Novela daně z příjmů právnických osob s účinností od roku 2019

Vydáno: 29 minut čtení

Většinu z nás čekají od roku 2019 poměrně významné daňové změny. Vyplývá to alespoň z návrhu novely daňových zákonů, která v současné době putuje nebo už je v Senátu. Podle této novely má dojít k zásadní úpravě konceptu zdanění právnických osob v souvislosti s novými pravidly směrnice Evropské unie proti vyhýbání se daňovým povinnostem (tzv. ATAD) a do daňového řádu zákonodárci zavádí obecné pravidlo proti zneužití práva. Nicméně tradičně nás čekají také změny, které sice nejsou součástí uvedené směrnice, leč jsou tak prezentovány.

Novela daně z příjmů právnických osob s účinností od roku 2019
Ing.
Martin
Bureš,
daňový poradce č. 4964,
J&Consulting
V tomto článku tedy doporučujeme zbystřit. Poslanci projednali 21. 12. 2018 ve 3. čtení návrh novel následujících daňových zákonů („Novela“):
zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“);
zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty;
zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád („“);
zákona č. 187/2016 Sb., o dani z hazardních her;
zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních;
zákona č. 242/2016 Sb., celní zákon;
zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů;
zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky;
zákona č. 17/2012 Sb., o Celní správě České republiky;
přičemž zaslali návrh Novely k projednání do Senátu. V blízkých dnech se očekává bouřlivá debata v Senátu nad návrhem Novely, přičemž není jasné, jaké bude její finální znění.
Nad rámec výše uvedeného dodejme, že vláda předložila Poslanecké sněmovně návrh Novely 13. 6. 2018. Od té doby v Poslanecké sněmovně návrh ležel. Navíc v průběhu 2. čtení poslanci předložili nejméně tři desítky pozměňovacích návrhů, mezi nimiž byla většina ve prospěch daňových poplatníků. Nicméně Poslanecká sněmovna převážnou většinu pozměňovacích návrhů, které byly ve prospěch daňových poplatníků, neschválila.
V dnešním článku se podíváme na to, jaké předpokládané novinky čekají daňové poplatníky daně z příjmů právnických osob (DPPO). Navrhované změny rozdělíme na dvě části:
změny jdoucí nad rámec směrnice Evropské unie a
změny související se směrnicí EU.
 
Změny nad rámec směrnice EU
Netradičně začneme změnami, které jdou nad rámec směrnice EU. Největší pozornost na sebe strhává
nová oznamovací povinnost
(„Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí“), laicky nazývaná „nová bonzovací povinnost“. Zákonodárci (resp. vláda) se rozhodli, že rozšíří výčet skutečností, které musíme za splnění podmínek oznamovat správci daně. Pozor, tato změna má platit od účinnosti Novely.
Současná oznamovací povinnost se týká pouze příjmů podléhajících srážkové dani (§ 38d odst. 3 ZDP).
Podle důvodové zprávy k Novele existují dva hlavní důvody pro rozšíření oznamovací povinnosti:
„získání a následné využití dalších relevantních dat pro povinnou automatickou výměnu informací podle právních předpisů, kterými je Česká republika vázána“; a
„poměrně vysoký odliv důchodů z přímých zahraničních investic, který je v mezinárodním srovnání ojedinělý, a tudíž je nutný nástroj pro kontrolu, zda nedochází k nezákonné daňové optimalizaci, která tak snižuje inkasa nejen státního rozpočtu, ale i obcí a krajů“.
Čtenář si zajisté sám rozhodne, k jaké variantě se spíše přikloní.
Nová oznamovací povinnost se týká jakéhokoli příjmu vypláceného daňovému nerezidentu ČR, který podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně („srážková daň“), ale nebude zdaněn, neboť je:
osvobozený od daně z příjmů; nebo
vyloučený ze zdanění na základě úpravy v konkrétní smlouvě o zamezení dvojího zdanění („SZDZ“) (§ 38da odst. 1 ZDP po Novele).
Nové oznámení se tedy bude týkat nejčastěji:
podílů na zisku plynoucích mateřským obchodním korporacím, daňovým nerezidentům ČR, za splnění ostatních podmínek ZDP [§ 19 odst. 1 písm. ze) bod 1 ZDP a navazující];
úroků z úvěrových finančních nástrojů (např. úvěr, zápůjčka nebo dluhopis) plynoucích přímo kapitálově spojeným osobám, daňovým nerezidentům ČR, za splnění ostatních podmínek ZDP [§ 19 odst. 1 písm. zk) ZDP a navazující];
licenčních poplatků plynoucích přímo kapitálově spojeným osobám, daňovým nerezidentům ČR, za splnění ostatních podmínek ZDP [§ 19 odst. 1 písm. zj) ZDP a navazující].
Nové oznámení podáváme správci daně ve lhůtě, kdy by měla být odvedena srážková daň, pokud by došlo ke zdanění (§ 38da odst. 2 ZDP po Novele). Nové oznámení podáváme pouze (§ 38da odst. 3 ZDP po Novele):
na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí (MFČR);
na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem vydávaným MFČR, nebo
datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně uvedeným způsobem (např. datovou schránkou);
přičemž v případě, kdy máme:
zřízenou datovou schránku ze zákona nebo
zákonnou povinnost nechat ověřit účetní závěrku nezávislým auditorem,
musíme nové oznámení správci daně podat pouze posledním vyjmenovaným způsobem (§ 38da odst. 4 ZDP po Novele).
V novém oznámení musíme (§ 38da odst. 5 ZDP po Novele) uvést:
naše identifikační údaje;
identifikační údaje příjemce příjmu;
údaje týkající se příjmu a sražené daně z tohoto příjmu.
Ministerstvo financí zatím nevydalo tiskopis (ani vzorovou verzi) nového oznámení. Zatím tedy nevíme, jak bude nové oznámení vypadat, nicméně očekáváme, že Generální finanční ředitelství (GFŘ) v této souvislosti vydá informaci, jak správně v této situaci postupovat.
Z povinnosti podat správci daně nové oznámení existují následující
výjimky
:
osvobozený příjem od daně z příjmů nebo příjem, který nepodléhá zdanění v ČR na základě ustanovení konkrétní SZDZ, pokud souhrnná hodnota příjmů daného druhu plynoucí jednomu daňovému nerezidentovi ČR
nepřesáhne v kalendářním měsíci 100 000 Kč
[§ 38da odst. 6 písm. a) ZDP po Novele];
příjmy daňových nerezidentů ČR na základě
dohody o provedení práce
nebo
příjmu „malého rozsahu“ od účinnosti Novely do 3 000 Kč měsíčně
[§ 38da odst. 6 písm. b) ZDP po Novele];
máme od správce daně zproštění této povinnosti na základě naší žádosti maximálně na dobu 5 let a pouze v odůvodněných případech [§ 38da odst. 7 ZDP po Novele].
Pro „limitní“ výjimku z povinnosti podat nové oznámení jsou tedy důležité následující skutečnosti. Pro limit 100 000 Kč posuzujeme:
souhrnnou hodnotu za kalendářní měsíc (tj. nikoli každý jednotlivý příjem);
každého daňového nerezidenta ČR zvlášť;
každý příjem daného druhu zvlášť (tj. např. zvlášť podíly na zisku, úroky a licenční poplatky).
Pokud povinnost srazit srážkovou daň nastane do určitého data (zatím Novela uvádí 31. 12. 2018), postupujeme podle současné právní úpravy.
Stará rozhodnutí o zproštění povinnosti oznamovat příjmy zdaňované srážkovou daní vyplacené daňovým nerezidentům ČR zůstávají v platnosti jeden rok. Dejme pozor, toto zproštění se nevztahuje na nové oznámení:
příjmů osvobozených od daně z příjmů a
příjmů, které nejsou zdaňovány na základě konkrétní SZDZ (Přechodná ustanovení Novely, bod 6).
Doporučujeme klienty na tuto novinku v předstihu připravit.
Nad rámec výše uvedeného dodejme, že nové oznámení
nemá povahu hlášení
(tj. nepovažujeme ho za daňové tvrzení). Pokud ho tedy pozdě podáme, nehrozí nám pokuta za pozdě podané daňové tvrzení podle § 250 DŘ, ale pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 247a DŘ až do výše 500 000 Kč.
Příklad
Nové oznámení při vyplacení osvobozených záloh na podíl na zisku
Německá společnost Helmut Auge GmbH („Helmut“), daňový rezident Německa, vlastní od roku 2015 100% podíl v české dceřiné společnosti Česká Soda, s. r. o. („Česká Soda“), daňovém rezidentu ČR. Společnost Česká Soda po účinnosti Novely vyplácí zálohy na podíl na zisku společnosti Helmut ve výši 10 000 000 Kč, přičemž splní veškeré podmínky pro jejich vyplacení.
Výplata záloh na podíl na zisku bude v ČR osvobozena od daně z příjmů, neboť v tomto případě bude splněn vztah mateřské a dceřiné obchodní
korporace
. Nicméně pro účely nového oznámení se díváme, jestli příjem obecně podléhá či nepodléhá srážkové dani bez ohledu na to, zda je osvobozený od daně z příjmů či nikoli.
Společnost Česká Soda by musela srazit a odvést srážkovou daň, pokud by nebyl splněn vztah mateřské a dceřiné obchodní
korporace
. Z tohoto důvodu tedy společnost Česká Soda musí podat místně příslušnému správci daně nové oznámení do lhůty pro odvod potenciální srážkové daně.
Na první pohled všechny daňové poplatníky velmi mile překvapila změna z pozměňovacího návrhu Rozpočtového výboru týkající se odpočitatelné položky na podporu výzkumu a vývoje. V poslední době jistě nikomu neunikla snaha správců daně usilovně kontrolovat tuto odpočitatelnou položku, aby si daňoví poplatníci neuplatňovali odčitatelnou položku na činnosti, které nepředstavují výzkum a vývoj. Nicméně s politováním musíme říci, že správci daně se zpravidla nezabývají ocenitelnými prvky novosti (tj. jestli daňový poplatník realizoval projekt výzkumu a vývoje), ale naopak kontrolují, jestli projekt výzkumu a vývoje splňuje formální náležitosti podle ZDP a podle informací vydaných GFŘ.
Na tuto situaci zareagoval Rozpočtový výbor pozměňovacím návrhem, který zjemňuje formální náležitosti a pravidla pro projekt výzkumu a vývoje.
Po Novele se odpočitatelná položka na podporu výzkumu a vývoje bude vztahovat (§ 34a odst. 1 ZDP po Novele) na:
100 % výdajů vynaložených v období na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu, které nepřevyšují úhrn výdajů vynaložených v rozhodné době na
výzkum a vývoj
zahrnovaných do odpočtu (tj. nikoli na realizaci projektu výzkumu a vývoje), a
110 % výdajů vynaložených v období na realizaci projektu výzkumu a vývoje zahrnovaných do odpočtu, které převyšují úhrn výdajů vynaložených v rozhodné době na
výzkum a vývoj
zahrnovaných do odpočtu (tj. nikoli na realizaci projektu výzkumu a vývoje).
Výdaji vynaloženými na výzkum a vývoj zahrnovanými do odpočtu nově rozumíme náklady, které vynaložíme
ode dne podání oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje
mj. například na experimentální či teoretické práce nebo projekční a konstrukční práce [§ 34b odst. 1 písm. a) ZDP po Novele].
V souvislosti s uplatněním odčitatelné položky na podporu výzkumu a vývoje nás čeká nová povinnost – podat správci daně „Oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje“ zvlášť za každý jednotlivý projekt výzkumu a vývoje (§ 34ba odst. 1 ZDP po Novele).
V novém oznámení musíme uvést (§ 34ba odst. 2 ZDP po Novele):
název našeho projektu výzkumu a vývoje vystihující jeho
obecné zaměření
a
naše základní identifikační údaje
obchodní firmu nebo název a adresu sídla, pokud jsme poplatníkem DPPO; a
daňové identifikační číslo, pokud nám ho správce daně přidělil.
Správce daně zatím nevydal žádný (ani vzorový) formulář, nicméně předpokládáme, že v této souvislosti GFŘ vydá alespoň informaci, jak správně postupovat.
A dostali jsme se k nedořešenému bodu, co Rozpočtový výbor myslel pojmem název vyjadřující
obecné zaměření
. V této souvislosti je pochopitelné, že správci daně bude užitečnější název vyjadřující obecné zaměření než odborný název. Nicméně co je považováno za název vyjadřující
obecné zaměření
? Podle našeho názoru by správce daně měl v této souvislosti akceptovat jakýkoli název vyjadřující obecné zaměření.
V Novele se dále mění formální náležitosti projektu výzkumu a vývoje, který zákonodárci přejmenovali na projektovou dokumentaci (§ 34c ZDP po Novele). Pro přehlednost uvádíme veškeré formální změny níže:
„(1) K projektu výzkumu a vývoje, ke kterému se váže oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje, poplatník zpracuje projektovou dokumentaci, ve které uvede oznámený název projektu výzkumu a vývoje a vymezí činnost ve výzkumu a vývoji podle zákona upravujícího podporu výzkumu a vývoje. Projektová dokumentace obsahuje.
Projektem výzkumu a vývoje se rozumí dokument, ve kterém poplatník před zahájením řešení projektu výzkumu a vývoje vymezí svou činnost ve výzkumu a vývoji podle zákona upravujícího podporu výzkumu a vývoje a který obsahuje
základní identifikační údaje o poplatníkovi, kterými jsou
obchodní firma nebo název a adresa sídla poplatníka, je-li poplatníkem daně z příjmů právnických osob,
jméno, adresa sídla podnikatele a adresa místa trvalého pobytu poplatníka, je-li poplatníkem daně z příjmů fyzických osob,
daňové identifikační číslo, pokud bylo přiděleno,
dobu řešení projektu, kterou je doba ode dne zahájení do dne ukončení řešení projektu,
cíle projektu, které jsou dosažitelné v době řešení projektu a vyhodnotitelné po jeho ukončení,
předpokládané celkové výdaje (náklady) na řešení projektu a předpokládané výdaje (náklady) v jednotlivých letech řešení projektu
předpokládané výdaje v jednotlivých letech řešení projektu od roku, ve kterém bylo podáno oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje, a předpokládané celkové výdaje na řešení projektu,
jména všech osob, které
budou odborně zajišťovat
ode dne podání oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje odborně zajišťují nebo budou zajišťovat
řešení projektu s uvedením jejich kvalifikace a formy pracovněprávního vztahu k poplatníkovi,
způsob kontroly a hodnocení postupu řešení projektu a dosažených výsledků
prováděných ode dne podání oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje
,
den
a místo
schválení
projektu
projektové dokumentace,
jméno a podpis
odpovědné osoby za projekt výzkumu a vývoje
. osoby schvalující projektovou dokumentaci.
(2) Projekt výzkumu a vývoje musí být schválen poplatníkem před zahájením jeho řešení.
(2) Odpočet na podporu výzkumu a vývoje související s oznámeným projektem výzkumu a vývoje lze odečíst od základu daně nejdříve za období, pro které je ve lhůtě pro podání řádného daňového přiznání schválena projektová dokumentace. Projektová dokumentace musí být v této lhůtě schválena i v případě, že v takovém období nelze odpočet na podporu výzkum a vývoje odečíst z důvodu nízkého základu daně nebo daňové ztráty.
(3) Odpovědná osoba za projekt výzkumu a vývoje odpovídá za splnění podmínek daných tímto zákonem pro projekt výzkumu a vývoje. Odpovědnou osobou je u poplatníka daně z příjmů
a) fyzických osob tento poplatník,
b) právnických osob jeho statutární orgán nebo člen tohoto orgánu.
(3) Osobou schvalující projektovou dokumentaci je u poplatníka daně z příjmů
a) fyzických osob tento poplatník nebo fyzická osoba oprávněná jednat za tohoto poplatníka,
b) právnických osob fyzická osoba oprávněná jednat za tohoto poplatníka.
(4) Poplatník eviduje změny skutečností uvedených v projektové dokumentaci, ke kterým dojde po jejím schválení. Název a cíle projektu výzkumu a vývoje nelze po dobu řešení projektu výzkumu a vývoje měnit.“
Za nepodání nového oznámení
nehrozí
pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 247a DŘ (§ 34ba odst. 3 ZDP po Novele).
Nová ustanovení týkající se odpočitatelné položky na podporu výzkumu a vývoje použijeme ode dne nabytí účinnosti Novely, přičemž na projekty, jejichž řešení bylo zahájeno přede dnem nabytí účinnosti Novely, použijeme ustanovení týkající se odpočitatelné položky na podporu výzkumu a vývoje ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti Novely. Navíc na projekty, jejichž řešení bylo zahájeno ve zdaňovacím období (nebo období, za které se podává daňové přiznání), která ke dni nabytí účinnosti Novely neskončila, můžeme použít nová ustanovení týkající se odpočitatelné položky na podporu výzkumu a vývoje.
Nad rámec výše uvedeného dodejme, že zákonodárci drobně novelizovali také ustanovení týkající se závazného posouzení, kde se přidává povinnost podat správci daně nové oznámení v případě, kdybychom chtěli zažádat o závazné posouzení (§ 34e odst. 1 ZDP po Novele).
Zákonodárci rozšířili příjmy ze zdroje na území ČR, tedy termín podíl na zisku, který vyplácí daňový rezident ČR (nebo stálá provozovna daňových nerezidentů umístěná na území ČR),
o plnění ze zisku z rodinné
fundace
[§ 22 odst. 1 písm. g) bod 3 ZDP po Novele]. Rodinnou fundací [§ 17a odst. 2 písm. f) ZDP] rozumíme nadaci nebo nadační fond:
které podle svého zakladatelského jednání (např. statut) slouží k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli, nebo
jejichž činnost směřuje k podpoře zakladatele nebo osob blízkých zakladateli.
Podíl na zisku plynoucí daňovému nerezidentu ČR může podléhat srážkové dani (pokud příjem není osvobozen od daně z příjmů). V tomto případě hodně záleží na znění konkrétní SZDZ, která může snížit sazbu srážkové daně (z 15 na 10 %, 5 % nebo osvobodit). Podle našeho názoru se plnění ze zisku rodinné
fundace
může kvalifikovat pod příjem z dividend (článek 10 SZDZ). Snížení sazby srážkové daně uplatníme automaticky.
Obecně platí pro zdaňování příjmů z podílů na zisku plynoucí daňovým nerezidentům ČR následující pravidla, pokud konkrétní SZDZ neuvádí jinak. Pokud je společníkem:
osoba ze země, se kterou nemá ČR uzavřenou platnou a účinnou vyjmenovanou smlouvu, příjem podléhá srážkové dani ve výši 35 %, kterou srážíme a odvádíme místně příslušnému správci daně;
fyzická osoba odlišná od výše uvedené, příjem podléhá srážkové dani ve výši 15 %, kterou srážíme a odvádíme místně příslušnému správci daně;
právnická osoba odlišná od výše uvedené, příjem je osvobozený od daně z příjmů (za splnění podmínek ZDP), nebo podléhá srážkové dani ve výši 15 %, kterou srážíme a odvádíme místně příslušnému správci daně.
Nad rámec výše uvedeného dodejme, že konkrétní SZDZ může vázat např. osvobození příjmu na dosažení určitého procenta na základním kapitálu, což u rodinné
fundace
nemusíme splnit.
Zákonodárci se dále rozhodli rozšířit příjmy ze zdrojů na území ČR o
příjmy z majetku rodinné
fundace
[§ 22 odst. 1 písm. g) bod 13 ZDP po Novele]. Podle důvodové zprávy k Novele bylo hlavním důvodem pro tuto změnu narovnání zacházení s příjmy ze svěřenského fondu.
Další změna je spíše okrajová a týká se kmenových listů přeceňovaných na reálnou hodnotu. Nejprve se nabízí otázka, co je to kmenový list? Kmenový list je cenný papír představující podíl na s. r. o., který má obdobnou funkci jako akcie u a. s. Společenská smlouva s. r. o. může umožnit vydávání kmenových listů. V takovém případě s. r. o. vystaví kmenový list obdobně jako akcii a ten vydá příslušnému společníkovi.
Podle současné úpravy ZDP platí následující:
výsledek hospodaření neupravujeme o oceňovací rozdíl ze změny reálné hodnoty cenných papírů kromě mj. kmenových listů [§ 23 odst. 9 písm. a) ZDP];
daňová zůstatková cena kmenových listů přeceňovaných na reálnou hodnotu je při prodeji daňově účinná bez ohledu na výši úhrady [§ 24 odst. 2 písm. r) a písm. w) ZDP].
Z výše uvedeného vyplývá, že v současné době mohlo hypoteticky dojít k situaci, kdy kmenový list určený k obchodování (Poznámka autora: S takovou možností jsem se v praxi ještě nesetkal.):
se při přecenění na reálnou hodnotu k rozvahovému dni nezdaní (na základě výslovné výjimky); a současně
při případném prodeji je daňově účinná jeho daňová nabývací cena včetně přecenění na reálnou hodnotu.
V nové právní úpravě zákonodárci z výslovné výjimky vypustili kmenové listy určené k obchodování (viz níže). Z tohoto důvodu podle nové právní úpravy už nemůže dojít k výše uvedenému hypotetickému nezdanění. Tuto změnu budeme aplikovat na základě výslovného přechodného ustanovení už od účinnosti Novely.
„U poplatníků, kteří vedou účetnictví, se výsledek hospodaření neupravuje o oceňovací rozdíl ze změny reálné hodnoty podle zvláštního právního předpisu cenného papíru s výjimkou směnek,
kmenových listů
a s výjimkou uvedenou v § 23 odst. 4 písm. k)...“
Nad rámec výše uvedeného dodejme, že Novela doplňuje do ZDP nová ustanovení, která se týkají:
přecenění cenných papírů u poplatníků, kteří používají vyhlášku č. 501/2002 Sb. (např. banky, obchodníci s cennými papíry...) (§ 23 odst. 19 ZDP);
leasingů u poplatníků, pro které jsou mezinárodní standardy finančního výkaznictví (IFRS) brány jako české účetní předpisy (§ 23 odst. 20 ZDP).
 
Změny související se směrnicí EU
Dále zaměříme svou pozornost na novou směrnici EU pro předcházení daňovým únikům – Směrnici Rady (EU) 2016/1164 ze dne 12. 7. 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám daňového úniku, které přímo ovlivňují fungování vnitřního trhu („ATAD“).
Mezinárodní daňový systém a daňový systém EU byl od 20. let 20. století tradičně založen na principech původu a bydliště. Tento systém sice nebyl dokonalý, nicméně po mnoho desetiletí tyto dvě zásady uspokojivě fungovaly. Ve 20. letech 20. století byly tyto zásady přiměřeně účinné při identifikaci země, která měla právo zdanit určitý typ příjmu.
Nicméně v novém globalizovaném a digitalizovaném světě tyto principy vytvářejí vážné deformace v mezinárodním obchodě, které jsou zesíleny pokusy jak vlád, tak společností, aby z nich měly prospěch:
zapojením do daňové soutěže; nebo
vyhýbáním se daňovým povinnostem.
Mezinárodní reakce a reakce většiny členských států se pokoušely omezit daňovou konkurenci zavedením koncepcí, jako je např. koncepce škodlivé konkurence a pokus o omezení daňových úniků zavedením pravidel a zásad proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Během posledního desetiletí jsme byli svědky rozšiřování pravidel proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Jedná se o pravidla:
obecná [obecná pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem, tzv. General
Anti
-Avoidance Rules (GAAR)];
zvláštní [zvláštní pravidla proti vyhýbání se daňovým povinnostem, tzv. Special
Anti
-Avoidance Rules (SAAR)];
mezinárodní [Base erosion and profit shifting (BEPS)] a
národní.
Podle údajů OECD z roku 2018 se v současné době nadnárodní koncerny podílí z velké části na světovém hrubém domácím produktu (cca 28 %), přičemž v současné době roste dále podíl vnitropodnikových prodejů zboží a poskytování služeb vůči celkovému obchodování. Na nárůstu počtu nadnárodních koncernů si můžeme ukázat přechod obchodních korporací od ryze národního podnikání ke globálnímu obchodování, které je založeno na mezinárodním propojování obchodních korporací do velkých koncernů.
Podle názoru OECD se s výše uvedenou změnou prostředí a podmínek musely změnit také podmínky pro zdaňování, neboť podle názoru OECD nadnárodní koncerny v současné době využívají ve velké míře daňové plánování, které využívá mezer a nesouladů v mezinárodních daňových pravidlech, s cílem minimalizace daňové povinnosti.
Odpovědí na rostoucí obavy zemí OECD byl projekt BEPS. Projekt BEPS tvoří 15 akčních oblastí:
1.
Daňové výzvy v digitální ekonomice („Address the tax challenges of the digital economy“);
2.
Neutralizace efektů hybridních netransparentních uspořádání („Neutralise the effects of hybrid mismatch arrangements“);
3.
Posilování pravidel pro kontrolování zahraničních společností („Strengthen CFC rules“)
4.
Omezení narušování daňového základu přes odpočty úroků a jiné finanční platby („Limit base erosion via interest deductions and other financial payments“);
5.
Boj proti škodlivým daňovým praktikám se zaměřením na transparentnost a podstatu („Counter harmful tax practices more effectively, taking into account transparency and substance“);
6.
Prevence zneužití smluv o zamezení dvojího zdanění („Prevent treaty abuse“);
7.
Umělé obcházení statutu stálé provozovny („Prevent the artificial avoidance of PE status“);
8.
Transferové ceny a tvorba hodnot – nehmotný majetek („Assure that transfer pricing outcomes are in line with value creation – Intangibles“);
9.
Transferové ceny a tvorba hodnot („Assure that transfer pricing outcomes are in line with value creation – Risks and capital“);
10.
Transferové ceny a tvorba hodnot („Assure that transfer pricing outcomes are in line with value creation – Other high-risk transactions“);
11.
Vytvoření metodik pro shromažďování a analýzu dat o BEPS a akcích pro řešení problematiky („Establish methodologies to collect and analyse data on BEPS and the actions to address it“);
12.
Požadavek, aby daňové subjekty zveřejňovaly svá opatření v oblasti agresivního daňového plánování („Require taxpayers to disclose their aggressive tax planning arrangements“);
13.
Dokumentace k transferovým cenám („Re-examine transfer pricing documentation“);
14.
Zefektivnění mechanismu pro řešení sporů („Make dispute resolution mechanisms more effective“);
15.
Vytvoření vícestranného nástroje („Develop a multilateral instrument“).
Projekt BEPS měl za úkol vytvořit určitý mezinárodní koncept, který by navazoval na nárůst transakcí, jež nejsou spjaty s přesnou lokalitou, přičemž v těchto případech stále těžším způsobem určujeme, v jaké zemi:
byla hodnota vytvořena a
má dojít ke zdanění příjmu.
Směrnice ATAD je součástí balíčku Evropské komise proti vyhýbání se daňovým povinnostem, který v rámci EU navazuje na projekt BEPS. V návaznosti na závěrečné zprávy týkající se 15 akčních oblastí projektu BEPS z 5. 10. 2015:
17. 6. 2016 (Poznámka autora: Toto datum si prosím zapamatujme, neboť bude pro nás velmi důležité.) veřejně zasedala Rada pro hospodářské a finanční věci ECOFIN (tj. rada skládající se z jednotlivých ministrů financí států EU);
21. 6. 2016 schválila směrnici ATAD; a
12. 7. 2016 následně Rada EU přijala směrnici ATAD.
Směrnice ATAD tedy vznikla na základě současných postojů EU s cílem zajistit, aby byly daně placeny tam, kde se tvoří zisky a hodnota, čímž chce EU dosáhnout větší spravedlnosti. Směrnice ATAD obsahuje 5 oblastí boje proti vyhýbání se daňovým povinnostem:
omezení odpočitatelnosti úroků („Interest limitation rule“ – čl. 4 směrnice ATAD);
zdanění při odchodu („Exit taxation“ – čl. 5 směrnice ATAD);
obecné pravidlo proti zneužívání GAAR („General
anti
-abuse rule“ – čl. 6 směrnice ATAD);
pravidla pro ovládané zahraniční společnosti („Controlled foreign company rule“ – čl. 7 a 8 směrnice ATAD);
hybridní nesoulady („Hybrid mismatches“ – čl. 9 směrnice ATAD).
Vedle směrnice ATAD máme také směrnici EU č. 2017/952 ze dne 29. 5. 2017, kterou se mění směrnice 2016/1164, pokud jde o hybridní nesoulady se třetími zeměmi (ATAD 2), jejímž cílem bylo aktualizovat a opravit směrnici ATAD v oblasti hybridních nesouladů.
Česká republika musí obecně implementovat směrnici ATAD do 31. 12. 2018 s účinností od 1. 1. 2019. Z obecného pravidla existují dvě výjimky:
zdanění při odchodu (tzv. exit tax) s implementační lhůtou do 31. 12. 2019 a účinností od 1. 1. 2020;
pravidla proti hybridním reverzním nesouladům s implementační lhůtou do 31. 12. 2021 a účinností 1. 1. 2022.
Směrnice ATAD stanovuje minimální standard, který musí každý členský stát implementovat, přičemž členské státy si mohou stanovit tvrdší podmínky jednotlivých opatření, než která najdeme ve směrnici ATAD. Česká republika např. využila tohoto pravidla v případě GAAR. (Poznámka autora: Více informací v dalším článku.)
Nejdůležitější změny v oblasti DPPO tedy způsobuje povinnost implementace směrnic ATAD a ATAD 2, přičemž tyto směrnice stanoví následující opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem:
omezení daňové uznatelnosti tzv. nadměrných výpůjčních výdajů (§ 23e a 23f ZDP po Novele);
zdanění při odchodu (tzv. exit tax) (§ 23g a 23h ZDP po Novele);
obecné pravidlo proti zneužívání (tzv. GAAR) (§ 8 odst. 4 DŘ po Novele);
pravidla pro ovládané zahraniční společnosti (tzv. pravidla CFC) (§ 38fa ZDP po Novele);
řešení hybridních nesouladů (§ 23i ZDP po Novele).
Plánovaná účinnost Novely od 1. 1. 2019 zcela jistě nenastane. Přechodná ustanovení Novely posouvají většinu ustanovení na rok 2020, tj. ČR jistě nestihne implementační lhůtu.
S výše uvedenými změnami se blíže seznámíme v dalším článku. Pojďme si je tedy představit pouze ve stručnosti.
 
Omezení daňové uznatelnosti tzv. nadměrných výpůjčních výdajů
Novela taxativně vymezuje, co se myslí pojmem výpůjční výdaj, a limituje daňovou uznatelnost nadměrných výpůjčních výdajů, přičemž limit odvozuje ze zisku před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (tzv. daňová EBITDA). Za nadměrné výpůjční výdaje považujeme rozdíl mezi daňově účinnými výpůjčními výdaji a zdanitelnými výpůjčními příjmy. Pokud výše nadměrných výpůjčních výdajů bude přesahovat:
30 % tzv. daňové EBITDA; nebo
částku ve výši 80 mil. Kč;
výše nadměrných výpůjčních výdajů přesahující limitní částku posoudíme jako daňově neúčinné náklady.
Novela převzala ze směrnice ATAD výjimky, na které se limit daňové účinnosti nadměrných výpůjčních výdajů nebude vztahovat, mj. pro:
finanční podniky;
tzv. subjekty stojící mimo skupinu.
Novému omezení daňové účinnosti nebudou podléhat:
tzv. kapitalizované úroky obsažené v daňových odpisech majetků nebo daňových zůstatkových cenách majetků zařazených do užívání před 17. 6. 2016;
úroky obsažené v tzv. úplatě hrazené na základě smlouvy o přenechání majetku k úplatnému užití s jeho následným úplatným převodem na uživatele uzavřené před 17. 6. 2016.
Pokud posoudíme nadměrné výpůjční výdaje jako daňově neúčinné, můžeme si o výši takových nákladů v určitých případech snížit základ daně v následujících zdaňovacích obdobích (nebo obdobích, za která se podávají daňová přiznání). To platí, pokud nadměrné výpůjční výdaje nedosáhnou limitů.
Se všemi pojmy a principy celého testu se podrobněji seznámíme v dalším článku.
 
Exit tax
Novela obsahuje dále povinnost v určitých případech zdanit hodnotu majetku, který přemísťujeme do zahraničí bez změny jeho vlastnictví, přičemž hodnotu majetku zdaňujeme v takovém státě, ze kterého majetek přemísťujeme. V tomto případě zdaňujeme výnos (hypotetický) ve výši ceny obvyklé přemísťovaného majetku, proti kterému můžeme uplatnit jako daňově účinný náklad daňovou zůstatkovou cenu přemísťovaného majetku. Na exit tax se podrobněji podíváme v dalším článku.
 
Pravidla CFC
Po Novele musíme zahrnout do základu daně taxativně vymezené příjmy zahraniční obchodní
korporace
, kterou vymezenými způsoby ovládáme, pokud její daňová povinnost je nižší než polovina daně, kterou by zahraniční obchodní
korporace
platila z vymezených příjmů podle českých daňových pravidel v ČR. Toto pravidlo neuplatníme v případě, kdy zahraniční obchodní
korporace
uskutečňuje podstatnou hospodářskou činnost. Na pravidla CFC se podrobněji podíváme v dalším článku.
 
Hybridní nesoulady
Velmi zajímavou oblastí je zdaňování hybridních nesouladů. Za hybridní nesoulad považujeme případ, kdy dochází:
ke vzniku daňově účinného nákladu (nebo jiného daňového odpočtu) u jedné transakce u více obchodních korporací; nebo
ke snížení základu daně (nebo jiného daňového odpočtu) u jedné obchodní
korporace
a současně nedochází k vykázání zdanitelného výnosu (nebo jiné položky zvyšující základ daně) u jiné obchodní
korporace
.
Na zdaňování hybridních nesouladů se podrobněji podíváme v dalším článku.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.