Výzkum a vývoj ve světle odpočitatelné položky od základu daně, 2. část

Vydáno: 8 minut čtení

V navazujícím příspěvku se budeme věnovat vybraným účetním a daňovým aspektům odpočitatelné položky na výzkum a vývoj (dále také jen „VaV“). Ukážeme si celkovou výši odpočitatelné položky, kterou lze od základu daně z příjmů uplatnit. Současně nahlédneme do jednotlivých příkladů výdajů (nákladů), které lze zahrnout do odpočitatelné položky při realizaci výzkumných a vývojových činností. Současně uvedeme příklady výdajů (nákladů), které naopak nelze uplatnit jako součást odpočitatelné položky. Zodpovíme si také otázku, v jakých zdaňovacích obdobích lze vynaložené a současně uznatelné výdaje (náklady) uplatnit v daňovém přiznání k dani z příjmů právnických, případně fyzických osob.

Výzkum a vývoj ve světle odpočitatelné položky od základu daně – 2. část
Ing.
Zita
Drábková,
Ph.D., MBA,
daňový poradce TAXART CZ s. r. o., odborný asistent JU EF KUF, LIGS University
 
Výše a období pro uplatnění odpočitatelné položky výzkumu a vývoje
Odpočitatelnou položku na VaV může uplatnit fyzická nebo právnická osoba, která tyto náklady za stanovených zákonných podmínek prokazatelně vynaloží.
Je možné od základu daně odečíst 100 % již jednou daňově uznatelných nákladů.
Poplatník má možnost navíc uplatnit 110 % z meziročního přírůstku nákladů na výzkum a vývoj (převyšující úhrn vynaložených výdajů (nákladů) na VaV předchozího zdaňovacího období).
PŘÍKLAD
Společnost vynaloží v
roce 2016
náklady splňující podmínky pro vědu a výzkum ve výši
1 mil CZK
(cca 37 000 EUR) – v roce 2016 lze uplatnit tyto výdaje jako klasický daňový náklad společnosti a navíc ve výši 100 %, tj. 1 mil. CZK
jako odpočitatelnou položku od základu daně.
Společnost vynaloží na stejném projektu
v roce 2017
náklady splňující podmínky pro vědu a výzkum ve výši
2 mil. CZK,
za zdaňovací období roku 2017 může společnost uplatnit:
daňově uznatelný náklad ve výši 2 mil. CZK.
Výše odpočitatelné položky od základu daně pro rok 2017:
ve výši 1 mil. CZK + 110 % z 1 mil. CZK (z přírůstku),
tj. celkem lze uplatnit odpočitatelnou položku ve výši:
2 100 000 CZK
.
Přitom lze odčitatelnou položku na VaV uplatnit v souladu s § 34a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), ve zdaňovacím období, kdy jsou náklady na VaV činnosti vynaloženy.
V případě nízkého základu daně, resp. daňové ztráty lze odpočet uplatnit v jakémkoli následujícím období, nejpozději však ve třetím období následujícím po období, ve kterém vznikl.
 
Příklady nákladů (výdajů), které lze uplatnit v odpočitatelné položce na výzkum a vývoj
Níže uvádíme příklady položek, které je možné zahrnout do vynaložených daňově uznatelných nákladů pro určení výše odpočitatelné položky:
Osobní náklady na zaměstnance podílející se na řešení projektu VaV.
Odpisy hmotného movitého majetku a nehmotného majetku.
Služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje nakoupené od veřejné vysoké školy nebo výzkumné organizace [§ 34b odst. 2 písm. b) ZDP], a to s účinností od 1. 1. 2014.
Nájemné u nančního leasingu hmotného movitého majetku, které souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje [§ 34b odst. 2 písm. b) ZDP] s účinností od 1. 1. 2014.
Další provozní náklady (např. materiál, drobný hmotný a nehmotný majetek, knihy, výdaje na elektrickou energii).
Výdaji vynaloženými na výzkum a vývoj zahrnovanými do odpočtu se rozumí výdaje (náklady), které poplatník vynaložil při realizaci projektu VaV na jednotlivé výzkumné a vývojové činnosti, které zahrnují:
experimentální či teoretické práce,
projekční a konstrukční práce,
výpočty,
návrhy technologií,
výrobu
funkčního vzorku či prototypu
produktu nebo jeho části související s realizací projektu VaV.
 
Příklady nákladů (výdajů), které nelze uplatnit v odpočitatelné položce na výzkum a vývoj
Obecně nelze do odpočitatelné položky zahrnout
výdaje (náklady) na služby, výdaje (náklady) na nehmotné výsledky výzkumu a vývoje pořízené od jiných osob a licenční poplatky.
Výjimky z výše uvedeného zahrnují:
Služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje nakoupené od třetích osob, s výjimkou služeb nakupovaných od výzkumných organizací a veřejných vysokých škol. V současné době lze do odpočtu zahrnout nákup služeb, které souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje a které spočívají v ověření nebo prokázání toho, že
výsledek výzkumu a vývoje splňuje požadavky stanovené právními předpisy, pokud
výdaje na ověření nebo prokázání nebyly zahrnuty do odpočtu
u jiného poplatníka
[§ 34b odst. 2 písm. b) bodu 2 ZDP].
V praxi se tyto činnosti nazývají nejčastěji
homologací nebo certifikací
(použitý pojem je závislý na konkrétním odvětví).
Konkrétně:
Ale lze zahrnout do odpočtu dále uvedený výčet služeb nakupovaných od třetích osob, pokud souvisí s realizací projektu VaV:
Nakoupené služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje pořízené od VVŠ nebo výzkumné organizace kromě reprezentace, konzultace, IT, vzdělávání….
Podpora veřejných vysokých škol (i zahraničních) a výzkumných organizací (veřejné i soukromé), které splňují definiční znaky podle ustanovení § 2 odst. 2 písm. d) zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), ve znění pozdějších předpisů.
Nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného movitého majetku, které souvisí s realizací projektu VaV spotřebované nákupy – elektrická energie, teplo, plyn, telekomunikační poplatky, vodné a stočné.
Výdaje na certi kaci – nově lze výdaje na certifikaci zahrnout, od zdaňovacího období roku 2016 opět uplatnit.
Administrativní a podpůrné činnosti.
Náklady podpořené i jen z části z veřejných zdrojů.
 
Budoucnost odpočitatelné položky na výzkum a vývoj
Dne 29. 6. 2018 se konalo 337. pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde byl dohodnut návrh změn s cílem snížit nejistotu daňových poplatníků ohledně uplatňování daňových odpočtů na VaV.
Návrh změn by měl být v nejbližší době zapracovaný do novely ZDP v kontextu pokynu Ministerstva financí č. D-288 k jednotnému postupu při uplatňování ustanovení § 34 odst. 4 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Pro tuto chvíli lze uvést výčet několika navržených změn:
Úprava povinnost zpracovat projekt před zahájením jeho realizace. Termín vypracování projektu by měl být nově stanoven nejpozději k datu podání daňového přiznání za zdaňovací období 1. vykázání odpočtu v daňovém přiznání.
Správci daně by nově daňový poplatník zasílal tzv. avizo o zahájení VaV činností. Kontrola správce daně bude zahrnovat pouze výdaje (náklady) od data zaslaného avíza, resp. správce daně nebudou zajímat výdaje (náklady) vynaložené před tímto datem.
Zjednodušení formálních náležitostí, zejména nebude nutné uvádět místo zpracování projektu.
Obrázek: Klíče úspěšného řešení odpočitatelné položky výzkumu a vývoje
Výše uvedený obrázek uvádí čtyři základní klíče úspěšnosti (vlastností), které spolu nedílně souvisí a kterými dle našeho názoru je vhodné disponovat pro úspěšné řešení odpočitatelné položky na VaV (mimo jiné platí i pro přímou podporu VaV činnosti formou grantů).
KAPI klíče vychází z naší dlouholeté praxe řešení odpočitatelné položky v jednotlivých krocích, od vytvoření projektové dokumentace až po daňové řešení při jejím uplatnění a obhajobou před správcem daně:
Administrativa:
Přistupovat zodpovědně k formálním administrativním požadavkům na tvorbu studie proveditelnosti, průběžných zpráv o stavu projektu včetně závěrečné zprávy a dalších navazujících dokumentů, zejména doplňující dokumenty k projektové dokumentaci, vnitřní předpisy k oddělenému účtování odpočitatelné položky, …
Profesionalita:
K celkovému procesu zpracování a uplatnění odpočitatelné položky je potřeba přistoupit profesionálně, buď se stát odborníkem v dané oblasti nebo požádat profesionály o odbornou pomoc.
Individualita:
Každý projekt je jedinečný, a proto je potřeba k němu přistupovat individuálně. Například nepoužívat obecné „šablony“ pro zpracování projektové dokumentace, obecné vymezení cílů, metod, …
Kreativita:
Bez ingredience kreativity nelze obsahově naplnit výzkumné a vývojové aktivity. Současně je propojena s celkovým zpracováním projektové dokumentace a zajištění reprodukovatelnosti projektu.
Vzpomeňme na pět klíčů výzkumu a vývoje určených jako základní kritéria určení výzkumných a vývojových aktivit – viz příspěvek z předchozího čísla časopisu DHK č. 10/2018.
 
Závěr
Závěrem lze konstatovat, že odpočitatelná položka může představovat efektivní nástroj pro snížení základu daně, pokud podnikatelé realizují výzkumné nebo vývojové aktivity a jsou ochotné přijmout podmínky pro její uplatnění.