Platové odměňování a jeho specifika - 1. část

Vydáno: 11 minut čtení

Zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce “), upravuje dvě možnosti odměňování osob v pracovním poměru, a to mzdu a plat. Následující příspěvek je zaměřen na souhrnný přehled právní úpravy platového odměňování a jeho pravidel. V příštím díle se budeme zabývat podrobnostmi u jednotlivých složek platu.

Platové odměňování a jeho specifika – 1. část
Mgr.
Šárka
Homfray
 
Zaměstnavatelé odměňující platem
Zákoník práce v ustanovení § 109 odst. 3 vymezuje okruh zaměstnavatelů, kteří neodměňují mzdou ale platem. Platem odměňuje stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů, školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, nebo regionální rada regionu soudržnosti. Tito zaměstnavatelé nebudou odměňovat platem v případě peněžitého plnění poskytovaného občanům cizích států s místem výkonu práce mimo území České republiky.
V zákoníku práce je plat upraven zejména v ustanoveních části šesté, kde má jednak řadu ustanovení společných se mzdou, jednak specifickou a podrobnou úpravu v hlavě III této části, tedy § 122 a n