Vydáno: 6. 4. 2020
Otázky a odpovědi: Ošetřovné pro jednatele v souvislosti s nouzovým stavem kvůli Covid-19 Ing. Marta Ženíšková Jednatel s. r. o. vykonává funkci na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele. Bude mít nárok na ošetřovné v souvislosti s epidemií koronaviru? V souvislosti s epidemií koronaviru se nerozšiřuje okruh nemocensky pojištěných osob, které mají nárok na ošetřovné. Pokud zaměstnanec měl nárok na ošetřovné například v lednu z důvodu ošetřování nemocného dítěte do 10 let věku, má nárok na ošetřovné při péči o zdravé dítě ve věku do 13 let při uzavření škol v souvislosti s epidemií koronaviru. Zaměstnanci, kteří nemají nárok na ošetřovné, jsou uvedeni v § 39 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Jednatelé mezi nimi nejsou. Nárok na ošetřovné je ale jen v případě, že zaměstnanec nevykonává zaměstnání. Tato podmínka u jednatelů zpravidla není splněna, protože jednatel zastupuje společnost kdykoliv je potřeba, pracuje nepřetržitě. Proto se mu zpravidla za dobu pracovní neschopnosti nebo ošetřování člena rodiny odměna nekrátí. Zaměstnavatel mu musí potvrdit, v kterých dnech pracoval a v kterých dnech nepracoval. Jednatelé žádají o nemocenské a ošetřovné z tohoto důvodu jen sporadicky. Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2020.