Účtování o nároku poškozeného na náhradu škody

Vydáno: 15 minut čtení

Účelem tohoto příspěvku je zodpovědět otázky týkající se účtování o nároku na náhradu škody, resp. pohledávek z titulu pravomocně přiznaného nároku na náhradu škody, v průběhu trestního řízení. V textu budou stručně rozebrány rovněž daňové konsekvence zaúčtování těchto pohledávek.

Účtování o nároku poškozeného na náhradu škody
Mgr.
Milan
Kučera
Pokud byla poškozenému způsobena majetková škoda nebo nemajetková újma, nebo se na jeho úkor pachatel trestného činu obohatil (dále souhrnně jen „škoda“ a „nárok na náhradu škody“) ve smyslu § 43 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „trestní řád“), je oprávněn navrhnout, aby soud v odsuzujícím rozsudku uložil obžalovanému povinnost takovou škodu nahradit v penězích (§ 43 odst. 3 trestního řádu).
Je-li poškozeným účetní jednotka dle § 1 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), která je povinna vést účetnictví dle tohoto zákona, vyvstává otázka, kdy nárok na náhradu škody zaúčtovat a jak s ním v rámci účetnictví dále nakládat tak, aby ohledně tohoto postupu nepanovaly pochybnosti.
 
Vznik a doba trvání nároku na náhradu škody
Nárok na náhradu škody poškozenému vzniká v důsledku spáchání trestného činu, přičemž pro řádné uplatnění, ať již v trestním (adhezním) nebo občanskoprávním řízení, je třeba, aby nedošlo k jeho promlčení. V opačném případě je pachatel oprávněn vznést námitku promlčení.
Dle § 620 odst. 1 a § 621 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), okolnosti rozhodné pro počátek běhu promlčecí lhůty u práva na náhradu škody zahrnují vědomost (i) o škodě a (ii) osobě povinné k její náhradě.1) Subjektivní promlčecí lhůta dle § 629 občanského zákoníku trvá tři roky. Dle rozsudku2) Nejvyššího soudu ze dne 30. 4. 2002, sp. zn. 33 Odo 477/2001, je pro počátek běhu subjektivní lhůty rozhodné,
„kdy se poškozený dozví o již vzniklé škodě (tedy nikoli jen o protiprávním úkonu či o škodné události) a kdo za ni odpovídá. Při posuzování otázky, kdy se poškozený dozvěděl o škodě, je třeba vycházet z prokázané vědomosti poškozeného o vzniklé škodě. Dozvědět se o škodě znamená, že se poškozený dozví o majetkové újmě určitého druhu a rozsahu, kterou lze natolik objektivně vyčíslit v penězích, že lze právo na její náhradu důvodně uplatnit u soudu.“
3) Pokud jde o identifikaci konkrétní osoby, která byla původcem škody, postačuje podle judikatury Nejvyššího soudu4), když se odpovědnost určité osoby jeví dostatečně pravděpodobná –
„nejde o nezpochybnitelnou jistotu v určení osoby odpovědné za vznik škody“
. Skutečnou vědomost poškozeného však nepředstavuje znalost právní kvalifikace, ale toliko skutkových okolností, z nichž je možné vznik práva na náhradu škody dovodit.5)
Právo na náhradu škody se dle § 636 občanského zákoníku promlčí nejpozději za deset let ode dne, kdy škoda vznikla (objektivní promlčecí lhůta). Pokud však byla škoda způsobena úmyslně, promlčí se právo na její náhradu nejpozději za patnáct let ode dne, kdy taková škoda vznikla. Objektivní promlčecí lhůta plyne ode dne následujícího po dni, kdy došlo k porušení povinnosti (deliktu); nemusí se jednat o stejný den, kdy byla škoda zjištěna nebo se projevila.6) Pro to, aby bylo právo na náhradu škody promlčeno, stačí, aby marně uplynula jedna z výše uvedených lhůt.
 
Okamžik uplatnění nároku na náhradu škody
První, byť v praxi nepříliš často využívanou, možností uplatnit nárok na náhradu škody je jeho zahrnutí do trestního oznámení. Tento postup byl opakovaně
aprobován
v judikatuře Nejvyššího soudu, ovšem s podmínkou, že trestní oznámení obsahuje požadavek na uložení povinnosti k náhradě škody vůči konkrétní osobě v určité výši.7) Samotné podání trestního oznámení nebo přihlášení nároku na náhradu škody ve výši,
„jak bude orgány činnými v trestním řízení zjištěna“
, však nelze považovat za dostatečné (a tedy řádné).8)
Ve většině případů poškozený uplatňuje nárok na náhradu škody v návaznosti na poučení dle § 46 trestního řádu (bez ohledu na to, zda trestní řízení inicioval či nikoliv). Řádný návrh na náhradu škody je pak mnohdy podáván až po podání obžaloby (vždy je však třeba jej uplatnit před zahájením dokazování v hlavním líčení), neboť poškozený při jeho vyčíslení vychází z kompletního spisového materiálu (který obsahuje např. znalecké posudky opatřené orgány činnými v trestním řízení) nebo přímo z obžaloby. Poškozený by však ani v jednom z uvedených případů neměl o svém nároku účtovat v rámci rozvahových účtů, neboť uplatněný nárok na náhradu škody má povahu nejisté budoucí pohledávky, přičemž není zřejmé, kdy, v jaké výši a zda vůbec bude poškozenému přiznán.
Vzhledem k tomu, že pro vydání rozhodnutí v trestním řízení nemusí dokazování v hlavním líčení vždy probíhat (např. v případě trestního příkazu), lze poškozeným doporučit, aby nárok na náhradu škody uplatnili nejen řádně, ale také včas – tedy ještě v rámci vyšetřování (např. na jeho konci při prostudování spisu ve smyslu § 166 odst. 1 trestního řádu). Aktivním uplatňováním svých práv tak poškozený může
eliminovat
případy, kdy nárok na náhradu škody není řádně a včas uplatněn v rámci adhezního řízení, pročež mu následně nezbývá než tento uplatnit v řízení občanskoprávním.
 
Účtování o pohledávce na náhradu škody
Pohledávka z účetního hlediska vzniká datem nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku, kterým se poškozenému přiznává nárok na náhradu škody.9) Ačkoliv je toto datum zároveň datem účtování o pohledávce, resp. o výnosu z titulu nároku na náhradu škody, je vhodné pohledávku fakticky zaúčtovat10) do výnosů11) až ve chvíli, kdy účetní jednotka (poškozený) disponuje pravomocným rozsudkem opatřeným doložkou právní moci a vykonatelnosti.12) Důvodem je zákonný požadavek (§ 8 zákona o účetnictví), aby účetní jednotky zachycovaly skutečnosti, jež jsou předmětem účetnictví, na základě průkazných účetních dokladů.13)
Zaúčtování pohledávky tímto způsobem je v souladu s požadavky na vedení účetnictví dle § 7 odst. 1 zákona o účetnictví, podle kterého jsou účetní jednotky povinny vést účetnictví tak, aby podávalo věrný a poctivý obraz jejich finanční situace.14) Uvedený postup také odpovídá zásadám věrného zobrazení a opatrnosti, kdy účetní jednotka na straně jedné do výše zisku promítá očekávané ztráty, rizika a znehodnocení majetku (byť ještě nenastaly), ovšem na straně druhé zahrnuje příjmy až ve chvíli, kdy jsou jisté nebo alespoň vysoce pravděpodobné.15)
Lhůta k plnění (pariční lhůta) ovšem ve výroku odsuzujícího rozsudku o povinnosti k náhradě škody nebývá soudem mnohdy stanovena. Po nabytí právní moci rozsudku tak poškozený (věřitel) může (i) vyzvat odsouzeného (dlužníka) k dobrovolnému plnění jeho závazku (dluhu) ve smyslu § 1958 odst. 2 občanského zákoníku nebo, (ii) v případě, že k dobrovolnému splnění ihned nedojde, dojde pro účely výkonu rozhodnutí (
exekuce
) k uplatnění
fikce
stanovení lhůty k plnění dle § 261a odst. 2 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů16), dle níž je odsouzenému (dlužníkovi) uložena povinnost k plnění do tří dnů od právní moci odsuzujícího rozsudku.
Neuhrazení pohledávky z titulu náhrady škody bývá v praxi poměrně častým jevem, neboť odsouzení mnohdy nemají finanční prostředky k tomu, aby uloženou povinnost vůči poškozenému splnili řádně a včas. Pohledávka tak postupně ztrácí na své nominální hodnotě, neboť se snižuje pravděpodobnost jejího uspokojení v celém rozsahu. S ohledem na výše uvedené zásady věrného zobrazení a opatrnosti je proto ze strany účetní jednotky (poškozeného) třeba přistoupit k tvorbě opravných položek a odpovídajícím způsobem zachytit snížení hodnoty majetku. Vytvoření opravné položky vyjadřuje přesvědčení účetní jednotky (poškozeného), že dojde alespoň k částečnému uhrazení pohledávky ze strany dlužníka (odsouzeného).
V případě, že dojde k trvalému snížení hodnoty pohledávky (a jejím prostřednictvím ke snížení hodnoty majetku), je na místě takovou pohledávku odepsat. Takový krok lze doporučit zejména v situaci, kdy je z majetkové situace dlužníka (odsouzeného) zřejmé, že nebude schopen uloženou povinnost k náhradě škody splnit, a současně je pohledávka po splatnosti déle než 30 měsíců (tj. v době, kdy je možné vytvořit opravnou položku až do výše 100 % její neuhrazené rozvahové hodnoty). Opravná položka přitom představuje daňově uznatelný náklad ve smyslu § 24 odst. 2 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“).17)
 
Daňové konsekvence
Z pohledu účetní jednotky se může trestní řízení vyvinout pouze dvěma způsoby: orgány činné v trestním řízení v rámci prověřování (i) nezjistí totožnost konkrétního pachatele, nebo (ii) naopak zjistí totožnost pachatele, proti kterému je následně zahájeno trestní stíhání. Tyto dvě varianty se však zásadně odlišují svými dopady do účetnictví poškozeného.
V prvním případě, tedy konstatují-li orgány činné v trestním řízení, že škoda byla způsobena neznámým pachatelem, vznikne poškozenému z pohledu daně z příjmů daňový náklad dle § 24 odst. 2 písm. l) ZDP. Jinými slovy, způsobená škoda bude z účetního hlediska představovat náklad vynaložený na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, a proto se odečte od základu daně z příjmu.18) K zaúčtování daňového nákladu by tedy mělo dojít, jakmile se poškozený dozví o jeho vzniku, ovšem jeho daňové účinky nastanou až v měsíci, kdy je poškozenému doručeno potvrzení o tom, že škoda byla způsobena neznámým pachatelem (např. usnesením o odložení věci dle § 159a trestního řádu).
V opačném případě, kdy je zahájeno trestní stíhání proti konkrétní osobě dle § 160 trestního řádu, poškozenému zpravidla nic nebrání uplatnit svůj nárok na náhradu škody (a současně tak zastavit běh promlčecí lhůty). Způsobená škoda bude v takovém případě představovat daňový výdaj dle § 25 odst. 1 písm. n) ve spojení s § 25 odst. 2 ZDP, avšak pouze do výše pravomocným rozsudkem přiznané náhrady škody (škoda v rozsahu nepřiznaného nároku představuje výdaj nedaňový).
 
Závěr
Ačkoliv poškozených naplňujících definici účetní jednotky ve smyslu zákona o účetnictví, kteří aktivně uplatňují svá práva v trestním (adhezním) řízení, stále přibývá (přičemž stoupá počet vydaných rozsudků obsahujících výroky o náhradě škody namísto odkázání poškozených do občanskoprávních řízení), problematice účtování o nárocích na náhradu škody, resp. pohledávkách z titulu pravomocně přiznaného nároku na náhradu škody, není stále věnována dostatečná pozornost. Nesprávné zaúčtování těchto pohledávek přitom může být problematické nejen z pohledu auditu účetní závěrky, ale také z hlediska daňového (zejména pokud jde o otázku, kdy a za jakých podmínek nastává jejich daňová účinnost).
V okamžiku spáchání trestného činu poškozený ve většině případů neví, že mu byla způsobena škoda. Pro její pozdější uplatnění v rámci trestního řízení je zásadní, že tímto okamžikem vzniku škody začíná běžet pouze objektivní promlčecí lhůta. Subjektivní promlčecí lhůta začne plynout až ve chvíli, kdy se poškozený prokazatelně dozví o konkrétním druhu a rozsahu vzniklé škody.
Přestože je řádné a včasné uplatnění nároku na náhradu škody dle § 43 odst. 3 trestního řádu základním předpokladem pro vznik vykonatelné pohledávky z titulu náhrady škody, z účetního hlediska pohledávka vzniká až pravomocným rozsudkem, jímž byla škoda poškozenému přiznána. K zaúčtování pohledávky by nicméně mělo dojít až na podkladě rozsudku s vyznačenou doložkou právní moci a vykonatelnosti. Pokud nebude pohledávka v delším časovém horizontu uhrazena, měl by poškozený ve svém účetnictví vytvořit odpovídající opravnou položku.
Z hlediska daňového by měl poškozený pravomocně přiznanou pohledávku z titulu náhrady škody zahrnout do výnosů a zdanit v běžném účetním období. Nedojde-li k řádnému uhrazení pohledávky, bude způsobená škoda (stejně jako opravná položka) představovat náklad vynaložený na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, a proto se odečte od základu daně z příjmů. Životní cyklus pohledávky je pak ukončen jejím (alespoň částečným) uhrazením, nebo (při dlouhodobé nedobytnosti) odepsáním.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.
1) V těchto případech se neaplikuje § 619 občanského zákoníku, dle kterého promlčecí lhůta počíná běžet dnem, kdy se poškozený měl a mohl dozvědět o okolnostech pro počátek běhu lhůty rozhodných.
2) Publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 16/2002, pod C 1168.
3) Dále srovnej např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 30. 9. 2003, sp. zn. 25 Cdo 871/2002, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 27/2004, pod C 2202; nebo rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 14. 8. 2007, sp. zn. 30 Cdo 2758/2006, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 6/2008, pod C 5371.
4) Srovnej např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 25. 4. 2006, sp. zn. 25 Cdo 359/200, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 4/2007, pod C 4273.
5) Srovnej rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 1. 4. 2015, sp. zn. 28 Cdo 3833/2014.
6) Srovnej rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. 5. 2009, sp. zn. 32 Cdo 24/2008
.
7) Srovnej rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 5. 2006, sp. zn. 25 Cdo 2478/2004, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 4/2007, pod C 4282; usnesení Nejvyššího soudu ze dne 27. 4. 2011, sp. zn. 25 Cdo 3300/2010, publikované v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 14/2011, pod C 9741; nebo rozsudek ze dne 19. 12. 2012, sp. zn. 25 Cdo 23/2011, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 20/2013, pod C 12278.
8) Srovnej rozsudek ze dne 9. 3. 2016, sp. zn. 25 Cdo 5378/2015, publikovaný v Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek NS, svazek 3/2017, pod C 15590.
9) MACHALA, Otakar a Jiří NESROVNAL. Tvorba zákonných opravných položek u pohledávek z titulu náhrady škody. In: Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR [online]. 26. 6. 2014, s. 25–28, [cit. 2018-10-31]. Dostupné z: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/Zapis_KV_KDP_2014-06-26.pdf
10) Dle § 10 odst. 8 vyhlášky Ministerstva financí č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, má pohledávka z titulu náhrady škod charakter dlouhodobé pohledávky a bude o ní účtováno v položce „C.II.1.5.4. Jiné pohledávky“.
11) Konkrétně se bude jednat o ostatní provozní výnos. Srovnej DĚRGEL, Martin. Náhrada nákladů řízení. Daně a právo v praxi [online]. 2011, 22. 11. 2011, (12) [cit. 2018-10-31]. Dostupné z: https://www.dauc.cz/dokument/?modul=li&cislo=39651.
12) Bez originálu nebo úředně ověřené kopie pravomocného rozhodnutí (tj. exekučního titulu) opatřeného potvrzením o jeho vykonatelnosti není možné podat exekuční návrh ve smyslu § 38 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
13) Skutečnost, že soud vynesl rozsudek obsahující výrok, jímž byla odsouzeným uložena povinnost k náhradě škody poškozenému, nelze jiným způsobem prokazatelně ověřit (a to ani na portálu Ministerstva spravedlnosti http://infosoud.justice.cz/).
14) Dle § 8 zákona o účetnictví jsou účetní jednotky povinny vést účetnictví správné, úplné, průkazné, srozumitelné, přehledné a způsobem zaručujícím trvalost účetních záznamů.
15) Nesprávné (předčasné) zaúčtování pohledávky, k němuž došlo např. v době, kdy poškozený teprve uplatňuje nárok na náhradu škody v adhezním řízení, lze zhojit provedením zpětné opravy dle § 35 zákona o účetnictví.
16) Resp. § 40 odst. 2 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
17) Při tvorbě opravné položky se aplikuje § 8a zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
18) Obdobně dle Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 30. 5. 2013, č. j. 31 Af 57/2012-24, základ daně snižují neuhrazené pohledávky, které byly do daňové evidence zahrnuty v běžném zdaňovacím období.