Specifika daňové kontroly daně z přidané hodnoty - 1. část

Vydáno: 14 minut čtení

Článek se zabývá popisem kontrolních postupů správce daně se zaměřením na daňovou kontrolu a její faktické zahájení. Na tento článek budou v dalších vydáních navazovat články ve věci daňové kontroly týkající se přenosu důkazního břemene, prokazování nároku na odpočet daně či uplatnění nároku na osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu.

Specifika daňové kontroly daně z přidané hodnoty – 1. část
Ing.
Petr
Kupčík,
Ph.D.
 
Kontrolní činnost správce daně se zaměřením na daňovou kontrolu
Daňové řízení je specifické v tom, že daňový subjekt musí nejprve sám vyčíslit ve správné výši daň, a tuto daň také v době její splatnosti uhradit a v souvislosti se svou daňovou povinností splnit i další povinnosti, jež mu jsou zákonem uloženy (povinnost sám daň přiznat – břemeno tvrzení). Správce daně proto musí být nadán prostředky, jimiž může ověřit, zda daňové subjekty tyto povinnosti řádně plní. S ohledem na ústavní zásadu v čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, tak může činit jen postupem zákonem předvídaným. V souladu s touto zásadou správce daně činí postupy vymezenými v dílu druhém zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).
Kontrolní činnost je komplexní činností vykonávanou správcem daně, který prověřuje tvrzení daňových subjektů a další skutečnosti či okolnosti mající vliv na stanovení daňové povinnosti tak, aby bylo dosaženo zákonem determinovaného cíle správy daní, a to v souladu s § 1 daňového řádu, tedy správného zjištění a stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady. Pojem „kontrolní činnost“ má široký význam, proto se do této činnosti zahrnují i jiné postupy, tzn. nejen samotná daňová kontrola, ale i vyhledávací činnost, místní šetření, nebo postup k odstranění p