Otázky a odpovědi: Bydliště jako počátek a konec pracovní cesty

Vydáno: 2 minuty čtení

Zaměstnanec má jako místo výkonu práce uvedenu adresu školy na Praze 9. Na služební cesty však vyjíždí ze svého bydliště, tj. z Prahy 4. Je z právního hlediska možné napsat jako počátek a konec cesty místo bydliště?

Otázky a odpovědi: Bydliště jako počátek a konec pracovní cesty
JUDr.
Marie
Salačová
Podle § 153 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, kde je upraveno, jak má zaměstnavatel určovat podmínky pracovních cest svých zaměstnanců, může zaměstnavatel určit počátek a konec pracovní cesty zaměstnance kdekoliv na světě s tím, že místo bydliště není vyloučeno. V tomto ustanovení je přesně stanoveno, že podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel.
Pro úplnost je vhodné ještě dodat, že místo bydliště zaměstnance může být bez problémů v kterékoliv části obce (města), avšak místo výkonu práce musí být, podle § 34a zákoníku práce, vždy formulováno buď jako název obce (pak je to vždy celé katastrální území obce), nebo přesnou adresou (jak je tomu v daném případě). V těchto případech je pak místo výkonu práce současně pravidelným pracovištěm. Pravidelné pracoviště může být sjednáno samostatně (buď jako název obce, nebo přesnou adresou) pouze, když sjednáváme místo výkonu práce jako území širší než jedna obec, např. celá Česká republika nebo celé Čechy nebo celá Morava apod.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce