Vydáno: 21. 2. 2021
Otázky a odpovědi: Daň zaplacená v zahraničí Ing. Matěj Nešleha Jak vyplnit přílohu č. 3 přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2019, především jakou výši daně je možno započíst, když poplatník ještě neobdržel potvrzení od zahraničního finančního úřadu? Poplatník má za rok 2019 penzi v ČR 400 200 Kč a v Belgii 353 000 Kč, celkem 753 200 Kč, osvobozeno 480 600 Kč. Zdanitelná penze činí 272 600 Kč. Od zahraničního finančního úřadu zatím neobdržel doklad o zaplacené dani. Je možné do přílohy č. 3 uvést údaje následovně: ř. 321: 272 600 Kč (zdanitelná penze ČR + Belgie), ř. 323: 40 890 Kč (15 % z 272 600 Kč) a následně vypočítat koeficient zápočtu na řádku 324? Jestliže by tento postup byl možný, je pak třeba po obdržení dokladu o zaplacené dani v zahraničí (kdyby byla uvedena jiná daň) podávat dodatečné daňové přiznání? Začněme tím, že dle § 38f odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), platí, že daň zaplacenou v zahraničí prokazujeme primárně potvrzením zahraničního správce daně. V praxi se lze občas setkat i s tím, že správce daně akceptuje i nejrůznější potvrzení či prohlášení plátce příjmu v zahraničí.