Uplatňování DPH u reklamy na internetu je snadné. Chyby povětšinou udělají inzerenti při nesprávné identifikaci zadavatele na zahraničních portálech

Vydáno: 7 minut čtení

Reklama na internetu se stává běžnou součástí marketingového mixu většiny tuzemských podnikatelů. Samotný internet nezná hranic a paleta, kde inzerovat, se rozšiřuje. Vedle tuzemských internetových portálů se o stále větší pozornost hlásí ty zahraniční. Není pochyb o tom, že každá firma nutně zvažuje způsob oslovení zákazníků. Zatímco pro jednu může být zajímavé plošné nastavení cílové skupiny a prezentace na nejnavštěvovanějších pozicích portálu, tak jiná firma může mít zájem o oslovení klientely v nějakém malém teritoriu apod.

Uplatňování DPH u reklamy na internetu je snadné. Chyby povětšinou udělají inzerenti při nesprávné identifikaci zadavatele na zahraničních portálech
Ing.
Vladimír
Zdražil
Od toho se odvíjí tzv. targeting (cílování) reklamy. Manažeři tuzemských portálů jsou na toto připraveni a zpravidla každý inzerent má možnost si vlastní marketingový mix zkonzultovat a dohodnout se na konkrétní strategii. U těch zahraničním inzertních portálů je situace přeci jen komplikovanější a vlastní zacílení marketingové strategie je spíše na odborníkovi zevnitř týmu inzerenta. Za reklamu se platí a každý provozovatel portálu má nějakou poplatkovou strategii. Jde např. o počet zhlédnutí nějakého reklamního článku, pozice odkazu po zadání nějakého klíčového slova návštěvníkem portálu, poplatek za kliknutí na webové stránky inzerenta, či další z možných strategií. To už je ovšem na každém zájemci o reklamu, aby si podrobně nastudoval poplatkový profil portálu. Cílem tohoto příspěvku zůstává uplatnění DPH.
 
Při registraci na zahraničních portálech se často udělá chyba a chodí nesprávné faktury za reklamu na internetu
Samotné uzavření smlouvy je zpravidla realizováno přes přístup do klientské zóny, odsouhlasení podmínek smluvního vztahu a především nastavení identifikačních údajů inzerenta. Pakliže jde o klientskou zónu u domácího portálu, tak pravděpodobně nikdo není na pochybách, jak vyplnit informace o objednateli reklamy pro potřeby fakturace. Jde o rutinní záležitost, kterou podnikatel vyplnil ve stovkách případů pro nejrůznější obchodní partnery.
Přeci jen poněkud složitější situace nastává u zahraničních portálů, kde se inzerent podobně jako ve výše uvedeném případě také registruje pod svým emailem a heslem, avšak je nucen procházet formulářem, případně číst podmínky smluvního vztahu v cizím jazyce. Postoupí-li k vyplnění základních identifikačních údajů inzerenta, tak otevřený formulář sice nepostrádá vysvětlovací popisky, avšak mnoho inzerentů nesprávně zareaguje na výzvu, zda je inzerentem podnikatel (z pohledu DPH osoba povinná k dani) anebo např. soukromá osoba (osoba nepovinná k dani).
Obvyklé samozřejmě je, že platícím inzerentem za internetovou reklamu je podnikatel, avšak v určitých případech tomu tak být nemusí, a proto jsou na to zahraniční portály vybaveny. Představme si třeba pána v nejlepších letech před oslavou padesátin, který si chce na nejmenovaném zahraničním portálu marketingově podpořit svoji nadcházející oslavu životního jubilea. V jeho případě jde samozřejmě o reklamu objednanou osobou nepovinnou k dani a políčko „VAT number“ ponechá prázdné. Ano, jde o méně častou situaci a je čas přejít k té častější, kde dělá mnoho podnikatelů neúmyslnou chybu a pak dochází k nesprávnému uplatnění DPH.
Pokud je inzerentem tuzemská osoba povinná k dani, tak je její povinností uvést do formuláře svoje DIČ (VAT number). Pokud toto políčko vyplní legitimním DIČ (buď jako tuzemský plátce, nebo jako identifikovaná osoba dle § 6 našeho zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů), tak jednoznačně dává zahraničnímu portálu na zřetel, v jakém daňovém režimu má být vystavena faktura. Realita je ovšem taková, že mnoho podnikatelů při vyplňování registračního formuláře opomene či si neuvědomí význam kolonky „VAT number“ a nechají ji prázdnou. Výsledkem je nesprávný daňový režim při fakturaci reklamy za internet.
 
Mezinárodní giganti na internetovou reklamu sídlí pro naše inzerenty zpravidla v Irsku
Irsko bývá často spojováno jako brána pro globálně působící americké či asijské firmy do EU a internetová reklama není výjimkou. Pokud budete inzerovat na nejznámějších globálně působících portálech, tak vám budou chodit faktury s hlavičkou mediálního giganta s irským DIČ (VAT number). Půjde tedy o službu v rámci EU (z jednoho státu EU do jiného), a pokud je uvedeno v nastavení DIČ tuzemského inzerenta, tak přijde faktura bez DPH v tzv. režimu přenesení daňové povinnosti „reverse charge“.
Tvrzení v předcházející větě je trochu nadnesené a o nějakém zaslání faktury (např. poštou či mailem) nemůže být vlastně řeč. Faktura je v první polovině měsíce následujícího po uzavření zúčtovacího období ke stažení v klientské zóně inzerenta, kde se objednatel registroval a do níž má tzv. přístup z „front-endu“. Je tedy potřeba si fakturu stáhnout na základě vlastní iniciativy.
V případě, že inzerent oprávněně či mylně opomněl vyplnit DIČ „VAT number“, tak má samozřejmě fakturu také připravenou ke stažení. V tomto případě bude ovšem v Irsku registrovaný gigant aplikovat domácí „irskou“sazbu DPH na výstupu a místo plnění zůstane v Irsku. Při účtování internetové reklamy u tuzemských inzerentů a zejména správné aplikace DPH je tato nesrovnalost nejčastějším problémem. Povětšinou inzerenti z řad menších firem či živnostníků při registraci opomenou zadat své DIČ a pak je výsledkem špatný daňový režim a špatné místo uskutečnění zdanitelného plnění.
 
Fakturace ze strany tuzemských portálů je bezproblémová, jde o službu v základní sazbě
Spolupráce s tuzemskými portály ve smyslu internetové reklamy je bezproblémová a z hlediska uplatňování DPH jasná. Internetová reklama je službou v základní sazbě DPH, kterou účtuje portál jako osoba uskutečňující plnění inzerentovi vystupujícímu jako příjemce zdanitelného plnění. Opět si inzerent dle podmínek portálu zpravidla projde registrací do klientské zóny, kde samozřejmě bude vyzván k vyplnění fakturačních údajů. Bez ohledu na to, zda jde o osobu povinnou či nepovinnou k dani, bude tuzemský portál účtovat internetovou reklamu včetně základní sazby DPH.
Poměrně rutinní otázkou je samozřejmě časový okamžik, kdy dochází k povinnosti přiznat daň. Pokud portál vyzve klienta k tzv. dobití kreditu, ze kterého je posléze tzv. čerpáno, tak samotné dobití kreditu je úplatou a z té má příjemce platby (portál) povinnost přiznat daň k datu přijetí částky. Některé portály mohou mít jiný způsob úhrady za poskytnutou internetovou reklamu. Pak je nutné z hlediska povinnosti přiznat daň se řídit základním pravidlem pro služby v § 21 ZDPH, tj. kdy je služba poskytnuta. V tomto případě bývá fakturováno a přiznána daň k ultimu měsíce, ve kterém došlo k poskytnutí internetové reklamy.
 
Závěrem
Pozor při registraci na zahraničních portálech, kde začínáte inzerovat. Jste-li podnikateli, tak musíte uvést DIČ a zdanitelné plnění (internetová reklama) bude v režimu reverse charge přeneseno na vás. Jestliže jste osobou povinnou k dani v pozici neplátce, tak přijetím takové služby se musíte stát osobou identifikovanou pro potřeby DPH. I v tomto případě bude faktura bez DPH, kterou bude samovyměřovat v tuzemsku registrovaná identifikovaná osoba.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty