Opravné a dodatečné daňové přiznání

Vydáno: 15 minut čtení

Na první straně daňového přiznání je mj. třeba uvést, zda poplatník podává přiznání řádné (a tak je tomu v naprosté většině případů), nebo opravné či dodatečné. Přestože počet podávaných opravných a dodatečných přiznání zdaleka nedosahuje počet řádných přiznání, je nutno správným postupům při jejich podávání věnovat pozornost.

Opravné a dodatečné daňové přiznání
Ing.
Helena
Machová
Pokud daňový subjekt po podání daňového přiznání zjistí, že pochybil, musí (ev. může) tuto situaci řešit formou opravného nebo dodatečného daňového přiznání.
Pravidla pro podání daňových přiznání jsou upravena v § 135 až 144 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“). V případě některých daní však existují speciální ustanovení uvedená v příslušném daňovém zákoně [např. v § 38p zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), § 101 a násled. zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, § 15 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů § 13a zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů], která mají přednost před pravidly obecnými.
Opravnými nebo dodatečnými daňovými přiznáními může dojít:
ke zvýšení nebo snížení původně přiznané daně,