Silniční daň u příspěvkových organizací

Vydáno: 13 minut čtení

S blížícím se koncem roku začíná být opět aktuální problematika silniční daně, protože v průběhu ledna 2019 bude nutné podat daňové přiznání k této dani za rok 2018. Proto v následujícím příspěvku připomeňme úpravu této daně s tím, že se zaměříme na specifika týkající se příspěvkových organizací.

Silniční daň u příspěvkových organizací
Ing.
Zdeněk
Morávek
Nejdříve uveďme, že silniční daň je upravena zákonem č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDS"). Zákon o dani silniční není, na rozdíl od jiných daňových zákonů, tak často novelizován, poslední novela byla provedena zákonem č. 63/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony; novela ale měla jen 6 bodů, a to zejména legislativně-technického charakteru. Dalším důležitým předpisem v této oblasti je zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o provozu na pozemních komunikacích“), a jeho prováděcí předpisy.
 
Předmět daně
Základní a nejdůležitější úpravou je vymezení předmětu daně. Na úvod lze konstatovat, že vozidla podléhající této dani lze z hlediska podmínek pro vznik předmětu daně rozdělit do dvou skupin. První skupinu představují nákladní automobily a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, kdy podmínky zdanění těchto vozidel vyplývají z § 2 odst. 3 ZDS. Druhou skupinu tvoří všechna ostatní vozidla, podmínky zdanění těchto vozidel jsou vymezeny v § 2 odst. 1 ZDS. Z hlediska posloupnosti a návaznosti zákona začněme druhou skupinou vozidel.
Předmětem daně jsou tak silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla:
registrovaná v ČR,
provozovaná v ČR,
používaná poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů. V této souvislosti uveďme, že kdo se rozumí veřejně prospěšným poplatníkem, vymezuje § 17a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), a příspěvkové organizace mezi tyto veřejně prospěšné poplatníky patří.
Jde o tři kumulativně stanovené podmínky, které v případě, že vozidlo podléhá této dani, musí být splněny současně. Při absenci splnění kterékoliv z nich tak není zcela naplněn předmět daně silniční a takové vozidlo pak dani silniční v České republice nepodléhá.
Vozidla registrovaná v ČR
jsou taková, kterým je přidělena
registrační značka
obecním úřadem obce s rozšířenou působností, který vede
registr silničních vozidel.
Vozidla provozovaná v ČR
jsou taková, která využívají pozemní komunikace v ČR.
Třetí podmínkou je používání vozidel příspěvkovou organizací k příslušným činnostem, přesněji řečeno, pokud je vozidlo používáno k činnostem, ze kterých plynoucí příjmy nejsou předmětem daně, vozidlo předmětem silniční daně není.
PŘÍKLAD 1
Příspěvková organizace zřízená městem, základní škola, v souladu se svou zřizovací listinou provádí pouze hlavní činnost. Tato činnost ve všech svých ohledech splňuje podmínky § 18a odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů a příjmy z ní plynoucí nejsou předmětem daně. K této své činnosti využívá silniční motorové vozidlo – osobní automobil Škoda Octavia.
Vzhledem k tomu, že organizace vozidlo používá pouze k činnostem, z nichž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně, automobil Škoda Octavia v tomto případě není předmětem silniční daně.
Je tedy zřejmé, že
silniční daň je u příspěvkových organizací velmi propojena s problematikou daně z příjmů,
což v praxi činí celou řadu problémů. A to jednak z pohledu správného stanovení skutečnosti, zda je vozidlo vůbec předmětem daně, ale také z pohledu správného stanovení povinnosti placení záloh na daň. Z hlediska daně z příjmů se jednotlivé nepodnikatelské činnosti a z nich plynoucí příjmy posuzují ve smyslu relace mezi příjmy a souvisejícími náklady až za celé zdaňovací období, ovšem o povinnosti placení záloh na daň silniční je nutné rozhodnout již v průběhu kalendářního roku, tedy v průběhu zdaňovacího období. Tento rozpor staví tyto poplatníky do prakticky neřešitelné situace a je nutné hledat jiná náhradní řešení jenom proto, že právní předpisy si s touto skutečností neumí poradit.
PŘÍKLAD 2
Příspěvková organizace provádí jako jednu ze svých hlavních činností ubytování na domově mládeže. Tato činnost byla v minulých zdaňovacích obdobích zpravidla ztrátová a související příjmy tak nebyly předmětem daně, ale v některých zdaňovacích obdobích to bylo i naopak a příjmy předmětem daně byly. Příspěvková organizace ke své činnosti využívá užitkový automobil Renault Kangoo, tento automobil použije v měsíci říjnu roku 2018 v souvislosti s poskytováním ubytovacích služeb na domově mládeže.
V tomto případě je prakticky nemožné s jistotou konstatovat, zda je toto vozidlo předmětem silniční daně či nikoliv. Zda jsou příjmy z této činnosti (poskytování ubytování) předmětem daně či nikoliv, není možné v říjnu roku 2018 posoudit, rozhodující je až výsledek za celé zdaňovací období. Pokud tedy existuje možnost, že by vozidlo předmětem daně mohlo být, je namístě doporučit uhradit ve stanovených termínech zálohy na daň, případně požádat o stanovení záloh jinak v souladu s § 174 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.
Druhou skupinou vozidel jsou
nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny
registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice, pro jejichž zdaňování platí odlišná pravidla. Tato vozidla jsou předmětem daně silniční vždy, jedná se o povinné zohlednění předpisů EU v této oblasti. Nicméně ZDS připouští pro veřejně prospěšné poplatníky u těchto vozidel určité úlevy v podobě snížení sazeb daně, příslušná úprava je obsažena v § 6 odst. 9 a 10 ZDS.
Z této úpravy potom vyplývá, že sazba daně se snižuje o 100 % u nákladních automobilů a přípojných vozidel s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, pokud příspěvková organizace jako veřejně prospěšný poplatník používá takové vozidlo pouze k činnosti, z níž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně z příjmů, opět tedy typicky k činnostem, z nichž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně podle § 18a odst. 1 zákona o daních z příjmů, jak je uvedeno výše v textu.
Obdobně se daň o 100 % sníží za situace, kdy se jedná o výcviková vozidla podle právního předpisu upravujícího získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, která nejsou používána k činnosti, z níž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů právnických osob.
Pokud by příspěvková organizace provozovala takovéto vozidlo, u kterého se sazba daně snižuje o 100 %, nemá povinnost v průběhu zdaňovacího období platit zálohy. Poplatníci daně, kteří provozují vozidlo s takto sníženou sazbou daně, nepodávají daňové přiznání, nemají-li daňovou povinnost u dalšího vozidla. Příslušná úprava je obsažena v § 15 odst. 3 ZDS.
PŘÍKLAD 3
Příspěvková organizace je provozovatelem nákladního vozidla s největší povolenou hmotností 5 tun. Vozidlo je používáno výhradně k hlavní nepodnikatelské činnosti příspěvkové organizace, tedy k zajištění hlavní činnosti podle zřizovací listiny, příjmy plynoucí z této činnosti nejsou předmětem daně z příjmů.
Toto vozidlo je sice předmětem silniční daně, ale bude uplatněno snížení sazby daně o 100 %, všechny podmínky pro toto snížení jsou naplněny.
Příspěvková organizace ve výše uvedeném případě nemusí podávat daňové přiznání k silniční dani, pokud nemá jiné vozidlo, u kterého by jí vznikla daňová povinnost.
Jestliže se jedná o nákladní automobily a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 a více tun, tam už snížení sazby daně tak vysoké není. Za stejných podmínek jako u výše uvedených vozidel nad 3,5 tuny a do 12 tun se snižuje sazba daně o 48 %, tedy sazba daně činí pouze 52 % stanovené roční sazby. Z toho ale vyplývá, že pokud je příspěvková organizace ve vztahu k takovému vozidlu poplatníkem silniční daně, je povinna i tak zaplatit silniční daň, i když vozidlo používá pouze pro účely činností, z nichž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně.
PŘÍKLAD 4
Příspěvková organizace je provozovatelem nákladního automobilu s největší povolenou hmotností 14 tun, jedná se o vozidlo se dvěma nápravami. Roční sazba daně potom činí 14 700 Kč. Vozidlo je využíváno pro účely hlavní činnosti, příjmy z této činnosti plynoucí nejsou předmětem daně z příjmů.
Jsou tedy naplněny podmínky pro snížení sazby daně o 48 %, daň tak bude činit 7 644 Kč.
Co se týká povinnosti platit zálohy, z úpravy § 10 odst. 6 ZDS vyplývá, že poplatník daně, je-li provozovatelem vozidla se sníženou sazbou podle § 6 odst. 10 ZDS, platí pouze jednu zálohu na daň nejméně ve výši 70 % roční daňové povinnosti nejpozději do 15. 12. zdaňovacího období.
PŘÍKLAD 5
Pokud navážeme na předchozí příklad, příspěvková organizace je povinna zaplatit nejpozději do 15. 12. příslušného zdaňovacího období zálohu na daň ve výši 70 % roční daňové povinnosti, záloha tedy bude ve výši 5 351 Kč.
V tomto případě samozřejmě povinnost podat daňové přiznání ohledně takového vozidla trvá.
 
Vymezení poplatníka
Dalším problémem souvisejícím s příspěvkovými organizacemi v oblasti silniční daně může být správné stanovení poplatníka. V
ymezení poplatníka silniční daně je obsaženo v § 4 ZDS. Poplatníkem
je zejména ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla. Provozovatelem silničního vozidla je osoba, která je v registru silničních vozidel zapsána jako vlastník tohoto vozidla, není-li jako jeho provozovatel v registru silničních vozidel zapsána jiná osoba. Provozovatel je v technickém průkazu vozidla a v registru vozidel uveden tehdy, když vozidlo neprovozuje jeho vlastník pro svou činnost nebo v souvislosti s ní, ale provozuje je pro svou činnost nebo v souvislosti s ní jiná fyzická nebo právnická osoba, která je k tomu vlastníkem zmocněna.
V případě příspěvkových organizací může často vznikat situace, že vlastníkem vozidla je zřizovatel a příspěvková organizace jej má pouze svěřeno do správy ve smyslu § 27 odst. 2 písm. e) zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů. V takovém případě je pravděpodobné, že příspěvková organizace bude zapsána v technickém průkazu vozidla jako provozovatel vozidla, a bude proto poplatníkem daně.
Pokud by ovšem příspěvková organizace nebyla v technickém průkazu uvedena ani jako provozovatel, např. z toho důvodu, že vozidlo je ve vlastnictví zřizovatele a příspěvková organizace jej má pouze ve výpůjčce, potom by příspěvková organizace poplatníkem daně nebyla a poplatníkem by byl zřizovatel, tedy kraj nebo obec. V případě státní příspěvkové organizace takovéto případy zřejmě nastávat nebudou a lze předpokládat, že příspěvková organizace jako provozovatel v technickém průkazu zapsána bude.
A další případem poplatníka, se kterým musí příspěvkové organizace také počítat, je případ zaměstnavatele, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. V tomto případě tak musí být naplněno několik podmínek a předpokladů, aby bylo možné učinit závěr, že poplatníkem daně je zaměstnavatel. Jedná se o tyto předpoklady:
existence pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,
použití vozidla pro účely pracovní cesty zaměstnancem,
zaměstnavatel toto vozidlo nevlastní, nemá jej v nájmu ani vypůjčené,
na základě výše uvedeného zaměstnanci náleží cestovní náhrady,
provozovateli vozidla v příslušném měsíci nevznikla z jiného důvodu či titulu daňová povinnost k dani silniční.
Pokud je toto vše splněno, je zaměstnavatel poplatníkem daně silniční v souvislosti s příslušnou pracovní cestou.
PŘÍKLAD 6
Příspěvkové organizace v rámci své doplňkové činnosti pořádá komerční firemní kurzy. Kurzy probíhají v sídle objednatele. Příspěvková organizace vyšle jako lektora na tento kurz svého zaměstnance a vzhledem k okolnostem se s ním dohodne, že zaměstnanec použije pro dopravu na místo konání kurzu své soukromé vozidlo (osobní automobil). Jedná se o pracovní cestu, proto mu příspěvková organizace jako zaměstnavatel vyplatí cestovní náhrady. Zaměstnanec nepodniká, proto sám za toto vozidlo silniční daň neplatí.
V tomto případě jsou splněny všechny podmínky pro vznik povinnosti hradit za vozidlo zaměstnance silniční daň, protože vozidlo je použito k činnosti, z níž plynoucí příjmy jsou předmětem daně. Současně jsou splněny všechny podmínky pro to, aby poplatníkem daně byla příspěvková organizace jako zaměstnavatel. Co se týká sazby daně, zaměstnavatel uplatní buď poměrnou část roční sazby podle základu daně (objem motoru), nebo může využít denní sazbu 25 Kč, pokud je to pro něj výhodnější.
 
Závěr
Závěrem uzavřeme, že daňové přiznání podává poplatník nejpozději do 31. 1. kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období, a to i v případech, jedná-li se o poplatníka, kterému přiznání zpracovává daňový poradce. Za zdaňovací období roku 2018 tak bude daňové přiznání podáno do 31. 1. 2019.
Poplatník je povinen v daňovém přiznání daň sám vypočítat a zaplatit ji správci daně ve lhůtě pro podání přiznání.