Legislativní novinky s komentářem - Novela daňového řádu

Vydáno: 6 minut čtení

Ve Sbírce zákonů byla dne 5. 6. 2018 v částce 48 pod číslem 94/2018 Sb. publikována již další, v nekonečné řadě, novela zákona č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “), a téhož dne nabyla účinnosti. Nynější novela daňového řádu se zaměřuje na rozšíření přístupu daňových orgánů k informacím potřebným pro boj proti praní špinavých peněz. Podle důvodové zprávy cílem úpravy daňového řádu je zefektivnění boje s daňovými úniky. Novelizací se do právního řádu České republiky transponuje Směrnice EU upravující přístup daňových orgánů k informacím pro boj proti praní špinavých peněz „DAC 5“ ze dne 6. 12. 2015.

Legislativní novinky s komentářem - Novela daňového řádu
Dmytro
Krasovskyj,
právní asistent
Směrnice „DAC 5“ reguluje mezinárodní spolupráci ve věci správní spolupráce v oblasti daní. Předmětem dané směrnice je umožnit správci daně přístup k mechanismům, postupům, dokumentům a informacím získaným v souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz. Velká část ustanovení této směrnice je již transponována do našeho právního řádu jinými zákony.
Cílem novelizace je umožnit správci daně přístup k vybraným údajům, například údaje o skutečných vlastnících bankovních účtů, o osobách, které skutečně ovládají svěřenecké fondy, a to včetně přístupu k údajům o způsobu shromažďování těchto údajů, získaným povinnými osobami. Zákonodárce si od tohoto kroku slibuje, že správce daně díky takovému přístupu k údajům včetně způsobu jejich shromažďování, bude moci účinněji bojovat s daňovými úniky a provádět mezinárodní spolupráci v této oblasti, neboť správce daně je odvislý od informací, které má k dispozici. V důvodové zprávě se uvádí, že toto pomůže hodnověrně zjistit a snadněji ověřit skutečnou strukturu například trustu či svěřeneckých fondů, nebo kdo jsou osoby skutečně ovládající takové entity. Dále zákonodárce předpokládá, že tímto správce daně získá účinný nástroj ke zjištění vlastníka účtu a zajistí efektivní monitoring plnění povinností stanovených finančním institucím ve smyslu zákona o mezinárodní spolupráci.1)
Český zákonodárce však touto novelou šel nad samotný rámec směrnice, neboť směrnice požadovala poskytnutí vybraných údajů a údajů o způsobu jejich shromažďování získaných v rámci identifikace a kontroly klienta na základě zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, pouze pro účely mezinárodní spolupráce při správě daní, avšak zákonodárce to rozšířil také pro účely tuzemského výkonu správy daní. Zákonodárce ospravedlňuje takový postup tím, že okruh daňových úniků, které se dají
eliminovat
, se rozšíří, což odpovídá smyslu transponované směrnice a umožní přispět k zamezení daňových úniků, a to bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost mezinárodního prvku. Správce daně tak nebude nucen provádět náročnější oddělování případů, kdy se jedná o mezinárodní správu daní a kdy o tuzemskou, a bude tedy vázán pouze zákonnými limity pro získávání údajů pro výkon správy daní.
V § 57 odst. 3 daňového řádu se hovoří o
„poskytovatelích platebních služeb“
, tedy o osobách, které mají povinnost poskytnout údaje na základě vyžádání správce daně. Novelizací tohoto paragrafu se blíže konkretizoval pojem
„poskytovatel platebních služeb“,
kdy se nově pod tento pojem v daňovém řádu podřazují i poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu či instituce elektronických peněz a vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, a také došlo k rozšíření poskytovaných informací od těchto osob o daňových poplatnících. Do daňového řádu byl přidán § 57a, který říká, že povinná osoba podle zákona
„o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“
je povinna na vyžádání správce daně poskytnout údaje získané při provádění identifikace klienta a kontroly klienta, údaje o způsobu získávání údajů při identifikace klienta a kontroly klienta a předložit dokumenty obsahující údaje o identifikaci a kontrole klienta. Takovými povinnými osobami mohou být advokát, notář, daňový poradce nebo exekutor, dle zákona tyto povinné osoby musí poskytnout takové údaje pouze pro účely výkonu mezinárodní spolupráce při správě dat. Zákonodárce uvádí, že takovýto speciální režim pro výše uvedené osoby byl zaveden v zájmu zajištění respektování ústavně garantovaného práva na spravedlivý proces. Tímto muselo také dojít k úpravě zákonů, které upravují činnost těchto osob, například do zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů, do § 21 odst. 6 se doplňuje věta, která říká, že:
„Povinnosti mlčenlivosti se advokát nemůže dovolávat při poskytování informací správci daně při plnění povinnosti stanovených daňovým řádem advokátovi jako povinné osobě podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.“
Tato novela však nezískala pouze pozitivní ohlasy. Česká advokátní komora vyjádřila zásadní nesouhlas s novelou daňového řádu2). Česká advokátní komora má za to, že pod záminkou transpozice směrnice o přístupu daňových orgánů k informacím pro boj proti praní peněz se zásadním způsobem prolamuje povinnost mlčenlivosti advokátů, daňových poradců a notářů a svěřuje správci daně rozsáhlé pravomoci v oblasti získávání a shromažďování informací o klientech advokátů, daňových poradců a notářů. Dle názoru České advokátní komory tato novela velmi razantním a nežádoucím způsobem zasahuje do ochrany základních lidských práv a také to podle komory neznamená nic jiného, než že finanční správa hodlá využívat citlivé informace osobní povahy, které byly shromážděny za zcela jiným účelem. Zá­ko­nodárce sice prohlásil, že takové informace, získané podle zákona proti praní špinavých peněz budou použity pouze v rámci směrnice pro boj proti praní špinavých peněz, avšak komora uvádí, že takto získané informace aspirují na to, aby byly použity správcem daně i při běžné správě daní.
Novela daňového řádu již nabyla účinnosti, a to jakým způsobem bude správce daně údaje získané na základě této novely využívat, ukáže až čas.
1) Důvodová zpráva k zákonu č. 94/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
2) Viz https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=17205 – vyjádření České advokátní komory k novele daňového řádu.