Otázky a odpovědi: Daňové přiznání spolku

Vydáno: 2 minuty čtení

Máme založený spolek dle občanského zákoníku jako nezisková organizace. Existuje nějaký limit obratu spolku, kdy se nemusí podávat přiznání k dani z příjmů, nebo je přiznání nutno podat vždy?

Otázky a odpovědi: Daňové přiznání spolku
Ing.
Zdeněk
Morávek
Odpověď:
Spolek, který je neziskovou organizací, patří z pohledu daně z příjmů mezi veřejně prospěšné poplatníky, jak je vymezuje § 17a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“). Obecně platí, v souladu s § 38m zákona o daních z příjmů, že poplatník, který je právnickou osobou, je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Určité výjimky, právě pro veřejně prospěšné poplatníky, obsahuje § 38mb zákona o daních z příjmů.
V souladu s touto úpravou nemá povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob veřejně prospěšný poplatník, který má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy od daně osvobozené nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, a současně nemá povinnost uplatnit postup podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 8 zákona o daních z příjmů, tj. dodanit nepoužitou daňovou úsporu.
To tedy znamená, že spolek nemá povinnost podat daňové přiznání pouze za předpokladu, že nemá žádné zdanitelné příjmy a současně nemá povinnost provést dodanění nepoužité daňové úspory. Ve všech ostatních případech daňové přiznání podat musí.
Jestliže jsou splněny podmínky § 38mb zákona o daních z příjmů a spolek daňové přiznání není povinen podat, potom v souladu s § 38mc zákona o daních z příjmů ani nemá povinnost tuto skutečnost oznamovat správci daně. Jedná se o speciální ustanovení vůči § 136 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, která představuje administrativní úlevu těmto poplatníkům.