Otázky a odpovědi: Rozdělení zisku v neziskové organizaci

Vydáno: 3 minuty čtení

Nezisková organizace (zapsaný spolek) vygenerovala zisk, v účetnictví ho evidujeme na účtu 932000. Jak se dá s tímto ziskem v neziskové organizaci naložit? Dá se nějak někomu rozdělit? Nebo se musí použít na činnost? A jak se to vyřeší účetně? Musí být do 30. 6. následujícího období také rozhodnuto, jak se se ziskem naloží (tak jako v obchodní společnosti)?

Otázky a odpovědi: Rozdělení zisku v neziskové organizaci
Ing.
Zdeněk
Morávek
Odpověď:
Právní úprava spolku je obsažena v § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“). Jak vyplývá z § 217 odst. 3 občanského zákoníku, zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku. Spolek za žádných okolností nesmí dosažený zisk rozdělovat svým členům (případně zaměstnancům nebo jakýmkoliv třetím osobám) formou podílu na zisku (popř. tantiém). Jinak ale platí, že je plně na členech, resp. rozhodnutí nejvyššího orgánu spolku, jakým způsobem s případným ziskem naloží. Určitě je ale vhodné postup při rozdělení zisku upravit do stanov, stejně tak je ve stanovách vhodné upravit i postup při sanaci případné ztráty. Jak ale vyplývá z uvedeného § 217 odst. 3 občanského zákoníku, zisk by měl být použit k dosahování stanoveného účelu spolku.
Účetně je situace řešena buď tak, že zisk zůstane nerozdělen, a bude tedy součástí položky „A.II.3. Nerozdělený zisk, neuhrazená ztráta minulých let“, která obsahuje nevypořádané výsledky hospodaření účetní jednotky za předcházející účetní období, nebo je druhou možností převést zisk na některý z vytvořených fondů účetní jednotky. Fondy představují účelové zdroje vytvořené buď ze zisků po zdanění dosažených účetní jednotkou v předcházejících účetních obdobích, nebo zdroje bezúplatně přijaté účetní jednotkou převodem, anebo přechodem aktiv v souladu se zvláštními právními předpisy od jiných osob. Následně jsou potom prostředky fondu použity pro účely spolkové činnosti v souladu se stanovami spolku.
Co se týká schválení účetní závěrky včetně vypořádání zisku, úprava občanského zákoníku pro spolky žádnou lhůtu neobsahuje, na rozdíl např. od zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že spolek, jako účetní jednotka zapisovaná do veřejného rejstříku, má povinnost zveřejnění účetní závěrky uložením do sbírky listin, je nutné, podle mého názoru, tuto lhůtu odvodit právě od lhůty pro splnění povinnosti zveřejnění účetní závěrky. V souladu s úpravou § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, musí být účetní závěrka zveřejněna do 30 dnů po schválení k tomu příslušným orgánem podle zvláštních právních předpisů, tedy v případě spolku členskou schůzí, nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny. Z toho lze, podle mého názoru, dovodit, že účetní závěrka spolku musí být schválena nejpozději do 30. 11. následujícího kalendářního roku, pokud předpokládáme, že účetním obdobím je kalendářní rok.
Jenom připomeňme, že členskou schůzi svolává k zasedání statutární orgán spolku nejméně jedenkrát do roka.