Paušální výdaje na dopravu v daňovém přiznání fyzických osob za rok 2018

Vydáno: 27 minut čtení

Paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem lze ve smyslu § 24 odst. 2 písm. zt) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), uplatnit, pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP . Paušální výdaj na dopravu lze uplatnit nejen u silničního motorového vozidla zahrnutého v obchodním majetku poplatníka, ale i u soukromého vozidla, které není zahrnuto do obchodního majetku poplatníka a je zčásti využíváno k podnikatelským účelům – u tohoto vozidla lze uplatnit pouze krácený paušální výdaj na dopravu.

Paušální výdaje na dopravu v daňovém přiznání fyzických osob za rok 2018
Ing.
Ivan
Macháček
 
Výše paušálních výdajů na dopravu
Poplatník (plátce či neplátce DPH) se může rozhodnout, zda uplatní u silničního motorového vozidla paušální výdaj na dopravu
ve výši 5 000 Kč za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období, případně krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4 000 Kč, anebo uplatní:
u silničního motorového vozidla zahrnutého v obchodním majetku nebo u vozidla v nájmu výdaje na dopravu v prokázané výši podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP,
u vlastního silničního motorového vozidla nezahrnutého v obchodním majetku výdaje na dopravu ve výši sazby základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty (dále jen „PHM“).
Paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem lze uplatnit:
ve výši 5 000 Kč
na jedno silniční motorové vozidlo
za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, a současně
toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě
,
krácený paušální výdaj ve výši 4 000 Kč
(80 % výše stanovené částky paušálního výdaje) za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, pokud poplatník používá silniční motorové vozidlo pouze zčásti k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů.
Stanovená výše paušálního výdaje na dopravu a kráceného paušálního výdaje na dopravu je jednotná pro jakékoliv silniční motorové vozidlo.
Pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu není podstatné:
zda je silniční motorové vozidlo zahrnuto nebo nezahrnuto v obchodním majetku poplatníka,
zda se jedná o vozidlo vlastní nebo vozidlo v nájmu,
zda se jedná o vozidlo, které spotřebovává benzín, naftu, nebo jde o vozidlo s pohonem na LPG, CNG, popř. jde o vozidlo na elektrický pohon.
V měsíci pořízení nebo vyřazení silničního motorového vozidla lze uplatnit poměrnou část paušálního výdaje na dopravu.
Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč.
 
Výhody uplatnění paušálních výdajů na dopravu
Použije-li poplatník paušální výdaj na dopravu, nemusí pro účely ZDP prokazovat
doklady, kolik zaplatil za PHM a kolik ujel vozidlem kilometrů
. Nemusí u tohoto silničního motorového vozidla vést evidenci jízd. Pokud jde však o plátce DPH, pak pro účely uplatnění nároku na odpočtu DPH za nákup PHM musí i v případě uplatnění výdajového paušálu na dopravu poplatník prokazovat tento odpočet dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“).
Pokud poplatník u některého vozidla uplatní krácený paušální výdaj na dopravu, potom podle znění § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP platí, že ostatní vozidla, u nichž poplatník uplatní paušální výdaje na dopravu, užívá výlučně k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.
V ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP se uvádí, že pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.
Při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu z titulu používání automobilu i pro soukromé účely se nepřihlíží k tomu, v jakém poměru je příslušné silniční motorové vozidlo používáno k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k soukromým účelům.
Krácený paušální výdaj ve výši 4 000 Kč za kalendářní měsíc se použije pro jakýkoliv poměr využívání automobilu k podnikání a k soukromým účelům.
 
Omezující podmínky pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu
Z § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP vyplývají následující omezující podmínky pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu nebo kráceného paušálního výdaje na dopravu:
Paušální výdaj na dopravu je možno uplatnit nejvýše za tři vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání.
Pokud je celkový počet silničních motorových vozidel používaných k podnikání u poplatníka vyšší než tři vozidla, může poplatník u tří vozidel uplatnit paušální výdaj na dopravu (např. u tří osobních automobilů, nebo tří nákladních automobilů, popřípadě v kombinaci dvou osobních automobilů a jednoho nákladního automobilu apod.) a u ostatních vozidel musí poplatník prokazovat výši vzniklých výdajů na spotřebu podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) ZDP.
Paušální výdaj na dopravu lze uplatnit, pokud poplatník silniční motorové vozidlo nepřenechá ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě
. Za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty silničním motorovým vozidlem spolupracující osobou nebo zaměstnancem, který silniční motorové vozidlo nevyužívá i pro soukromé účely (zaměstnanec využívá vozidlo k pracovním cestám). Za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se však považuje bezplatné poskytnutí motorového vozidla zaměstnavatelem zaměstnanci k používání pro služební a soukromé účely (tzv. manažerské vozidlo). Z výše uvedeného vyplývá, že pokud použije na pracovní cestu vozidlo zaměstnanec podnikatele nebo spolupracující osoba (spolupracující manžel, další spolupracující osoby žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti nebo člen rodiny zúčastněný na provozu rodinného závodu), může si podnikatel uplatnit u tohoto vozidla paušální výdaj na dopravu.
V průběhu zdaňovacího období nelze měnit způsob uplatnění paušálního výdaje na dopravu na způsob uplatnění výdajů podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP a naopak
. V žádném případě nelze u vozidla zahrnutého v obchodním majetku nebo u vozidla v nájmu ve zdaňovacím období nebo v období, za které se podává daňové přiznání, několik měsíců uplatnit paušální výdaj na dopravu a u téhož vozidla ve zbývajících měsících, kdy např. najel poplatník s vozidlem více kilometrů pro podnikání, uplatnit prokázané výdaje na dopravu. Kombinace paušálního výdaje na dopravu a prokázaných výdajů na dopravu v průběhu zdaňovacího období není možná. Poplatník se musí rozhodnout, který způsob pro zdaňovací období u příslušného silničního motorového vozidla použije. Může však u jednoho vozidla po celé zdaňovací období uplatňovat paušální výdaj na dopravu a u jiného vozidla uplatnit prokázané výdaje na dopravu.
Paušální výdaj na dopravu nemohou uplatnit veřejně prospěšní poplatníci
s výjimkou poplatníků, kteří jsou veřejnou vysokou školou, veřejnou výzkumnou institucí, poskytovatelem zdravotních služeb, který má oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle zákona upravujícího zdravotní služby, obecně prospěšnou společností nebo ústavem.
Paušální výdaj na dopravu je možné využít pro vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá v obchodním majetku nebo vozidla v nájmu,
nelze ho však s ohledem na znění § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP aplikovat na vozidla v režimu finančního leasingu.
Paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem
nemůže uplatnit ani vypůjčitel, který uzavřel smlouvu o výpůjčce vozidla,
protože nesplňuje podmínku vlastnictví majetku a pro tuto situaci není stanovena výjimka jako v případě nájemce (blíže stanovisko GFŘ v rámci jednání Koordinačního výboru č. 445/18.02.15).
 
Daňově uznatelné a neuznatelné související výdaje
Při uplatnění paušálních výdajů na dopravu jsou
u vozidel zahrnutých do obchodního majetku
nebo u vozidel v nájmu
daňově uznatelnými kromě paušálních výdajů na dopravu rovněž výdaje (náklady) na opravy a údržbu vozidla, daňové odpisy, nájemné, pojistné, silniční daň, dálniční poplatky ad. Tyto výdaje může poplatník uplatnit souběžně s uplatněným paušálním výdajem na dopravu.
Pokud bude použito vozidlo zahrnuté v obchodním majetku i k soukromým účelům a z toho důvodu bude použit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4 000 Kč/měsíc, pak je daňově uznatelným výdajem i 80 % ostatních výdajů (výdaje na opravy a údržbu vozidla, nájemné, pojistné ad.).
Při odpisování silničního motorového vozidla, u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu, se podle znění § 28 odst. 6 ZDP poměrnou částí odpisů rozumí 80 % odpisů. Z toho vyplývá, že
při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu z titulu používání automobilu i pro soukromé účely se nekrátí odpisy v poměru využívání silničního motorového vozidla k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k soukromým účelům podle bodu 2 pokynu GFŘ č. D-22 k § 28 ZDP
(poměrnou část odpisů podle § 28 odst. 6 ZDP si stanoví poplatník podle vhodně zvoleného kritéria – např. počet ujetých km),
ale odpisy se krátí v jednotném poměru 80 %.
Z ustanovení § 25 odst. 1 písmeno x) ZDP vyplývá, že za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů nelze uznat u vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaje na dopravu, následující výdaje:
výdaje (náklady) na spotřebované pohonné hmoty a parkovné při pracovní cestě vynaložené v souvislosti s užíváním silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu,
20 % ostatních výdajů (nákladů) s výjimkou odpisů vynaložených v souvislosti se silničním motorovým vozidlem, u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu,
u silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu, nelze uplatnit náhradu výdajů za spotřebované PHM a sazbu základní náhrady.
Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu nelze uplatnit navíc výdaje na krátkodobé parkovací služby
poskytované parkovišti, parkovacími místy a garážemi v souvislosti s používáním vozidla na pracovních (služebních) cestách. Součástí paušálních výdajů na dopravu však není dlouhodobé parkovné nebo stání v garážích v době, kdy vozidlo není použito k pracovní cestě. Tyto
výdaje na dlouhodobé parkovné a stání vozidla v garážích lze uplatnit u poplatníka daně z příjmů fyzických osob jako daňový výdaj i při uplatnění paušálních výdajů na dopravu
, a to v případě, že se jedná o vozidlo zahrnuté v obchodním majetku poplatníka.
 
Příklady k uplatnění paušálních výdajů na dopravu za rok 2018
PŘÍKLAD 1
Podnikatel používá k pracovním cestám svůj soukromý automobil nezahrnutý v obchodním majetku. Pro podnikatelské účely najel za rok 2018 celkem 4 000 km. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva pro kombinovaný provoz 5,6 l na 100 km (BA 95). Pracovní cesty uskutečnil ve všech měsících roku 2018.
Pokud podnikatel bude postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3 ZDP, může si za rok 2018 uplatnit za najetý kilometr k podnikatelským účelům soukromým vozidlem sazbu základní náhrady 4,00 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM dle vyhlášky MPSV č. 463/2017 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad. Při ujetí 4 000 km za rok pro podnikatelské účely si může podnikatel uplatnit do daňových výdajů součet sazby základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované PHM:
4 000 km x 4,00 Kč/km + 5,6 / 100 x 4 000 km x 30,50 Kč/l = 22 832 Kč
Pro podnikatele je výhodnější, když si za celý rok uplatní krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4 000 Kč x 12 měsíců = 48 000 Kč. Takto se může rozhodnout i v době přípravy na sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018.
PŘÍKLAD 2
Podnikatel používá k pracovním cestám svůj soukromý automobil nezahrnutý v obchodním majetku. Pro podnikatelské účely najel za rok 2018 celkem 10 500 km. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva pro kombinovaný provoz 5,6 l na 100 km (BA 95). Pracovní cesty uskutečnil ve všech měsících roku 2018.
Pokud podnikatel bude postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3 ZDP, může si za rok 2018 uplatnit za najetý kilometr k podnikatelským účelům soukromým vozidlem sazbu základní náhrady 4,00 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM dle vyhlášky MPSV č. 463/2017 Sb. Při ujetí 10 500 km za rok pro podnikatelské účely si může podnikatel uplatnit do daňových výdajů součet sazby základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované PHM:
10 500 km x 4,00 Kč/km + 5,6 / 100 x 10 500 km x 30,50 Kč/l = 59 934 Kč.
Při uplatnění paušálních výdajů na dopravu by si mohl podnikatel uplatnit částku 48 000 Kč. V daném případě je pro podnikatele výhodnější uplatňovat výdaje na dopravu soukromým vozidlem nezahrnutým v obchodním majetku dle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3 ZDP. K tomuto rozhodnutí může dojít i v rámci sestavování daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018.
PŘÍKLAD 3
Podnikatel používá k pracovním cestám automobil zahrnutý v obchodním majetku, který používá výlučně k podnikatelským účelům. Za rok 2018 ujel celkem dle evidence jízd 8 500 km. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva pro kombinovaný provoz 5,6 l na 100 km (BA 95). Pracovní cesty uskutečnil ve všech měsících roku 2018.
Pokud podnikatel bude postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 1 ZDP, uplatní do daňových výdajů výdaje za spotřebované PHM v prokázané výši. Předpokládejme, že v průměru za rok 2018 nakoupil benzin za cenu 32,10 Kč/litr. Při ujetí 8 500 km za rok pro podnikatelské účely činí jeho výdaje za spotřebované PHM:
5,6 / 100 x 8 500 km x 32,10 Kč/l = 15 279,60 Kč.
Pro podnikatele je jednoznačně výhodnější, když si za rok 2018 uplatní paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč x 12 měsíců = 60 000 Kč. K tomuto rozhodnutí může dojít i v rámci sestavování daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018.
PŘÍKLAD 4
Podnikatel používá k pracovním cestám automobil zahrnutý v obchodním majetku. Pro podnikatelské účely najel za rok 2018 celkem dle evidence jízd 35 500 km. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva pro kombinovaný provoz 5,6 l na 100 km (BA 95). Pracovní cesty uskutečnil ve všech měsících roku 2018.
Pokud podnikatel bude postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 1 ZDP, uplatní do daňových výdajů výdaje za spotřebované PHM v prokázané výši. Předpokládejme, že v průměru za rok 2018 nakoupil benzin za cenu 32,10 Kč/litr. Při ujetí 35 500 km za rok pro podnikatelské účely činí jeho výdaje za spotřebované PHM:
5,6 / 100 x 35 500 km x 32,10 Kč/l = 63 814,80 Kč
Tato částka je vyšší, než činí paušální výdaje na dopravu 60 000 Kč za rok. Pro podnikatele je výhodnější, když si po celý rok uplatní výdaje za spotřebované PHM dle prokázaných výdajů na základě dokladů o nákupu spotřebovaných PHM.
PŘÍKLAD 5
Podnikatel má zařazen osobní automobil v obchodním majetku a v roce 2018 jej používal jak k provozování živnosti, tak k soukromým účelům. Na základě vedené evidence v knize jízd ujel v roce 2018 pro podnikání 55 % celkového počtu kilometrů a zbývajících 45 % počtu kilometrů ujel pro soukromé účely.
Varianta A – podnikatel uplatňuje výdaje na spotřebu PHM prokazatelným způsobem
Podnikatel může do daňových výdajů za zdaňovací období uplatnit pouze 55 % veškerých vykázaných provozních výdajů souvisejících s provozem vozidla (kromě silniční daně – tuto může uplatnit v plné roční výši) a pouze 55 % roční výše odpisů vozidla.
Varianta B – podnikatel uplatňuje krácený paušální výdaj na dopravu 4 000 Kč/měsíc
Podnikatel může do daňových výdajů za zdaňovací období uplatnit jako daňový výdaj 80 % veškerých provozních výdajů souvisejících s provozem vozidla a 80 % roční výše odpisů vozidla.
PŘÍKLAD 6
Podnikatel používal k provozování živnostenského podnikání po všechny měsíce roku 2018 dva osobní automobily, které má zařazeny v obchodním majetku. První automobil byl pořízen v roce 2016, je odpisován ze vstupní ceny 450 000 Kč zrychleným způsobem a podnikatel jej využívá rovněž k soukromým účelům. Druhý automobil byl pořízen v roce 2017 za cenu 480 000 Kč a poplatník uplatňuje u tohoto automobilu rovnoměrné odpisy. Tento automobil používá výlučně k podnikatelským účelům. U obou vozidel uplatňuje podnikatel paušální výdaje na dopravu. Podnikatel vede daňovou evidenci.
Za zdaňovací období roku 2018 může podnikatel uplatnit jako daňové výdaje:
a)
u automobilu pořízeného v roce 2016:
krácený paušální výdaj na dopravu 4 000 Kč x 12 měsíců = 48 000 Kč,
daňový odpis 80 % z částky 108 000 Kč (3. rok odpisování) = 86 400 Kč,
výdaje na opravy, údržbu, pojištění, dálniční poplatky ve výši 80 % prokázané výše (kromě výdajů na spotřebované PHM a parkovného při pracovní cestě), silniční daň v plné výši.
b)
u automobilu pořízeného v roce 2017:
paušální výdaj na dopravu 5 000 Kč x 12 měsíců = 60 000 Kč,
daňový odpis 480 000 Kč x 22,25 / 100 = 106 800 Kč,
výdaje na opravy, údržbu, pojištění, silniční daň, dálniční poplatky v prokázané výši (kromě výdajů na spotřebované PHM a parkovného při pracovní cestě).
PŘÍKLAD 7
Podnikatel podnikající ve stavební výrobě poskytnul bezplatně svým dvěma vedoucím zaměstnancům podnikové osobní automobily k využití pro služební i soukromé účely.
Jednou z omezujících podmínek pro uplatnění paušálních výdajů na dopravu nebo kráceného paušálního výdaje na dopravu je, že poplatník vozidlo nepřenechá ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě. Jakmile dojde k bezplatnému přenechání služebního vozidla zaměstnavatele jeho zaměstnancům i k využití pro soukromé účely, dochází k přenechání služebního vozidla k jiným než pracovním účelům k užívání jiné osobě. V tomto případě nemůže zaměstnavatel použít u tohoto „manažerského vozidla“ paušální výdaj na dopravu.
Příklad 8
Osoba samostatně výdělečně činná má zařazen v obchodním majetku dodávkový automobil, který využívá výlučně k podnikání. V roce 2018 spolupracovala s podnikatelem jeho manželka, na kterou podnikatel převádí 50 % příjmů a výdajů dle § 13 ZDP. Manželka v rámci spolupráce s manželem uskutečňovala pracovní cesty s použitím tohoto vozidla. Podnikatel hodlá uplatnit za rok 2018 v daňovém přiznání k dani z příjmů paušální výdaje na dopravu za toto vozidlo ve výši 60 000 Kč.
Dle znění § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP paušální výdaj na dopravu nelze uplatnit při přenechání vozidla k užívání jiné osobě ani po část příslušného kalendářního měsíce. Za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se však nepovažuje uskutečnění pracovní cesty silničním motorovým vozidlem spolupracující osobou. Proto v našem případě může podnikatel uplatnit u vozidla paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč měsíčně, tedy 60 000 Kč za kalendářní rok. Tyto paušální výdaje na dopravu jsou součástí celkových daňových výdajů podnikatele, které se rozdělují ve výši 50 % na spolupracující manželku.
PŘÍKLAD 9
Manželé mají zúžené společné jmění manželů. Vlastníkem osobního automobilu je manželka. Manžel používá tento automobil se souhlasem manželky k pracovním cestám v rámci svého podnikání.
Podnikatel si nemůže uplatnit paušální výdaj na dopravu, protože není vlastníkem vozidla, ani toto vozidlo nemá v nájmu, a tím není splněna podmínka pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu dle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP.
PŘÍKLAD 10
Manželé mají zúžené společné jmění manželů. Vlastníkem osobního automobilu je manželka. Manžel má uzavřenou s manželkou smlouvu o nájmu dopravního prostředku dle § 2321 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObčZ“), a používá tento automobil k pracovním cestám v rámci svého podnikání.
Podnikatel splňuje podmínku pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu dle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP a může si uplatnit paušální výdaj na dopravu. Vzhledem k tomu, že jde o vztah mezi spojenými osobami ve smyslu znění § 23 odst. 7 ZDP, je nutno nájemné stanovit v obvyklé výši.
PŘÍKLAD 11
Podnikatel má uzavřenu smlouvu na pronájem osobního automobilu na dobu dvou let s tím, že po skončení nájmu se vozidlo vrací leasingové společnosti (operativní leasing). Vozidlo využívá poplatník výhradně k podnikání, a to po všechny měsíce pronájmu.
Ve smyslu znění § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP si poplatník může uplatnit paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč měsíčně po dobu trvání operativního leasingu vozidla.
PŘÍKLAD 12
Podnikatel si pořídil osobní automobil formou finančního leasingu. Vozidlo využívá výhradně k podnikání. K ukončení finančního leasingu došlo v prosinci roku 2018 a vlastnické právo k předmětu finančního leasingu je převedeno za sjednanou kupní cenu na uživatele předmětu finančního leasingu.
S ohledem na znění § 21d odst. 3 ZDP a ve vazbě na znění § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP nemůže podnikatel v průběhu trvání finančního leasingu uplatnit paušální výdaj na dopravu a musí u tohoto vozidla uplatnit daňové výdaje na spotřebované PHM dle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 1 ZDP v prokázané výši. Po skončení finančního leasingu a převedení vlastnického práva vozidla na podnikatele se stává podnikatel vlastníkem tohoto vozidla a počínaje lednem roku 2019 si může uplatnit paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč měsíčně v případě, že automobil zahrne do svého obchodního majetku. Pokud automobil nezahrne do svého obchodního majetku a bude jej využívat k soukromým účelům i k podnikání, může si od ledna roku 2019 uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4 000 Kč měsíčně.
PŘÍKLAD 13
Podnikatel má uzavřenu smlouvu o výpůjčce vozidla. Toto vozidlo používá výlučně k jeho pracovním cestám a k pracovním cestám jeho zaměstnanců.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o vozidlo vlastní ani o vozidlo najaté, není splněna podmínka uvedená v § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu. Paušální výdaj na dopravu lze totiž uplatnit pouze u vlastního vozidla zahrnutého nebo nezahrnutého do obchodního majetku nebo u vozidla v nájmu. Poplatník nemůže uplatnit u vypůjčeného vozidla paušální výdaj na dopravu, bude postupovat podle znění § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3 ZDP a daňovým výdajem bude pouze náhrada za spotřebované PHM.
 
Uplatnění paušálních výdajů na dopravu v daňovém přiznání
Paušální výdaj na dopravu je daňovou kategorií
, a proto
se promítá až v rámci sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob.
Řešení paušálních výdajů na dopravu v daňovém přiznání poplatníka:
Poplatník daně z příjmů fyzických osob vede daňovou evidenci –
poplatník uvádí u vozidla zahrnutého v obchodním majetku, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výdaje na spotřebované PHM a na parkovné související s pracovní cestou jako nedaňové výdaje v průběhu zdaňovacího období, a následně v daňovém přiznání zvýší své daňové výdaje o paušální výdaj na dopravu, resp. o krácený výdaj na dopravu.
Pokud poplatník uplatní výdaje na PHM a na parkovné související s pracovní cestou v rámci vedení daňové evidence do evidence výdajů, a rozhodne se pro uplatnění paušálních výdajů na dopravu (např. v závěru zdaňovacího období nebo až v souvislosti se zpracováním daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob), musí při sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob tyto výdaje vyloučit z daňových výdajů a zvýšit daňové výdaje o paušální výdaj na dopravu.
V případě nutnosti uplatnění kráceného paušálu na dopravu uplatní poplatník pouze 80 % odpisů vozidla a z výdajů zahrnutých v rámci daňové evidence vyloučí 20 % provozních výdajů na dopravu.
-
Poplatník vede účetnictví –
o paušálu na dopravu se neúčtuje. Je však potřeba v rámci účtového rozvrhu vymezit analytické účty na spotřebu PHM a na parkovné vozidel v souvislosti s pracovní cestou, u kterých je uplatněn paušální výdaj na dopravu. Při transformaci výsledku hospodaření na základ daně z příjmů pak tyto nedaňové účty jsou připočitatelnou položkou v daňovém přiznání. Paušální výdaj na dopravu, resp. krácený paušál na dopravu je pak položkou snižující základ daně v daňovém přiznání.
PŘÍKLAD 14
Podnikatel používá k pracovním cestám svůj soukromý automobil nezahrnutý v obchodním majetku, který zakoupil koncem června roku 2018. Pro podnikatelské účely ujel od července do prosince roku 2018 celkem 2 700 km. V technickém průkazu vozidla je uvedena spotřeba paliva pro kombinovaný provoz 4,8 l na 100 km (motorová nafta). Poplatník vede daňovou evidenci a uplatňuje paušální výdaje na dopravu.
V rámci daňové evidence neuvádí poplatník výdaje spojené se spotřebou motorové nafty při pracovní cestě soukromým automobilem, protože se rozhodl uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu. V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 zvýší své výdaje dle vedení daňové evidence o částku 4 000 Kč x 6 měsíců = 24 000 Kč a tuto souhrnnou částku uvede na řádku 102 Výdaje související s příjmy podle § 7 ZDP v příloze č. 1 k daňovému přiznání.
PŘÍKLAD 15
Poplatník (starobní důchodce) pronajímá byty v bytových domech umístěných v několika lokalitách. Příjmy z nájmu zdaňuje dle § 9 ZDP a výdaje související s nájmem uplatňuje v prokázané výši. K cestám za nájemníky a v souvislosti s řešením problémů spojených s nájmem používá svůj soukromý osobní automobil. Za každý měsíc roku 2018 uskutečnil minimálně jednu jízdu do příslušných lokalit. Uplatňuje krácený paušál na dopravu. Výše starobního důchodu splňuje podmínku pro osvobození od daně z příjmů.
V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2018 zvýší poplatník své celkové výdaje dle záznamů o výdajích vedených dle § 9 odst. 6 ZDP na řádku č. 202 Přílohy č. 2 přiznání o částku 4 000 Kč x 12 měsíců = 48 000 Kč.
PŘÍKLAD 16
Podnikatel vede účetnictví. Za zdaňovací období roku 2018 uvádí výsledek hospodaření před zdaněním na základě sestavené účetní závěrky ve výši 328 500 Kč. U dvou vozidel zahrnutých v obchodním majetku, která využívá pouze k podnikatelským účelům, hodlá uplatnit v daňovém přiznání paušální výdaje na dopravu ve výši 5 000 Kč/měsíc. Obě vozidla používal po všechny měsíce roku k pracovním cestám.
Ve výsledku hospodaření jsou zahrnuty na analytických účtech následující náklady související s provozem obou vozidel, u kterých poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu:
účet 50X-Spotřeba PHM obou vozidel: 58 480 Kč,
účet 51X-Parkovné vozidel při pracovní cestě: 2 140 Kč,
účet 55x-Účetní odpisy vozidel: 332 000 Kč.
Daňové odpisy obou vozidel činí 289 500 Kč.
Řešení v daňovém přiznání – příloha č. 1
ř. 104 Výsledek hospodaření před zdaněním: 328 500 Kč,
ř. 105 Úhrn částek podle § 5, 23 ZDP a ostatní úpravy podle zákona zvyšující výsledek hospodaření (převzato z tabulky oddíl E): 103 120 Kč,
ř. 106 Úhrn částek podle § 5, 23 ZDP a ostatní úpravy podle zákona snižující výsledek hospodaření (převzato z tabulky oddíl E): 120 000 Kč,
ř. 113 Dílčí základ daně z příjmů podle § 7 ZDP: 311 620 Kč.
Tabulka E. Úpravy podle § 5 a 23 ZDP
Číslo řádku
Popis úpravy podle § 5, 23 ZDP zvyšující výsledek hospodaření
Částka v Kč
1
Spotřeba PHM vozidel, u kterých je uplatňován paušální výdaj na dopravu
58 480
2
Parkovné vozidel při pracovní cestě u vozidel, u kterých je uplatňován paušální výdaj na dopravu
2 140
3
Účetní odpisy jsou vyšší než daňové odpisy o částku
42 500
4
Celkem
103 120
Číslo řádku
Popis úpravy podle § 5 a 23 ZDP snižující výsledek hospodaření
Částka v Kč
1
Paušální výdaj na dopravu za dvě vozidla:
2 x 5 000 Kč/měsíc x 12 měsíců
120 000