Pohled na náklady SVJ

Vydáno: 9 minut čtení

Společenství vlastníků je charakteristické tím, že není podnikatelem, tato činnost je mu ze zákona zakázána a jeho úkolem je spravovat jednotky vlastníků. K zajištění tohoto úkolu samozřejmě potřebuje určitý majetek, prostory, pracovníky na uvedenou činnost a její řízení.

Pohled na náklady SVJ
doc. Ing.
Hana
Březinová,
CSc.
 
Společenství vlastníků jako účetní jednotka
Společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) jako účetní jednotka, neboť se jedná o právnickou osobu se sídlem na území České republiky, podléhá zákonu č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“). Účetní metody aplikované na činnost SVJ jsou vymezeny ve vyhlášce č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, postupy účtování pak v českých účetních standardech č. 401 až 414.
V souladu s kategorizací účetních jednotek (§ 1b zákona o účetnictví) jsou SVJ buď mikro, maximálně malou účetní jednotkou. Vzhledem k procesům rozúčtování a vyúčtování služeb vlastníkům jednotek SVJ nemůže prakticky využít možnosti zjednodušeného účetnictví. Nelze ani předpokládat, že by SVJ splnily podmínky k auditu účetní závěrky. Z tohoto důvodu sestavují účetní závěrku pouze v rozsahu účetních výkazů rozvaha a výkaz zisku a ztráty a přílohy.
 
Náklady společenství vlastníků
Náklad představuje vynaložení prostředků na určitý účel, v podstatě se jedná o spotřebu majetku, jeho opotřebování nebo konzumování služeb účetní jednotkou. Z tohoto pohledu lze tedy jako náklady účtovat pouze ty skutečnosti, které souvisí se správou domu nebo pozemku.
Pokud se jedná o:
Náklady na plnění spojená s užíváním jednotek.
Náklady na technické zhodnocení společných částí majetku vlastníků.
Opravy a udržování společných částí majetku vlastníků.
Vztahují se k vlastníkům, nikoliv společenství vlastníků. Z tohoto důvodu se budou lišit postupy účtování.
 
Náklady na správu domu a pozemku
Náklady na správu domu a pozemku jsou náklady SVJ, které nesouvisí s vlastnictvím domu a pozemku, ale s jeho správou. Jedná se převážně o náklady související s řízením a prováděním správy nemovitostí. Půjde tedy o náklady na služby účetní, daňové, administrativní, které mohou být účtovány v rámci účtové skupiny 51 – Služby, 50 – Spotřebované nákupy, při zajišťování zaměstnanci SVJ 52 – Osobní náklady, při vlastnění hmotného a nehmotného majetku pro účely provádění správy 55 – Odpisy, prodaný majetek, tvorba a použití rezerv a opravných položek aj.
Pokud účetní jednotka odpisuje dlouhodobý nehmotný nebo dlouhodobý hmotný majetek využívaný pro správu domu a pozemku a tento majetek získala na základě investiční
dotace
, pak účtuje podle příkladu uvedenému v tabulce č. 1. Vyhláška č. 504/2002 Sb. nařizuje v § 18 investiční dotaci účtovat ve prospěch účtu 901-Vlastní jmění a při odpisování dotovaného dlouhodobého nehmotného a dlouhodobého hmotného majetku odpisy (nákladový účet 551) vytvářející oprávky (účtové skupiny 07 a 08) neutralizovat ve výsledku hospodaření čerpáním vlastního jmění (účet 901) ve prospěch provozních výnosů (účet 648).
a)
Pokud účetní jednotka (SVJ) pořídí dlouhodobý nehmotný nebo dlouhodobý hmotný majetek pro potřeby správy domu a pozemku z vlastních zdrojů, majetek bude odpisovat na vrub nákladů (účet 551) a ve prospěch oprávek, přičemž ve prospěch provozních výnosů bude účetní jednotka zúčtovávat příspěvky vlastníků na pořízení dlouhodobého majetku (účty 324 nebo 955).
b)
SVJ může také využít ustanovení § 18 odst. 2 a vytvořit v souladu se stanovami, statuty nebo zakladatelskými listinami či interními předpisy účetní jednotky, nebo na základě rozhodnutí oprávněného orgánu SVJ účelové zdroje ze zisků po zdanění dosažené v předcházejících účetních obdobích nebo z prostředků vlastníků. V takovém případě by byly odděleně evidovány také peněžní prostředky související s fondem investic.
Tabulka č. 1 Účtování o odpisech majetku určeného na správu majetku financovaného vlastníky
 
Náklady na plnění spojená s užíváním jednotky
Jak již bylo uvedeno výše, nejedná se o náklad SVJ, neboť nositelem spotřeby, služby je vlastník jednotky. SVJ pouze rozúčtovává a zúčtovává příslušné náklady. Z tohoto důvodu bude SVJ účtovat na účtech zúčtovacích vztahů, tedy převážně v účtové třídě 3, případně 9.
Tabulka č. 2 Zaúčtování nákladů na služby pro vlastníky jednotek
Vlastník jednotky platí zálohy na služby a má podle § 1181 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a § 7 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s
byty, ve znění pozdějších předpisů, právo, aby mu odpovědná osoba za správu domu zálohy včas vyúčtovala. Zpravidla se jedná o vyúčtování do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období.
Vyúčtování záloh na služby obsahuje tabulka č. 3.
Tabulka č. 3 Vyúčtování záloh na služby pro vlastníky jednotek
Úkolem SVJ je, aby také mezi jednotlivé vlastníky rozúčtovala příslušné služby. To se provádí postupem uvedeným v tabulce č. 4.
Tabulka č. 4 Kritéria pro rozúčtování jednotlivých druhů nákladů na služby podle zákona č. 67/2013 Sb., popř. podle vyhlášky č. 269/2015 Sb.
Zdroj: HOVORKOVÁ Lucie.
Účetnictví a daně společenství vlastníků jednotek.
Bakalářská práce. SVŠE. 2018. s. 58, vlastní úprava.
 
Technické zhodnocení společných částí vlastníků jednotek
Technickým zhodnocením obecně lze rozumět výdaje (náklady) na nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku, které mají za následek změny technických parametrů majetku. V případě účetní jednotky společenství vlastníků se jedná obvykle o majetek vlastníků, nikoliv společenství vlastníků. Z tohoto důvodu se neúčtuje o technickém zhodnocení na vrub příslušného majetku, ale na vrub pohledávky za vlastníkem. Vlastník se poté podílí na úhradě technického zhodnocení společných částí majetku podle stanoveného klíče.
Tabulka č. 5 Zaúčtování výdajů/nákladů souvisejících s technickým zhodnocením (TZ)
Vlastníci také mohou předem platit zálohy na technické zhodnocení společných částí majetku vlastníků. Pak by vypadalo účtování následovně:
Tabulka č. 6 Zaúčtování výdajů/nákladů souvisejících s technickým zhodnocením – zálohy
 
Opravy a udržování společných částí vlastníků jednotek
Oprava je činnost, kterou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Údržbou se rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází poruchám a odstraňují se drobné závady (§ 32 odst. 2 vyhlášky č. 504/2002 Sb.).
V praxi se lze setkat se dvěma způsoby účtování, a to s odvoláním na různé právní předpisy:
a)
§ 28 zákona o účetnictví – účetní jednotka účtuje o majetku, k němuž má vlastnické právo, což v případě společních částí majetku vlastníků SVJ nemá; z tohoto důvodu bude účtovat SVJ stejně jako v případě technického zhodnocení, tj. vyúčtuje pohledávku za vlastníkem z titulu opravy a udržování společných částí majetku vlastníků, který ji následně uhradí; v praxi často vlastníci na takovéto náklady platí zálohy (dlouhodobé), s nimiž se zúčtuje pohledávka vůči vlastníkovi.
Tabulka č. 7 Zaúčtování oprav a udržování rozvahově – bez záloh
Tabulka č. 8 Zaúčtování oprav a udržování rozvahově – zálohově
b)
§ 7 písm. a) nařízení vlády č. 366/2013 Sb. – SVJ má za povinnost správu domu a pozemku včetně povinnosti zajišťovat opravy a údržbu společných částí; z tohoto důvodu lze účtovat výsledkově, na vrub nákladu 511-Opravy a udržování; tyto náklady jsou pak hrazeny z prostředků SVJ.
Tabulka č. 9 Zaúčtování oprav a udržování výsledkově
Obecně se přikláním k rozvahovému postupu účtování, a to z toho důvodu, že:
a)
zákon má vyšší právní váhu než pouhé nařízení vlády,
b)
výsledkový způsob vyjadřuje situaci, kdy se jedná o opravu a udržování majetku SVJ, který používá ke správní činnosti ve prospěch vlastníků,
c)
služba (oprava) je na majetku vlastníka, úkolem SVJ je pouze zajišťovat opravy a údržbu společných částí.
 
Závěr
Přesto, že společenství vlastníků není podnikatelem, může u něj vznikat výsledek hospodaření, resp. daňový základ. SVJ může z titulu úroků z prodlení přijatých od vlastníků jednotek, penále, úroků z prodlení a smluvních pokut zaplacených třetími osobami za porušení povinností ze smluv sjednaných společenstvím vlastníků jednotek, úroků z vkladů na bankovních účtech či pojistných plnění z pojistných smluv a provozních dotací vykázat výnos. S výjimkou úroků z vkladů, které podléhají srážkové dani podle § 36 zákona o daních z příjmů (19 %), vstupují ostatní uvedené výnosy do daňového základu, přičemž u nich není pravděpodobný odpovídající náklad na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
V účetnictví společenství vlastníků je nezbytné znát dobře základy účetnictví a rozlišit, které účetní případy budou zapsány na rozvahové účty a které na výsledkové. Znamená to posoudit, k jakému subjektu se váží služby, spotřeba, opotřebení, opravy či technické zhodnocení.
 
Použitá literatura
HOVORKOVÁ Lucie. Účetnictví a daně společenství vlastníků jednotek. Bakalářská práce. SVŠE. 2018. 64 s.
Zákon č. 563/1992 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.