Zákonnou rezervou není jen rezerva na opravy majetku

Vydáno: 38 minut čtení

S podnikáním je přirozeně spojena jistá míra nejistoty a potenciálních rizik. Rozumný podnikatel, resp. manažer obchodní korporace, si toho je vědom a v lepších časech vytváří finanční i jiné rezervy – na úkor zisku – sloužící pro překonání možných budoucích potíží, které totiž obvykle provází potřeba vyšších výdajů. Zkrátka pamatuje na „zadní kolečka“ a po osvědčeném vzoru starých hospodářů neprojí a neutratí celou úrodu, ale vždy si něco nechá stranou pro „strýčka Příhodu“. Nejširší uplatnění v praxi mají tzv. zákonné rezervy, jejichž tvorba je za určitých podmínek daňově účinná, respektive sníží základ daně z příjmů, jimž dominuje rezerva na opravy hmotného majetku. Proto se v příspěvku zaměříme především na jiné, méně známé typy zákonných rezerv.

Zákonnou rezervou není jen rezerva na opravy majetku
Ing.
Martin
Děrgel
 
Stručné představení zákonných rezerv
Rezervy byly původně čistě účetní nástroj
sloužící k naplnění základní zásady opatrnosti, a to z důvodu potenciálních rizik a ztrát v budoucnu vyplývajících z dnešních „závazků“ v širokém slova smyslu. Základ daní z příjmů účetních jednotek ovšem nutně vychází z jejich účetního výsledku hospodaření, takže legislativci a po nich rovněž zákonodárci museli uvážit, jak daně naloží s účetními rezervami.
S ohledem na liberální účetní pravidla – ve srovnání se striktními daňovými – nebylo možno jednoduše akceptovat tento druh účetních nákladů, jako je tomu třeba u zásob nebo kurzových rozdílů.
Tvorba účetních rezerv je navíc specifická tím, že je značně subjektivní, neprovází ji žádný pohyb majetku, není podmíněna deponováním peněžních prostředků na vázaném účtu u banky, jedná se o pouhý účetní zápis, což by svádělo k daňovému zneužívání. Nakonec byl zvolen speciální daňový přístup obdobný odpisům s tím rozdílem, že
podmínky a pravidla tvorby daňově účinných
alias
zákonných rezerv nestanoví
zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“),
ale zvláštní hmotněprávní daňový zákon –
zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZoR“). Existence samostatného zákona speciálně regulujícího daňově
relevantní
druhy rezerv se promítnul do jejich označení –
zákonné rezervy.
Zákonné rezervy nejsou omezeny pouze na účetní jednotky
,
mohou je jako daňový výdaj uplatnit rovněž neúčtující fyzické osoby.
A to jak u příjmů ze své samostatné
alias
podnikatelské činnosti dle § 7 ZDP, u níž prokazují výdaje daňovou evidencí ve smyslu § 7b ZDP, tak i pronajímatelé u příjmů z nájmu podle § 9 ZDP, vedou-li záznamy o výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení těchto zdanitelných příjmů.
Jaké rezervy se rozumí „zákonnými rezervami“, vymezuje úvodní § 2 odst. 1 ZoR:
bankovní rezervy (těmito se blíže zabývat nebudeme, viz § 5 ZoR),
rezervy v pojišťovnictví (ani těmto se již dále nebudeme věnovat, viz § 6 ZoR),
rezerva na opravy hmotného majetku (§ 7 ZoR),
rezerva na pěstební činnost (§ 9 ZoR),
ostatní rezervy v rozsahu stanoveném § 10 ZoR, kam patří:
rezerva na odbahnění rybníka,
rezerva na sanaci pozemků dotčených těžbou,
rezerva na vypořádání důlních škod,
rezervy, u nichž zvláštní zákon stanoví, že jde o daňový výdaj (náklad),
rezerva na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů (§ 11a, 11b, 11c ZoR).
 
Zákonná rezerva na opravy hmotného majetku
Jak jsme předeslali, jedná se v praxi o nejčastější typ zákonné rezervy, kterou u podnikatelů najdeme, což je dáno tím, že její účel – krytí výdajů za budoucí opravy dlouhodobého majetku – je široký a potenciálně všudypřítomný, jak si ostatně povšimnul již legendární Murphy zákonem: „Co se může pokazit, to se pokazí...“. Masovosti tvorby této rezervy odpovídají rovněž její poměrně podrobně vymezené zákonné podmínky.
Původně přitom byly podmínky zákonné rezervy na opravy nastaveny velmi mírně, a proto se jejich tvorba často zvrhla v pouhou formu tzv. daňové optimalizace, kdy již
a priori
vůbec nešlo o naplnění účelu – v budoucnu opravit majetek. A výjimkou nebyly ani rezervy na opravy nového majetku v době záruky bezplatných záručních oprav dodavatelem dané věci, stejně jako výrazně a nesmyslně nadsazené rozpočty budoucích oprav, k nimž vůbec nemělo dojít a ani nedošlo, protože „vytunelovaná“ firma v té době již skončila cíleně v likvidaci.
Proto došlo od roku 2009 k radikálnímu zpřísnění tím, že jejich daňová účinnost začala být podmíněna povinným uložením (deponováním) odpovídající částky na zvláštní vázaný bankovní účet využitelný pouze pro financování dané opravy. Je nasnadě, že toto omezení v souladu s jeho záměrem citelně omezilo spekulativní praktiky a této rezervě zůstali věrní jen podnikatelé, kteří ji skutečně chtějí využít k budoucí opravě majetku. Tato v praxi nejvýznamnější zákonná rezerva byla podrobně probrána poměrně nedávno v redakčně sesterském časopise Daňová a hospodářská kartotéka č. 6/2018, proto se zde omezíme již pouze na stručnou rekapitulaci.
Především je třeba zdůraznit, že tato rezerva
není určena k obnově majetku ať už jeho technickým zhodnocením nebo vyřazením staré a pořízením nové věci.
K tomu slouží
a priori
odpisy (
amortizace
) vyjadřující trvalé znehodnocení a zastarání snižováním hodnoty majetku. Obecně by hodnota dlouhodobého majetku neměla klesat, což by mohlo snížit konkurenceschopnost a efektivitu, zejména u výrobních podniků.
Mezi rezervou na opravy a odpisy je tak jistý nepřímý vztah.
Pokud je majetek předmětem poměrně rychlého opotřebení, a tudíž jeho odpisy jsou relativně vysoké – pročež je rychle zcela odepsán – pak nebývá vhodné tvořit na jeho opravy rezervy, neboť se zkrátka ani nevyplatí jej opravovat; příkladem může být výpočetní technika.
Půjde-li naproti tomu o majetek velmi dlouhodobé spotřeby – typicky nemovité věci nebo velká výrobní zařízení – u něhož tvoří odpisy poměrně malé procento původní hodnoty, pak bude výhodné pamatovat na tvorbu rezervy na opravu, která prodlouží, resp. obnoví, původní parametry. Relativně malé odpisy totiž znamenají dlouhé odpisování, za které se daná věc podstatně více opotřebí než za kratší dobu odpisování při rychlejších odpisech. A dlouhý čas užívání majetku s sebou přináší nutnost jeho oprav. Hlavní viníci jsou tři. Předně dochází k opotřebení využíváním majetku, dále sílí fyzická degradace konstrukce vnějšími vlivy a v neposlední řadě zde spolupůsobí skutečnost, že již pomine záruční doba bezplatného nebo jinak zvýhodněného servisu výrobcem.
Zákonné rezervy na opravu lze tvořit pouze ke hmotnému majetku (HM) ve smyslu § 26 odst. 2 ZDP, jehož minimální doba daňového odpisování podle § 30 ZDP je pět a více let. Jedná se o tzv. minimální dobu daňového odpisování, čemuž vyhovuje
HM zatříděný podle Přílohy č. 1 ZDP do odpisových skupin 2 až 6.
Příklad 1
Rezerva k neodpisovanému majetku
Není vyloučeno tvořit daňově účinně rezervu na opravu hmotného majetku, který je podle § 27 ZDP vyloučen z daňového odpisování. Jedná se např. o bezúplatně převedené výrobní zařízení po skončení smlouvy o finančním leasingu nebo o HM nabytý darováním, které bylo osvobozeno od daně z příjmů, anebo HM coby nově zjištěný inventarizační přebytek. ZoR totiž vyžaduje, aby se jednalo o hmotný majetek ve smyslu ZDP, jehož doba odpisování stanovená tímto zákonem je pět a více let. Podmínku, že by muselo jít o HM odpisovaný, ZoR neuvádí.
A pochopitelně nic nebrání tvorbě zákonné rezervy na opravy u HM, jehož daňové odpisování již bylo skončeno (plně odepsaný majetek) nebo dočasně přerušeno anebo s jehož odpisováním poplatník ještě nezačal. Vždy je ale třeba respektovat obecnou podmínku vztahu předmětného majetku ke zdanitelným příjmům poplatníka.
Naproti tomu zákonná rezerva na opravu obvykle není možná u hmotného movitého majetku pořízeného formou finančního leasingu. A to proto, že pořizovací (odkupní) cena u uživatele dané věci zpravidla nepřesáhne daňový limit hmotného majetku 40 000 Kč, což potvrdil Nejvyšší správní soud v rozsudku 1 Afs 86/2012-27.
Omezíme-li se pouze na podnikatelské subjekty (neprocházející insolvenčním řízením), pak
zákonnou rezervu na opravy HM mohou tvořit jen poplatníci daně z příjmů
fyzických nebo právnických osob,
kteří:
mají k hmotnému majetku právo vlastnické, pokud tuto rezervu nevytváří pachtýř,
jsou pachtýři HM na základě smlouvy o pachtu obchodního závodu
nebo jeho části (dřívější nájem podniku), přičemž k opravám tohoto majetku jsou smluvně písemně zavázáni.
Zákonnou rezervu na opravy HM je možno obecně tvořit dvojím způsobem: časovou nebo výkonovou metodou, přičemž v praxi zcela dominuje časová metodika, podle níž se zákonná rezerva na opravy HM tvoří:
do výše rozpočtovaných nákladů na opravu,
rovnoměrně,
minimálně dvě zdaňovací období a
maximálně:
3 zdaňovací období pro HM ve 2. odpisové skupině,
6 zdaňovacích období pro HM ve 3. odpisové skupině,
8 zdaňovacích období pro HM ve 4. odpisové skupině,
10 zdaňovacích období pro HM v 5. a 6. odpisové skupině.
Výše rezervy ve zdaňovacím období
(obvykle kalendářní rok)
je rovna podílu rozpočtu nákladů na opravu
(nutno hodnověrně doložit např. cenovou nabídkou servisu)
a počtu zdaňovacích období,
které uplynou od zahájení rezervy (tento rok se započítá) do plánovaného zahájení opravy (tento rok se ale již nezapočítá).
Příklad 2
Časová metoda rezervy na opravy
Firma plánuje od roku 2019 tvořit rezervu na generální opravu výrobní linky v roce 2024, která podle cenové nabídky výrobce bude stát cca 500 000 Kč. Počet zdaňovacích období, která uplynou od zahájení tvorby rezervy (tento rok 2019 se započítává) do předpokládaného termínu zahájení opravy (rok 2024 se nezapočítává),
alias
doba tvorby rezervy tak bude 5 let = 2019 + 2020 + 2021 + 2022 + 2023. Výše rezervy v jednotlivých zdaňovacích obdobích = rozpočet nákladů na opravu / doba tvorby rezervy = 500 000 Kč / 5 let = 100 000 Kč.
U movitých věcí
je umožněno tvořit rezervu na opravy alternativně výkonovou metodou, tedy nikoli rovnoměrně v čase, ale
ve vztahu k objemu výkonu daného HM ve vazbě na
relevantní
technické jednotky.
Například u nákladních automobilů může jít o ujeté tuno-kilometry, u výrobní linky objem produktů v kusech, tunách, litrech apod. Výše rezervy ve zdaňovacím období je rovna součinu podílu rozpočtu nákladů na opravu na jednotku předpokládaného objemu výkonu a součtu objemů skutečných výkonů za toto období. Jde zkrátka o rozpočítání ceny opravy nikoli podle času, ale v návaznosti na stěžejní výkon daného HM na základě doporučení výrobcem. S ohledem na vyšší administrativu a pracnost výpočtu je v praxi výkonová metoda zcela výjimečná.
 
Další zákonné rezervy a jejich depozitní podmínka
Třebaže je rezerva na opravy HM nejznámější a v praxi nejčastější, není jediná. ZoR spolu se zvláštními zákony upravují další druhy zákonných rezerv. V této kapitole si je stručně představíme a dále se zde zaměříme na jejich společnou daňovou podmínku uložení (deponování) peněžní částky na zvláštní vázaný účet (Depozitní podmínka se netýká rezervy na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů, kterou si představíme nakonec.):
rezerva na pěstební činnost
(§ 9 ZoR):
pěstební činností se rozumí obnova lesa a veškeré výchovné činnosti prováděné v porostech do 40 let jejich věku, ochrana lesa a opatření k obnově porostů s nevhodnou nebo náhradní dřevinnou skladbou,
poplatník musí být podle zákona o lesích povinen provádět obnovu, ochranu a výchovu lesních porostů,
rezerva se tvoří jen na výkony výslovně uvedené v příloze k ZoR, a to ve vazbě na vytěžený objem dřeva;
rezerva na odbahnění rybníka
(§ 10 odst. 1 ZoR):
sloužící k financování odstraňování nánosů ze dna rybníka způsobených erozí okolních pozemků,
rezervu je možno tvořit maximálně 10 po sobě jdoucích zdaňovacích období,
pro způsob tvorby, stanovení výše a použití se použijí obdobně postupy pro rezervu na opravu HM;
rezerva na sanaci pozemků dotčených těžbou
(§ 10 odst. 2 ZoR):
podle § 31 a 32 horního zákona (č. 44/1988 Sb.) je organizace povinna zajistit sanaci, která obsahuje i rekultivace (dle zákonů o ochraně zemědělského půdního fondu a o lesích), všech pozemků dotčených těžbou a monitorování úložného místa podle zákona o nakládání s těžebním odpadem po ukončení jeho provozu, sanací se rozumí odstranění škod na krajině komplexní úpravou území a územních struktur,
výše rezervy nákladů musí odpovídat potřebám sanace pozemků dotčených dobýváním a její vytváření podléhá schválení příslušným obvodním báňským úřadem, který dále schvaluje rovněž čerpání z těchto oborových rezerv, a to po dohodě s Ministerstvem životního prostředí České republiky;
rezerva na vypořádání důlních škod
(§ 10 odst. 2 ZoR):
k zajištění vypořádání důlních škod je organizace povinna vytvářet rezervu finančních prostředků na vrub nákladů; musí odpovídat potřebám na vypořádání důlních škod v časovém průběhu podle jejich vzniku, popřípadě v předstihu před jejich vznikem, a to podle § 37a horního zákona,
také vytváření a čerpání těchto rezerv podléhá schválení báňským úřadem, po dohodě s Ministerstvem životního prostředí, přičemž žádost o čerpání z rezervy musí být doložena výčtem důlních škod, odhadem nákladů na jejich odstranění a časovým průběhem takto vynakládaných prostředků;
rezervy, u nichž zvláštní zákon uvede, že jde o daňově účinný výdaj
(§ 10 odst. 2 ZoR):
finanční rezerva pro rekultivaci a asanaci skládek
(§ 21, § 39, § 49 až 52 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů):
„Provozovatel skládky je povinen vytvářet finanční rezervu na rekultivaci, zajištění péče o skládku a asanaci po ukončení jejího provozu... Tvorba finanční rezervy se zahrnuje do nákladů provozovatele skládky a tvorba této rezervy je výdajem vynaloženým na dosažení, zajištění a udržení příjmů... Peněžní prostředky této rezervy se ukládají na zvláštní účet v bance. ...“
rezerva držitele povolení k činnostem souvisejícím s využíváním jaderné energie
je uvedena v § 51 a následujících ustanovení atomového zákona (č. 263/2016 Sb.): „
Držitel povolení ... je povinen vytvářet rovnoměrně finanční rezervu na jeho vyřazování z provozu podle zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ... Držitel povolení ... je povinen ukládat peněžní prostředky ve výši rezervy ... na vázaný účet u banky... Rezerva je výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmu. ...“
Také pro tyto další zákonné rezervy je v § 10a ZoR již od roku 2004 stanovena
depozitní podmínka,
která je ovšem mírnější než u nejčastější zákonné rezervy na opravy HM. Povinností poplatníka – a tudíž podmínkou daňové účinnosti dané rezervy – je
uložit (deponovat) peněžní prostředky ve výši
rezervy na tzv. zvláštní vázaný účet
. Důvod je nasnadě,
aby finanční zdroje byly k dispozici v okamžiku jejich reálné potřeby na sanaci ekologických škod ad výše,
a to bez ohledu na aktuální finanční situaci poplatníka. Před rokem 2004 se obdobná praxe uplatňovala pouze u rezerv na sanaci skládek a rezerv podle atomového zákona.
Za období, za které se podává daňové přiznání, je zaúčtovaná tvorba těchto zákonných rezerv daňově účinným výdajem (nákladem) pouze do výše částky převedené ve prospěch zvláštního vázaného účtu
nejpozději do dne podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období.
Nebudou-li převedeny v plné výši, tak daňově účinným výdajem (nákladem) je pouze ta část zaúčtované tvorby rezerv, která byla na zvláštní vázaný účet převedena nejpozději do termínu pro podání přiznání. Na rozdíl od depozitní podmínky „samostatného účtu“ u výše již uvedené rezervy na opravy HM ovšem
není nutno kvůli opoždění platby celou rezervu rušit.
Peněžní prostředky uložené na zvláštním vázaném účtu mohou být čerpány pouze na výdaje, na jejichž úhradu byly vytvořeny, a nesmějí být předmětem zajištění, nesmějí být zahrnuty ani do majetkové podstaty poplatníka v insolvenčním řízení, nepodléhají výkonu rozhodnutí ani exekuci. Tyto druhy zákonných rezerv jsou dále výjimečné i v tom, že se nemusí rušit např. při vstupu do likvidace a je možno převádět je mezi poplatníky.
Pokud má poplatník zájem
eliminovat
vliv inflace,
může bankovní depozitum nahradit za investici do státních dluhopisů,
u nichž je prakticky nulové tržní riziko a nehrozí tak úbytek peněžní zásoby předurčené na veřejně prospěšný ekologický účel ad výše. Navíc se
není třeba omezovat na české banky, peněžní prostředky rezerv tvořených dle § 9 a 10 ZoR totiž lze deponovat také v bankách se sídlem v jiném státě EU (ale jen eurové účty). Ve vazbě na speciální podmínky tvorby a čerpání rezerv podle zvláštních zákonů ovšem respektuje ZoR odpovědnost „gestorů“ jednotlivých rezerv. V případě atomového zákona se jedná o Správu úložišť radioaktivních odpadů („SURAO“), ohledně rezerv podle zákona o odpadech jde o krajský úřad a u horního zákona je kompetentním orgánem obvodní báňský úřad. U těchto rezerv je možnost ukládat peněžní zdroje v zahraničí vázána vždy na souhlas příslušného gestora. Do doby zavedení jednotné měny totiž existují kurzová a další s tím spojená rizika (například v případě krachu důlních společností a neexistence právního nástupce přechází ze zákona břemeno odstranění následků těžby na stát), která je nezbytné ze strany gestorů posoudit.
Jak bylo předesláno,
zvláštní vázaný účet
dle § 10a ZoR sloužící pro povinné deponování zákonných rezerv ve smyslu § 9 a 10 ZoR
se liší od „samostatného účtu“
sloužícího k deponování zákonné rezervy na opravy HM. Při jejich srovnání je možné nalézt
několik významných výhod „zvláštního vázaného účtu“:
deponované prostředky lze využít na pořízení státních dluhopisů (např. pro lepší úročení, u speciálních oborových rezerv podle zákona atomového, horního a odpadového je ale nutný souhlas jejich gestora),
peníze na vázaném účtu a příp. státní dluhopisy za ně pořízené nesmějí být předmětem zajištění, nelze je zahrnout do majetkové podstaty při insolvenčním řízení, nepodléhají výkonu rozhodnutí ani exekuci,
výnosy (příjmy) ze „zvláštního vázaného účtu“ jsou osvobozeny od daně z příjmů jak u fyzických osob
[§ 4 odst. 1 písm. e) ZDP],
tak i u osob právnických
[§ 19 odst. 1 písm. zl) ZDP],
výnosy ze státních dluhopisů pořízených z těchto prostředků jsou osvobozeny jen u právnických osob [§ 19 odst. 1 písm. zl) ZDP], u osob fyzických sice podléhají srážkové dani, ale tato daň se jim započítá na daňovou povinnost dle § 36 odst. 6 ZDP (řádek 87 přiznání), případně jim vznikne přeplatek na dani.
 
Zákonná rezerva na pěstební činnost
Zákon o rezervách se stručně věnuje také rezervě na pěstební činnost, kterou se pro tyto účely rozumí obnova lesa a veškeré výchovné činnosti prováděné
v porostech do 40 let jejich věku, ochrana lesa a opatření k obnově porostů
s nevhodnou nebo náhradní dřevinnou skladbou. Pro její tvorbu stanovuje dvě detailnější podmínky:
dotyčný poplatník musí být podle lesního zákona povinen provádět
obnovu, ochranu a výchovu lesních porostů
, tyto pojmy definuje § 2 zákona č. 289/1995 Sb., lesní zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „lesní zákon“):
obnovou lesa se rozumí soubor opatření vedoucích ke vzniku následného lesního porostu,
ochranou lesa se míní činnosti směřující k omezení vlivu škodlivých činitelů, ochranná opatření proti škodlivým činitelům a zmírňování následků jejich působení,
výchovou lesa jsou opatření ovlivňující druhovou a prostorovou skladbu, růst, vývoj, zdravotní stav, odolnost a kvalitu lesního porostu s cílem zabezpečit plnění funkcí lesa; výchovou není těžba mýtní,
tento typ zákonné rezervy je možné tvořit konkrétně
jen na výkony výslovně uvedené v příloze ZoR,
a to ve vazbě na vytěžený objem dřevní hmoty (například obnova lesa prvním nebo opakovaným výsevem anebo sadbou, ošetřování a ochrana mladých lesních porostů, ochrana lesa proti hmyzím škůdcům, hnojení, vyvětvování a probírky lesních porostů apod.).
Povinnost obnovy, ochrany a výchovy lesních porostů ukládají § 31 a 32 lesního zákona
vlastníkovi lesa.
Ovšem § 58 odst. 1 k tomu dodává, že práva a povinnosti vlastníka lesa má
nájemce (podnájemce) lesa, pokud smlouva
mezi vlastníkem a nájemcem (resp. mezi nájemcem a podnájemcem)
výslovně nestanoví jinak.
Zákonnou rezervu na pěstební činnost tedy sice obvykle tvoří vlastník lesa, ale může tak činit případně i nájemce (podnájemce) lesa, pokud jej vlastník (nájemce) nezbaví ve smlouvě povinností obnovy, ochrany a výchovy lesa.
Příklad 3
Depozitní podmínka u rezervy na pěstební činnost
Dlouhodobý nájemce státního lesa je oprávněn jej těžit v souladu se stanoveným lesním hospodářským plánem, v návaznosti na to je smluvně zavázán tento les obnovovat a ochraňovat dle lesního zákona. Nájemce bude muset zejména vytěžený les obnovovat sadbou, což si vyžádá odstraňování klestu, přípravu půdy, hnojení, následný výsek plevelných dřevin, mechanickou a chemickou ochranu mladých lesních porostů proti zvěři, ošetřování dřevin mladých lesních porostů a ochranu proti hmyzím škůdcům. Pro všechny tyto činnosti lze vytvářet zákonnou rezervu na pěstební činnost, a to podle podrobné kalkulace nákladů na m3 vytěženého dřeva.
Původní rozpočet jednotkových nákladů 100 Kč na 1 m3 každoročně navyšuje z důvodu růstu cen vstupů (zejména pohonných hmot a ceny práce). Za rok 2017 poplatník nestihl termín povinného deponování na vázaný účet a za rok 2018 pro nedostatek peněz uloží na vázaný účet jen polovinu meziročního zvýšení rezervy.
Rok
Rozpočet nákladů
(Kč/m3)
Vytěženo
dřeva (m3)
Zvýšení rezervy
(Kč)
Deponováno na zvláštní vázaný účet (Kč)
Daňový náklad
(Kč)
2015
105
10 000
1 050 000
1 050 000 do 1. 4. 2016
1 050 000
2016
110
15 000
1 650 000
1 650 000 do 1. 4. 2017
1 650 000
2017
115
10 000
1 150 000
1 150 000
po
1. 4. 2018
0 (rezerva se ale neruší)
2018
120
20 000
2 400 000
1 200 000
do 1. 4. 2019
1 200 000
Jako u všech zákonných rezerv bude její následné čerpání představovat rovněž daňově
relevantní
účetní případ s výjimkou části rezervy, jejíž tvorba nebyla daňovým nákladem pro nesplnění depozitní podmínky.
Příklad 4
Více důvodů rezervy na pěstební činnost
Lesáci, s. r. o., vlastní „velký les“ a dále mají v nájmu také jeden „malý les“, u něhož jsou podle smlouvy s vlastníkem zavázáni k ošetřování dle lesních plánů. Ve vlastním „velkém lese“ probíhala na základě povolení řízená těžba dřeva během tří let (2016, 2017 a 2018), a to v rozsahu přibližně 1 000 m3, který bude třeba nahradit novou výsadbou. Náklady na tuto pěstební činnost stanovili Lesáci, s. r. o., podle odborného posudku i s ohledem na vlastní zkušenost ve výši 100 Kč/m3. S obnovou lesa plánovanou sadbou se započne od roku 2019.
U „malého lesa“ v nájmu byla prováděna hlavně ochrana proti hmyzím škůdcům a odstraňování klestu. Lze očekávat, že vytěžené množství dřevní hmoty zde bude velmi malé, protože odklízeny budou pouze vývraty, souše a již zmíněné klestí, příp. náletové a plevelné dřeviny. Rozpočet nákladů na jednici takto vytěženého dřeva proto bude relativně velký a s ohledem na odborný posudek činí 10 000 Kč/m3. Aby i tato druhá rezerva byla daňově účinná, nemusí být na rozdíl od rezervy na opravu HM tvořena alespoň dvě zdaňovací období. Této skutečnosti Lesáci, s. r. o., využili a rozhodli se vytvořit rezervu na pěstební činnost pouze v roce 2017 s tím, že ji začnou čerpat hned od roku následujícího. V roce 2020 dojde k ukončení nájmu „malého lesa“.
Aby účetní tvorba rezerv na pěstební činnost byla daňově účinná, byly odpovídající částky vždy do termínu podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období poukázány na zvláštní vázaný bankovní účet.
Rok
Les
Popis
Výpočet
Rezerva
Základ daně
2016
Velký
Tvorba rezervy, vytěženo 1 000 m3
1 000 m3 × 100 Kč/m3
+100 000
–100 000
2017
Velký
Tvorba rezervy, vytěženo 1 100 m3
1 100 m3 × 100 Kč/m3
+110 000
–110 000
Malý
Tvorba rezervy, vytěženo 20 m3
20 m3 × 10 000 Kč/m3
+200 000
–200 000
2018
Malý
80 000 Kč na práce pěstební činnosti
Interní a externí náklady
–80 000
Čerpání rezervy na skutečné náklady
–80 000
+80 000
Velký
Tvorba rezervy, vytěženo 900 m3
900 m3 × 100 Kč/m3
+90 000
–90 000
2019
Velký
100 000 Kč na výkony pěstební činnosti
Interní a externí náklady
–100 000
Čerpání rezervy na skutečné náklady
–100 000
+100 000
Malý
80 000 Kč na práce pěstební činnosti
Interní a externí náklady
–80 000
Čerpání rezervy na skutečné náklady
–80 000
+80 000
2020
Velký
100 000 Kč na výkony pěstební činnosti
Interní a externí náklady
–100 000
Čerpání rezervy na skutečné náklady
–100 000
+100 000
Malý
Zrušení rezervy pro ukončení nájmu
200 000 – 80 000 – 80 000
–40 000
+40 000
Jak bylo řečeno v minulé kapitole,
pro každý jednotlivý účel tvorby rezervy by měl být zřízen vždy pouze jeden „zvláštní vázaný účet“.
Je tak otázkou, zda Lesáci, s. r. o., z příkladu mají pro každou ze dvou rezerv založit vlastní účet nebo stačí jeden. Pojem „účel tvorby rezervy“ ZoR neřeší, jeho vyjasnění přineslo až jednání daňových poradců se zástupci finanční správy na tzv. koordinačním výboru č. 279/24.06.09 „Ukládání peněžních prostředků ve výši rezerv tvořených podle horního zákona na zvláštní vázaný účet“, z něhož plyne, že tímto účelem se míní titul tvorby rezervy uvedený v ZoR nebo ve zvláštním právním předpise, přitom ZoR zahrnuje pod „pěstební činnost“ veškeré výchovné činnosti ad výše. Z toho lze dovodit, že u rezerv na pěstební činnost je účel jejich tvorby vždy jen jeden, i když se týkají více lesních porostů (lesů) a různých výkonů podle Přílohy k ZoR. Ze zmíněného koordinačního výboru vyplývá, že
nelze pro jeden účel rezervy zřídit více vázaných účtů.
 
Zákonná rezerva na odbahnění rybníka
Od roku 2001 přibyla mezi „ostatní (zákonné) rezervy“
rezerva na odbahnění rybníka,
která věcně odpovídá rezervě na opravy HM. Důvodem je skutečnost, že rybník není hmotným majetkem ve smyslu § 26 ZDP,
ale pozemkem,
a tudíž odstraňování přirozeně vznikajících bahenních nánosů z rybníku – ačkoli věcně jde o jeho „opravu“, coby uvedení do provozuschopného stavu – není opravou HM. Svou podstatou jde však o totéž – na tuto nákladnou nutnou budoucí „opravu“ průběžně nastřádat finanční zdroj. V důvodové zprávě k návrhu doplňujícímu tuto rezervu se uvádí, že náklady na odbahnění 1 ha rybníka při nánosu 40 cm činí cca 400 000 Kč (dnes jistě mnohem více). Je vhodné podotknout, že tuto rezervu lze tvořit opravdu
jen na odbahnění rybníků,
nikoli na vyčištění vodních nádrží, potoků, koupališť, studní ani na chemické ošetření či odplevelení rybníků atp.
Příklad
Rezerva na odbahnění rybníka
Firma Hastrmani, s. r. o., je majitelem rybníka, který využívá pro své podnikatelské záměry (chov kaprů). Svědomití jednatelé firmy dobře vědí, že rybník potřebuje zhruba každých pět let zbavit nánosů bahna, které do něj naplavuje přítok a rovněž velké deště z okolních luk a polí. Rybník má cca 10 hektarů, což při průměrných nákladech na odbahnění 1 ha 500 000 Kč bude představovat potřebu finančních prostředků cca 5 mil. Kč. Z důvodu rovnoměrnějšího zatížení nákladů se vedení rybníkářské obchodní společnosti rozhodlo tvořit zákonnou rezervu na odbahnění rybníka. Nakonec bude odbahnění provedeno trochu úsporněji např. za 4,7 mil. Kč.
Účetní rezerva bude tvořena 5 let (2016–2020) rovnoměrně a 1 mil. Kč za kalendářní roky a s jejím čerpáním na odbahnění se započne v roce 2021. Pro nedostatek hotových finančních prostředků je počítáno s tím, že na polovinu výdajů si firma vezme bankovní úvěr, proto na zvláštní vázaný účet bude – v zájmu daňové účinnosti zákonné rezervy v souladu s § 10a ZoR – deponováno v březnu dalšího roku za minulé zdaňovací období vždy jen 40 % rezervy, zbylých 10 % bude v roce odbahnění (2021) hrazeno z provozních prostředků.
Rok
Popis
Účetní rezerva
Zákonná rezerva
Vázaný účet
Základ daně
2016
Tvorba rezervy na odbahnění
+1 000 000
+400 000
0
–400 000
2017
Tvorba rezervy na odbahnění
+1 000 000
+400 000
+400 000
–400 000
2018
Tvorba rezervy na odbahnění
+1 000 000
+400 000
+400 000
–400 000
2019
Tvorba rezervy na odbahnění
+1 000 000
+400 000
+400 000
–400 000
2020
Tvorba rezervy na odbahnění
+1 000 000
+400 000
+400 000
–400 000
2021
Náklady na odbahnění rybníka
+400 000
–4 700 000
Čerpání rezervy na odbahnění
–4 700 000
–2 000 000
–2 000 000
+2 000 000
Zrušení účetní části rezervy
–300 000
0
 
Zákonné rezervy na sanaci pozemků dotčených těžbou a na vypořádání důlních škod
Zákon o rezervách vedle nejznámější rezervy na opravy HM výslovně upravuje podmínky tvorby zákonné rezervy na pěstební činnost a na odbahnění rybníka. Ohledně jiných typů zákonných rezerv ZoR odkazuje na zvláštní právní předpisy, přičemž opět podmiňuje daňové uznání včasným uložením odpovídajících peněz na „zvláštní vázaný účet“. Základní podmínkou u nich tak je, že
jsou výslovně upraveny nějakým zvláštním právním předpisem,
jak bylo stručně řečeno při jejich soupisu v dřívější souhrnné kapitole. Společným znakem je nutnost pamatovat v dlouhém předstihu na průběžnou tvorbu zdrojů sloužících ke zpravidla jednorázovému financování velmi značně vysokých výloh souvisejících se sanací (nápravou) nejrůznějších typů škod vzniklých provozní činností.
Od samotného zrodu zákona o rezervách (tj. od 1. 1. 1993) bychom mezi „ostatními“ zákonnými rezervami v § 10 našli pouze jedinou –
rezervu finančních prostředků na sanaci pozemků dotčených těžbou.
Účelem této speciální zákonné rezervy byla a samozřejmě je i nadále průběžná dlouhodobá akumulace relativně nízkých částek určených k zahlazení velkých škod na krajině způsobených těžbou po jejím ukončení, což si obvykle vyžádá značné prostředky. Stěžejní právní úprava je v § 31 odst. 5 a 6 horního zákona (č. 44/1988 Sb.):
„(5)
Organizace je povinna zajistit sanaci,
která obsahuje i rekultivace podle zvláštních zákonů, všech
pozemků dotčených těžbou
a monitorování úložného místa
po ukončení jeho provozu.
(...) Za sanaci se považuje
odstranění škod na krajině komplexní úpravou území
a územních struktur.
(6)
K zajištění činností podle odstavce 5 je organizace povinna vytvářet rezervu finančních prostředků.
Výše rezervy vytvářené na vrub nákladů musí odpovídat potřebám sanace pozemků dotčených dobýváním. Tyto rezervy jsou nákladem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.“
Díky poslední citované větě zvláštního zákona by v § 10 ZoR ani nemusela být výslovně tato rezerva uvedena, neboť obecně jsou „ostatními rezervami“:
„rezervy, u nichž zvláštní zákon uvede, že jde o výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů“
. V návaznosti na novelizaci horního zákona od srpna 1995 se mezi „ostatní rezervy“ dostal do § 10 ZoR další typ týkající se těžební činnosti, který se zaměřuje na majetek občanů, firem a organizací poškozených provozní činností těžařů:
rezervy na vypořádání důlních škod.
Za důlní škody se považují škody způsobené na hmotném majetku vyhledáváním a průzkumem ložisek, pokud se provádí důlními díly, dobýváním výhradních ložisek, zřizováním, zajišťováním a likvidací důlních děl a lomů, včetně jejich zařízení, odvalovým, výsypkovým a kalovým hospodářstvím organizací, úpravou a zušlechťováním nerostů, prováděnými v souvislosti s jejich dobýváním, jakož i škody způsobené zvláštními zásahy do zemské kůry. Za důlní škodu se považuje i ztráta povrchové a podzemní vody, podstatné snížení vydatnosti jejich zdrojů a zhoršení její jakosti, k němuž došlo v důsledku právě zmíněných činností. Podmínky tvorby a čerpání rezervy na vypořádání důlních škod podrobně stanoví § 37a horního zákona (částečná citace):
(1)
K zajištění vypořádání důlních škod je organizace povinna vytvářet rezervu finančních prostředků.
Výše rezervy vytvářené na vrub nákladů musí odpovídat potřebám na vypořádání důlních škod (...)
Tato rezerva je nákladem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
(2)
Vytváření rezerv podle odstavce 1 a podle § 31 odst. 6 podléhá schválení příslušným obvodním báňským úřadem, který schvaluje též čerpání z těchto rezerv po dohodě s ministerstvem životního prostředí ČR (...)
(3)
Žádost organizace o čerpání z rezervy podle odstavce 1 musí být doložena výčtem důlních škod, odhadem nákladů na jejich odstranění a časovým průběhem vynakládání prostředků na odstranění důlních škod.(...)
(4)
Organizace
musí uložit peněžní prostředky ve výši vytvořené rezervy na zvláštní vázaný účet
za dané účetní období nejpozději
do 30. června
kalendářního roku následujícího po skončení příslušného účetního období. Neučiní-li tak (...), může obvodní báňský úřad rozhodnout o pozastavení platnosti povolení k dobývání.
Tvorba rezerv
na vypořádání důlních škod i na sanaci pozemků dotčených těžbou
podléhá schválení obvodním báňským úřadem, stejně tak i jejich čerpání
po dohodě s Ministerstvem životního prostředí ČR. Dále horní zákon stanoví povinné deponování částek na zvláštní vázaný účet v bance, příp. do jiných povolených bezpečných aktiv; tyto zdroje nesmí být předmětem ručení, zahrnuty do majetkové podstaty (při úpadku) ani nepodléhají exekuci. Před rozhodnutím o čerpání rezerv si obvodní báňský úřad vyžádá vyjádření dotčené obce.
Příklad
Sanace pozemků dotčených stavební činností
Stavby, s. r. o., provádějí od roku 2016 na vlastním pozemku rozsáhlou bytovou výstavbu, která celkově potrvá tři roky, a po jejím skončení je plánována rekultivace pozemků dotčených touto stavební výrobou. Firma rozhodla vytvářet k tomu peněžní rezervu vázanou na zvláštním účtu u banky, a to ve výši 500 000 Kč ročně.
Finanční úřad však takový postup při daňové kontrole v roce 2018 zpochybnil s tím, že daňově účinnou rezervu na sanaci pozemků dotčených těžbou ve smyslu § 10 ZoR nelze vytvářet na sanaci pozemků dotčených stavební činností. V návaznosti na to správce daně zpětně vyloučil z daňových nákladů příděly ve prospěch této rezervy v letech 2016 a 2017 v úhrnu za 1 mil. Kč a rovněž doměřil daň z příjmů, penále a úrok z prodlení.
Firma Stavby, s. r. o., se odvolala – bezúspěšně – a pak iniciovala i soudní spor před krajským správním soudem, kde argumentovala následovně. Odborným posudkem firma prokazovala, že provedené sanace pozemku budou mít charakter technické rekultivace, která je z hlediska ZDP tzv. jiným HM podle § 26 odst. 3 písm. b) ZDP, tudíž jde o předmět způsobilý k tomu, aby k jeho „opravě“ byla tvořena daňově uznatelná rezerva na opravu HM ve smyslu § 7 ZoR, o niž
de facto
šlo, a nikoli o „ostatní“ rezervu na sanaci pozemku.
S tímto názorem se ovšem soud neztotožnil již proto, že před nabytím vlastnických práv nelze k HM vytvářet zákonnou rezervu na jeho opravu, neboť tato by měla znaky rezervy na pořízení daného majetku, což je dle ZoR nepřípustné. Soud odmítl také názor, že mohlo jít o rezervu na opravy pozemku, jelikož tento není § 26 ZDP uznán za HM pro účely daní z příjmů ani zvláštního ZoR.
Firma si vzala na pomoc v soudním řízení dalšího právníka, s jehož pomocí tvrdila, že ve skutečnosti se věcně jednalo o tvorbu zákonné rezervy na pěstební činnost v zájmu obnovy zeleně na pozemku dotčeném stavební činností, ve smyslu § 9 ZoR. Ani tentokrát ale navrhovateli soud nedal za pravdu. Oponoval tím, že tuto rezervu lze vytvářet pouze na pěstební činnost v lese. Navíc jsou k tomu aktivně legitimovány pouze subjekty, které jsou povinny podle lesního zákona č. 289/1995 Sb. provádět obnovu, ochranu a výchovu lesních porostů.
Firma Stavby, s. r. o., tak prohrála i soudní spor a vedle nemalých doměrků daně z příjmů a sankcí musela zaplatit samozřejmě soudní poplatky a zejména za právní pomoc, která se ukázala jako zhola neúčinná. ZoR není totiž natolik liberální, aby umožňoval tvorbu jakékoli rezervy, i když budou odpovídající částky deponovány na vázaný bankovní účet. Tato skutečnost sama o sobě nenahradí věcnou podmínku kladenou na zákonné rezervy.
 
Zákonná rezerva na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů
Poslední, nejmladší a nejpodivnější zákonnou rezervou je
rezerva na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do dne 1. 1. 2013,
která je teprve
od roku 2016
náplní tří vzájemně provázaných ustanovení § 11a, 11b, 11c ZoR a lze ji pracovně nazvat
rezerva na likvidaci solárních panelů.
Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů, obecně v § 37k stanoví výrobci elektrozařízení povinnost zajistit zpětný odběr elektrozařízení z domácností a oddělený sběr jiného elektroodpadu; konečný uživatel se elektrozařízení z domácností může legálně zbavit i předáním poslednímu prodejci. Tyto povinnosti jsou motivovány veřejným zájmem ekologicky šetrné likvidace zařízení často obsahujících nebezpečné látky.
Speciálně v § 37p zákon o odpadech řeší financování nakládání s elektroodpadem
ze solárních panelů,
což je elektrozařízení tvořené fotovoltaickými články a určené k přímé výrobě elektřiny ze slunečního záření. Stěžejní je hraniční datum 31. 12. 2013, financování ekologické likvidace solárních panelů uvedených na trh později již musí jejich výrobce zajistit sám formou přirážky k prodejní ceně. Pro dřívější solární panely je zaveden systém finančních příspěvků (záloh) hrazených provozovateli fotovoltaických zařízení, podrobnosti stanoví vyhláška č. 352/2005 Sb.; k tomuto způsobu financování se váže „rezerva na likvidaci solárních panelů“.
Pro ekologickou likvidaci solárních panelů uvedených na trh před rokem 2013
je stanoven systém příspěvků, resp. záloh, povinně hrazených provozovateli solárních elektráren specializované firmě provozující kolektivní systém takovéto likvidace.
Tyto platby mají být rovnoměrně a nejméně jednou ročně placeny po dobu pěti let – od roku 2014 do roku 2018 – načež budou naakumulované prostředky kolektivně sloužit k ekologické likvidaci těchto solárních panelů, až budou vyřazeny, a to obvykle po 20 letech provozu.
Ačkoli povinnost placení příspěvků, resp. záloh, na likvidaci solárních panelů uvedených na trh před 1. 1. 2013 platila již od roku 2014, tak
ZDP zareagoval příslušnou novelou až od roku 2016,
přičemž přechodné ustanovení umožňuje uplatnění daňových změn již o rok dříve.
V roce 2014
tedy ZDP neměl ohledně zmíněných plateb příspěvků/záloh povinně uložených zvláštním zákonem o odpadech žádné speciální ustanovení, a
proto se v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) ZDP mohlo jednat o daňově uznatelný výdaj.
Tento prakticky nejsnazší způsob platí i nadále už jen pro provozovatele solárních elektráren, kteří nejsou účetními jednotkami, což jsou zejména neúčtující fyzické osoby s daňovou evidencí. Přestože i tyto fyzické osoby obecně mohou tvořit zákonnou rezervu na likvidaci solárních panelů, byla by to pro ně zbytečná administrativa navíc.
Účtující provozovatelé solárních elektráren měli v roce 2014 často problém s tím, že specializované firmy zabývající se kolektivním systémem likvidace solárních panelů na fakturách neuváděli formulace „příspěvek“ nebo „poplatek“, ale „záloha“, což následně bránilo okamžitému daňovému uplatnění těchto plateb. Finanční správa zastávala stanovisko, že tyto platby by měli účtující provozovatelé solárních elektráren časově rozlišovat, ovšem účetní experti právem namítali, že to nelze, jelikož není známo, po jaké době dojde k vyřazení a likvidaci solárních panelů.
Od roku 2016,
resp. s možností uplatnění již od roku 2015, se nakonec prosadil do daňového systému daní z příjmů zmíněný
nový typ speciální zákonné rezervy na likvidaci solárních panelů.
Tato zákonná rezerva je výjimečná z několika důvodů, z nichž dominantní jsou následující tři:
O této rezervě se ani u účetních jednotek neúčtuje,
postačí ji evidovat pro daňové účely podle § 11a ZoR.
Ačkoli jde o „zákonnou rezervu“, je v § 24 odst. 2 písm. i) ZDP vyloučen její daňový vliv formou výdaje.
Do základu daně z příjmů se tato rezerva speciálně promítá jako položka snižující (a při čerpání zvyšující) základ daně
podle § 23 odst. 3 písm. c) bodu 10, respektive § 23 odst. 3 písm. a) bodu 18 ZDP.
Pravidla tvorby této rezervy jsou pevně a jednotně stanovena pro všechny poplatníky na dobu 20 let,
resp. 240 měsíců odpovídajících standardní době daňového odpisování solárních panelů podle § 30b ZDP.
Tvorba zákonné rezervy na likvidaci solárních panelů není povinná.
Jako u všech zákonných rezerv i v tomto případě platí, že v celkovém výsledku jde o daňově neutrální záležitost. Jedná se prakticky pouze o rovnoměrné uplatnění příslušného budoucího velkého výdaje poplatníka do jeho základu daně z příjmů.
Pokud se provozovatel fotovoltaické elektrárny rozhodne pro tento typ zákonné rezervy, pak ji musí tvořit již od ledna 2014 na celkovou výši odpovídající úhrnné částce, kterou je nutno podle zákona o odpadech platit provozovateli kolektivního systému likvidace solárních panelů uvedených na trh do 1. 1. 2013.
Jestliže poplatník platbu příspěvku za rok 2014 již uplatnil jako daňový výdaj dle § 24 odst. 2 písm. p) ZDP, pak o ni musí snížit celkovou výši rezervy, aby nedošlo k opakovanému uplatnění pro snížení daňového základu.
Je však třeba pečlivě číst zákonná pravidla rezervy na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů. Zatímco
tvorba této rezervy se vždy zahajuje lednem 2014, tak končí nejednotně uplynutím 240. měsíce po uvedení dané solární elektrárny do provozu.
Proto reálně budou jednotliví provozovatelé solárních elektráren rezervu tvořit jinak dlouhou dobu a na odlišné celkové náklady na likvidaci panelů odvíjející se od jejich počtu.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.