Vybrané otázky právního postavení obecní policie

Vydáno: 16 minut čtení

Obecní policie je orgánem obce, který zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plní další úkoly, pokud tak stanoví zákon. Jedná se o ozbrojený sbor, který je podřízený místní samosprávě, nikoliv centrální vládě (státu). Obec není povinna obecní policii zřídit, nicméně tuto možnost jí dává přímo zákon č. 128/2000 Sb. , o obcích (obecní zřízení ), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích “), ve svém § 35a odst. 2. Tento orgán obce může být kdykoliv zřízen i zrušen zastupitelstvem obce v samostatné působnosti formou obecně závazné vyhlášky obce. Právní regulaci obsahuje zákon č. 553/1991 Sb. , o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obecní policii “).

Vybrané otázky právního postavení obecní policie
JUDr.
Václav
Dobrozemský
 
Zřízení a pravomoci obecní policie
Rozhodování o zřízení a zrušení obecní policie je vyhrazenou pravomocí zastupitelstva obce, které rozhoduje formou obecně závazné vyhlášky [§ 84 odst. 2 písm. o) zákona o obcích, § 1 odst. 1 zákona o obecní policii]. Obsah obecně závazné vyhlášky, jíž se zřizuje obecní policie, je stručný, protože jejím smyslem není určovat náplň činnosti obecní policie, daný zákonem, ale jde pouze o formální akt zastupitelstva obce, jímž je obecní policie zřízena nebo zrušena. Podrobnosti o činnosti, fungování a organizační struktuře obecní policie stanoví organizační řád typicky vydávaný radou obce.
Obec není oprávněna v obecně závazné vyhlášce upravovat pravomoci, oprávnění a povinnosti strážníků obecní policie, stejně tak jako působnost obecní policie, které by byly stanoveny nad rámec zákona o obecní policii nebo v rozporu s ním.
Pravomoci obecní policie jsou stanoveny v § 2 zákona o obecní policii:
a)
přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku,
b)
dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití,
c)
dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce,
d)
podílí se v rozsahu stanoveném tímto nebo zvláštním zákonem na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích,
e)
podílí se na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu svých povinností a oprávnění stanovených tímto nebo zvláštním zákonem činí opatření k jeho obnovení,
f)
podílí se na prevenci kriminality v obci,
g)
p