Doprava a ubytování zaměstnanců a daň z příjmů

Vydáno: 9 minut čtení

V současné době již celá řada zaměstnavatelů v rámci stabilizace svých pracovních sil poskytuje zaměstnancům kromě mzdy i některá další zvýhodnění (zaměstnanecké benefity). Mezi tato zvýhodnění [§ 6 odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “)], patří nejčastěji např. příspěvek na životní pojištění, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na stravování či vzdělávání, příspěvek na rekreaci, sport, kulturu či zdravotnické služby, příspěvek ubytování a dopravu (posledním dvěma jmenovaným příspěvkům se bude věnovat v následujícím textu). Každý z těchto příspěvků (obecně: každý z benefitů) je nutno vždy správně posoudit z pohledu daně z příjmů, a to jak u zaměstnance (zda se jedná o zdanitelný, či osvobozený příjem), tak u zaměstnavatele (zda je příspěvek daňovým, či nedaňovým nákladem).

Doprava a ubytování zaměstnanců a daň z příjmů
Ing.
Helena
Machová
 
Přechodné ubytování zaměstnanců
Někteří zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům přechodné ubytování různého typu (ubytovny, byty, rodinné domy, hotely apod.), a to z různých důvodů (vzdálené trvalé bydliště, rodinné poměry apod.). Zajištění přechodného ubytování však nelze zaměňovat s ubytováním při pracovní cestě, ke kterému je zaměstnavatel (v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů) povinen a jehož daňové posouzení má poněkud jiný charakter.
 
Příjem zaměstnance
Podle § 6 odst. 9 písm. i) ZDP platí, že od daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (daň z mezd) je osvobozena hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako