Déletrvající nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání a zdravotní pojištění

Vydáno: 14 minut čtení

Situacím, kdy je zaměstnanec delší dobu nepřítomen v zaměstnání, musejí zaměstnavatelé věnovat ve zdravotním pojištění vždy zvýšenou pozornost, a to zejména z pohledu placení pojistného a souvisejícího plnění oznamovací povinnosti. Nejčastějším důvodem (dlouhodobé) nepřítomnosti zaměstnance v práci bývá nemoc jako důležitá osobní překážka v práci na straně zaměstnance podle § 191 zákoníku práce . Dalšími důvody pak mohou být například neplacené volno, neomluvená absence anebo také dlouhodobý pobyt v cizině.

Déletrvající nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání a zdravotní pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
 
Oznamovací povinnost zaměstnavatele
Odhlášení zaměstnance z důvodu nepřítomnosti v zaměstnání závisí na charakteru sjednaného pracovněprávního vztahu. U pracovní smlouvy se zaměstnanec neodhlašuje, i když nemoc trvá třeba několik měsíců. Naproti tomu v případě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr rozhoduje pro vznik zaměstnání výhradně výše příjmu zaměstnance. To znamená, že pokud v případě trvajících dohod poklesne v kalendářním měsíci příjem na dohodu o pracovní činnost pod 3 000 Kč anebo příjem na dohodu provedení práce nepřevýší 10 000 Kč, musí být osoba jako zaměstnanec na daný kalendářní měsíc odhlášena. Takže pokud například příjem na dohodu o provedení práce, uzavřenou od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019, převyšuje v každém kalendářním měsíci 10 000 Kč, avšak z důvodu déletrvající nemoci příjem v dubnu a květnu nepřevýší 10 000 Kč, musí být osoba jako zaměstnanec na tyto dva kalendářní měsíce odhlášena, což zaměstnavatel provede prostřednictvím kódů „O“ k 31. 3. a následně „P“ k datu 1. 6. V měsících dubnu a květnu tak nemá pojištěnec řešené zdravotní pojištění tímto zaměstnáním na dohodu o provedení práce, což si musí zajistit jiným způsobem (například postupem, že si na oba měsíce zaplatí pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů).
Zaměstnavatel však vždy odhlašuje osobu jako zaměstnance také v případech, kdy přestává být účastníkem českého systému veřejného zdra