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce atd.
Ustanovení tohoto odst. 1 se však nevztahuje na osoby, které jsou zaměstnanci zahraničního zaměstnavatele a jsou činni v ČR ve prospěch tohoto zaměstnavatele. Zahraničním zaměstnavatelem se pro účely tohoto zákona rozumí zaměstnavatel, jehož sídlo je na území státu, s nímž ČR neuzavřela mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení.
Příklad 2
Odstavec 2 daného § 5 zákona č. 155/1995 Sb. pak dále rozšiřuje okruh osob, které jsou povinnými účastníky tohoto pojištění. Opět jako ukázku jmenujeme některé vybrané kategorie lidí. Patří mezi ně například:
pod písm. a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce ČR za v zákoně přesně označených podmínek (ne tedy automaticky všechny osoby, které jsou v evidenci Úřadu práce),
osoby se zdravotním postižením zařazené v teoretické a praktické přípravě pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost,
osoby konající vojenskou službu v ozbrojených silách ČR, pokud nejsou vojáky z povolání nebo vojáky v záloze ve výkonu vojenské činné služby,
osoby pečující osobně o dítě ve věku do čtyř let atd., až osoby uvedené pod písm. g).
Příklad 3
Paragraf 6 zákona č. 155/1995 Sb. v odst. 1 a 2 vyjmenovává okruh lidí, kteří podali přihlášku k účasti na pojištění a jsou starší 18 let:
Účast na pojištění se dle odst. 1 týká například doby jejich vedení v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání, pokud jim po dobu této evidence nenáleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci.
Další významnou skupinou jsou studenti středních nebo vyšších odborných a vysokých škol v ČR, kteří se připravují na budoucí povolání soustavným studiem za určitých podmínek (tady platí diference, kterou uvádíme dále v tomto příspěvku).
Popřípadě osoby za dobu pobytu v zahraničí, pokud následovaly do místa vyslání k výkonu práce v zahraničí nebo k výkonu zahraniční služby svého manžela nebo registrovaného partnera, který je státním zaměstnancem podle zákona nebo jiným zaměstnancem organizační složky státu, a nejsou zaměstnanci nebo OSVČ nebo nejsou osobami vykonávající obdobné činnosti podle práva cizího státu, do kterého byli jejich manželé nebo registrovaní partneři vysláni k výkonu práce v zahraničí nebo k výkonu zahraniční služby; v takovém případě může hradit pojistné zaměstnavatel manžela nebo registrovaného partnera.
Další možnosti taxativně vyjmenovává § 6 odst. 1 a 2 zákona č. 155/1995 Sb.
Shrneme-li uvedený výčet, pak lze v kostce říci, že do doby důchodového pojištění se započítává doba důchodového pojištění z důvodu zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti a doby dobrovolného důchodového pojištění.
Běžná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní důchod se od roku 2010 postupně prodlužuje z původně stanovených 25 až na dnešních 35 let. To znamená, že u lidí, kteří dosáhnou důchodového věku po roce 2018, je stanovena na 35 let. Tento nárůst je v zákoně vyjádřen tabulkou v závislosti na roce narození. Do této doby se však započítává nejen doba pojištění, která vznikla v důsledku zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti, ale také doba tzv. náhradní doby pojištění, jak uvádíme dále.
Do výše důchodu se však nezapočítávají doby, které účast na důchodovém pojištění nezakládají. Ty jsou v zákoně taxativně vyjmenovány a rovněž jejich výčet se stále zvyšuje. Z vyloučených dob uvádíme například:
vyloučenými dobami jsou před 1. lednem 1995 doby, které se podle předpisů platných před tímto dnem vylučovaly při zjišťování hrubých výdělků pro účely výpočtu průměrného měsíčního výdělku,
pobírání starobní penze na určenou dobu, doživotní penze nebo penze na přesně stanovenou dobu podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření po dosažení věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod,
dobu, za níž nebyla náhrada mzdy, platu nebo jiného příjmu započitatelného do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného podle zvláštního zákona (zákon ČNR č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů) přiznána soudem atd.
Pokud činí součet vyloučených dob více než 1825 kalendářních dnů (tj. 5 roků), omezí se počet těchto vyloučených dob nad 1825 kalendářních dnů na jednu polovinu.
Může však nastat i situace, že běžné pojištění, ať již u zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných, je souběžné, čili tyto doby se naopak překrývají, pak se započítává doba pouze jedné z nich, a to doba delší. Dobu, která se započítává do nároku na důchod, si může zaměstnanec ověřit dle Evidenčního listu důchodového pojištění, který by měl každý zaměstnanec dostávat každoročně od svého zaměstnavatele (musí jej podepsat a tento výkaz je pak zaměstnavatel povinen zaslat místně příslušné pobočce České správy sociálního zabezpečení – dále jen „ČSSZ“), zaměstnanec by si měl druhý výtisk tohoto dokumentu uschovat. Třetí výtisk by měl zaměstnavatel archivovat ve svém vlastním archivu.
V našem příspěvku se dále zaměřujeme z výčtu povinných účastníků tohoto pojištění pouze na ony kategorie fyzických osob, které analyzujeme od počátku našeho seriálu o srážkách ze mzdy a platbách pojištění, tj.
na zaměstnance
(a v souvislosti s nimi i na zaměstnavatele)
a OSVČ
.
 
Vyměřovací základ
 
Zaměstnanci
Vyměřovacím základem je
v případě zaměstnance
úhrn příjmů, které mu organizace zúčtovala. Z tohoto základu pak 6,5 % platí zaměstnanec a 25 % zaměstnavatel, celou částku pak odvádí zaměstnavatel.
Příklad 4
a)
Zaměstnanec měl za měsíc září
hrubou mzdu
(tedy souhrn veškerých svých příjmů včetně prémií, odměn, osobního ohodnocení atd.) ve výši 30 000 Kč. Jeho zaměstnavatel je povinen vypočítat jeho částku odvodu, strhnout ji z jeho příjmu a odvést ji na účet ČSSZ.
30 000 x (6,5 / 100) = 1 950 Kč.
K tomu zaměstnavatel zašle ČSSZ částku ve výši 7 500 Kč. Tato částka pro něj představuje povinné náklady (zaúčtuje ji na účet „zákonné pojištění“, představuje pro něj další náklady spojené se zaměstnáváním pracovníků). Celkem zasílá ČSSZ částku 9 450 Kč.
b)
V měsíci říjnu dosáhl zaměstnanec hrubé mzdy ve výši 40 000 Kč (obdržel prémii). Výše jeho srážky na toto pojištění bude tedy činit: 40 000 x (6,5 / 100) = 2 600 Kč.
K tomu přidává zaměstnavatel částku ve výši 10 000 Kč. Celkem tedy odesílá na účet ČSSZ částku ve výši 12 600 Kč.
Odvedená platba se dále rozděluje na část týkající se starobního pojištění, nemocenskou a příspěvek na nezaměstnané. Toto vnitřní rozdělení však již není v kompetenci zaměstnavatele.
Zaměstnavatel je povinen toto pojistné nejen vypočítat a strhnout z příjmu zaměstnance, ale hlavně je odvést na účet sociálního zabezpečení. V případě, že by právě tuto poslední povinnost nesplnil, je dnes již zabezpečeno, že pro nárok na důchod se zaměstnanci i v tomto případě tato doba započítává a dluh potom vymáhá přímo ČSSZ po zaměstnavateli.
Poznámka autorů: Nebylo tomu tak vždy, v devadesátých letech se vyskytlo několik případů, že zaměstnavatel částky sociálního zabezpečení sice vypočítal a zaměstnancům strhnul, avšak na účet ČSSZ neodvedl. Zaměstnanci pak při vzniku nároku na důchod byli překvapeni, že se jim tato doba nezapočetla (v případě jedné nemocnice to bylo dokonce po dobu dvou let a zaměstnanci byli tehdy nuceni sami tyto dlužné částky po svém zaměstnavateli vymáhat, tato situace vedla k tomu, že dnes je tato možnost ošetřena již výše uvedeným způsobem).
 
Osoby samostatně výdělečně činné
U OSVČ
je vyměřovací základ stanoven složitěji. Pro správné určení výše pojistného je důležité nejprve definovat několik pojmů a k nim se vázajících povinností.
 
Základní členění samostatné výdělečné činnosti
a)
U tohoto pojištění jsou povinnými osobami všechny OSVČ, pokud vykonávají samostatnou výdělečnou činnost na území ČR a splňují dále v zákoně stanovené podmínky. Za tuto činnost se považuje i působení mimo území ČR, pokud je tato činnost na základě oprávnění k výkonu takovéto činnosti vyplývajícího z právních předpisů ČR.
b)
Zákon rozlišuje pojmy jako hlavní a vedlejší činnost a definuje i pojem „spolupracující osoba“, jíž rovněž stanovuje povinnost tohoto pojištění:
Již od 1. 1. 2004 mají OSVČ, které vykonávají výdělečnou činnost jako
hlavní,
povinnost platit pojistné na důchodové pojištění a zálohy na pojistné vždy, tedy i v případě, že jsou „ve ztrátě“. Osoba samostatně výdělečně činná je v kalendářním roce tedy účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala samostatnou výdělečnou činnost.
V případě
vedlejší
samostatné výdělečné činnosti se účast na důchodovém pojištění řídí výší dosažených příjmů po odečtení výdajů v daném roce. Přihlášení se k důchodovému pojištění je povinné pro OSVČ s činností vedlejší, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení dosáhl v kalendářním roce alespoň rozhodné částky (viz dále).
Za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely důchodového pojištění považuje i osoba, která
spolupracuje
při výkonu samostatné výdělečné činnosti, pokud podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, na ni lze rozdělovat příjmy dosažené výkonem této činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.
c)
OSVČ se pojišťuje dle tohoto zákona
pouze jednou,
i když vykonává několik činností nebo spolupracuje při výkonu několika těchto činností.
d)
Vedlejší samostatná výdělečná činnost
je možná při souběhu následujících podmínek. Samostatná výdělečná činnost se pokládá za vedlejší, jestliže OSVČ v kalendářním roce:
Vykonávala současně zaměstnání.
Příklad 5
Zaměstnankyně určité firmy pomáhá ve volném čase svému manželovi, řemeslníkovi s vedením daňové evidence (dnes označované jako jednoduché účetnictví), daňovým přiznáním a celkovou ekonomicko-právní agendou. Ekonomicko-právní agendou se rozumí uzavírání smluv s dodavateli, s odběrateli, pojišťovnami, řešení odpadového hospodářství, řešení reklamací, vymáhání pohledávek a jiné administrativní práce, jednání s úřady a další nutné činnosti. Tento příklad je v praxi nejčastější.
OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod.
Příklad 6
Rovněž tato situace je poměrně častá, mnozí důchodci pokračují ve své činnosti, zvláště pokud není příliš fyzicky náročná. V takovémto případě se však jejich činnost považuje za vedlejší, neboť hlavní (a jistý) příjem pro ně představuje důchod. Řada důchodců si takto přivydělává spíše mimořádně, výběrově, nepracují na plný úvazek apod.
OSVČ měla nárok na rodičovský příspěvek nebo na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu,
pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění, nebo osobně
pečovala o osobu mladší 10 let
, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost, pokud osoba, která je závislá na pomoci jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ v domácnosti, není-li osobou blízkou. (Poznámka autorů: Kdo je osoba blízká a jejich výčet definuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, jakožto i § 24 zákona č. 155/1995 Sb.).
OSVČ vykonávala
vojenskou službu
v ozbrojených silách ČR, pokud nejde o vojáky z povolání.
OSVČ byla
nezaopatřeným dítětem.
Příklad 7
Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje jednak dítě do skončení povinné školní docházky, ale také dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání, nejdéle však do věku 26 let. Řada studentů, zejména vysokých škol, si již v průběhu studia přivydělává jako OSVČ výukou jazyků, doučováním matematiky nebo přímo realizací služeb vlastní firmou (např. fyzioterapeuti, optici, chemici atd.).
Samostatná výdělečná činnost se pokládá za vedlejší v těch kalendářních měsících, v nichž aspoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost, a současně byly splněny podmínky pro definici samostatné výdělečné činnosti. Recipročně platí, že za hlavní činnost se považuje činnost v období, ve kterém se samostatná výdělečná činnost nepovažuje za vedlejší, avšak trvají podmínky pro definici samostatné výdělečné činnosti.
 
Vyměřovací základ osoby samostatně výdělečně činné
Jaký tedy bude vyměřovací základ OSVČ v závislosti na charakteru této činnosti ve smyslu výše uvedených pojmů?
a)
OSVČ s hlavní činností
Osoba samostatně výdělečně činná je v kalendářním roce účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Vyměřovací základ byl pro OSVČ účtující v jednoduchém účetnictví stanoven ve výši 50 % z částky, o kterou příjmy ze samostatné výdělečné činnosti přesáhnou v rozhodném období výdaje na dosažení, udržení a zajištění příjmů (a toto procento platí již několik roků a platí dodnes), stejně tak platí i pro účtující OSVČ rovněž dosud 50 %, avšak ze základu daně z příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Z toho pak pojistné na důchodové pojištění včetně příspěvku na státní politiku zaměstnanosti činí pro příslušný rok 29,2 % z vyměřovacího základu, záloha na pojistné činí 29,2 % z měsíčního vyměřovacího základu (Poznámka autorů: Z toho jde 28 % na důchodové pojištění, 1,2 % tvoří příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.).
Příklad 8
Osoba samostatně výdělečně činná vede daňovou evidenci a rozdíl mezi zdanitelnými příjmy a zdanitelnými výdaji činil za minulý rok částku 326 222 Kč. Vyměřovací základ znamená 50 % z této částky a činí tak 163 111 Kč. Z toho 29,2 % představuje částku 47 629 Kč. Měsíční částka pojištění činí 3 970 Kč.
Vyměřovací základ se stanovuje za tzv. rozhodné období. Rozhodným obdobím pro OSVČ je kalendářní rok. To znamená, že do vyměřovacího základu OSVČ pro výpočet pojistného vcházejí příjmy a výdaje za celý kalendářní rok, v němž osoba vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Každoročně se mění, zvyšuje se částka tzv. minimálního vyměřovacího základu pro OSVČ vykonávající hlavní samostatnou činnost, stejně jako minimální měsíční vyměřovací základ a minimální měsíční záloha.
b)
OSVČ s vedlejší činností
OSVČ je v kalendářním roce účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň
rozhodné částky.
Tato rozhodná částka činí 2,4násobek částky, která se stanoví jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, za který se posuzuje účast na pojištění a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu.
c)
OSVČ s hlavní i vedlejší činností souběžně
Pokud byla v kalendářním roce vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost i vedlejší samostatná činnost, stanoví se příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti tak, že se příjem ze samostatné výdělečné činnosti dosažený v kalendářním roce vydělí počtem kalendářních měsíců, v nichž byla aspoň po část měsíce vykonávána samostatná výdělečná činnost, a výsledná částka se vynásobí počtem kalendářních měsíců, v nichž byla aspoň po část měsíce vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost.
Rozhodná částka se sníží o jednu dvanáctinu:
za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc nebyla vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost,
za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc osoba samostatně výdělečně činná vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost měla nárok na nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ, popřípadě
jako OSVČ pobírala peněžitou pomoc v mateřství nebo dlouhodobého ošetřovného.
Tato dvanáctina se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
Výše uvedené důvody jsou příčinou skutečnosti, že se pak takový kalendářní měsíc, v němž nastaly tyto skutečnosti, nepovažuje za výkon samostatné hlavní výdělečné činnosti i vedlejší výdělečné činnosti. Jinými slovy, pokud výše uvedené podmínky neplatily celý kalendářní měsíc (čili v kalendářním měsíci byl alespoň jeden den, kdy činnost vykonávaná byla), potom se tento měsíc považuje za měsíc, v němž OSVČ činnost vykonávala.
Příklad 9
Osoba samostatně výdělečně činná vykonávala hlavní výdělečnou činnost. V období od 20. 6. do 15. 8. byla nemocná a pobírala nemocenskou z nemocenského pojištění OSVČ (to, jak již bylo řečeno, je nepovinné, v tomto případě však OSVČ pojištěna byla). Osoba samostatně výdělečně činná tedy nevykonávala činnost pouze v měsíci červenci, protože v měsíci červnu a srpnu nebyla splněna podmínka, že by nemocenská trvala celý měsíc.
Uvedená pravidla jsou celkem komplikovaná, ale skutečnost je ještě mnohem složitější. Osoba samostatně výdělečně činná nemusí například provozovat činnost nepřetržitě po celé rozhodné období, kromě toho se činnost OSVČ může v průběhu rozhodného období změnit z činnosti hlavní na činnost vedlejší a naopak. Osoba samostatně výdělečně činná může změnit vedlejší činnost a přejít s přetržkou nebo bez přetržky na jinou vedlejší či hlavní činnost atd. Specifickými důvody jsou pak případy ukončení činnosti. To vše má potom významný vliv na účast na důchodovém pojištění.
 
Zálohy na důchodové pojištění
Osoba samostatně výdělečně činná, která dosáhla příjmu znamenajícího povinnost účasti na důchodovém pojištění, nemusí podávat přihlášku k účasti, její účast pak vzniká na základě podání Přehledu.
U OSVČ ve vedlejší činnosti platí, že po dosažení rozhodné částky má tato OSVČ povinnost platit zálohy na pojistné v daném roce ve výši dle příjmů za předcházející rok, nejméně však ve výši minima stanoveného pro vedlejší činnost na daný rok.
Přihláška k účasti na důchodovém pojištění (například při dobrovolném rozhodnutí k účasti na důchodovém pojištění) může být podána kdykoliv v průběhu kalendářního roku, za který se podává, a v následujícím roce až do podání Přehledu, včetně dne jeho podání. Podáním přihlášky vzniká pak účast na důchodovém pojištění povinně v těch měsících, v nichž byla činnost vykonávána. Pokud je OSVČ účastna důchodového pojištění, potom musí platit rovněž příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Pojistné na důchodové pojištění včetně příspěvku na státní politiku zaměstnanosti činí, jak již bylo uvedeno v příkladu 8, na rok 29,2 % z vyměřovacího základu, záloha na pojistné pak činí rovněž 29,2 % z měsíčního vyměřovacího základu.
Roční vyměřovací základ i měsíční vyměřovací základ si OSVČ určuje sama. Měsíční záloha není omezena maximální výší, to znamená, že může být zaplacena ve výši, kterou si OSVČ určí, výše zálohy může být každý měsíc určena v jiné částce, jen musí být zachována její minimální výše. Osoba samostatně výdělečně činná si však nesmí zálohu určit nižší, než činí minimální výše pro ni platná. Zatímco u měsíčního vyměřovacího základu neplatí žádné omezení pro maximální výši, u ročního vyměřovacího základu si OSVČ nemůže stanovit vyšší vyměřovací základ, než je stanovené roční maximum, pokud vykonávala samostatnou výdělečnou činnost nebo spolupracovala ve všech kalendářních měsících kalendářního roku, za který platí pojistné.
Shrneme-li tyto možnosti, pak dostáváme tři možné druhy vyměřovacího základu:
vypočtený – tj. 50 % rozdílu mezi příjmy a výdaji,
minimální – vypočtený vyměřovací základ (pokud by vypočtený vyměřovací základ při podnikání po celý rok byl nižší než minimální nebo vyšší než maximální vyměřovací základ, musí se upravit na částky minimálního nebo maximálního vyměřovacího základu),
určený – ten si OSVČ stanovuje ve výši mezi minimální a maximální výší vyměřovacího základu, z něho platí pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, z této částky se jí pak vypočítává důchod.
Osoba samostatně výdělečně činná v hlavní činnosti je povinna platit zálohy vždy, povinnost platit zálohy v běžném roce zakládá příjem dosažený v roce předcházejícím, byla-li činnost vykonávána celý rok (výše zálohy v daném roce vychází z příjmů dosažených za předchozí rok).
Příklad 10
Osoba samostatně výdělečně činná – fyzická osoba – podniká na základě živnostenského oprávnění, vede daňovou evidenci (jednoduché účetnictví), roční příjmy činily 500 000 Kč, výdaje 225 000 Kč. Zároveň je společníkem právnické osoby – veřejné obchodní společnosti, její podíl na zisku, jenž je daňovým základem, činil 100 000 Kč.
V Přehledu v tomto případě uvede OSVČ v příjmech částku 600 000 Kč, ve výdajích částku 225 000 Kč, minimální vyměřovací základ činí 50 % ze 375 000 Kč, tj. 187 500 Kč. Z této částky se dále vychází při dalších výpočtech, ať již půjde u dané OSVČ o činnost hlavní nebo vedlejší. Osoba samostatně výdělečně činná si však může zvolit dobrovolně vyměřovací základ vyšší. Pokud tak neučiní, výše jejího důchodového pojištění bude ve výši 54 750 Kč.
Výši pojistného je jeho plátce povinen si sám vypočítat, pojistné se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru a pojistné, zálohy, penále, pokuty, nedoplatky a přeplatky se platí v české měně. U OSVČ platí, že do doby samostatné výdělečné činnosti může být do důchodu započítána doba výkonu této činnosti jen za předpokladu, že za tuto dobu OSVČ řádně odváděla odpovídající částky pojistného na důchodové pojištění.
 
Důchodový systém v České republice
V České republice byl zaveden průběžný státní důchodový systém. To znamená, že současní plátci sociálního pojištění hradí důchody nynějším příjemcům penzí. To může v nedaleké budoucnosti přinést problémy vzhledem k neuspokojivému demografickém vývoji, tj. nízké porodnosti a rychlému stárnutí obyvatelstva. Zvyšuje se tak podíl starších lidí, ubývá ekonomicky činné obyvatelstvo a počet narozených dětí na jeden pár je nižší než dvě. V řadě států na celém světě, zvláště pak v Evropě, se proto doporučuje důchodové připojištění, tzn. soukromé platby na účet pojišťovny, které budou po splnění podmínek buď postupně doplňovat „státní“ důchod, nebo budou naráz vyplaceny spořiteli. Pro zaměstnavatele to má vesměs ve všech státech, ČR nevyjímaje, příznivý daňový efekt. Je to jedna z cest, jak zmírnit uvedené negativní faktory demografického vývoje společnosti. V některých státech jsou pak firemní příplatky zaměstnancům základní složkou jejich důchodového zabezpečení, když stát garantuje pouze omezenou výši jejich důchodu.
Podmínky pro získání nároku na důchod jsou pro jednotlivé typy různé, avšak obecně platí, že na důchod mají nárok ti, kdož byli pojištěni alespoň po dobu stanovenou zákonem, dosáhli důchodového věku nebo mají sníženou schopnost k výdělečné činnosti, popřípadě pokud mohou připočítávat do potřebné doby kromě zaměstnání i tzv. náhradní dobu. Tato náhradní doba se skládá z:
doby studia na střední a vysoké škole v ČR v rozsahu prvních šesti let po dosažení věku 18 let v období před rokem 2010 (pozor, od roku 2010 se nezapočítává),
doby nezaměstnanosti, pokud je nezaměstnaný v evidenci úřadu práce s nárokem na podporu a doba bez nároku na podporu je v délce max. tří let s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod,
doby péče o dítě v maximální délce čtyř let, což platí pro ženy i muže,
a doby péče o blízké a bezmocné osoby.
Kromě toho lze platit dobrovolné pojištění v případě studia a nezaměstnanosti, které překračují výše uvedené limity a po dobu zaměstnání v cizině. Dobrovolné pojištění lze však započítat v maximální délce 15 let, za účast na pojištění přede dnem podání přihlášky k tomuto pojištění je však možné započítat nejvýše dobu v rozsahu jednoho roku před tímto dnem.
Částka vypláceného důchodu se skládá ze dvou složek, z tzv. základní složky a procentní složky. Tato procentní složka vyjadřuje specifický přínos občana pro společnost a je závislá na druhu práce (například zaměstnání v hlubinném hornictví), na délce náhradní doby pojištění (kdy se do doby pojištění započítává jen 80 % apod.), dále na délce pojištění, tedy době výkonu práce (například délce přesluhování bez čerpání důchodu) nebo výkonu práce důchodce (zvýšení o 0,4 % za každých 360 dní práce navíc) a dalších faktorech.
Jedním ze základních znaků důchodového zabezpečení občanů ČR je přímo v zákoně stanovené zvyšování částky důchodu. Toto zvyšování důchodů se provádí dle následujících parametrů:
Vyplácené důchody se zvyšují v závislosti na růstu úhrnného indexu spotřebitelských cen a na růstu mezd.
Základní výměry a procentní výměry vyplácených důchodů se zvyšují od splátky důchodu splatné v lednu (tzv. pravidelný termín).
Procentní výměry důchodů se zvyšují mimo pravidelný termín, pokud v období pro zjišťování růst cen dosáhl růst cen aspoň 5 %. Zvýšení procentní výměry se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Základní výměry vyplácených důchodů se zvyšují tak, aby výše základní výměry činila 9 % průměrné mzdy s tím, že výše základní výměry se zaokrouhluje na celé desetiny nahoru. Výpočet růstu cen provádí a růst cen stanovuje Český statistický úřad.
Výše základní výměry důchodu byla nařízením vlády č. 343/2017 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2018 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2018 a o zvýšení důchodů v roce 2018, stanovena pro rok 2018 ve výši 2 700 Kč. Zvýšení důchodů v roce 2018 v závislosti na uvedených parametrech pak činí 150 Kč u základní výměry důchodu a 3,5 % procentní výměry důchodu. U sazby výše procentní výměry starobního důchodu při výkonu pracovní činnosti a souběhu výplaty starobního důchodu (zvýšení o 0,4 %) nedošlo ke změně.
O vyplácení důchodu je třeba žádat. Tyto žádosti sestavují za zaměstnance buď přímo zaměstnavatelé, tzn. firmy, instituce nebo přímo okresní správy sociálního zabezpečení (podle místa trvalého bydliště žadatele), a to na předepsaných tiskopisech (elektronicky). Na okresní správě sociálního zabezpečení je možné také požádat o předběžný výpočet výše důchodu, definitivní výměr obdrží žadatel písemně přímo od ČSSZ z Prahy. Žadatel má možnost nechat si posílat důchod na svůj účet u vybrané banky nebo poštou.
A na závěr
ještě jedno optimistické upozornění. Dle § 67a zákona č. 155/1995 Sb. se procentní výměra vypláceného důchodu
zvyšuje o 2 000 Kč
měsíčně ode dne, kdy poživatel důchodu dosáhl věku
100 let.
Tak se snažme.
Použitá literatura:
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, včetně doplňujících zákonů a včetně Nálezu ÚS č. 135/2010.
Nařízení vlády č. 343/2017 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2018 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2018 a o zvýšení důchodů v roce 2018.
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
Srážky z mezd a příjmů u zaměstnanců a OSVČ – sociální zabezpečení – 1. část
Srážky z mezd a příjmů u zaměstnanců a OSVČ – nemocenské pojištění – 2. část
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.