Daň silniční - daňové přiznání za rok 2020 a další informace

Vydáno: 11 minut čtení

Tento článek obsahuje tři části. V první části jsou uvedeny informace týkající se podání daňového přiznání za rok 2020 spolu se stručnými informacemi týkajícími se základních prvků zákona č. 16/1993 Sb. , o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční “). Ve druhé části zrekapituluji informace, které se týkají daně silniční a vstoupily v platnost v roce 2020. Ve třetí části je uveden praktický příklad výpočtu daně a vyplnění daňového přiznání za rok 2020.

Daň silniční – daňové přiznání za rok 2020 a další informace
Mgr.
Václav
Pikal
 
Informace k podání daňového přiznání
 
a) Jaká vozidla se uvádějí do daňového přiznání
Vozidlo, které se do daňového přiznání uvádí, musí být předmětem daně silniční. Určení, které vozidlo je předmětem daně silniční, je pro správné stanovení této daně naprosto klíčové.
 
Předmět daně
Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále vozidla), za předpokladu, že splňují následující podmínky:
„nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice“
Tato vozidla, která jsou vymezena v § 1 odst. 3 zákona o dani silniční, jsou vždy předmětem daně silniční bez ohledu na skutečnost, zda jsou používána k podnikání či nikoliv. Předmětem daně však nejsou vozidla, která byla vyřazena z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikac&iac